وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

جریمه برای فرد مجرم است نه باشگاه/ آیین‌نامه انضباطی فیفا هم نقص دارد!

اسماعیل حسن‌زاده درباره آیین‌‌نامه اصلاح شده این کمیته اظهار داشت: آیین‌نامه انضباطی از ۹ مردادماه با تغییرات جدید در حال اجراست. در واقع آیین‌نامه قبلی با معیارهای فیفا فاصله داشت و نظرات مختلفی نیز از سوی کارشناسان مطرح بود. بر همین اساس یا باید طبق آیین‌نامه انضباطی قبلی پیش می‌رفتیم که همیشه اعتراضاتی را به دنبال داشت و یا با تدوین مقررات انضباطی طبق قوانین فیفا به قواعد روز فوتبال دنیا نزدیک می‌شدیم.

وی افزود: با توجه به اینکه در آیین‌نامه فیفا، سختگیری و شدت عمل نسبت به برخی از رفتارها وجود دارد، تصمیم گرفته‌ایم که با استانداردسازی قوانین و مقررات به رشد این رشته پرطرفدار از لحاظ انضباطی کمک کنیم. ضمن اینکه بازیکنان باید با قواعد و قوانین روز دنیا آشنا باشند و براساس آن عمل کنند تا با حضور در میادین بزرگی چون رقابت‌های قاره‌ای و جهانی با مشکلی مواجه نشوند.

رئیس کمیته انضباطی تصریح کرد: در حال حاضر دو موضوع در خصوص بررسی آیین‌نامه انضباطی وجود دارد. یکی اینکه از لحاظ بررسی حقوقی، عده‌ای مخالف و یا موافق آن هستند و اظهارنظرهای مختلفی در این رابطه صورت می‌گیرد که بیان شدن این مطالب به ما در رفع نواقص و یا مواردی که وجود دارد، کمک می‌کند. دوم اینکه با وجود برخی رفتارهای خاص و یا اتفاقات نادر که معمولاً در هر پنج سال یکبار رخ اتفاق می‌افتد، در مرحله انضباطی و یا استیناف خلاء‌هایی وجود دارد که با رخ دادن یک رفتار جدید باید آن را بررسی و مجموعه‌ای از نقص‌ها را گردآوری کنیم تا در کمیته تدوین و مقررات تمامی مطالب پیش‌بینی شود.

رئیس کمیته انضباطی خاطر نشان کرد: در حال حاضر آیین‌نامه انضباطی با ۹۰ ماده و ۹ تبصره تمامی موارد و تخلفات را رصد کرده و جرایم و یا محرومیت‌ها را مطرح و مورد بررسی قرار خواهد داد.

حسن‌زاده در پاسخ به این سؤال که چرا بحث تشویق از آیین‌نامه انضباطی برداشته شده است، گفت: آیین‌نامه انضباطی فیفا که ملاک برای قوانین انضباطی ماست، نقص‌هایی دارد که موضوع تشویق، یکی از آنهاست. البته قصد داریم نظرات خود را در این باره و موارد دیگر به فیفا ارسال کنیم تا با رفع برخی موضوعات، بتوان شاهد فرهنگ‌سازی و در نهایت توسعه رفتارهای مناسب باشیم. عمده هدف کمیته انضباطی در اصلاح آیین‌نامه این بود که قوانین انضباطی را به آیین‌نامه فیفا نزدیک کنیم.

وی افزود: در آداب اسلامی بحث تشویق و تحسین وجود دارد. اگر چه این ماده در آیین‌نامه انضباطی فیفا نیست اما زمانی که در ایران با رفتار مناسب و قابل تقدیر بازیکنان، کادر فنی و یا عوامل تیم مواجه می‌شویم بدون شک از جایگاه کمیته انضباطی استفاده کرده و یا با کمک سازمان لیگ برتر شرایط را به گونه‌ای فراهم می‌کنیم تا از آنها تقدیر شود که انتخاب بازیکن برتر، مربی برتر و یا تیم اخلاق مصداق این موضوع است.

رئیس کمیته انضباطی در پاسخ به این سؤال که در احکام جدید کمیته انضباطی درج شده که در صورت پرداخت جریمه نقدی، بازیکن و یا کادر فنی می‌توانند در مسابقه حضور داشته باشند، گفت: بعد از قطعیت رأی و قابل اجرا بودن آن، اجرای مستقیم رأی با عوامل برگزار کننده مسابقه است. به عنوان مثال، اگر بازیکن جریمه نقدی شود، تنها در صورت پرداخت جریمه خود، اجازه بازی در مسابقه بعدی را دارد. این موضوع باید از سوی عوامل برگزاری مسابقات بررسی و پیگیری شود. امیدوارم که مقامات لیگ این آرا را اجرا کنند و تا پرداخت جریمه نقدی توسط افراد، اجازه بازی ندهند.

حسن‌زاده ادامه داد: زمانی که یک بازیکن و یا مربی جریمه می‌شود، این جریمه برای آن شخص است که باید متحمل شود نه باشگاه. اگر بازیکن تخلف می‌کند باید بهای تخلفش را بپردازد تا دوباره شاهد تکرار تخلف از سوی وی نباشیم اما متأسفانه تاکنون این اتفاق رخ نداده و زمانی که یک بازیکن از سوی کمیته انضباطی جریمه می‌شود، سریعاً باشگاه مربوطه نامه می‌زند که آن را در زمان دیگری پرداخت خواهد کرد یا از عواید باشگاه کسر شود. این کار صحیح نیست و بدون شک فرد خاطی متنبه نمی‌شود. قصد ما از جریمه و یا محرومیت این است که متخلفان با تنبیه مواجه شوند و از تکرار آن بپرهیزند.

رئیس کمیته انضباطی افزود: در برخی مواقع بازیکن نمی‌داند حتی جریمه نقدی شده و یا اگر اطلاعی داشته باشد، اصلاً برایش مهم نیست، چون این باشگاه مربوطه است که جرایم را پرداخت می‌کند. تکرار این رویه حکم بازدارندگی جریمه نقدی در احکام انضباطی را خنثی می‌کند. از سازمان لیگ برتر خواسته‌ایم به این موضوع دقت کند و پیگیری‌های لازم را در این خصوص انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که با مهدی مهدوی‌کیا صحبت می‌کردم، وی به این موضوع اشاره کرد که در فوتبال آلمان اگر بازیکن با جریمه مواجه شود باید خودش آن را پرداخت کند. مهدوی‌کیا در ادامه اشاره داشت که پس از پرداخت جریمه، تمام سعی بازیکنان این است که دیگر تخلفی را مرتکب نشوند. بر همین اساس بر مبنای اینکه بازیکنی که تخلف را انجام داده باید متنبه شود، ما جرایم را در نظر می‌گیریم و معتقدیم باید فرد جریمه شده مبلغ مورد نظر را پرداخت کند نه باشگاه.

جریمه برای فرد مجرم است نه باشگاه/ آیین‌نامه انضباطی فیفا هم نقص دارد!
امتیاز به این پست

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.