وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

بنگاه‌های اقتصادی و باشگاه‌ داری

سعید فائقی

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرودلطف بفرمایید نگاهی به نتایج لیگ یک بیندازید؛ تیم باسابقه و محبوب استان گیلان، سپیدرود رشت به دسته دو سقوط کرده و شهرداری تبریز هم همچنین.

ملوان انزلی هم یکی از تیم‌های قعرنشین بود و در هفته‌های آخر توانست در لیگ بماند. سالهاست از باشگاه های بنام آرارات، برق شیراز، کما شیراز و… خبری نیست.

باشگاه وردربرمن آلمان متجاوز از یکصد و اندی سال پیش توسط چند دانش‌آموز دبیرستانی تأسیس شد و هنوز هم با صلابت به تداوم کار ادامه می‌دهد و یا باشگاه لایپزیگ که در سال ۲۰۰۹ تأسیس شد و از لیگ ۵ به تدریج بالا آمد، در ۲۰۱۶ به دسته اول صعود کرد، در ۲۰۱۷ نایب قهرمان بوندس لیگا شد و امسال در لیگ قهرمانان اروپا به نیمه نهایی رسیده است.

هم باشگاه های تاریخی و هم باشگاه های نوپا در کنار هم به استحکام بوندس لیگا اعتبار می‌بخشند. ای‌کاش ما هم توانسته بودیم کادرهایی را در فوتبال حرفه‌ای‌مان تربیت کنیم که با مدیریت‌شان نگذارند باشگاه های پرطرفدار و قدیمی‌مان از رده خارج شوند و همچنین مدیرانی که بتوانند باشگاه‌های وابسته به بنگاه‌های اقتصادی ما را بسان باشگاه لایپزیگ به اوج برسانند.

انصاف داشته باشیم آیا باشگاه آرارات در فوتبال کشورمان نقش بسزائی نداشته است؟ آیا ملوان انزلی در فوتبال ملی ما نقش مؤثری نداشته است؟ درست است که تئوری قدیمی بقا حکم می‌کند باشگاه‌های قدیمی قوی بمانند اما نقش مدیریت حرفه‌ای در این روزگار بسیار مهم و حساس است.

وقتی کتاب خاطرات فرگوسن را انسان مطالعه می‌کند نه تنها برای فوتبال که برای زندگی درس‌های جاودانه‌ای دارد و ایشان آنگاه که از منچستر یونایتد جدا شد دیگر منچستر یونایتد با روزهای اوج فاصله گرفت.

گفتیم وردربرمن را چند دانش‌آموز تأسیس کردند، ولی مدیران تا به امروز حفظش کرده‌اند.

در فوتبال ما کم نبودند عزیزانی که عشق و سرمایه آوردند و هر دو را در فوتبال از دست دادند و رفتند و ما هم که عادت کرده ایم تا درخت افتاد تبر برمی‌داریم و به جانش می‌افتیم تا تیمی تضعیف شد حمایتش نکردیم و تماشاگر سقوطش شدیم. امروز فوتبال ما در لیگ برتر و لیگ یک باشگاه‌های بنگاه اقتصادی کم ندارد.

صعود مس رفسنجان به لیگ برتر قطعی شده و آلومینیوم اراک هم در روز آخر به لیگ برتر صعود کرد. امیدواریم هر دو باشگاه بسان مالک‌شان بنگاهی اداره شوند و روند فعالیت‌شان تداوم داشته باشد و ریشه بگیرد.

فوتبال ما نیازمند مدیران حرفه‌ای است که بتوانند باشگاه‌ها را به سرمنزل مقصود برسانند.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.