وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

جهانپور: مسئولان استان باید موانع پیش روی سرمایه گذاران را بردارند

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – سایت گیلان فردا، درباره دلایل شکست تیم های فوتبال گیلان در عرصه ملی با مجید جهانپور ، مربی سابق پگاه و از پیشکسوتان فوتبال گیلان گفت و گو کرده است:

مشکل اصلی فوتبال گیلان چیست که تیم های این استان هیچ وقت نمی توانند برخشند؟

مشکل اصلی فوتبال گیلان در یک کلمه نداشتن منابع پایدار مالی است. به همین دلیل باشگاه ها نمی توانند برنامه های میان مدت و بلندمدت داشته باشند. با بودجه های اندکی که باشگاه ها برای اداره تیم ها دارند نمی شود فاصله را با تیم های فوتبال کشور کم کرد. نکته دیگر عدم توجه به نیروهای بومی چه در سطح بازیکن سازی و چه در سطح مربیان است.

البته این مشکل هم باز به نداشتن منابع پایدار مالی برمی گردد. اگر منابع پایدار مالی وجود داشت می شد امکاناتی فراهم کرد تا باشگاه ها از پایه تقویت شوند. مشکل دیگر در مدیریت است. می توان با امکانات کم اما با مدیریت قوی بهترین نتیجه را گرفت. مدیریت قوی می تواند در بحث سخت افزاری ، نظارت و ارزشیابی و مسایل دیگر ضعف ها را جبران کند.

چرا در گیلان منابع پایدار مالی وجود ندارند؟

به مسایلی خارج از فوتبال برمی گردد. اقتصاد در استان گیلان وضع خوبی ندارد. فوتبال گیلان ناگزیر است به خاطر ضعف بخش خصوصی در اقتصاد همواره وابسته به کمک های دولتی باشد. اما همین مدیران دولتی ورزش در استان هم می توانند در نبود اسپانسرهای قوی به گونه ای برنامه ریزی کنند تا اسپانسرهای کوچک تر دور هم جمع شوند و از تیمی حمایت کنند.

به هرحال بضاعت فوتبال گیلان در نبود اسپانسر قوی بخش خصوصی همین است و این مدیران هستند که باید اسپانسرهای کوچک تر را تشویق کنند تا در پروسه ۵ تا ۱۰ ساله وارد سرمایه گذاری و مدیریت باشگاه داری شوند. می شود با برنامه ریزی دقیق این کار را کرد. برنامه ریزی اگر درست باشد در پایان این دوره چند ساله حتی می توان وابستگی باشگاه ها به کمک های دولتی و اسپانسرها را به نصف رساند. بازیکن سازی یکی از راه های نصف کردن وابستگی ها است. در این صورت دیگر نیازی به خرید بازیکن هایی خارج از استان نخواهد بود و هزینه ها پایین می آید. البته این یک برنامه ریزی بلندمدت می طلبد که در نبود اسپانسر قوی و منابع مالی پایدار باید با کمک دولت انجام شود.

دولت چگونه می تواند کمک کند؟ مشخصا چه کار باید بکند؟

فرض کنید که اسپانسر مستقلی بخواهد وارد تیم داری شود. این فرض که محال نیست. اینجاست که دولت باید وارد عمل شود. در وهله اول باید الزامی برای بخش خصوصی بگذارد که حضورش یک ساله نباشد و حداقل ۵ سال طول بکشد. وقتی اسپانسری تقاضای تیم داری می کند دولت باید بررسی کند که این اسپانسر به چه قصدی وارد این عرصه شده است.

در دنیا فوتبال یک صنعت است اما خب در ایران چنین صنعتی به وجود نیامده است. اسپانسرها به فوتبال می آیند تا از امکانات دولتی ، البته به صورت مشروع ، استفاده کنند. دولت هم باید شرایطی را فراهم کند که هم اسپانسرها سود کنند از تیم داری و هم سودش به باشگاه و ورزش آن شهر برسد. نه اینکه فقط یک جانبه باشد و بعد از شکست تیم به حال خودش رها شود. برای اتخاذ یک سیستم درست نظارتی و واگذاری باشگاه ها باید یک کار کارشناسی دقیق انجام شود.

آیا دولت در استان گیلان این کار را کرده است؟

خب کار آسانی نیست. چون همین اسپانسرهای کوچک هم به سختی پیدا می شوند که البته ریشه در وضعیت اقتصادی استان دارد و یک بعدش هم به مشکلاتی است که در خود فوتبال کشور و استان دیده می شود. دولت یک کارهایی کرده است اما کافی نیست. بعضا موفق به پیدا کردن اسپانسر می شوند اما تمام برنامه ها یکساله است و قابلیت اجرا در بلند مدت ندارد. از این رو فوتبال گیلان به خاطر برنامه های موقتی و کوتاه مدت ضربه می خورد و به جایی نمی رسد.

ظاهرا الان دولت جدی تر شده است و مسئولان استان به باشگاه ها اعلام کرده اند که اگر صاحبان این باشگاه ها توانایی اداره اش را ندارند دولت اسپانسرهای جدیدی پیدا کرده است. این خوب است اما به شرط آنکه این اسپانسرها مقید به ماندن در درازمدت باشند.

چرا در استان هایی مانند آذربایجان و اصفهان و خراسان و خوزستان چنین مشکلاتی وجود ندارد؟

این وضع از قبل از انقلاب هم وجود داشته است و تا به الان هم باقیمانده است. مثلا همیشه اصفهان با بهره گیری از سازمان های اقتصادی ملی مانند ذوب آهن توانست فوتبالش را رشد بدهد درحالیکه بودجه ملی نباید صرف تنها یک استان شود و باید کل مملکت از آن بهره ببرد. ما در گیلان بنگاه های اقتصادی قوی کم داریم. آن هایی هم که موجودند مانند منطقه آزاد انزلی و کارخانه فولاد در رشت برایشان جذابیتی ایجاد نشده است که وارد عرصه باشگاه داری شوند. این جاذبه را باید مسئولین استان فراهم کنند.

چگونه؟

اسپانسرها تجربه زیادی در ورزش ندارند. پس وقتی وارد تیم داری می شوند با مشکلات زیادی روبرو می شوند که بیشتر جنبه اداری دارد. مسئولین می توانند موانع اداری را از پیش روی اینان بردارند و به آن ها کمک کنند. مثالی می زنم. آن موقع که ما در تیم پگاه بودیم مدیران باشگاه تصمیم گرفتند در خارج از رشت یعنی در سه راه شفت زمینی به مساحت ۵۰ هکتار بخرند تا آن را تبدیل به مجتمع و پارک ورزشی کنند. اما مسئولان به خاطر تغییرکاربری اراضی با این خرید موافقت نکردند.

حال شاید به لحاظ دغدغه های محیط زیستی کارشان درست بود اما می توانستند به باشگاه کمک کنند و زمین دیگری برایش درنظر می گرفتند. یا قرار بود مجموعه اقامتی در زیباکنار ساخته شود که بازهم نشد. مسئولان باید جدی بگیرند و موانع را از پیش پای باشگاه ها و سرمایه گذاران بردارند. می توانند به باشگاه ها برای ساخت اماکن ورزشی و گسترش باشگاه ها وام دهند و تسهیلات مالی و معنوی دیگری درنظر بگیرند. اگر آن مجتمع یا آن مجموعه اقامتی ورزشی ساخته می شد الان ورزش استان صاحب یک محوطه ورزشی حرفه ای و بزرگ بود و با رفتن سرمایه گذار از باشگاه ، ورزش گیلان منتفع می شد.

جهانپور: مسئولان استان باید موانع پیش روی سرمایه گذاران را بردارند
امتیاز به این پست

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

11 دیدگاه ارسال شده است

 • حسین بچه ساغریسازان گفت:

  اقای جهانپور سلام.به این طرفداران داماش بگو که تیم اول رشت سپیدرود نه داماش

 • عرفان گفت:

  آقای حسین خان تفرقه راه ننداز من خودم اول داماشیم بعد سپیدرودی. تازه حرفتم خیلی نابجا و نابخردانه بود

 • مورینیو// خدای ورزش جهان گفت:

  !!!

 • omid گفت:

  هر تیمی بیشتر افتخار کسب کنه تیم اوله البت این نظر منه از نظر دق اوردنه تماشاگر تو کسب نتایج و همچنین ریشه حساب کنی بله سپیدرودتیم اوله رشت

 • عرفان داماشی گفت:

  ببخشید :
  1- تو چند سال کدوم تیم نماینده رشت تو لیگ بوده؟
  2- از لحاظ تماشاگرهم در حال حاضر داماش تو رشت بیشتر طرفدار. داره
  از برخی از طرفداران سپیدرود خواهش میکنم با تعصب نظر ندن الان 20ساله که داماش حالا با هر اسمی تیم اول رشت هست

 • عرفان داماشی گفت:

  تو این چندسال

 • عرفان داماشی گفت:

  امیدوارم طرفدارای سپیدرود ناراحت نشده باشناز بابت کامنت های بالا امیدوارم هردو تیم آبی و قرمز شهر موفق باشن و تو چندسال آینده شاهد دربی رشت باشیم تا بقیه فرهنگ ب

 • عرفان داماشی گفت:

  بالای مردم رشت رو نشون بدیم

  دنیا فقط رشت

 • حسین بچه ساغریسازان گفت:

  چیه؟به داماشی ها بر خورد.برین تو سایت خودتون.

 • احمد بچه پاسداران انزلی گفت:

  گیلان فقط ملوان.بقیه تیمها…

 • فرهادسپیدرود گفت:

  بعنوان یه سپیدرودی کاملا قبول دارم که تو سالهای افول سپیدرود این داماش بود که پرچم دار فوتبال رشت و گیلان بود..با غیرت مثل داماشی ها…دنیا فقط رشت..عشقست داماش