داماش و سپیدرود اسیر اختلافات شخصی! / شورانشینان از سرمایه اجتماعی شهر رشت غافل اند؟

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرودبرخی اعضای شورای شهر رشت در حالی به دو تیم فوتبال سپیدرود و داماش دهن‌کجی می‌کنند که روزگاری یکی از تصمیم سازان این باشگاه‌ها بوده و کمک مالی شهرداری رشت به تیم‌های فوتبال شهر باران کمتر از چهاردهم درصد پرداختی این سازمان به کارکنانش را شامل می‌شود.

به گزارش سایت سپیدرود و به نقل از خبرگزاری فارس از رشت، دو تیم فوتبال سپیدرود رشت و داماش گیلان بزرگ‌ترین سرمایه اجتماعی بزرگ‌ترین کلان‌شهر شمال کشور بوده و از پایگاه مردمی عظیمی برخوردار هستند، دو تیمی که هرگز زیرمجموعه «اداره کل ورزش و جوانان گیلان» نبوده و جزو تیم‌های مردمی به شمار می‌روند.

در فوتبال غیرحرفه‌ای کشورمان که سطح نخست آن اسم «حرفه‌ای» را یدک می‌کشد، درآمدزایی معنایی نداشته و بسیاری از پارامترهای درآمدزایی نظیر حق پخش تلویزیونی و کپی‌رایت به سرابی بدل شده است.

اوضاع اقتصادی دو تیم داماش گیلان و سپیدرود رشت در پی اوضاع اقتصادی این روزهای کشورمان نابسامان بوده و در نیم‌فصل نخست رقابت‌های لیگ یک به‌اندازه بازیکنان اصلی و ذخیره یک تیم حرفه‌ای از این دو تیم، بازیکن کوچ کرده است؛ کوچ بازیکنان به دلیل مشکلات مالی بوده و سپیدرود کمتر از ۲۰ درصد و داماش تنها پنج درصد از مبالغ قرارداد اعضای تیمش را پرداخت کرده است.

نظرسنجی‌های رسمی، حضور هواداران در ورزشگاه و شورونشاط شهر رشت و حتی استان گیلان هنگام بازی‌های دو تیم داماش و سپیدرود نشان از پایگاه اجتماعی بزرگ تیم‌های شهر باران دارد، پایگاهی که به‌راحتی نمی‌توان نادیده گرفت و نیاز است مسؤولین شهری و استانی به حمایت از این تیم‌ها مبادرت ورزند.

در فصول اخیر شهرداری رشت همواره یکی از حامیان اصلی سپیدرود و داماش بوده و حتی در صعود سپیدرود به لیگ یک و در پی آن لیگ برتر نقشی انکار ناشدنی ایفا کرده است؛ صعودی که خوشحالی یک شهر و یک استان را در پی داشت و مردم غیور شهر باران مدت‌های مدیدی غم‌هایشان را به ورطه فراموشی سپرده و از حضور تیمشان در بالاترین سطح فوتبال کشورمان شادمان بودند.

به نظر می‌رسد مخالفت برخی از اعضای شورای شهر با لایحه کمک به دو تیم پرهوادار رشت نه از روی حب علی که بغض معاویه است! علاقه‌مندان به ورزش به‌ویژه فوتبال برخی اعضای شورای پنج نه اینکه دغدغه حقوق معوق و سایر مشکلات پرشمار کلان‌شهر رشت را داشته باشند که اصل داستان بر سر منافع شخصی‌شان است.

شهرداری رشت بودجه‌ای معادل ۶۵۰ میلیارد تومان در سال داشته و بیش از ۴۵۰ میلیارد تومان از این بودجه محقق می‌شود، این سازمان ماهیانه بیست میلیارد تومان به چهار هزار کارکنانش پرداخت می‌کند که نیم‌نگاهی به بودجه مصوب شهرداری به تیم‌های فوتبال شهر رشت نشان از مقدار ناچیز این کمک‌های نقدی و غیر نقدی دارد!

طبق مصوبه شورای شهر رشت مبلغ ۹۰۰ میلیون تومان به دو تیم فوتبال شهر رشت اختصاص خواهد یافت؛ شهرداری اعتباری شش‌صد میلیون تومانی نیز برای دو تیم فوتبال داماش و سپیدرود در نظر گرفته که این اعتبار به‌صورت «غیر نقدی» بوده و شامل زمین تمرین و مهمانسرای این سازمان است؛ کمک‌های غیرمادی شهرداری برای این نهاد هزینه‌ای ندارد و بخش عمده آن شامل مهمانسرا می‌شود.

ضرب و تقسیم اجمالی نشان می‌دهد که نسبت کمک نقدی ۹۰۰ میلیون تومانی شهرداری رشت به دو تیم داماش و سپیدرود در قبال پرداخت سالیانه ۲۴۰ میلیارد تومان به کارکنان این سازمان کمتر از چهار درصد بوده و این درصد ناچیز نمی‌تواند عاملی برای فرافکنی برخی اعضای شورای شهر در توجیه دیرکرد پرداخت حقوق کارگران و کارکنان شهرداری تلقی شود.

رشت دارای ۲۰۰ هزار خانوار بوده و جمعیت هفت‌صد هزار تنی بزرگ‌ترین کلان‌شهر شمال کشور با پرداخت عوارض به شهرداری رشت، مهم‌ترین و بزرگ‌ترین منبع درآمد این سازمان است؛ فیدبک‌های رشتی‌ها پیش از آغاز دیدارهای داماش و سپیدرود و حضور تقریبی بیش از پنج هزار تن در بازی‌های خانگی این تیم‌ها نشان از علاقه وافر مردم رشت به ورزش به‌ویژه فوتبال دارد.

هواداران دو تیم داماش و سپیدرود در سال‌های اخیر همواره نسبت به کم‌توجهی اعضای شورای شهر و شهرداری رشت به دو تیم داماش و سپیدرود گله‌مند بوده و معتقدند ورزش به‌ویژه فوتبال باید سبد ویژه‌ای از درآمد شهرداری از محل عوارض شهروندان رشتی را داشته باشد؛ شهروندانی که یکی از اولویت‌هایشان در انتخاب اعضای شورای شهر رشت بعد ورزشی بوده است.

کمک شهرداری به تیم‌های ورزشی مختص به شهر رشت نبوده و در سایر شهرهای کشور نیز شاهد آن هستیم؛ حتی در برخی شهرها شاهد حضور تیم‌هایی با نام شهرداری در بالاتری سطوح لیگ‌های کشوری هستیم؛ کافی است نگاهی اجمالی به لیگ‌های فوتبال، والیبال، بسکتبال و هندبال داشته باشیم!

داماش و سپیدرود اسیر اختلافات شخصی!/ شورانشینان از سرمایه اجتماعی شهر رشت غافل‌اند؟