وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

آخرین تغییرات فیفا در لیست مواد ممنوعه

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – کمیته پزشکی فدراسیون از تغییرات جدید فیفا در لیست مواد ممنوعه خبر داد.

به گزارش سایت سپیدرود و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) با ارسال نامه ای به فدراسیون فوتبال تغییرات جدید در لیست مواد ممنوعه را به شرح زیر اعلام کرد:

هر ساله آژانس جهانی ضد دوپینگ (واداد)، لیست مواد ممنوعه را با اعمال تغییراتی ، از چند ماه قبل از شروع سال میلادی در اختیار فدراسیون ها و ورزشکاران قرار میدهد و ورزشکاران خود ملزم به ارزیابی لیست و رعایت لیست جدید سالانه از ابتدای سال میلادی هستند با این حال کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال جهت همراهی با بازیکنان و صیانت از سلامت و اعتبار آنها در هر زمان آماده ارایه راهنمایی های لازم در این حوزه می باشد.

لیست جدید از ابتدای ژانویه سال ۲۰۱۹ (۱۱ دیماه ۹۷) اعمال می شود و کلیه ورزشکاران و بازیکنان فوتبال ملزم به رعایت آن هستند.

علاوه بر اعلام خلاصه تغییرات لیست ممنوعه برای سال میلادی جدید که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد، ورزشکاران باید آشنایی کامل با لیست مواد و دارو های تحت نظر برای سال جاری نیز داشته باشند.

برای مثال موادی چون بوپروپیون ، کافئین ، نیکوتین، فنیل افرین، کدئین ، ترامادول، استفاده از کورتون ها به شیوه های غیر ممنوعه ( همچون تزریق درون مفصلی که بسیار شایع نیز می باشد) و … در لیست تحت نظر سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ هستند.

با توجه به اهمیت این امر و همچنین تخصصی بودن آن و عدم آگاهی بسیاری که در این خصوص نسبت هم به لیست مواد و اقدامات ممنوعه و همچنین قوانین این حوزه وجود دارد، اکیدا توصیه می گردد کلیه بازیکنان فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی قبل از هر گونه اقدام به انجام اقدامات پزشکی و یا مصرف هر گونه دارو یا مکمل، با پزشکان معتمد ارگان های متخصص و آگاه در این حوزه (نادو و کمیته ی پزشکی فدراسیون فوتبال) مشورت نمایند.

خلاصه ی  تغییرات لیست ممنوعه جهت اطلاع بازیکنان فوتبال بدین شرح می باشد:

گروه S1 مواد آنابولیک:

تغییراتی در حوزه ساده سازی نام ها هورمون های استروئیدی و تغییر عنوان گروه اعمال شده . تمامی این تغییرات در جهت تاکید مجدد بر این موضوع می باشد که کلیه هورمون های آنابولیک اندوژن (که توسط خود بدن ساخته می شوند و مصنوعی نیستند) و کلیه متابولیت ها و ایزومر های آنها در صورتیکه از خارج از بدن به بدن وارد شوند، ممنوع می باشند.

این تغییرات عنوان تنها جهت تاکید دوباره و مجدد بر ممنوع بودن این مواد و تاکید بر نحوه ی ورود آنها به بدن ورزشکاران می باشد.

اسم ماده ی “بولاندیول” از لیست حذف شده زیرا که این ماده یکی از ایزومرهای ۱۹ نورآندروستندیول می باشد که در همین لیست وجود دارد و نیاز به تکرار آن نمی باشد.

از آنجا که ماده ی اپی آندروستون در برخی مکمل ها مشاهده شده است، اسم این ماده به عنوان یک مثال از مواد این لیست به لیست اضافه شده است.

گروه S2 هورمون های ممنوعه، فاکتور رشد و مواد مرتبط:

علاوه بر تغییر عنوان یکی از زیرگروه ها برای مشخص شدن مواد مدنظر، مثال های بیشتری از مواد این گروه همچون داپرودوستات، وادادوستات و ماکیمولرین به لیست اضافه شده است.

گروه S3 آگونیست های بتا۲:

ماده ی تره توکوینول به عنوان مثال به این لیست اضافه شده است . زیرا که این ماده در برخی دارو های آنفولانزا و سرما خوردگی خصوصا در کشور های آسیایی مشاهده شده است.

گروه S4 هورمون ها و تعدیل کننده های متابولیک:

ماده ی ۲-آندروستنون و کلیه ی آنالوگ ها و ایزومر های آن از قسمت S1 به این قسمت انتقال یافته است.

علاوه بر تغییر عنوان یکی از زیرگروه ها، مثال های متعددی از مواد این گروه همچون دوماگروزوماب، استامولوماب، فولیستاتین، پروپپتید مایوستاتین، بیماگروماب و … نیز به لیست اضافه شده اند.

گروه M3 دوپینگ ژنی و سلولی:

جهت نشان دادن اینکه تغییرات سلولی نیز در این گروه قرار می گیرند، عنوان این گروه به “دوپینگ ژنی و سلولی” تغییر یافته است. استفاده از سلول های بنیادی، تا زمانیکه جهت بازگرداندن عملکرد طبیعی منطقه ی مد نظر باشد و موجب ارتقا عملکرد نگردد، ممنوع نیست.

گروه S6 محرک ها:

علاوه بر اضافه کردن جند مثال بیشتر از مواد این گروه، جهت استاندارد سازی عناوین مواد، تغییرات جزئی ای در نام مواد اعمال شده است.

گروه P1 بتابلوکرها:

از آنجا که ماده ی بونولول، خود نوعی از ترکیب لووبونولول و بونولول است، اسم لووبونولول جهت جلوگیری از تکرار از لیست حذف شده است.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.