بررسی عملکرد داوران در نیم فصل نخست و احتمال “بحران در نیم فصل دوم”

تاریخ: ۰۱ / ۱۰ / ۹۷     ساعت: ۱۸:۵۹

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – کارشناس داوری فوتبال کشورمان گفت که اشتباهات داوری در این فصل نسبت به قبل بیشتر بوده و عملکرد کمیته داوران مثبت ارزیابی نمی شود.

به گزارش سایت سپیدرود، حیدر سلیمانی درباره عملکرد داوران در نیم فصل اول هجدهمین دوره لیگ برتر فوتبال به خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم گفت:

با بررسی‌هایی که از نیم فصل اول لیگ برتر فوتبال انجام شده نشان می‌دهد که اشتباهات داوری در این فصل نسبت به قبل بیشتر بوده و عملکرد کمیته داوران مثبت ارزیابی نمی‌شود.

وی ادامه داد: آنچه مشخص است اینکه اوایل فصل، داوران و کمک داوران روان‌تر و کم اشتباه‌تر قضاوت می‌کردند اما هرچه بازی ها به مرحله حساس تر نزدیک شد اشتباهات داوران بیشتر و تاثیرگذارتر شد که نشان می دهد داوران باید از لحاظ روانشناسی و روحی دوره‌های ویژه ای را طی کنند. دوره‌هایی مثل مدیریت استرس و مهارت‌های ارتباطی موثر می‌تواند به داوران کمک کند.

سلیمانی گفت: نکته بارز دیگر که در ارزیابی نیم فصل مشاهده شد عدم مدیریت داوران بر بازی‌ها بود. داوران قوانین بازی را به خوبی می‌دانند اما در اجرای قوانین وحدت رویه وجود ندارد.

برخی از داوران در بازی‌های بزرگ مدیریت بسیار ضعیفی در کنترل بازی داشتند که مورد اعتراض هر دو تیم قرار گرفتند  و هرچه به پایان بازی نزدیک‌تر می‌شویم مدیریت در کنترل بازی ضعیف‌تر می‌شود که ناشی از عدم تمرکز و ضعف جسمانی داوران است.

کارشناس داوری فوتبال ایران اظهار داشت: در بیش از ١۶ مورد داوران می‌توانستند بازیکنان را با کارت قرمز جریمه کنند اما این اتفاق به دلیل نبود مدیریت مقتدر و قاطعانه انجام نشد که بخش اعظم آن به کمیته داوران بر‌می‌گردد که حامی خوبی برای داوران محسوب نمی شوند و داوران از کمبود یک پایگاه حمایتی رنج می برند.

اشتباهات فاحش بعضی از کمک داوران باعث شد گل‌های سه امتیازی برخی تیم‌ها مردود اعلام شود در حالی که این سه امتیاز‌ها می‌توانست در جدول اثرگذار باشد. آفساید هنوز یک معضل برای کمک داوران محسوب می‌شود و آموزش‌های عملی و کاربردی در ایران هرگز اجرا نمی‌شود بنابراین در نیم فصل دوم شاهد بحران خواهیم بود.

سلیمانی افزود: موضوع مهم دیگری که در نیم فصل اول شاهد بودیم بحث جنجالی پنالتی‌هاست و به تعداد پنالتی‌های صحیح که در بازی گرفته شد، دو برابر آن پنالتی‌ها هم از سوی داوران اعلام نشد و این عملکرد ضعیف به دو دلیل است؛ دلیل اول ترس از اعلام پنالتی و دلیل دوم جریمه بعد از اعلام پنالتی است که داوران را مردد می‌کند.

کارشناس داوری فوتبال در پایان به تسنیم گفت: فدراسیون فوتبال باید تدبیری اتخاذ کند تا روسای کمیته داوران به عنوان ناظر به بازی‌ها اعزام نشوند و تمرکزشان را روی ارزیابی عملکرد داوران بگذارند تا بتوانند نقاط ضعف داوران را هر هفته رصد و نسبت به ارائه بازخورد و رفع آنها تلاش کنند.

روسای کمیته داوران آنقدر  به مسابقات مختلف و کلاس‌های آموزشی متفاوت اعزام می‌شوند که دیگر وقتی برای‌شان باقی نمی‌ماند تا نسبت به بررسی‌های لیگ اقدام کنند و صرفا به امور چیدمان می‌پردازند یا گاهی به نمره خشک ناظران داوری سری می زنند و حتی نظر آنها هم اعمال نمی شود.

آنچه در این چندسال دیدیم باعث شده داوری ما به سمت قهقرا برود و به غیر از تیم داوری جام جهانی که حاصل عملکرد این کمیته داوران نیست، نتوانستیم جانشین‌سازی خوبی داشته باشیم. امیدوارم دپارتمان داوری جدید راه خودش را بیابد و تغییر جدی در روش آموزش و ارتقای داوران اتخاذ کند.

هوادار عزیز، نظر شما پس از تایید منتشر خواهد شد.


آخرین اخبار

بخش دوم گزارش تصویری حبرگزاری فارس از دیدار سپیدرود – پرسپولیس

کدام تیم در فوتبال باشگاهی تهاجمی تر است؟

پیروزی سپیدرود در آخرین دیدار سال ۹۷

دست نشان: سپیدرود متفاوتی درسال ۹۸ خواهید دید

گزارش تصویری خبرگزاری فارس: سپیدرود در آستانه سقوط به لیگ یک

نوروز ۱۳۹۸ شاد باش باد

جدول گلزنان لیگ برتر فوتبال ایران در پایان سال ۹۷

سپیدرود، قعرنشین با جادوگر / مدیران نفت مسجد سلیمان وعده هاشان را عملی کردند

چالشی که لیگ برتر فوتبال را ۱۴ تیمی می کند!

جدول کلین‌شیت لیگ برتر تا پایان هفته بیستم و دوم؛ پیشتازی استقلال ادامه دارد

گزارش تصویری خبرگزاری میزان از دیدار پرسپولیس و سپیدرود رشت

بررسی واگذاری باشگاه سپیدرود رشت: کلاهی که بر سر علی کریمی رفت

شایان مصلح در گفت و گو با کیهان ورزشی: کاشف من علی نظرمحمدی بود / فوتبال، ارزش آن را ندارد که بخواهم به کسی توهین کنم

گزارش تصویری سایت نود / سپیدرود ۱ – ۳ پرسپولیس

نگاه روز – رستم از شاهنومه رفت

حمایت از sepidroodsc در گوگل