خصوصی‌سازی قعر جدول

تاریخ: ۲۸ / ۰۱ / ۹۷     ساعت: ۱۱:۵۷

(خبرورزشی / مهدی یاراحمدی خراسانی)

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – لطفاً به قعر جدول لیگ برتر نگاه کنید؛ سیاه‌جامگان، نفت طلائیه، استقلال خوزستان، سپیدرود و پدیده. تمامی تیم‌هایی که امروز با کابوس سقوط به دستۀ پایین دست و پنجه نرم می‌کنند یک وجه مشترک دارند و آن خصوصی بودن و عدم استفاده از بودجه و امکانات دولتی است.

به گزارش سایت سپیدرود و به نقل از خبرورزشی، این اتفاق که در سال‌های اخیر تیم‌های بسیاری را در لیگ کشور زمینگیر و بعضاً از گردونه حذف کرده با خود یک پیام آشکار دارد که می‌گوید بخش خصوصی نمی‌تواند و نباید بیش از پنج سال در سطح اول فوتبال کشور فعالیت کند.

البته شاید موارد استثنایی هم پیدا شود ولی قاعدۀ کلی همین است که جریانات حاکم بر فوتبال غیر‌حرفه‌ای ما به گونه‌ای رقم خورده که تنفس بخش خصوصی در لیگ برتر با مشکلات عدیده‌ای مواجه است به صورتی که حیات طولانی‌مدت برایشان ممکن نیست. به راستی عجب جدال نابرابری است.

باشگاه هایی که تنها به پشتوانۀ پول‌های بی‌حساب و کتاب بیت‌المال میلیاردی هزینه می‌کنند و اجازۀ رشد و بالندگی به باشگاه‌های مردمی را نمی‌دهند. به یاد آورید چند سال قبل فولاد خوزستان از لیگ برتر حذف شد.

همان سال تیم فوتبال سپاهان نوین به لیگ برتر صعود کرد. بلافاصله به دلیل مدیریت واحد دولتی که بر این دو باشگاه حاکم بود امتیاز تیم اصفهانی به فولاد واگذار شد و این تیم به رغم سقوط، در لیگ ماندگار شد.

حالا تصور کنید همان سال‌ها پیام مشهد، ابومسلم خراسان، استقلال اهواز، شموشک نوشهر، استقلال رشت، شیرین‌فراز کرمانشاه، داماش گیلان، شاهین بوشهر و… هم از لیگ برتر سقوط کردند. بخش دولتی هم پیدا نشد به آنها کمک کند و در حال حاضر اکثر این باشگاه‌ها یا منحل شده و یا بسیار کمرنگ و کم‌اثر شده‌اند.

به راستی اگر فوتبال حرفه‌ای باشد و باشگاه‌ها بخواهند با درآمدهای فوتبالی و فارغ از بودجۀ عمومی فعالیت کنند امکان آن وجود ندارد.

کاش یک مرجع قانونی وجود داشت تا مانع تیم‌داری بخش دولتی می‌شد تا هم فوتبال اصیل و حرفه‌ای توسعه پیدا می‌کرد و هم به جای سیاسیون، فوتبالی‌ها در آن مدیریت می‌کردند و این‌گونه میلیاردها تومان پول مردم هم حیف و میل نمی‌شد.

    سیا ۲۸ / ۲۸ / ۱۳۹۷  ساعت: ۱۶:۴۱

    درود: خیلی واضح است تیمهای مردمی با مالکیت بخش خصوصی در صورت داشتن چاه نفت میتونن با تیمهای دیگر رقابت کنند در غیر اینصورت همیشه هوادارا باید خونشون خشک شه که چه برسر تیمشون میاد به عبارتی بی ثباتی در مدیریت آفت هرتیمیه

هوادار عزیز، نظر شما پس از تایید منتشر خواهد شد.


حمایت از sepidroodsc در گوگل