وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

جنگ باشگاههای ایرانی با تلویزیون به کمک لایو اینستاگرام!

حمیدرضا زیرک دیدار

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – در حالی که فوتبال در دنیا یکی از بزرگترین صنعت های پول ساز به حساب می آید اما این صنعت در ایران به عنوان کشوری که اکثر جمعیت ۸۰ میلیون نفری آن هوادار این ورزش هستند فاقد توجیه اقتصادی است.

این سخن نه ادعاست و نه بزرگ نمایی و برای دانستن دلیل ضررده بودن فوتبال در ایران را بدانیم کافی است سه منبع اصلی درآمدزا بودن فوتبال در دنیا را نام ببریم:

(حق پخش تلویزیونی، تبلیغات و فروش بلیط)

بلیط فروشی در ایران علی رغم سر و سامان گرفتن نسبی ساز و کارش از ابتدای فصل جاری باز هم در چرخه معیوبی قرار دارد که نمی تواند باری از مشکلات باشگاه های ایرانی بردارد. مهمترین دلیل آن نداشتن ورزشگاه های اختصاصی و عدم برنامه ریزی طولانی مدت روی آن است که نمی گذارد باشگاه ها روی این درآمد اصلی خود برنامه ریزی کند.

در ارتباط با تبلیغات پیرامونی و روی پیراهن و سایر امکانات دیگر هم باید گفت که به دلیل جا نیفتادن این مقوله در ورزش کشور و عدم رعایت حق کپی رایت و فروش پیراهن های باشگاه ها، در ایران تبلیغات به یک نوع رانت دولتی تبدیل شده است و هر مدیر و مالکی که رابطه مناسبی با یک وزیر یا نماینده با نفوذ دارد می تواند تبلیغات یک برند بزرگ که معمولا دولتی هم هستند را به سمت خود جذب کند و اگر رابطه ای در میان نباشد تیم ها بدون اسپانسر روی پیراهن به میدان می روند و کما اینکه چند تیم لیگ برتری و اغلب تیم های لیگ دسته اول از داشتن اسپانسر محروم هستند.

حق پخش تلویزیونی پاشنه آشیل فوتبال ایران

و اما حق پخش تلویزیونی که سال ها محل جنگ و جدال بین مدیران باشگاه و مسئولان فوتبال ایران با مسئولین رادیو تلویزیون ایران است که تا امروز هم البته هیچ نتیجه ای به سود فوتبال حاصل نشده است.

در تمام این سال ها نه تهدید ها و نه مذاکرات طولانی مدت هرگز تاثیری در گرفتن حق پخش، این مهمترین حق و حقوق فوتبال ایران نداشته و همواره مذاکرات با تهدید آغاز و با ریش سپیدی به پایان می رسد و هیچ وقت هیچ درآمد ماندگاری از دل این جدال ها بیرون نیامده است.

فصل الخطاب این دعواها به یک نقطه می رسد و آن قانون اساسی کشور و دولتی بودن رادیو تلویزیون و عدم اجازه راه اندازی تلویزیون های خصوصی به صورت رسمی و قانونی است. مدیران تلویزیون با این بهانه که چون ما دولتی هستیم بودجه محدودی داریم و نمی توانیم بابت پخش بازی های فوتبال ایران به سازمان لیگ پولی پرداخت کنیم از زیر بار این پرداخت ها شانه خالی می کنند و رایزنی ها هم هرگز برای گرفتن ایم حق و حقوق به نتیجه نمی رسد.

این در حالی است که اگر در ایران تلویزیون خصوصی وجود داشت بعد از به بن بست رسیدن مذاکرات با رسانه ملی به راحتی مدیران باشگاه ها و سازمان لیگ به سراغ مدیران رسانه های خصوصی می رفتند و آن ها هم با گرفتن تبلیغات و حق فروش اختصاصی بازی ها می توانستند هم خود سود قابل توجه ببرند و هم این درآمد را با باشگاه ها تقسیم کنند.

لازم به یادآوری نیست که بازی های جذابی که در فوتبال ایران میان تیم های پرطرفدار برگزار می شود در بسیاری از کشورهای همسایه ایران به دلیل وجود علاقه مندان فراوان پخش می شود و مورد توجه قرار می گیرد. اما چون رسانه ملی ایران رقیب ندارد به راحتی و بدون پرداخت مبلغ قابل عرضی مالکیت پخش کامل بازی های لیگ برتر فوتبال ایران را دراختیار دارد و باشگاه های ایران در میان تنها افسوس برای شان می ماند و حسرت.

لیگ دسته اول آزادگان میدان جنگ باشگاه و تلویزیون به کمک لایو اینستاگرام!

در لیگ دسته اول که لیگ نیمه حرفه ای ایران محسوب می شود وضعیت از آنچه که در بالا گفته شده اسفناک تر و وحشتناکتر است! پخش بازی ها از سوی تلویزیون در لیگ دسته اول نه تنها برای باشگاه ها درآمدی ندارد که مدیران صدا وسیماهای استان ها از مدیران باشگاه ها برای هر پخش مستقیمی درخواست حدود ۱۰ میلیون  می کنند که این رقم در بعضی از استان ها تا سه برابر هم بیشتر است!

به زبان ساده تر یعنی اینکه صدا و سیما می آید و بازی ۹۰ دقیقه فوتبال را در لیگ دسته اول پخش می کند و در ۱۵ دقیقه پیش از بازی و ۱۵ ئقیقه بین دو نیمه کلی تبلیغ پخش می کند و تبلغات زیر نویس هم که جای خود دارد و حدود ۲ ساعت از وقت برنامه های شبکه خود را پر می کند و بعد در کمال تعجب به جای پرداخت وجه نقد به باشگاه ها برای این پخش کردن از آنها بیش از ۱۰ میلیون تومان هم پول می گیرد و این دیگر از عجایب روزگار است!

به همین دلیل بسیاری از باشگاه های لیگ دسته اول رقبتی به پخش مستقیم بازی های خود نشان نمی دهند و به همان نسبت از داشتن همان اندک درآمدهای تبلیغاتی که منوط به پخش مستقیم بازی ها دارد محروم می شوند. چرا که وضعیت اغلب باشگاه های فوتبال ایران از نظر اقتصادی آنقدر وخیم است که همان ۱۰ میلیون تومان را به ترمیم یکی از ده ها مشکل خود اختصاص می دهند و تمام.

لایو اینستاگرام

اما این روزها امکانات لایو ایسنتاگرام به کمک باشگاه های ایران که توان پخش مستقیم بازی های خود را ندارند آمده و با یک تلفن موبایل و از طریق صفحه ی رسمی خود در اینستاگرام و یا صفحه های هواداری به راحتی و بدون پرداخت هزینه ای مسابقات خود را برای هواداران و علاقه مندان به صورت زنده پخش می کنند و به نوعی تلویزیون دولتی را دور می زنند.

حالا این پخش اینستاگرامی کم کم برای باشگاه به تولید درآمد هم منجر می شود و وقتی صاحبان کالاها می بینند که از پخش زنده اینستاگرام تعداد قابل توجهی بیننده استقبال می کنند به سراغ باشگاه ها رفته و خواهان پخش تبلیغات برند خود در ابتدا و بین پخش زنده اینستاگرام شده اند.

این تکنولوژی که روز به روز در ایران فراگیرتر می شود آغازی است بر پایان سلطه بدون چون و چرای رسانه های دولتی در فوتبال ایران. حالا بد نیست سازمان لیگ با حمایت از باشگاه های کوچک و خصوصی این حق پخش لایو اینستاگرام را برای آنها به رسمیت بشناسد و به آنها در فراگیر شدنش کمک کند تا شاید به این ترتیب بتوانند قدم های کوچک اما استواری در مستقل شدن و ایجاد درآمدهای پایدار بردارند.

فوتبال ایران برای زنده ماندن و رها شدن از رانت های صدقه وار دولتی چاره ای ندارد که به صورت واقعی خصوصی و مستقل شود و شورش باشگاه ها با لایو اینستاگرام در برابررادیو تلویزیون دولتی شاید گام نخست باشد.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.