یادداشت روز – نقش عوام فریبی در توسعه نیافتگی فوتبال گیلان

تاریخ: ۲۸ / ۰۲ / ۹۷     ساعت: ۱۱:۳۳

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – عوام فریبی یکی از محوری ترین عوامل عقب ماندگی و عدم توسعه در جوامع در حال رشد است. مستمسک عوام فریبان، به نوع خواسته ها و مطالبات مردم هر جامعه بستگی دارد.

در جامعه ای که برای مردمانش معیارها و ارزش های اعتقادی، علمی، خدمت به مردم، توسعه، رفاه و امنیت و … در اولویت قراردارد عوام فریبان با تظاهر به پایبندی به این معیارها، برای حفظ و تعمیق نفوذ و فریب مردم تلاش می نمایند.

بارزترین نمونه مردم فریبی که با استفاده از اعتقادات مردم صورت گرفت واقعه بر سر نیزه کردن قرآن ها در جنگ صفین توسط معاویه و عمروعاص بود و این دسیسه به حدی نافذ بود که حتی تعدادی از یاران امام علی (ع) نیز آن حضرت را تحت فشار قراردادند و امام را ترک کردند و جریان حکمیت را با آن همه پیامدهای عظیم تاریخی به وجود آوردند.

قران کریم نیز به گونه ای بسیار ظریف و گیرا، ویژگی های عوام فریبان و متظاهران را در سوره منافقون بیان می نماید. از نظر قرآن مجید، دروغ گویی از مهم ترین ویژگی های آنان و سوگندهایشان، سپر جانشان، ظاهر کالبدشان و کلامشان جذاب و دلچسب و تعجب برانگیز است؛ بنابر این، عوام فریبی تنها یک خصلت، روش، تاکتیک و یا استراتژی نیست بلکه اندیشه ای است که در صورت وجود بسترهای اجتماعی و آمیختگی با برخی از متغیرهای سیاسی، قومی و اجتماعی و فکری، می تواند قابلیت ظهور بابد و اثرات مخربی را از خود برجای بگذارد.

عوامل موثر بر عوام فریبی در توسعه نیافتگی فوتبال گیلان

۱- ضعف اطلاعات مردم و جامعه هواداری از عملکرد و برنامه های مدیریت ورزش و فوتبال، بهترین محمل رشد عوام فریبی است و شرایط مناسبی را برای وارونه سازی حقایق و فریب مردم فراهم می کند و در این شرایط اگر فردی یا رسانه ای و یا نهادی در باره موضوعات یا پدیده ها و مسایل و مشکلات مختلف ورزش و فوتبال به جامعه آگاهی دهد از ضعف ها و نابسامانی ها و کم کاری ها بگوید، مورد هجوم عوام فریبان قرار می گیرد و آنان را در معرض انواع اتهامات قرار می دهند.

۲- عوام فریبان کوچک ترین انتقاد از خود را توطئه تلقی نموده و آن را بر نمی تابند و یارای تحمل نظرات سازنده و مفید را هم ندارند و زود بر می آشوبند و چون برنامه ای برای انجام مسئولیت های قانونی و شرعی خود در اداره ورزش و شهر ندارند تنها با طرح شعارهای دهن پر کن و وعده های غیر قابل تحقق، اتهام زنی به منتقدان، به خیال خود مطالبات مردم وهواداران را مدیریت می کنند و آنان را به آینده ای نزدیک – فردایی که هر گز نمی آید – احاله می دهند، غافل از این که سپردن مطالبات به آینده ای نزدیک، سبب تراکم و انباشت مطالبات شده و منجر به بروز مشکلات و آسیب های اجتماعی و سیاسی می شود.

۳- یکی از روش های متداول و مورد استفاده عوام فریبان، بازی با احساسات مردم و هواداران است. عوام فریبان با بیان برخی از خاطرات و سنت های و آداب مشترک، همراه نشان دادن خود با هواداران و گوش دادن به درد دل های آنان، فرصت داوری و تجزیه و تحلیل را از آنان سلب و برای خود موقعیت مردمی، خلق می کنند؛ در واقع، با فریب مردم نه تنها فرصت های آنان، بلکه توسعه ورزش و فوتبال را می گیرند.

۴- ستایش گری و مداحی و مجیز گویی یکی دیگر از مهم ترین شیوه های مورد استفاده عوام فریبان است. عوام فریبان برای جلب رضایت گروه های هواداری، رسانه ها، عناصر و شخصیت های تاثیر گذار در ساخت ورزشی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، به ستایش و مداحی روی می آورند و مجیز گویی را اهرمی برای کسب حمایت و پیشبرد اهداف خود، بکار می گیرند.

۵- عوام فریبان با استفاد از افرادی که دارای شخصیت وابسته هستند و از خود چیزی ندارند و کارشان جز تبعیت بی چون و چرا چیز دیگری نیست، برنامه های خود را عملی می سازند. پیشنهاد پست و شغل، وعده حمایت اجتماعی و اقتصادی ، برجسته کردن صفات نداشته شان و به کار گیری کانون های تبلیغاتی مرتبط و … به نفع این افراد وابسته و غیر مستقل، راه های رسیدن به هدف خود را هموار و در نهایت تثبیت می نمایند.

۶- فضای غبارآلود ، محیط رشد مناسبی برای تداوم فعالیت عوام فریبان است. یکی از پیش شرط های توسعه ورزش و فوتبال وجود برنامه های منسجم، مدیریت کارآمد و استفاده از نیروی انسانی کارآمد و نقد و تحلیل علمی مسائل ورزش است، اما خود حق پنداری، خود شیفتگی، خود برتربینی، شایعه افکنی، ترور شخصیت و انگ زدن ها برای بیرون کردن رقیب و … توسط عوام فریبان، اجازه مشارکت علمی و سازمان یافته و هدفمند را به گروه های مختلف ورزشی و اجتماعی نمی دهد و این فضای
غیر شفاف ادامه حیات آنان را تداوم می بخشد.

با توجه به آن چه یاد آوری شد بدون شک توسعه پایدار و مانا در حوزه ورزش در شرایطی غیر طبیعی ایجاد نمی شود. در فضایی که دغده ترور شخصیت، فریب مردم، تدلیس حق، دشمن انگاری دوستان و دلسوزان و پیشکسوتان ورزش، بی توجهی به راهکارهای مناسب علمی، بی تفاوتی اجتماعی و … وجود دارد و حتی آدم های
آبرومند و صاحب برنامه و اندیشه از ورود صادقانه برای حل مسایل متعدد ورزش طفره می روند نمی توان برای دستیابی به توسعه ورزش و فوتبال گیلان امیدوار بود.

آگاهی جامعه هواداری و ورزشی از حقوق خود ، پاسخ خواهی، نقد منصفانه و منطقی، شفاف سازی اندیشه و نیات و روش های عوام فریبان و … پادزهر مهمی برای محدودسازی آنان محسوب می شود و وظیفه و مسئولیت های اجتماعی و شهروندی ایجاب می کند مردم علی الخصوص نخبگان، پیشکسوتان، تشکل های هواداری،
مسئولان، شخصیت ها و نهادهای نظارتی نسبت به آن چه که در حال وقوع در ورزش است، از خود حساسیت نشان دهند.

سرانجام قضاوت تاریخ به بار خواهد نشست و پرده های مکر و فریب افکنده خواهد شد اما تنها این مردم و هوادارانند که از قافله رشد و توسعه ورزش و فوتبال عقب می مانند.

هوادار عزیز، نظر شما پس از تایید منتشر خواهد شد.


حمایت از sepidroodsc در گوگل