وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

آی اسپورت/ پیش بازی سپیدرود رشت – بادران تهران: نبرد اصالت و اسکناس!

رادنی دیدار

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود – زنگ حرفه ای ترین لیگ دسته اول تاریخ فوتبال ایران تا ساعاتی دیگر به صدا در می آید و طی آن 18 تیم از شمال و جنوب کشور در برابر هم صف آرایی می کنند تا در پایان دو تیم بلیط خوشبختی صعود به سطح نخست فوتبال را به چنگ بیاورند و سه تیم چمدان ببندند و راهی ناکجا آباد لیگ دسته دوم بشوند.

به گزارش سایت سپیدرود و به نقل از آی اسپورت در این میان مسابقه دو تیم سپیدرود با بادران به نوعی یکی از ویژه ترین بازی های هفته نخست است، چرا که قرار است فینال سال گذشته لیگ دسته دوم دقیقن در هفته نخست لیگ دسته اول تکرار شود و عجیب اینجاست که بازنده و برنده آن فینال هر دو در لیگ دسته اول امسال حضور خواهند داشت!

پیشینه سپیدرود؛ تیمی به قدمت تاریخ

برای دانستن پیشینه سپیدرود که در شمال به ” ارتش سرخ گیلان ” شهره هستند باید سوار ماشین زمان شد و با سرعت به گذشته بازگشت. به سال های اواخر دهه ی 40 و روزهای سر و شکل گرفتن فوتبال ایران. سپیدرود در سال 47 در ابتدا با نام سلامت بخش پای به عرصه ظهور گذاشت و شش سال بعد با تغییر نام به سپیدرود به صورت کاملن جدی وارد جغرافیای فوتبال کشور شد.

قرمزهای گیلان در تاریخ نیم قرنی شان هرگز یک تیم درجه اول در سطح نخست فوتبال ایران نبودند و به جز سال 71 که در بالاترین مرتبه فوتبال کشور حضور داشتند همیشه در لیگ های پایین تر حاضر بودند اما در تمام سال های حضورشان در فوتبال ایران یک مدعی درجه اول در بازی ها بودند. چه در لیگ دسته دوم تخت جمشید که همیشه تا یک قدمی صعود می تاختند و در سال آخر این جام در حالی که صدرنشین بودند و تنها چند قدم تا صعود فاصله داشتند به دلیل انقلاب اسلامی آن لیگ برچیده شد و چه در دهه ی شصت و هفتاد در لیگ دسته دوم آزادگان که همواره یک مدعی تراز اول به شمار می رفتند.

سپیدرود از جمله معدود تیم هایی است که برای خود صاحب مکتب و مرام و شجره است و در این میان شاید تنها شاهین به سپیدرود شبیه باشد. خصوصی بودن در تمام این پنجاه سال مهم ترین ویژگی مکتب سپیدرود است، امری که تماشاگران متعصب و وفادارش حاضر نیستند باهیچ افتخاری تعویضش کنند. اصرار بر خصوصی بودن در تمام این سال ها رود خروشان شمال را بارها تا مرز انحلال و نابودی پیش برد اما هر بار دستی از سر یاری بلند شد نجات بخش این تیم ریشه دار شد.

در افکار هواداران این تیم، سپیدرودی بودن خود یک مرام نامه و شیوه نامه دارد که قرار نیست هر کسی از سر راه بیاد و آن را فرا بگیرد. در مرام سپیدرودی ها پیروزی بر حریف به هر قیمتی نه تنها افتخار ندارد که باعث سرافکندگی است! با اینکه سپیدرود بارها در طول تاریخ کهن اش اسیر ناداوری و زد و بندهای پشت پرده شده، اما هرگز هیچ تیمی به خاطر نمی آورد که حتا یک مسابقه را به حواشی بیرون مستطیل سبز به سپیدرود واگذار کرده باشد.

سپیدرودی بودن در گیلان یک ارثیه است و از پدربزرگ به پدر رسیده و از پدر به نوه و یقینن به نسل های آینده به رسم امانت سپرده خواهد شد. اینکه بر روی سنگ قبرهای بسیاری در گورستان تازه آباد رشت نوشته شده سپیدرود، داستان درامی است که گویی قرار است همچنان از آن نوشته شود.

پیشینه بادران؛ زگهواره تا گور سهیمه بخر!

وقتی در گوگل نام بادران را جستجو می کنید، به نام شرکت بازاریابی شبکه ای بادران گستر بر می خورید که در سال 88 تاسیس شده و از سال 90 با گرفتن مجوز کارش را به صورت رسمی آغاز نموده است. داستان وقتی جالب می شود که در می یابیم دوستان مدارج حضور در فوتبال ایران را پله پله البته هربار با خرید سهمیه طی نموده اند!

این تیم در فصل 94-95 با خرید سهمیه لیگ دویی ایرانجوان خورموج پای به عرصه فوتبال حرفه ای گذاشت و زمانی که در آخرین مسابقه سال در برابر همین سپیدرود مسابقه را واگذار کرد و از صعود به لیگ دسته اول بازماند، یک بار دیگر دست به جیب شدند و در کمتر از یک هفته با خرید امتیاز پارسه تهران یک رده بالاتر آمد تا فصل 95-96 را در لیگ دسته اول روزگار بگذراند. امسال قرار است بر روی پیراهن این تیم شعار ” بادران لیگ برتری ” درج گردد و باید دید در فصل 96-97 قرار است سهمیه کدام تیم حاضر در لیگ برتر توسط مدیران متمول این تیم خریداری شود!

نکته جالب در ارتباط با بادران تنها به خرید پی در پی سهیمه توسط این تیم مربوط نمی شود و باید گفت آنها تنها تیم فوتبال ایران هستند که با یک مدیرعامل خانم به نام سيده شهره موسوی پای به عرصه مسابقات گذاشته اند. بادران فصل نقل و انتقالات را با ریخت و پاش های عجیب پشت سر گذاشت تا پس از خونه به خونه بابل لقب پولدارترین تیم لیگ یک را از آن خود نماید.

نگاه فنی؛ ثبات در برابر زلزله!

سرخ پوشان گیلانی از بین بازیکنانی که در آخرین مسابقه شان در سال گذشته که در برابر همین بادران به میدان رفتند 9 نفر همچنان در سپیدرود امسال حضور دارند و این یعنی مدیران و اعضای کادرفنی باشگاه نخواستند به ترکیب تیمی که توانست به لیگ دسته اول راه پیدا کند دست بزنند و با اضافه نمودن بازیکنان سرشناسی مانند حسین کعبی، محمدرضا مهدوی، پویا نزهتی، محمد رستی و پیمان شاملو در کنار قدیمی هایی همچون سهیل حق شناس، هادی تامینی، حامد حاجتی، هادی موسوی و سید محمد حسینی تیمی بومی را با کمترین تغییر روانه مسابقات نمایند.

در سوی مقابل اما گویی زلزله ای رخ داده است و در تیم امسال بادران از میان 14 بازیکنی که در آخرین مسابقه سال به میدان رفته بودند حتا یک بازیکن هم در تیم امسال باقی نمانده است! از سرشناس ترین بازیکنان بادران می توان به محمود تیغ نورد، امين منوچهری و مجتبی شيری اشاره کرد و البته یک چهره ویژه به نام بهتاش میثاقیان فرزند اکبر آقا، که از تیم پدیده تاکنون به همراه پدر در تیم های تحت هدایت ایشان حضور دارند.

نیمکت های داغ؛ جنگ تجربه و انرژی جوانی

سپیدرود امسال نیز به مانند سال گذشته سکان هدایت را به دست ناخدای جوان خود علی نظرمحمدی سپرده است. نظرمحمدی که سابقه ی حضور بیش از یک دهه در سطح نخست فوتبال ایران را به عنوان بازیکن در تیم هایی هچون ملوان، پگاه (داماش) و استیل آذین در کارنامه دارد بلافاصله پس از کنار گذاشتن فوتبالش بر روی نیمکت مربیگری داماش در لیگ برتر نشست و امسال دومین سال حضورش پیاپی اش را در سپیدرود تجربه می کند.

نظرمحمدی استاد تیم بستن است و در حالی که این فصل سپیدرود بیش از دو ماه اسیر دعوای مالکیتی بود در فاصله 72 ساعت و در زمانی کمتر از 40 روز تا شروع مسابقات موفق شد با بازیکنان مدنظرش به توافق برسد و گام به لیگ دسته اول بگذارد. نظرمحمدی آنقدر جاه طلب هست که هرگز به پشت سر نگاه نکند و با پسران محبوب رشتی چشم به ماجراجویی های تازه داشته باشد.

در طرف مقابل اکبر آقای میثاقیان بر نیمکت نشسته است یک شمالی دیگر و البته از دیار گنبد کاووس. میثاقیان به راستی استاد صعود از لیگ یک است و تاکنون توانسته با شموشک، آلومینیوم، شهرداری تبریز و پدیده مشهد به لیگ برتر صعود کند. البته سال گذشته اکبر اوتی را باید ناکام بزرگ قلمداد کرد و در دو تیم متمول خونه به خونه و مس ناکام مطلق بود و باید امسال نظاره گر بود و دید که آیا دوره ی کامیابی های میثاقیان به پایان رسیده است یا همچنان دود از کنده بلند خواهد شد.

اتفاق ویژه:

همین که آخرین دیدار لیگ دسته دوم فصل گذشته عینن در نخستین مسابقه لیگ دسته اول فصل تازه تکرار شود خود به خود یک اتفاق ویژه است. مسابقه ای که رکورد حضور تماشاگر در تاریخ لیگ دسته دوم را با حضور بیش از 25 هزار هوادار رشتی از آن خود نمود. نبرد دو تیمی که یک سویش اصالت قرار دارد و البته با سیلی صورت سرخ کردن و در سوی دیگر تازه به دوران رسیده ی فربه، که می خواهد ره صد ساله را یک شبه طی کند.

شب پیشگویی

اینکه فوتبال غیر قابل پیش بینی است یک طرف و اینکه نخستین مسابقه های تیم ها در تمام تورنمنت ها به کل غیر قابل پیش بینی تر است در طرف دیگر. تنها نکته ای که قابل پیش بینی است حضور خیل مشتاق هواداران دو آتشه سپیدرود در ورزشگاه پیر شهرباران است و صدای کر کننده ی وو وو زلاهایشان که دارند راه و رسم تازه ای را وارد فرهنگ هوادارای فوتبال ایران می کنند.

شما بگوید چند نفر را سرغ دارید که می توانند بیشتر از دو ساعت زیر این آوار کر کننده ی حمایت تاب بیاورند!؟

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه ارسال شده است