وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

تاثیرات مثبت تغییر مربیان لیگ برتری بر عملکرد تیم

سایت نود

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – جابجایی مربیان لیگ برتری، در این فصل نتیجه ای بهتر از همیشه داشته و انتخاب های جدید ۴ تیم از انتخاب های اول فصل شان موفق تر بوده اند.

تغییر پرتعداد مربیان، جبران اشتباهی است که مدیران باشگاه اول فصل انجام داده اند. زمانی که تعداد آن ها بالا برود، نشان دهنده بی ثباتی و انتخاب های عجولانه است و هیچ باشگاهی هم، با تغییر پیاپی مربی نتوانسته به موفقیتی طولانی مدت و تضمین شده برسد.

سال های اخیر، آمار تغییر مربیان در لیگ برتر نسبت به قبل کمتر شده بود اما این فصل تا هفته یازدهم و حدود یک سوم لیگ، ۵ تیم نیمکت شان را تغییر داده اند. خداداد عزیزی با استعفا در هفته دوم و جدایی در هفته سوم، یک رکورد جدید در لیگ برتر ثبت کرد و کریمی جانشین او هم نشان داد مثل نفت در هر باشگاه، بیشتر از یک دوره مربیگری می‌کند.

نکته متفاوت اما، نتیجه این تغییرات است. بر خلاف بیشتر اوقات، تغییرات این فصل لیگ تا اینجا موفق بوده اند و تا حد زیادی، به نجات باشگاه کمک کرده اند. بین همه آن ها، فقط فولاد نتوانسته از این تغییر نتیجه بگیرد و اوضاعش بعد از جدایی پورموسوی و انتخاب دستیار او، بدتر شده است.

بهترین تغییر نیمکت های لیگ برتری، جدایی توشاک و انتخاب موقت تقوی بود که با این نتایج احتمالا دائمی خواهد شد. توشاک با تیمی پرستاره در ۶ بازی ابتدایی لیگ، ۹ امتیاز گرفت و در رده هفتم جدول بود.

با انتخاب تقوی، تغییرات ترکیب اصلی تراکتورسازی کمتر شد و آن ها از ۵ بازی بعدی، ۱۰ امتیاز گرفتند و میانگین بسیار خوب ۲ امتیاز از هر بازی را ثبت کردند. تراکتور از رده هفتم، به رده سوم رسیده است.

حتی در صورتی که پرسپولیس بازی های عقب افتاده‌اش را ببرد هم تراکتور از رده چهارم پایین تر نخواهد رفت. همشهری تراکتورسازی هم یکی از موفق ترین تغییر‌های لیگ برتر بود. ماشین سازی به جای فیروز کریمی، رضا مهاجری مدیر فنی تراکتورسازی را انتخاب کرد.

ماشین سازی تا هفته پنجم، بدون برد ۴ امتیاز داشت و در رده سیزدهم بود. آن ها بازی بعدی را هم با مربی موقت باختند. مهاجری در ۴ بازی، ۶ امتیاز برای ماشین سازی گرفته و آن ها با یک بازی کمتر در جدول دوازدهم هستند. گرفتن یک مساوی هم از استقلال در بازی دوشنبه، آن‌ها را تا رده دهم بالا می برد.

در پایین جدول سپیدرود و نفت مسجدسلیمان از پایین جدول نجات پیدا نکرده‌اند اما با کریمی و مرزبان، میانگین امتیازات بهتری دارند. سپیدرود، با خداداد تا هفته سوم یک امتیاز داشت و تیم آخر جدول بود. بعد از آن با مربی موقت دو بازی پیاپی را باخت. آن ها با کریمی هم در رده شانزدهم هستند اما از ۶ بازی، ۵ امتیاز دارند و فاصله شان را با منطقه نجات تا حدی کمتر کرده اند.

نفت مسجدسلیمان هم با ویسی تیم پانزدهم بود و از ۵ بازی ۳ امتیاز داشت. مرزبان از ۶ بازی ۴ امتیاز گرفته و همچنان در رده پانزدهم مانده اما کمی، میانگین امتیازات تیم بهتر شده است.

تنها نمونه ناموفق، به اهواز و فولاد مربوط می شود. فولاد در ۶ بازی با پورموسوی ۸ امتیاز گرفته بود و طرفدارانش از اوضاع رضایت نداشتند. با رفتن پورموسوی، استن دستیار پورموسوی جانشینش شد و از ۵ بازی فقط سه امتیاز گرفت. کارنامه ای بسیار ضعیف که یک رده هم فولاد را در جدول پایین تر برده و فاصله اش تا منطقه سقوط را کمتر کرده است.

پیشرفت ۴ تیم با تغییر مربی، نشان می دهد حداقل به صورت موقت انتخاب های جدید مدیران، واقع بینانه تر از انتخاب های قبلی آن ها بوده اند. انتخاب هایی که مثل خداداد که از پیش فصل با انتقادات فراوانی روبرو بود یا توشاک که کارنامه سال های گذشته اش نشان می داد بیشتر از یک مربی بزرگ، یک مربی بازنشسته است.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.