وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

تأثیر هوش در ورزش / آشنایی با هوش های ۸ گانه انسان

هوش تصویری

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود – هوش تصویری یا فضایی یعنی توانایی تجسم تقریبا هر چیزی حتی تجسم فکرها! یعنی وقتی به شما می گویند دموکراسی بتوانید برای مفهوم دموکراسی یک تصویر ذهنی از آدم های یک جامعه ی دموکرات در ذهنتان بسازید. کسانی که هوش تصویری بالایی دارند به جزئیات یک تصویر خوب دقت می کنند و می توانند تصویر هایی را که در ذهنشان می سازند روی کاغذ بیاورند.

نحوه پرورش: تصور کنید که کره چشمتان از بدنتان جدا شده و دارد در اتاقی که در آن نشسته اید سیر می کند. بگذارید این کره همه جابرود و بالا و پایین و پشت و روی همه چیز را ببیند. حالا تصورکنید که اجسام از دید کره ی چشمتان چگونه است اگر این کارخیلی برایتان راحت است مطمئن باشید از نظر تصویری باهوش هستید.

کاربرد: معماری، نقاشی، تصویر سازی، عکاسی، صفحه بندی، مرمت بناهای تاریخی و جعل اسناد با فتوشاپ!

هوش دیدی – فضایی – مکانی

این نوع هوش که گاهی با عنوان هوش دیداری شناخته شده است افرادی که ازآن بهره ور هستند ترجیح می دهند به شکل تصویری فکر کنند، یادگیری در این افراد از راه فیلم، تصویر و ویدیو بهتر صورت می گیرد و ماکت و نمایش یکی دیگر از راه های یادگیری برای آنهاست.

افراد برای نشان دادن ایده هایشان، از نقاشی، مجسمه سازی و ترسیم خطوط استفاده می کند. آنها احساسات و حس و حال خود را از طریق هنر بیان می کند.

در نقشه خوانی و تحصیل نمودارها بر دیگران برتری دارند. و ازحل معماهای مار” مارپیچ” و جورچین لذت می برند. هوش فضایی یا تجسم فضایی در آنها به صورت تخیل و همزاد پنداری بروز می کند. ذهن این افراد نسبت به رنگ، شکل، فرم، فضا و ارتباط بیناین عوامل حساس است. مثلا : برای رنگ آبی اگر در افراد دیگر فقط با نام آبی شناخته می شود این افراد براساس غلظت یا رقیق بودن روشن یا تیره بودن و یا ترکیب آن با انواع رنگ های دیگر با نام های آبی نفتی، آبی بوشی ، آبی آسمانی ، آبی فیروزه ای، آبی تیره، سورمه ای، آبی روشن و غیره … شناخته می شود.

از سرگرمی های تصویری لذت می برند، توانایی درک فضایی با پرسپکتیو اشیاء را دارند مثلا : یک سیب وقتی از بالا به آن نگاهکنی یا از کنار یا از پایین چطور به نظر می رسد.

وقتی درحال فکرکردن هستند اگر قلم و کاغذی دردستشان باشند مدام درحال خط خطی و در غیراین صورت در ذهن مشغول ترسیم و تجسم اشیا هستند . ازکلاس های طراحی، نقاشی حتی خطاطی و مجسمه سازی لذت می برند.

اولین وسایلی که خریداری می کنند دوربین عکاسی و دوربین فیلمبرداری است. به جمع آوری، اسلاید، عکس و تصاویر زیبا علاقه مند هستند. همچنین در جمع آوری نقشه و کره ی جغرافیایی کوشا هستند.

گاهی یک نقشه یا کره ی جغرافیایی ساعت ها وقتشان را به خودش اختصاص می دهد. درضمن کلاس های جغرافیا نیز ازساعت های خوشایند شان هست. از ساختن ماکت، کلاژ و دیگر اشکال سه بعدی لذت می برند.

گاهی اگر کتابی خوانده اند، فیلمی دیده ا ند، یا موسیقیی شنیده اند صفحه هایی از آن را تخیل و به تصویر کشیده اند. برنامه ی اتوکد و نرم افزارهای گرافیکی از موارد مورد علاقه ی آنهاست .

گاهی داستان سرایی تخیلی می کنند. درفعالیت های هنری سرآمد هستند . خیال پردازند . ازکشف خطاهای دیداری لذت میبرند.

مشاغل و حرفه هایی که در آنها موفق خواهند شد:

گرافیست، نقاش، مجسمه ساز ، عکاس، فیلمبردار، کارتوگراف ( ترسیم نقشه های جغرافیایی)، کارشناس نقشه های هوایی وتحلیل آنها، معمار- آرشیتکت ( طراحی داخلی – نما)، تیرانداز ،دریانورد و کاپیتان، دیده ور ، تور لیدر، مخترع، پیشاهنگ، راهنما، نقشه بردار و نقشه کش، خلبان

هوش زبان شناختی:

نوع دیگر هوش یعنی هوش زبان شناختی در واقع بخشی ازهمان چیزی است که میان عامه ی مردم هم به عنوان هوش پذیرفته شده است. داشتن اطلاعات عمومی زیاد، توانایی سخن وری و زبان بازی، توانایی خوب نوشتن و خوب خواندن، روی هم رفته کسی که بتواند از زبان به بهترین نحو استفاده کند.

نحوه پرورش: همه ی چیز هایی که در کارگاه نویسندگی می گویند می تواند این هوش را در شما پرورش دهد. توجه به ریشه های شفاهی فرهنگ خودمان و خواندن بازی گوشانه و لذت بخش کتابها – بدون این که هدفی خارجی مثل اضافه شدن معلومات یا پزدادن به خاطر اضافه شدن به کلکسیون کتاب های خوانده شده مد نظرمان باشد- هم میتواند این هوش را پرورش دهد.

کاربرد: روزنامه نگاری، نویسندگی، تدرس ادبیات، مسئول روابط عمومی، وکالت و…

هوش منطقی-ریاضی:

کسانی که هوش منطقی ریاضی بالایی دارند هم در عملیات ریاضی مثل حساب کتاب کردن از دور و بری هایشان بهتر عمل می کنند هم بهتر می توانند استدلال کرده روابط علمی و معلولی را درک کنند

نحوه پرورش: بروید ببینید چرتکه چطور کار می کند. یک زبان کامپیوتری مثلا پاسکال را یاد بگیرید. برای مسئله های ساده ریاضی از ماشین حساب استفاده نکنید . به این فکر کنید که چه قوانین علمی در سیستم های خانه ی شما تاثیر دارن و برای یکبار هم که شده سعی کنید از صفحه ی اقتصادی یک روزنامه سر دربیاورید.

کاربرد: مهندسی،حسابدار ، برنامه نویسی کامپیوتر ، متخصص فلسفه مخصوصا فلسفه علم و مجری طرح های پژوهشی.

هوش جسمی-حرکتی:

این نوع هوش را احتمالا هیچ کدام از شما تا حال هوش به حساب نمی آوردید. استعداد کنترل حرکات بدن و دستکاری ماهرانه اشیا. حتی بعضی میگویند ما هوش نشستن و پیاده روی هم داریم. معلوم است که اولین تصویر که از این هوش به ذهنتان می آید تصویر ژیمناستیک کارهای ماهر است اما خدمتتان عرض شود که جراح ها و کسانی که خوب از پس حرکات موزون برمی آیند هم دراین زمینه تبحر خاصی دارن!

نحوه پرورش: برای این که یک بدن سازی ذهنی انجام دهید قبل ازهر چیز باید ورزش کنید. یکی از صنایع دستی را یاد بگیرید، ازکوه سنگی تا راه آهن را روی جدول کنار خیابان راه بروید و بالاخره این که تا می توانید پانتومیم بازی کنید.

کاربرد: ورزشکاری حرفه ای (از فوتبال گرفته تا پرتاب دیسک) ،جراحی، مکانیکی.

هوش درون فردی:

هوش درون فردی یعنی هوش درک کردن خود و استفاده ازخودشناسی برای انتخاب هدف های زندگی. کسانی که هوش درون فردی دارند بسیار مستقل و فردیت یافته اند. آنها ریز و درشت عیب ها و خوبی های خودشان را می دانند و یک تصویر کامل ازخودشان در ذهن دارند.

نحوه پرورش: مطالب خود شناسی بخوانید، زندگی نامه خودتانرا بنویسید، رویاهای خودتان را بنویسید و ردی از خودتان را در آنها کشف کنید. تست های معتبر خودشناسی یا شخصیت راعلامت بزنید تا تصویر بهتری از خودتان را در ذهن داشته باشید.

کاربرد: روحانی، روان شناس بالینی و مخصوصا روانکاو، متخصص الهیات و شغل هایی که آدم آقای خودش است.

هوش موسیقیایی:

کسی که به زیر و بم آهنگ ها، ریتم وتن صداها و نغمه ها حساساست، مطمئنا از هوش موسیقیایی برخوردار است. آدم هایی که هوش موسیقیایی بالایی دارند حتما لازم نیست نوازنده یاخواننده باشند. کسی که میتواند از تن صدای شما تشخیص دهدکه دارید دروغ می گویید یا به خوبی میتواند صدای مشابه دو خواننده را از هم تشخیص دهد هم، به نوعی دارد از هوش موسیقیایی اش استفاده کند.

نحوه پرورش: آواز بخوانید. سوت بزنید! دوش بگیرید. سبک های مختلف موسیقی را گوش کنید. برای هر زمان از زندگی روزمره تانیک موسیقی متن تصور کنید و به آواز طبیعت ( صدای پرنده ها یا رودخانه) دقت کنید.

کاربرد: آهنگسازی، خواننندگی، نوازندگی، نقد آثار موسیقیایی و تدریس موسیقی.

هوش میان فردی:

بخشی از آن چیزی که این روزها به نام هوش هیجانی معروف شده است و همه جا توی بوق و کرناست همین هوش میان فردی است. هوش میان فردی، توانایی ارتباط برقرار کردن و خوب درک کردن دیگران است. اکر در دوستانتان به سنگ صبور مشهور هستید حتما از این هوش برخوردارید.

نحوه پرورش: به یکngo بپیوندید وب بینید برای عمل کردن به شعارهای مردمی تان چند مرده حلاج هستید. هر روز ۱۵ دقیقه به حرف یک نفر خوب گوش دهید (سخت است نه؟) اگر وبلاگ دارید به کامنت هایش جواب بدهید. در یک کلوپ اینترنتی عضو شوید. زندگی آدم های مردم دار را بخوانید و ببینید چه کرده اند که این طور مشهور شده اند.

کاربرد: مشاور مدرسه، مشاور خانواده، مدیر روابط عمومی یک شرکت، معلمی، پزشکی ، مددکاری و فروشندگی.

هوش طبیعت:

گاردنر وقتی نظریه ی هوش های ۷ گانه اش در تمام دنیا سر و صدا کرده بود ، دریافت که نظریه اش یک چیزی کم دارد و آن هوشی بود که آدم های عاشق طبیعت دارند کسانی که می توانند طبیعت را بفهمند در آن کار کنند و از آن لذت ببرند.

نحوه پرورش: یک باغچه شخصی در گوشه ای از خانه درست کنید و گیاه پرورش دهید. آخر هفته ها بروید کوهنوردی و تغییرات فصل های مختلف را ببینید و از طبیعت عکاسی کنید.

کاربرد: کشاورزی، متخصص گیاه شناسی، متخصص جانور شناسی، نقاشی و عکاسی از طبیعت و عضویت در تیم ملی یا فدراسیون کوهنوردی.

غذاهای افزایش دهنده هوش

بهتر است از غذاهایی که ارزش غذایی ندارند بپرهیزید، غذاهایی که فقط باعث چاقی شما می شوند،نه تنها حافظه شما را تقویت نمی کنند بلکه کلسترول خون تان را نیز بالا می برند.

این ده ماده غذایی به ترتیب زیر می باشد:

۱- اسفناج :

اسفناج به دلیل بافت های گیاهی که دارد از بسیاری از بیماری ها در خانم های پیشگیری می کند. تحقیقات نشان می دهد خانم هایی که از اسفناج و سبزی های سبز دیگری استفاده می کنند، پیرشدن سلول هایشان را به تاخیر می اندازند. اسفناج به دلیل آنزیم هایی که در برگ های آن وجود دارد،سیناپس بین سلول های راتسهیل می بخشد.و هوش را تقویت می کند.اسفناج دارای ماده ی دارویی به نام فولیک اسید است که در جهت تقویت حافظه موثرمی باشد. و هم چنین برای افرادی که دارای عارضه ی قلبی هستند نیز بسیار مفید می باشد. اسفناج حاوی مواد آنتی اکسیدان نیزمی باشد.

۲- قهوه :

قهوه دارای موادی مانند :آنتی اکسیدان ها،آمینو اسید، ویتامین ومینرال است. بخصوص اگر دانه های قهوه را دم کنید و بخورید درجهت تقویت حافظه بسیار مفید می باشد. قهوه به دلیل کافئینی که دارد در جهت تقویت حافظه مفید است.قهوه ی هم چنین بر ضد آلزایمر می باشد و با مصرف مداوم قهوه دچار آلزایمر نخواهید شد.

۳- غلات:

غلاتی مانند سویا ،لوبیا،نخود فرنگی،عدس سبزیجات دارای روغن بسیار مفیدی هستند که در جهت تقویت حافظه لازم می باشد.

۴- میوه و سبزیجات:

میوه و سبزیجات دارای آنتی اکسیدان های بسیار مفیدی هستند. میوه و سبزیجات بسیار برای تقویت حافظه مفیدند.

۵- تخم مرغ:

تخم مرغ ماده ی بسیار مفیدی در جهت تقویت حافظه می باشدبخصوص این که مادران باردار به هنگام بارداری و در هنگامی کهجنینی را در رحم دارند،تخم مرغ مصرف کنند در هوش فرزندشانبسیار موثر است .

۶- ماست:

آیا می دانید یک پیاله ماست دارای امگا ۳ و دی اچ ای می باشد. امگا ۳ و دی اچ ای مواد بسیار مفیدی در جهت تقویت حافظه می باشند. اگر فرزندتان در زمان رشدش هر روز ماست مصرف کند، تاثیر بسیاری را بر روی رشد او می گذارد.

۷- انبه:

این میوه ماده ی دیگری است که در تقویت حافظه بسیار مفید می باشد. با این که میوه چرب است و دارای بافتهای چربی می باشد اما باعث می شود که گردش خون تسریع یابد. هنگامی که گردش خون سریع تر شود باعث می شود خون بیشتری به مغز برسد و همچنین این میوه در حافظه نیز موثر است .

۸- سیب زمینی:

محققان استرالیایی به تازگی دریافته اند که موادی مانند کربوهیدرات های،که به وفور در سیب زمینی یافت می شوند باعث تقویت حافظه می شوند.

۹- ماهی:

ماهی نیز یکی دیگر از مواد غذایی است که باعث تقویت و رشد سرییع تر سلول های مغز می شود. در نتیجه باعث تقویت حافظه می شود. ماهی برای عارضه ی قلبی نیز مفید است .

۱۱- شکلات:

شکلات نیز یکی دیگر از موادی است که باعث تقویت حافظه می شود،البته بهتر است شکلات هایی را مصرف کنید که یا تلخ هستند و یا شکلات هایی را که حاوی شیر باشند.

نویسنده: علی نظری

تأثیر هوش در ورزش / آشنایی با هوش های ۸ گانه انسان
امتیاز به این پست

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه ارسال شده است

  • سامان استوار گفت:

    ضمن تشکر، لطفا منابع اصلی‌ مورد استفاده در مقاله تان را هم اعلام کنید تا در صورت علاقه، کاربران در خصوص موارد ذکر شده، اطلاعات بیشتری به دست بیاورند