وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

به مناسبت هفته جهانی محیط زیست؛ ورزش و محیط زیست

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود – محیط زیست یا محیطی که در ان زندگی می کنیم در واقع تاثیر گذار بر همه تلاش ها و فعالیت های بدنی ما می باشد؛ بنابر این، نمی توان اثرات محیط را بر چرخهء زندگانی انسان ها نادیده گرفت.

باید واقعیت را بپذیریم که محیط ز یست در تمامی فعل و انفعالات عصر حاضر نقش بسزایی دارد. انسان امروزی به جای استفاده از نیروی بدنی و فعالیت بیشتر کارهای خود را بوسیلهء ماشین های گوناگون انجام می دهند. نیاکان ما برا ی انجام بسیاری از فعالیت ها ی روزمره خود مجبور به تلاش و فعالیت بدنی بودند و ا ین به سلامت جسمانی و روانی انان کمک می نمود.

در حالی که دستگاه های بدن انسان طوری ساخته شده اند که با فعالیت و انجام کار بیشتر بر قابلیت های انها افزوده می شود. فناوری، و نوع زندگی جدید فرصت های حرکتی را از انسان سلب نموده است.

در جوامع کنون ی بسیاری از افراد به مشاغل کم تحرک مشغول بوده و محدودیت حرفه ای و سایر مشغله ها امکان فعالیت بدنی کافی به انان نمی دهدو عامل ایجاد تنش ها و نگرانی های عصبی و روانی می گردد. بدون شک از بهتر ین راه های مقا بله با فقر حرکتی و محدودیت های حرکتی ناشی از زندگی مدرن، شرکت در فعالیت های ورزشی است.

پژوهش ها ی انجام شده در چند دهه گذشته به اثبات رسانیده است که در صد بیماری ها و مرگ و میر بین افراد ی که بطور منظم در فعالیت های ورزشی شرکت می جویند بسیار پا یین تر از همتایان کم تحرک آنهاست.

این پرسش مطرح است که انجام فعالیت های ورزشی در محیط زیست نامناسب مثلا” در هوا ی آلوده تا چه حد می تواند مفید باشد؟ بسیاری از فعالیت های ورزشی در هوای آزاد و سایر فعالیت های ورزشی که در محیط بسته انجام می شوند ؛ به طور مستقیم و غیر مستقیم از همین هوای موجود استفاده می کنند.

شدت تنفس ورزشکاران در حین انجام فعالیت چندین برابر تنفس معمولی است، بنابر این امکان دارد مواد آلاینده موجود در هوا در حجم وسیع تر وارد دستگاه تنفس و جر یان خون ورزشکاران شود و عواقب ناگوار ی به همراه داشته باشد.

بین فعالیت های ورزشی و محیط زیست ارتباط حیاتی و اساسی برقرار است و اگر ادامه تخر یب و آلوده ساز ی محیط زیست گسترده تر شود نه تنها فعالیت ورزشی بلکه موجودیت انسان ها هم باخطر جدی روبرو می شود. در جوامعی که تخر یب محیط زیست در سطح  بالا قرار داشته ناگزیریم از ترویج ورزش های طبیعی و پناه بردن به طبیعت بیش از پیش بهره جوئیم.

کوهستان، دریا، مراکز ورزش طبیعی تابستانی وزمستانی در این راه کمک شایانی می تو اند داشته با شد . محل های تفریحی کنار دریا، اماکن جدیدی هستند که در سواحل احداث شده اند و این امکان را برا ی انسان فراهم می کنند تا از یکی از مواهب طبیعی محیط زیست استفاده ورزشی و تفریحی ببرد. گرچه بشر در این مسیر هم پاره ای از اوقات تاثیر نامطلوب گذاشته است.

تمایل به ترو یج ورزش و مشارکت در توسعه اقتصادی و فرهنگی منطقه می تواند دلیلی موجه برای ایجاد تغییراتی در مناطق طبیعی محسوب شود . توجه به حفظ محیط کوهستان، در یاها، جنگل ها باید بر دلایل اقتصادی صرف اولویت داشته باشد . آیا امروز بشراین چنین فکر و عمل می کند؟ پاسخ در بسیاری از اوقات منفی است…

باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود رشت هفته جهانی محیط زیست را به همه فعالان محیط زیست کشور، تبریک عرض نموده و  به عنوان یک نهاد ورزشی وظیفه خود می داند طبق اصل 50 قانون اساسی جمهوری اسلامی، به ترویج فرهنگ حفاظت‏ از محیط زیست‏ – که‏ نسل‏ امروز و نسل‌های‏ بعد باید در آن‏ حیات‏ اجتماعی‏ رو به‏ رشدی‏ داشته‏ باشند –  بپردازد و  آمادگی خود را برای  همکاری با سازمان محیط زیست و تشکل های حامی محیط زیست اعلام می دارد.

به مناسبت هفته جهانی محیط زیست؛ ورزش و محیط زیست
امتیاز به این پست

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.