وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

ترین های لیگ برتر تا هفته دوازدهم

ایران ورزشی

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – دوازده هفته از لیگ هجدهم گذشته، بازی های زیادی تا نیم فصل نمانده و با توجه به بازی های برگزارشده می توان درباره بهترین ها و بدترین های این مسابقات جمع‌بندی کرد.

با توجه به اینکه تعداد بازی تیم‌ها برابر نیست، در این بررسی آماری تعداد بازی هر تیم هم در محاسبات در نظر گرفته شده است.

بهترین مربی: یحیی گل‌محمدی

هدایت پدیده با وجود شرایط مالی بد این تیم یک ریسک بود که گل‌محمدی آن را پذیرفت. پیش‌بینی می‌شد تیم مشهدی با بحران مالی و بدون بازیکنان مطرح یکی از نامزدهای سقوط باشد، ولی در آستانه نیم‌فصل لیگ برتر صدرنشین غیرمنتظره مسابقات است.

گل‌محمدی با بازیکنان جوانش تیمی ساخته که نمایش جذابی دارد و توانسته با ۸ برد از یازده بازی بالاتر از مدعیان سنتی بایستد. پدیده با دوندگی بالای بازیکنانش تیمی است که به خوبی حریف را در میانه زمین پرس می‌کند و به سرعت از فاز دفاع به حمله می‌رود، اصرار به بازیسازی از دفاع دارد و در ضدحملات هم بسیار خطرناک است.

افکار مربی در لحظه به لحظه بازی پدیده قابل ردیابی است. گل‌محمدی در ذوب‌آهن هم عملکرد خوبی داشت، ولی حالا با تجاربی که از حضور چند سال اخیرش در لیگ به دست آورده، توانسته تیم کم‌ادعای پدیده را به صدر جدول برساند و امیدوار است بتواند این روند را تا پایان فصل حفظ کند.

بهترین خط حمله: سپاهان

سپاهان با ۲۴ گل بهترین خط حمله لیگ را در اختیار دارد و تراکتورسازی تنها تیمی است که با زدن ۲۱ گل توانسته به آمار تیم اصفهانی نزدیک شود (تیم تبریزی یک بازی بیشتر دارد). سپاهان متوسط ۲.۱۸ گل زده در هر بازی را بیش از همه مدیون استنلی کی‌روش است. مهاجم برزیلی در پنج هفته اول لیگ گلی نزد، ولی بعد از آن روی دور افتاد و آمار ۰.۸۱ گل زده در هر بازی را دارد که برای لیگ ایران فوق‌العاده است.

استنلی علاوه بر ۹ گلی که برای سپاهان زده، با فضاسازی و پاس‌هایش بازیکنان کناری‌اش را هم در موقعیت گل قرار می‌دهد.قلعه‌نویی این مهاجم را محور خط حمله سپاهان قرار داده و با استفاده از بازیکنان سریع و تکنیکی مثل مهرداد محمدی، ساسان انصاری و سجاد شهباززاده این خط را تکمیل کرده. هافبک‌های طراح و مدافعان کناری هم به خوبی این خط حمله را تغذیه می‌کنند تا کار برای خط دفاع حریف خیلی سخت شود.سپاهان به لطف این خط حمله مدعی جدی قهرمانی است و تنها نگرانی برای تیم اصفهانی این است که کی‌روش را از دست بدهد.

بدترین خط‌ حمله: سپیدرود

سپیدرود با ۵ گل زده (۰.۴۱ گل در هر بازی) بدترین خط حمله لیگ هجدهم را در اختیار دارد و سه گل از این پنج گل هم از روی نقطه پنالتی بوده. سپیدرود برای جدا شدن از پایین جدول بیش از هر چیز نیاز به گل دارد و رسیدن به این هدف بزرگترین دلمشغولی این روزهای علی کریمی است.

نزهتی و غلامی گلزنان خوبی هستند، ولی با توجه به ضعف خط میانی به ندرت صاحب فرصت می‌شوند. کریمی که در شروع فصل تیم را نبسته، منتظر نیم‌فصل است تا با تقویت تیم بتواند راهی برای فرار از این وضعیت پیدا کند.

نفت مسجدسلیمان، تیمی که با برد اخیر سپیدرود به قعر جدول رفت هم با تنها ۶ گل زده خط حمله ناکارآمدی دارد و همین خطر سقوط این تیم را بالا برده است. فولاد خوزستان، دیگر تیم خوزستانی هم در ۱۲ بازی تنها ۷ گل زده تا بر خلاف انتظار در پایین جدول باشد. استقلال خوزستان هم با ۸ گل زده در رده بعدی است تا جمع خوزستانی‌ها جمع باشد.

بهترین خط دفاع: پرسپولیس

مدافع عنوان قهرمانی با تنها سه گل خورده (۰.۳۳ در هر بازی) بهترین خط دفاع لیگ را در اختیار دارد و در میان تیم‌های مدعی تنها پدیده (۰.۴۵ گل خورده در هر بازی) و استقلال (۰.۵۴ گل خورده در هر بازی) آماری نزدیک به پرسپولیس دارند.

پرسینگ پرسپولیس که یکی از شاخصه‌های بازی تیم برانکو است، دلیل مهمی است که حریفان نتوانند خط دفاع را خیلی به دردسر بیندازند. در کنار آن سختگیری مدافعان و هماهنگی خط دفاع به رهبری جلال حسینی نزدیک شدن به دروازه را خیلی سخت کرده و در نهایت آمادگی بیرانوند گل‌زدن به پرسپولیس را به کار خیلی سختی تبدیل کرده است.

وقتی آمار پایین گل‌زده پرسپولیس (۹ گل) را در نظر می‌گیریم، مشخص می‌شود که استحکام دفاعی این تیم چه نقش پررنگی در حضور این تیم در بالای جدول داشته. این ساختار دفاعی به موفقیت آسیایی پرسپولیس هم خیلی کمک کرد.

بدترین خط دفاع: استقلال خوزستان و سپیدرود

آمار بدترین خط دفاع هم مثل بدترین خط حمله در اختیار سپیدرود است، هرچند در این آیتم استقلال خوزستان را هم در کنارش می‌بیند.  این دو تیم در ۱۲ بازی ۱۸ گل خورده‌اند (۱.۵ گل در هر بازی). البته سپیدرود نیمی از این گل‌ها را در دو هفته شروع لیگ مقابل سایپا و سپاهان خورد و خط دفاع این تیم در بازی‌های بعدی توانسته عملکرد بهتری داشته باشد.

سپیدرود پس از آمدن کریمی فشرده بازی می‌کند و گل های خورده اش را به حداقل رسانده. آمادگی کوروش ملکی درون دروازه هم عامل دیگری است که می تواند این تیم را به بهبود آمار دفاعی اش امیدوار کند.

بهترین خرید: استنلی کی‌روش و آنتونی استوکس

قلعه‌نویی در شروع فصل تنها یک بازیکن را با خودش از ذوب‌آهن به سپاهان برد و همین بازیکن نقش پررنگی در موفقیت این تیم و مربی داشته. استنلی کی‌روش سال گذشته در ذوب‌آهن مطرح شد و قلعه‌نویی او را محور حملات تیمش قرار داد. این مهاجم برزیلی حالا در سپاهان هم نقش مشابهی دارد، با این تفاوت که از سبک دلخواه قلعه‌نویی شناخت بیشتری پیدا کرده و بازیکنان بهتری او را احاطه کرده‌اند.

آنتونی استوکس را می‌توان دیگر خرید خوب این فصل نامید. مهاجم ایرلندی حتی در روزهایی که تراکتورسازی خوب بازی نمی‌کرد هم برای تیمش گل می‌زد و این روزها که تیم تبریزی به هماهنگی رسیده همچنان مهره‌ای کلیدی در خط حمله است. انتخاب این دو مهاجم به‌عنوان بهترین خرید به خاطر اهمیت گلزن در موفقیت و سرنوشت تیم است، وگرنه بازیکنان دیگری هم می‌توانستند در این رده قرار بگیرند.

بدترین خرید: الحاجی گرو

مهاجم نیجریه‌ای در شروع فصل به‌عنوان جانشین تیام به استقلال پیوست، ولی در شش بازی لیگ هنوز نتوانسته گلی برای تیمش بزند. گرو در آرایش ۲-۴-۴ اوسترسوند به‌عنوان مهاجم مکمل نمایش خوبی داشت، ولی در استقلال به‌عنوان تک مهاجم نتوانسته انتظارات را برآورده کند. گرو قدرت بدنی بالایی دارد و می‌تواند فضای خوبی برای بازیکنان کناری‌اش بسازد، ولی با توجه به سبک بازی استقلال معمولا در خط حمله تنهاست تا کارآیی‌اش به حداقل برسد.

آمار بد خط حمله استقلال (۹ گل در یازده بازی، ۸۱/۰ گل در هر بازی) مهمترین دلیل نتایج ضعیف این فصل آبی‌پوشان است و از این بابت انگشت اتهام را بیش از همه باید متوجه گرو و تبریزی کرد. این دو با ارقام بالا به استقلال پیوستند، ولی در مجموع یک گل در لیگ زده‌اند. روح‌ا… باقری، دیگر مهاجم جدید استقلال که هنوز در لیگ گلی نزده، مثلث ناکامی را تکمیل کرده است!

بهترین گلزن: استنلی کی‌روش

مهاجم سپاهان با دو گلی که جمعه وارد دروازه سایپا کرد و تعداد گل‌هایش را به ۹ رساند، توانست بالاتر از آنتونی استوکس در صدر جدول گلزنان قرار بگیرد. این دو مهاجم خارجی رقابت نزدیکی دارند و انتظار می‌رود کورس آقای گلی تا هفته‌های آخر داغ باشد. استوکس مقابل ذوب‌آهن گلی نزد، ولی در هت‌تریک لی اروین نقش پررنگی داشت.

کی‌روش روی ضربات سر تبحر بالایی دارد، ولی استوکس یک مهاجم بریتانیایی کلاسیک است که در ضربات سر و ضربه به چارچوب استاد است. در سال‌هایی که مهاجمان شاخص ایرانی ترجیح داده‌اند به لیگ‌های خارجی بروند، انتظار می‌رود رقابت آقای گلی بین مهاجمان خارجی سپاهان و تراکتورسازی باشد.

بهترین پاسور: محمد کریمی

محمد کریمی، هافبک جوان سپاهان با پنج پاس گل بهترین پاسور لیگ محسوب می‌شود. در تیم پرستاره سپاهان این بازیکن گمنام توانست نامش را مطرح کند و در ترکیب اصلی قرار بگیرد. هرچند در هفته‌های اخیر کومان توانسته جای کریمی را در ترکیب اصلی بگیرد، ولی او همچنان یک بازیکن مهم است که در حضور کوتاهش مقابل سایپا توانست سازنده گل سوم سپاهان برای استنلی کی‌روش باشد. کریمی بازیکنی باهوش است که در ارسال پاس کوتاه و بلند تبحر دارد و مهاجمان تیمش را به خوبی تغذیه می‌کند.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.