وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

بررسی هفته بیست و هشتم: اشک‌ها و لبخندها در لیگ برتر فوتبال

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – هفته بیست و هشتم لیگ برتر فوتبال باشگاه های کشور در حالی روزهای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ فروردین برگزار می شود که تیم پرسپولیس هفته گذشته با پیروزی مقابل تیم پدیده برای دومین بار پیاپی قهرمان زودهنگام این مسابقات شد. اما دیدارهای تیم های بالا و پایین جدول رده بندی لیگ مقابل حریفان برای رسیدن به جایگاه دومی و یا فرار از سقوط به لیگ یک، به جذابیت و حساسیت این مسابقات افزوده است.

***چهارشنبه ۲۲ فروردین ۹۷گسترش فولاد تبریز – استقلال تهران، ورزشگاه بنیان دیزل تبریز ساعت ۱۷

تیم فوتبال گسترش فولاد هفته گذشته موفق شد استقلال خوزستان را در اهواز با نتیجه ۲ بر یک شکست دهد تا سرانجام پس از ۹ هفته شاگردان «فیروز کریمی» سرمربی تیم تبریزی طعم پیروزی را بچشند. تیم گسترش از هفته نوزدهم موفق به پیروزی نشده بود و پنج تساوی و چهار شکست حاصل کار این تیم در ۹ دیدار گذشته است. با این حال پس از پیروزی روحیه بخش این تیم مقابل استقلال خوزستان، شاگردان او در حالی باید مقابل تیم استقلال تهران صف آرایی کنند که فیروز کریمی حدود ۱۰ سال پیش یعنی آذر ماه ۸۶ سکان هدایت آبی های تهرانی را بر عهده گرفته بود.

اگر چه امکان کسب سهمیه آسیا برای تیم گسترش فولاد میانه جدولی فراهم نیست و خطر سقوط به لیگ یک نیز این تیم را تهدید نمی کند، اما جدال کریمی با استقلال تهران قطعا حیثیتی است، چرا که آبی های پایتخت در دیدار رفت موفق شده بودند با ۲ گل مقابل گسترش فولاد به برتری برسند.

در طرف مقابل استقلال تهران که عملکرد بسیار خوبش با سرمربی آلمانی در ایران و آسیا سبب شد سایت رسمی کنفداسیون فوتبال آسیا هم زبان به تمجید «وینفرد شفر» باز کند، در دیدار گذشته با دسته گل چهارتایی مشکی پوشان را به لیگ یک فرستاد تا بازیکنان هجومی این تیم در غیاب مصدومان آبی پوش همچنان زهردار و خطرناک باشند. البته آبی پوشان برای رسیدن به جایگاه دوم جدول رده بندی، نیاز مبرم به پیروزی در دیدار پیش رو دارند و قطعا شفر تنها در اندیشه کسب سه امتیاز این دیدار است.

**پرسپولیس – پارس جنوبی جم، ورزشگاه آزادی تهران ساعت ۱۹

مصاف شاگردان «برانکو ایوانکوویچ» سرمربی تیم پرسپولیس مقابل تیم «مهدی تارتار» سرمربی پارس هر چند با توجه به قهرمانی زود هنگام تیم تهرانی تشریفاتی است اما امکان دارد سرمربی کروات سرخپوشان برای ذخیره انرژی بازیکنان اصلی و آمادگی بیشتر آنها در لیگ قهرمانان آسیا، نیمکت نشینان را به میدان بفرستد. با این حال جدال این دو تیم که برای کسب قهرمانی نیم فصل رقابت نزدیکی با یکدیگر داشتند و در نهایت با پیروزی سرخپوشان پایتخت و قهرمانی نیم فصل آنها خاتمه یافت، می تواند دیدنی باشد.

این در حالی است که تیم پارس جنوبی جم با ۴۰ امتیاز در جایگاه هفتم جدول رده بندی لیگ قرار دارد و شاید با سه پیروزی تا پایان این رقابت ها و لغزش حریفان امکان کسب سهیمه آسیا را داشته باشد که خیلی بعید به نظرمی رسد. ولی جایگاه خوب این تیم در جدول رده بندی که برای نخستین بار طعم لیگ برتری بودن را چشیده است تا همین جا هم ستودنی است.

***پنجشنبه ۲۳ فروردین ماه
**فولاد خوزستان – ذوب آهن اصفهان، ورزشگاه غدیر اهواز ساعت ۱۷

تیم فولاد خوزستان پس از کسب تساوی مقابل پارس جنوبی جم در دیدار هفته گذشته و کسب جایگاه ششمی با ۴۲ امتیاز هر چند که همچنان امیدوار به جایگاه حداقل سومی و کسب سهمیه است؛ ولی در حقیقت این خواسته کمی دور از دسترس به نظر می رسد زیرا شاگردان «سیروس پورموسوی» سرمربی تیم اهوازی برای رسیدن به نایب قهرمانی باید در هر سه دیدار خود پیروز شوند و منتظر لغزش حریفان بمانند.

اما سوی دیگر داستان، تیم ذوب آهن است که اگرچه شاگردان «امیرقلعه نویی» سرمربی ذوبی ها فعلا جایگاه دومی جدول رده بندی لیگ را حفظ کرده اند اما اختلاف تنها یک امتیاز این تیم با استقلال تهران و سایپا که در رده های بعدی ایستاده اند، می تواند این موقعیت را در سه هفته پایانی لیگ دستخوش تغییر کند. چنین شرایطی برای دو تیم سبب خواهد شد کسب تمام امتیازات دیدار پیش رو سبب شود بازی سخت و نفس گیری را از آنها شاهد باشیم.

*** جمعه ۲۴ فروردین ماه
**سپاهان اصفهان – صنعت نفت آبادان در ورزشگاه نقش جهان اصفهان ساعت ۱۶

«منصور ابراهیم زاده» سرمربی فعلی تیم سپاهان که از هفته ۲۲ لیگ برتر به جای «زلاتکو کرانچار» روی نیمکت زرد پوشان اصفهانی نشست، به رغم نتایج خوبی که در ابتدای حضورش با تیم اصفهانی کسب کرد، نتوانست این تیم را از بحران دور کند تا تساوی در دیدار هفته گذشته مقابل تراکتورسازی، سپاهانی ها را با ۲۸ امتیاز در جایگاه یازدهم جدول رده بندی قرار دهد. حال ابراهیم زاده برای اینکه به سرنوشت تیم های انتهای جدولی دچار نشود، در دیدار حساس خود مقابل صنعت نفت آبادان محکوم به پیروزی است.

زرد پوشان آبادانی که سال جدید را با تساوی بدون گل مقابل گسترش فولاد آغاز کرده بودند در دیدار هفته گذشته، تیم مدعی پیکان را نیز شکست دادند تا امیدهای تیم خودرو ساز برای کسب سهمیه آسیا کم رنگ شود. شاگردان «فراز کمالوند» سرمربی تیم نفت آبادان در حال حاضر در میانه جدول رده بندی قرار دارند و اگر چه آنان توانایی کسب سهمیه آسیا را ندارند اما او می خواهد تا پایان رقابت های لیگ برتر با بهره بردن از بازیکنانی مانند « لوسیانو پریرا» و «کرار جاسم محمد» عملکرد خوب تیمش را به رخ حریفان بکشد.

**پیکان تهران – استقلال خوزستان در ورزشگاه شهدای شهر قدس ساعت ۱۶

تیم خودرو ساز با قبول شکست مقابل صنعت نفت آبادان در دیدار هفته گذشته از رقبای خود مانند استقلال تهران، سایپا و ذوب آهن در کسب جایگاه دومی رده بندی لیگ کمی فاصله گرفت. اما «مجید جلالی» سرمربی تیم پیکان همچنان امیدوار است با سه پیروزی پی در پی تا انتهای لیگ، امید به حضور در آسیا را در شاگردانش زنده نگه دارد. این در حالی است که تیم استقلال خوزستان به عنوان یکی از تیم های در آستانه سقوط به لیگ یک باشگاه های کشور قرار دارد و چاره ای جز پیروزی در دیدار پیش رو نخواهد داشت؛ در غیر این صورت «عبدالله ویسی» سرمربی تیم و بازیکنانش که قهرمان فصل پانزدهم لیگ برتر بودند، باید خود را در لیگ یک ببینند.

**مشکی پوشان مشهد – سایپا تهران در ورزشگاه امام رضا(ع) مشهد ساعت ۱۶

مشکی پوشان مشهد که با شکست ۴ – ۱ مقابل استقلال تهران نخستین تیم سقوط کننده به لیگ یک باشگاه های کشور لقب گرفتند باید در دیدارهای پیش رو در تدارک آماده سازی خود برای رقابت های فصل آینده در جام آزادگان باشند. ولی «علی دایی» سرمربی تیم سایپا و شاگردانش انگیزه زیادی برای کسب پیرزوی مقابل این تیم و نزدیک شدن به جایگاه نایب قهرمانی لیگ دارند و قطعا با توجه به شرایط تیم سقوط کرده مشکی پوشان آنها کار سختی در خانه حریف نخواهند داشت. این در حالی است که تیم سایپا از بازیکنان ارزنده ای مانند «مهدی ترابی»، «علی قلی زاده» و «آرمان رمضانی» سود می برد که موفق شده اند خط حمله موثری را برای تیم خودرو ساز تشکیل دهند.

** سپیدرود رشت – تراکتورسازی تبریز در ورزشگاه سردار جنگل رشت ساعت ۱۶

شرایط تیم سپیدرود رشت نیز همانند استقلال خوزستان در رده های پایین جدول رده بندی برای بقا با پیروزی گره خورده است که در صورت محقق نشدن آن «علی کریمی» که نخستین حضور لیگ برتری خود را به عنوان سرمربی تجربه می کند در صورت ناکامی باید تیمش را برای فصل آینده در لیگ یک هدایت کند. تیم کریمی که در دیدار گذشته با انگیزه زیادی مقابل ذوب آهن حاضر شده بود با ۳ گل شکست خورد تا شاید در دیدار فردا و بهره بردن از هواداران پرشور گیلانی مقابل تراکتورسازی موفق به نتیجه گیری شود.

تیم فوتبال تراکتورسازی هم پس از ناکامی در لیگ قهرمانان آسیا اگر به روند ناکامی ها خود در لیگ برتر ادامه دهد شاید قرمز پوشان تبریزی هم به انتهای جدول رده بندی نزدیک شوند. تراکتورسازان که از چهار دیدار گذشته خود ۲ شکست و ۲ تساوی کسب کرده اند، به شدت به کسب سه امتیاز دیدار فردا نیازمندند تا تفکرات دو سرمربی سبب ایجاد جذابیت ها و حساسیت های مصاف فردا شود.

** نفت تهران – پدیده خراسان در ورزشگاه تختی تهران ساعت ۱۶

«هومن افاضلی» سرمربی تیم نفت تهران که در دیدار هفته گذشته مقابل تیم سایپا شکست خورده است، از گزینه های سقوط به لیگ یک محسوب می شود و قرار گرفتن در جایگاه پانزدهمی جدول رده بندی لیگ، زنگ خط را برای این تیم به صدا در آورده است. اما عملکرد خوب بازیکنان تیم نفت نشان می دهد که آنها به رغم همه کمبودهای مالی توانایی جدا کردن خود از انتهای جدول رده بندی لیگ را دارند و افاضلی در سه هفته پایانی این رقابت ها فرصت دارد شایستگی های خود را نشان دهد.

در سوی دیگر اما نمایش قابل قبول تیم پدیده در رقابت هفته گذشته مقابل پرسپولیس هر چند ستودنی بود ولی مانع از شکست آنها مقابل سرخپوشان پایتخت نشد تا شاگردان برانکو ایوانکوویچ ضمن برتری در این مسابقه، قهرمان زود هنگام هفدهمین دوره رقابت های لیگ برتر فوتبال شوند. با این حال مشکلات مالی و کسر ۶ امتیاز از سوی فدراسیون جهانی فوتبال برای این تیم سبب شده «محمد رضا مهاجری» به رغم همه این ناملایمات درصدد حفظ تیمش در لیگ برتر باشد تا به سرنوشت تیم فوتبال مشکی پوشان دچار نشود.

بررسی هفته بیست و هشتم: اشک‌ها و لبخندها در لیگ برتر فوتبال
امتیاز به این پست

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.