وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

اهمیت ورزش در نگاه مقام معظم رهبری

عقل سالم در بدن سالم است

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود – انسان برای رسیدن به کمال جسمی و سلامت بدنی ، نیازمند تحرک و ورزش میباشد تا اندام و به طبع آن سلولهای زنده خود را به فعالیت وادارد . این فعالیت باعث سوخت و ساز و تحرک شده و تلاش برای زنده بودن را بیش از پیش افزایش میدهد در نتیجه تمامی بخشهای ریز و درشت بدن در یک مسیر (مسیر رشد و پویایی) با هم همراه میشوند و همراهی آنان منجر به هماهنگی اندامها ، سوخت و ساز منظم منابع انرژی در بدن و تولید انرژی بهینه میگردد.

ورزش نه تنها بر روی سلامت و پویایی جسمی بسیار موثر است بلکه باعث آرامش و تقویت روح نیز ممیگردد .ورزش با تاثیری که بر آرامش روحی میگذارد به انسان اجازه میده تا بهتر فکر نماید و تصمیم بگیرد، لذا انسانهایی که به ورزش روی آورده اند در شرایط بحرانی و عصف بار بهتر از دیگران تصمیم میگیرند و عمل میکنند.

در جامعه امروزی ورزش منظم و اصولی یکی از نیازهای اساسی در جوامع بشری گردیده واین احساس نیاز تا بدان جا پیش رفته که دولتها در برنامه ریزی خرد و کلان خود ، ورزش را در اولویتهای پایه ای لحاظ میکنند و یکی از رموز پیشرفت و سلامت جامعه بشری میدانند.

پیامبر اعظم(ص) فرمود: «پروردگارت بر تو حقی دارد، و بدنت بر تو حقی دارد، و خانواده ات بر تو حقی دارد.»

[۱] توجه بسیار رسول گرامی اسلام(ص) به سلامت جسم است که حق بدن را در کنار حق خداوند بیان می کند.

زمانی انسان می تواند حق پروردگار و خانواده اش را به بهترین صورت ادا کند که از بدنی سالم و نیرومند برخوردار باشد.

ازاین روست که پیامبر مکرم اسلام(ص) می فرماید:

«شخص با ایمان قوی و نیرومند، از شخص با ایمان ضعیف، بهتر و دوست داشتنی تر است.»

[۲] ورزش، کمک بسیاری به سلامت جسم و روان می کند. افرادی که با روش صحیح ورزش می کنند، سالم ترند و عمرشان از دیگرانی که تحرک ندارند بیشتر است.

باتوجه به اهمیت ویژه ورزش در جامعه کنونی بطوریکه گروهی از افراد ، طرفدار و علاقه مند به ورزش و دیدن برنامه ها، مسابقات و نمایش های ورزشی هستند، گروهی دیگر برای سلامتی و رسیدن به بهبود جسمانی ورزش میکنند و گروهی نیز از راه ورزش امور زندگی خویش را می گذرانند . لذا دانشگاه سایبری کاراته دو ایران سعی نموده ، در خصوص اهمیت ورزش در زندگی بشری ، گلچینی از سخنان گهربار و راهگشای مقام معظم رهبری را به سمع و نظرتان برسانیم.

– تأثیر عامل معنوی، در کسب موفقیت ها، بسیار زیاد است و در امر ورزش نیز نباید خود را از این عامل مهم محروم کنیم. ( جمهوری اسلامی، ۷۴/۰۶/۲۵)

– ما، در ورزش یک راه طولانی در پیش داریم و ورزش چه در بعد همگانی و چه در بعد قهرمانی باید مورد توجه قرار بگیرد. ( جمهوری اسلامی، ۶۷/۱۱/۱۵)

– همه آحاد مردم باید ورزش را جدی بگیرند و آن را برای سلامتی خود یک ضرورت و کار لازم به حساب بیاورند. زیرا جامعه ورزشکار، جامعه ای پر تلاش، با نشاط و زنده خواهد بود و جامعه ما امروز به این طراوت و نشاط نیازمند است. ( ایران، ۷۶/۰۶/۱۶)

– وظیفه اصلى دولت و مسؤولان ورزش کشور این است که اشتیاق به ورزش و روح ورزشکارى وورزش‌خواهى را در مردم زنده کنند. ( در دیدار با روسای فدراسیون های ورزشی )

– به ورزش اهمیت دهید. من بخصوص روى ورزش تأکید مى‌کنم. من ورزش را به عنوان یک کار بین‌المللى، نمایشى و هیجانى، در درجه دوم مى‌دانم؛ در درجه اوّل، ورزش براى تقویت و سلامت جسم است، که این را براى همه جوانان کشورمان – از زن و مرد – لازم مى‌دانم. خود را براى رساندن این بار به منزل آماده کنید. این بار مربوط به شماست؛ این کشور و این نظام متعلّق به شماست. بخشى از راه را نسل قبل از شما طى کرده است. کسى که باید بخشِ بیشتر این راه را ان‌شاءاللَّه با آگاهى وسیعتر طى کند، شما هستید.

بیانات در دیدار با جوانان اصفحهان ۱۳۸۰/۰۸/۱۲

– از جوان هایى که میل به ورزش دارند، آمادگى ورزش دارند، بجد می خواهیم که این احساس توانائى را در خودشان جدى کنند مجموعه‌ى نسل حاضر ما در کنار پیشرفت هاى معنوى، پیشرفت هاى فکرى و چیزهایى که انقلاب به ما هدیه داده است – که من اجمالاً عرض خواهم کرد – آمادگى‌هاى جسمانى خودشان را تأمین کنند. سلامت جسمى و توانائى جسمانى، براى مردانى که اهل معنا، اهل معنویت، اهل فکر و اهل اهداف والا هستند، چیز لازمى است و بسیار مفید و کمک‌کار آن هاست. ( در دیدار با بسیجیان کرمانشاه.)

– جسم انسان بدون ورزش، ضعیف و لاغر و بى‌قدرت خواهد بود. هرکسى باشید، هرچه بنیه‌ى قوى و نیرومند داشته باشید، اگر ورزش نکردید و بخوردید و بخوابید، بدن ضعیف مى‌ماند؛ شکى در این نیست. همچنانى که اگر ورزش نکنید، بدن شما آن رشد لازم را نمى‌کند، زیبایی هایى هم دارد که ورزش آنها را آشکار خواهد کرد؛ بدون ورزش نمى‌شود. روح شما هم عیناً همین‌طور است. بدون ورزش، بدون تمرین و ریاضت، ممکن نیست شما قوى بشوید.

سخنرانى در دیدار با اقشار مختلف مردم روز سى‌ام ماه مبارک رمضان ( ۱۳۶۹/۰۲/۰۶)

– حمایت از ورزش بانوان در ابعاد ورزش همگانی و ورزش قهرمانی و ایجاد مراکز مناسب

دیدار جمعی از زنان نخبه با رهبر انقلاب ( ۱۳۸۶/۰۴/۱۳ )

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 8 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.