وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

بررسی هفته به هفته نیم فصل نخست لیگ هجدهم

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – هجدهمین دوره لیگ برتر به میانه راه خود رسیده است و اتفاقات مهم این مدت را به تفکیک ۱۵ هفته ای که سپری شده است را بررسی کرده ایم.

نیم فصل نخست رقابت های هجدهمین دوره لیگ برتر با  تمام حواشی و اتفاقاتش به هر حال با بازی استقلال خوزستان و سپاهان اصفهان به اتمام رسید. این مسابقات که از تاریخ ۴ مرداد آغاز شد، در تاریخ ۲۴ آذر به  نیمه راه رسید و در این فاصله ۱۴۵ روزه  حوادث و اخبار متعددی در جریان این مسابقات رخ داده که به تفکیک هفته های لیگ به آن می پردازیم.

هفته نخست

* شاید مهم ترین اتفاق هفته اول لیگ برتر دیدار دو تیم سایپا و سپیدرود بود که  به نوعی تقابل علی دایی و خداداد عزیزی دو ستاره دهه ۸۰ تیم ملی هم بوده است. این دیدار که با  برتری ۳ بر صفر سایپا به پایان رسید  بعد از پایان با درگیری شدید خداداد عزیزی و داوران این دیدار انجامید و خداداد بعد از بازی در کنفرانس مطبوعاتی با اعلام این که برای قطع پای کعبی فقط یک تبر کم بود به انتقاد شدید از داوران پرداخت.

* همچنین سه بازی از روز دوم این هفته به تساوی صفر بر صفر رسید تا شروع رقابت ها چنگی به دل نزده باشد. دیدار های سپاهان در برابر صنعت نفت آبادن، نفت مسجد سلیمان و تراکتور سازی و استقلال و پیکان روی هم رفته هیچ گلی در بر نداشت و این در حالی است که در ۸ بازی انجام شده ۱۰ گل به ثمر رسید تا نشان دهد تیم ها هنوز به مرز آمادگی نرسیده اند.

* در ضمن نساجی چی ها که بعد از ۲۴ سال به لیگ برتر بازگشته بودند در نخستین دیدار خانگی مغلوب ذوب آهنی شدند که این بار امید نمازی را روی نیمکت خودشان می دیدند تا جواد نکونام ناکام هفته نخست لقب بگیرد.

هفته دوم

* شاید دلخراش ترین مصدومیت لیگ را بتوان به همان مصدومیت رضا حبیب زاده مهاجم جوان ذوب آهن اشاره کرد او بعد از اینکه  موفق  شد دروازه استقلال را در فولاد شهر باز کند با ضربه غیر عمدی  پای وریا غفوری مواجه شد تا انجا که  او را به حالت بی هوش درآورد و در ادامه او را فورا به بیمارستان منتقل کردند. او بعد از سپری کردن دوران نقاهتش چند هفته ای است که در شرایط بازی قرار دارد.

* از مهمترین اخبار این هفته پیوستن دو کاپیتان تیم ملی یعنی مسعود شجاعی و اشکان دژاگه  به تیم تراکتور سازی بود که در ادامه احسان حاج صفی هم به آنها اضافه می شود  تا هم تنور لیگ داغ تر و هم تی تی ها به قهرمانی امیدوار شوند.

* امیر قلعه نویی بعد از شکست سپیدرود و اعتراضات رشتی ها به خداداد، در نشست مطبوعاتی بعد از بازی با گفتن این مطلب که “اگر غرورم اجازه می داد گریه می کردم” به حمایت همه جانبه از خداداد عزیزی پرداخت.

هفته سوم

* شاید اولین جرقه های اعتراضات شدید تماشاگران در ورزشگاه ها در دیدار دو تیم استقلال خوزستان و پرسپولیس تهران مشاهده شد. اعتراضات تنها این بار صرفا با ذکر شعار همراه نبود بلکه تماشاگران دو تیم با پرتاب سنگ های درشت از خجالت همدیگر و حتی بازیکنان هم در آمدند و به همین دلیل این دیدار دقایق زیادی از جریان افتاده بود و دو تیم خصوصا قرمز پوشان در میانه میدان ایستاده بودند و جرات شروع بازی را نداشتند و بعد از این مسابقه بود که کمپین نه به خشونت در ورزشگاه ها به وجود آمد.

* سجاد آقایی و اللهیار صیاد منش بعد از به ثمر رسیدن گل استقلال مقابل ذوب آهن از سوی کمیته  اخلاق محروم گردیدند که در هفته های بعدی این محرومیت بخشیده شد.

هفته چهارم

* بدون شک وقتی صحبت از دربی اصفهان باشد  به صورت خودکار تبدیل به مهم ترین اتفاق هفته می شود این دیدار که با برتری ۱-۲ سپاهان به پایان پذیرفت با حواشی بسیاری در اواخر بازی همراه گردید. همچنین امید نمازی در کنفرانس مطبوعاتی بعد از این دیدار برای گفتن تحت فشار قرار دادن حریف از واژه قوطی استفاده کرد که متعاقب آن مجبور شد حرفش را پس بگیرد که این مهم به مذاق سپاهانی ها خوش نیامد و رابطه نمازی را با طرفداران سپاهان خدشه دار کرد.

* دعوای خداداد عزیزی و حسین کعبی از این هفته بود که بالا گرفت و این دو ملی پوش سابق که روی هم ۱۳۱ بازی ملی در کارنامه دارند حسابی از خجالت هم در آمدند.

هفته پنجم

* خداداد پس از کش و قوس فراوان از سمت خود در سپیدرود استعفا داد تا علی کریمی که از جایگاه مردمی خوبی در رشت بر خوردار است به تیم سپیدرود بازگردد.

* فیروز کریمی هم  پس از شکست خانگی برابر ذوب آهن اصفهان با حاشیه های فراوان بر کنار گردید تا رضا مهاجری به عنوان جانشین او دوباره به لیگ برتر برگردد.

هفته ششم

* مهدی تارتار درپی عدم حمایت مسولین پارس جنوبی جم بعد از دیدار این تیم برابر سپاهان استعفای خود را تقدیم مدیران پارس جنوبی کرد که درادامه با جلب رضایت وی تارتار تصمیم به ماندن گرفت.

* فریدون اصفهانیان در مصاحبه ای گفت که در بازی ذوب آهن و پدیده خطای پنالتی به نفع تیم ذوب آهن اصفهان گرفته نشد و متأسفانه اشتباه حیدری در نتیجه بازی تأثیر داشت که سعید آذری با اعلام این مطلب که این عذر خواهی ها برای ما امتیاز نمی شود از این اعتراف اصفهانیان استقبال نکرد.

هفته هفتم

* در این هفته رضا مهاجری در اولین تجربه مربیگری خود در ماشین سازی در لیگ جدید موفق شد شاگردان مهدی تارتار را شکست دهد تا نشان دهد هنوز هم مربی قابلی محسوب می شود.

* در این هفته اولین تقابل علی کریمی و برانکو ایوانکویچ بود که در نهایت با گل دقایق پایانی آدام همتی به سود سرخ پوشان به پایان رسید و همین موضوع باعث شد برانکو  از این فرصت استفاده کند و جواب کنایه کی روش به آدام همتی را بدهد.

هفته هشتم

* دربی تهران مهمترین اتفاق هفته هشتم بود که با نتیجه صفر بر صفر به پایان رسید که  شاید مهم ترین اتفاق آن پارگی رباط صلیبی حسین ماهینی در آستانه حضور پرسپولیس در نیمه نهایی آسیا بود ضمن اینکه مهدی رحمتی هم با ثبت یک کلین شیت دیگر، رکورد دار کلین شیت در ادوار دربی شد.

* محسن مسلمان هافبک طراح ذوب آهن به خاطر عدم دوندگی در بازی ها متهم شد و در اختیار مدیران باشگاه قرار گرفت که بعد مدتی دوبار به ترکیب تیم اضافه شد.

* انتونی استوکس مهاجم فراری تراکتور در این هفته موفق شد با ثبت ۴ گل در یک بازی درخشش بی نظیری برابر استقلال خوزستان داشت.

* دربی کاپیتان های با سابقه تیم ملی یعنی جواد نکونام و علی دایی برنده نداشت و دو تیم نساجی و سایپا در پایان نود دقیقه به تساوی یک بر یک دست یافتند.

هفته نهم

* در این هفته محمد دانشگر بعد از گلزنی به تیم سابق خودش سایپا به خاطر تمامی  فشارهایی را که در طول این مدت حضور در استقلال متحمل شده بود اشک ریخت. ضمن اینکه سید حسین حسینی سنگربان تیم استقلال هم  با حضور درون دروازه استقلال با شفر آشتی کرد.

هفته دهم

* حاشیه های ۱۰ دقیقه پایانی بازی پرسپولیس و سایپا تمام اتفاقات هفته را تحت شعاع خودش قرارداد، از گلایه های خبرنگار شبکه ورزش نسبت به درگیری های علی دایی و بوژیدار رادوشویچ سنگربان کروات پرسپولیس که واکنش های زیادی را در شبکه های اجتماعی و رسانه ها در برداشت.

* یحیی گل محمدی که با پدیده در صدر جدول رده بندی قرار داشت به علت مشکلات مالی این تیم بعد از پیروزی مقابل نفت مسجد سلیمان  تصمیم گرفت در رختکن از شاگردان تیمش خداحافظی کند اما مدیران با جلب رضایت یحیی او را متقاعد به ماندن کردند.

* سپیدرود رشت با سرمربی گری علی کریمی باز هم در دقایق پایانی دروازه اش  را باز شده دیده تا همچنان در حسرت برد بمانند.

هفته یازدهم

* این هفته از رقابت ها تحت تاثیر حضور پرسپولیس در فینال جام باشگاه های آسیا بود و بیشتر توجهات به این دیدار حساس معطوف شده بود.

* مسجد سلیمانی ها موفق شدند به اولین بردشان در طی ده هفته گذشته دست پیدا کنند. آن ها در اهواز دو بر یک استقلال این شهر را شکسست  دادند.

* کنار گذاشتن فرشید اسماعیلی و روزبه چشمی تبعات باخت استقلال مقابل سایپا بود که در ادامه با بازگشت به تیم همراه شد.

هفته دوازدهم

* لغو دیدار استقلال و پدیده پس از اعتراض های مسولین و کادر فنی تیم مشهدی بالاخره به مجلس کشیده شد.

* درگیری سعید آذری و رشید مظاهری بعد از شکست سنگین ذوب آهن مقابل تراکتور رسانه ای شد و سعید آذری به نوعی مظاهری را مسبب شکست می دانست.

* فولادی ها بعد از شکست مقابل سپیدرود ایلی استان مربی رومانیایی خودشان را برکنار کردند تا عزیز فریسات به طور موقت مربیگری این تیم را برعهده بگیرد.

* مهاجمان خارجی تراکتور هم عطای حضور در این تیم پر طرفدار را به لقای آن بخشیدند و بعد از یک مرخصی دیگر به ایران بازنگشتند تا دست مربیان این تیم در آستانه دیدار حساس مقابل پرسپولیس خالی شود، البته استوکس دلیل عدم بازگشتش را بیماری دپرشن عنوان کرد.

هفته سیزدهم

* مهمترین اتفاق هفته دیدار حساس پرسپولیس و تراکتورسازی بود که گل احسان حاج صفی توسط داور دیدار آفساید اعلام شد که هنوزم صحت و سقم این گل جزو مجهولات لیگ است.

* ورود پرچم ژاپن به ورزشگاه آزادی به وسیله تماشاگران تراکتوری باعث حساسیت های زیادی در جامعه فوتبالی کشور گردید که البته خودشان آن را به حضور بازیکن ژاپنی تیمشان ربط دادند.

* از اتفاقات هفته قرعه کشی جام باشگاه های آسیا بود که  صدا و سیما  نسبت به تیم های ذوب آهن و استقلال عبارت ایران را به کار نبرد تا باعث اعتراض شدید رؤسای این دو باشگاه شود.

* در این هفته تکسیرا بعد از دیدار سپاهان و ماشین سازی از وجود یک مدیر عامل در دو باشگاه گله کرد.

* مهمترین خبر هفته بازگشت افشین قطبی به فولاد بود که بعد از دیدار این تیم مقابل ذوب آهن این خبر از طرف باشگاه فولاد اعلام شد.

* سید جلال حسینی نیز ترجیح داد بعد از ۱۱۵ بازی از دیدارهای ملی خداحافظی کند تا به قول خودش تمام تمرکزش را برای باشگاه پرسپولیس بگذارد.

* در این هفته هواداران نساجی طوماری را علیه فریدون اصفهانیان به امضا رساندند و خواهان هر چه بیشتر دقت داوران در رابطه با با دیدارهایشان شدند.

هفته چهاردهم

* بعد از بر کناری حمید رضا گرشاسبی به علت قانون عدم به کارگیری افراد بازنشسته در دستگاه های دولتی ایرج عرب مدیر امور مالی پرسپولیس به جای  او به عنوان سرپرست پرسپولیس انتخاب شد.

* حاشیه های زیادی بعد از دیدار فینال نیم فصل بین دو تیم سپاهان و پرسپولیس ایجاد شد که مهمترین آن اعلام پنالتی اشتباهی بود که علیرضا فغانی برای سرخ پوشان تهرانی گرفت. امیر قلعه نوعی هم در مصاحبه جنجالی اعلام داشت اگر پنجره نقل و انتقالات برای پرسپولیس بسته شده به جایش پنجره های دیگری باز شده است که این صحبت او با واکنش های منفی و مثبت زیادی روبرو شد.

* اشتباهات زیاد داور در دیدار استقلال و پدیده مزید بر علت شد که فدراسیون فوتبال به شکل جدی به فکر راه اندازی سیستم VAR بیفتد.

* لیست ۳۰ نفره کمیته اخلاق هم یکی از اتفاقات این هفته بود که در آن نام های آشنایی هم بعضا دیده شد اما هنوز دلیلی برای این محرومیت ها اعلام نشد.

بالاخره مسئولین تیم پیکان پس از متحمل شدن ۶ شکست متوالی تصمیم به برکناری سرمربی محجوب خودشان مجید جلالی گرفتند.

نیم فصل دوم در تاریخ ۱۴ بهمن آغاز می شود و در این مدت تیم های لیگ برتری زمان کافی پرداختن به تیم شان را خواهند داشت.

در این مدت ۵۰ روزه قطعا دلمان برای لیگ تنگ خواهد شد، اما امیدواریم نیم فصل دوم زمانی که آغاز می شود کاپ قهرمانی آسیا در ویترین افتخارات فوتبالمان بدرخشد امری که صرفا بدون حمایت همه جانبه اقشار جامعه ممکن نخواهد بود.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.