وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

آخرین تغییرات قوانین مبارزه با دوپینگ بر مبنای قوانین فیفا

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – کمیته پزشکی فدراسیون طی اطلاعیه ای آخرین تغییرات قوانین مبارزه با دوپینگ را اعلام کرد.

به گزارش سایت سپیدرود و به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، فیفا با ارسال نامه ای به فدراسیون فوتبال آخرین تغییرات قوانین مبارزه با دوپینگ را اعلام کرد که این قوانین از فردا (دوشنبه ۲۵ دیماه برابر با ۱۵ ژانویه ۲۰۱۸) اجرا خواهد شد.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

با توجه به اهمیت این موضوع و همچنین گستردگی قوانین این حوزه ، از آنجا که بیان کلیه  قوانین امکان پذیر نیست، در ادامه تنها به بیان قوانینی که در آنها تغییرات ایجاد شده است می پردازیم.

لازم به ذکر است زیر کمیته آموزش کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال در کنار برگزاری همایش های آموزشی به جهت آشنا سازی کلیه بازیکنان و مربیان ملی پوش کشور، آمادگی انتقال این اطلاعات به کلیه بازیکنان و مربیان سراسر کشور را نیز دارد. علاوه بر ایجاد تغییراتی در قوانین ، لیست مواد و روش های ممنوعه سال ۲۰۱۸ نیز توسط وادا – سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ ، انتشار یافته است که در ادامه  تغییرات امسال این لیست نیز آمده است.

کتاب قوانین کنترل دوپینگ فیفا در ۸۶ ماده و ۶ پیوست تهیه شده اند که در ادامه ، خلاصه  قسمت هایی که دچار تغییر شده است بیان میگردد. آگاهی همه  مخاطبین در فوتبال از این قوانین و عمل به آنها از ضروریات مد نظر فیفا است.

ماده ی ۶ : وجود ماده  ممنوعه یا متابولیت های آن یا مارکرهای آن در نمونه بازیکن

۱. هر بازیکن خودش موظف است که مطمئن شود هیچ ماده  ممنوعه ای وارد بدنش نمی شود. بازیکنان در قبال وجود هر گونه ماده  ممنوعه ، متابولیت های آن یا مارکر های آن در نمونه ی خود مسئول هستند. برای تایید نقص ماده  ۶ قوانین ضد دوپینگ ، نیاز به هیچ گونه توضیحی در ارتباط با قصد، خطا، قصور یا دانستن موضوع از سمت بازیکن نمی باشد.

۲. مدرک کافی برای اثبات ماده  ۶ قوانین ضد دوپینگ هر کدام از موارد زیر می تواند باشد:

۱- وجود ماده ممنوعه یا متابولیت های آن یا مارکرهای آن در نمونه ی A بازیکن زمانی که بازیکن از درخواست برای آزمایش روی نمونه ی B خود چشم پوشی می کند و نمونه  B آزمایش نمی شود، ۲- زمانیکه نمونه  B بازیکن آزمایش می شود و وجود ماده  ممنوعه یا متابولیت های آن یا مارکرهای آن در نمونه ی B بازیکن تایید می شود. ۳-  زمانیکه نمونه ی B بازیکن به دو بطری تقسیم می شود و نتیجه  آنالیز بطری دوم وجود ماده  ممنوعه یا متابولیت های آن یا مارکرهای آن را در بطری اول تایید می کند.

۳. به جز مواردی که آستانه  مشخصی از میزان ماده  ممنوعه مشخص شده است ، وجود هر میزان از ماده  ممنوعه یا متابولیت های آن یا مارکرهای آن در نمونه  بازیکن معادل نقض قوانین کنترل دوپینگ می باشد.

۴. به عنوان یک استثنا برای ماده  ۶ ، لیست ممنوعه یا استانداردهای بین المللی ممکن است کریتریای خاصی برای ارزیابی مواد ممنوعه ای که ممکن است به صورت اندوژن (درون بدن) ساخته شوند، پایه گذاری کنند.

ماده  ۸۰ : زمان پرکردن فرم های استیناف (درخواست تجدید نظر)

در این بند به زمان بندی های مهم ۱۵ روزه و ۲۱ روزه برای ارایه ی درخواست استیناف به دادگاه بین المللی ورزش CAS و WADA دارد که جنبه  حقوقی داشته و در صورت نیاز ارگان تصمیم گیرنده موظف به رعایت این زمانبندی ها می باشد.

پیوست C : مخزن نمونه گیری ثبت شده

• ماده  ۱ قسمت ۲c : مخزن نمونه گیری قبل از مسابقات فیفا (PCTP) شامل تیم های نماینده شرکت کننده در مسابقات است که توسط فیفا انتخاب شده اند که طی دوره  شش ماهه آماده سازی قبل از آن مسابقات در این مخزن قرار گیرند. انتخاب تیم ها به آنها اطلاع داده خواهد شد.

پیوست D : پروسه  تست گیری

ماده  ۲ : فرایند نمونه گیری حین مسابقات

در این ماده ، کلیه قوانین مرتبط با نمونه گیری حین مسابقات ، نحوه  انتخاب بازیکنان ، آماده سازی های لازم برای انجام نمونه گیری ، نحوه  اطلاع  بازیکنان ، وظایف بازیکنان و سایر موارد مرتبط بیان شده است.

ماده  ۷ : فرایند نمونه گیری : جمع آوری نمونه  ادرار

در این ماده ، نحوه  انجام نمونه گیری ادرار ، قوانین مربوطه ، ملاحظات و سایر موارد مرتبط به تفصیل بیان شده است.

ماده  ۸ : فرایند نمونه گیری : جمع آوری نمونه  خون

در این ماده به قوانین انجام نمونه گیری خون و الزامات آن و پروسه  انجام این عمل اشاره می شود.

لیست مواد و روش های ممنوعه ۲۰۱۸

همچنین وادا ( سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ)  هر ساله در ابتدای سال میلادی ، لیست جدید موارد ممنوعه در ورزش را اعلام می کند که هر سال نیز تغییراتی در این لیست اعمال می شود. از منظر ورزش فوتبال در ادامه آخرین تغییرات این لیست در سال ۲۰۱۸ نیز به طور خلاصه بیان می شوند:

طبق تغییرات جدید، میزان مصرف جهانی سالبوتامول نباید بیش از ٨٠٠ میکروگرم در ١٢ساعت باشد. آستانه ای که برای این دارو در لیست قبلی ذکر شده بود، حداکثر ۱۶۰۰ میکروگرم طی ۱۲ ساعت بود. در قسمت داروهای ادرار آور و پوشاننده ، داروی گلیسرول از لیست خارج شده، زیرا تأثیر کم آن بر حجم پلاسمای خون ورزشکاران اثبات شده است.

در بحث روش های دوپینگ، استفاده از سرم همچنان ممنوع است با این تفاوت که تا سال قبل طبق قانون نباید بیش از ۵۰ سی سی طی ۶ ساعت تزریق صورت می گرفت، اما از امسال، تزریقهای وریدی بیش از ١٠٠میلی لیتر در ١٢ساعت ممنوع است؛ همچون گذشته، ممنوعیت استفاده از سرم استثناهایی دارد برای مثال مگر اینکه برای درمان در بیمارستان (که در گذشته بستری در بیمارستان بیان شده بود)، برای عمل جراحی و برای بررسی و تشخیصهای بالینی انجام شوند.

برای تزریق مواد ممنوعه حتی اگر کمتر از ١٠٠میلی لیتر باشد، باید ورزشکار مدرک معافیت پزشکی ارایه دهد. کانابیدیول از لیست داروهای ممنوعه وادا خارج شده است. از سوی دیگر، «دیمتیبوتیلامین» یک و سه به لیست اضافه و داروی ملدونیوم در لیست باقی مانده است. همچنین در پایان اعلام شده که داروهای آسم درحال حاضر در مرکز بررسیها و تغییرات هستند و بعدا نتایج آن اعلام خواهد شد.

لیست مانیتورینگ سال ۲۰۱۸

علاوه بر لیست موارد ممنوعه، وادا هر سال لیستی از داروهای تحت نظر را اعلام میکند که به بررسی سوءاستفاده  این دارو ها در ورزش می پردازد.

مواردی چون کافئین، نیکوتین، کدئین، ترامادول، مصرف کورتون (غیر از خوراکی ، وریدی، عضلانی یا معقدی) و .. در لیست تحت نظر وادا قرار دارند.

آخرین تغییرات قوانین مبارزه با دوپینگ بر مبنای قوانین فیفا
امتیاز به این پست

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.