وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

در انتقاد به روند غیرشفاف مالکیت: چرا علی کریمی منتقد سپیدرود نیست؟

فرشاد کاس نژاد / ایران ورزشی

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – همه چیز در سپیدرود به علی کریمی ختم می شود؟ آیا او نمی داند که این روش مناسبی برای اداره یک باشگاه نیست؟ او که از زمین و زمان و در بسیاری موارد به درستی انتقاد می کند، آیا منتقد این روند غیرشفاف نیست؟

مسئله سپیدرود فقط ۵ گل خورده در بازی با استقلال نیست. سپیدرود مسئله های پیچیده تر و مهم تری دارد که بیش از این ۵ گل کمرشکن بوده و بعد از این نیز سپیدرود را با بحران مواجه می کند.

اگر فیفا ۶ امتیاز از استقلال خوزستان کسر نمی کرد، علی کریمی و تیمش حالا در پایین ترین نقطه جدول فقط می توانستند به یک موضوع فکر کنند: سقوط! اگرچه حالا نیز حتی پس از کسر ۶ امتیاز از یک قعرنشین دیگر، چیزی برای سپیدرود عوض نشده و همچنان سپیدرود از مهم ترین نامزدهای سقوط است.

این واقعیت را نباید نادیده گرفت که تیم های پایین جدول مثل ذوب آهن، صنعت نفت و ماشین سازی به دلیل ساختار باشگاه شان شانس بیشتری برای بقا دارند و سپیدرود به این دلیل که ساختار و تشکیلات شفافی ندارد، بیش از بقیه بی حساب و کتاب جلوه می کند و احتمال سقوطش بیش از بقیه است. نتایج نیز تا امروز همین را گواهی می دهد.

سپیدرود در دومین فصل حضورش در لیگ برتر می توانست باتحربه تر و محکم تر باشد اما اتفاقات آغاز فصل و جدل های مالکیتی جانی برای سپیدرود باقی نگذاشت و بعد از آن هم علی کریمی نتوانست تیمش را از بحران فنی نجات دهد و هفته به هفته اوضاع سخت تر و وخیم تر شد تا رسید به روزی که نباید می رسید: باخت خانگی با ۵ گل.

علی کریمی اما خوش اقبال است که به لطف شخصیت و جایگاهی که برای خود ساخته مورد انتقاد قرار نمی گیرد، وگرنه هر مربی دیگری با این نتایج چاره ای جز خداحافظی نداشت.

کریمی اما با یک خوش‌اقبالی بزرگ می تواند به کارش ادامه دهد و می داند که اگر به جای ۵ گل، به اندازه شماره پیراهن سابقش هم گل می خورد بازهم حکم اخراج را نمی دید.

علی کریمی در تیمی مربیگری می کند که مالکیت شفافی ندارد و در واقع علی کریمی را به عنوان مالک می شناسند. هنوز اداره کل ورزش و جوانان گیلان درباره روند واگذاری سپیدرود اطلاعات شفافی را منتشر نکرده و هیچ کس نمی داند که مالک یا مالکان فعلی با چه ساز و کاری مالکیت سپیدرود را در اختیار دارند.

در چنین باشگاهی خیال مربی راحت است، می تواند ببازد و آب از آب تکان نخورد. عملکرد مالکان پیشین سپیدرود هم آنچنان ضعیف بوده که علی کریمی فعلا می تواند به اعتبار نام خود رسانه ها و تماشاگران از وضعیت راضی نگه دارد.

او نه پولی برای خرید امتیاز یک تیم لیگ برتری پرداخت کرده و نه همه بدهی ها را پرداخت کرده و نه روند پرداختش به بازیکنان منظم و چشمگیر بوده اما اوضاع نابسامان سپیدرود برای علی کریمی این فرصت را ساخته که با همین روش نیم بند نیز رضایت ها را مقطعی جلب کند، اگر چه معلوم نیست در آینده با چه واکنش هایی مواجه شود.

علی کریمی و همراهانش در گروه مالکیت سپیدرود هنوز توضیح شفافی درباره مالکیت باشگاه نداده اند و اداره کل ورزش و جوانان نیز هنوز نام شخص یا گروه مالکیت را شفاف اعلام نکرده و معلوم نیست دلیل این پنهان کاری چیست؟

نکته جالب این است که سپیدرود توقع دریافت کمک از نهادهای شهری و استانی دارد، در حالیکه هنوز مالکیت قطعی این تیم مدیریت شفاف نیست. در ضمن اگر آنها به عنوان بخش خصوصی و بدون پرداخت پول برای خرید امتیاز یک تیم لیگ برتری، وارد این کارزار شده اند، چرا توان اداره مسائل مالی باشگاه را ندارند و هر روز دنبال کمک نهادهای دیگر هستند؟

سپیدرود در ادامه فصل چه سرنوشتی خواهد داشت؟ آیا نهادهای شهری و استانی حاضر به کمک مالی به مالک یا مالکان ناشناخته سپیدرود خواهند شد یا این مالکیت توان اداره مسایل مالی باشگاه را با همین هزینه های حداقلی خواهد داشت؟

سپیدرود در نیم فصل دوم به تغییرات فنی و نیروی انسانی نیاز دارد، هم در زمینه بازیکن و هم کادر فنی. اما این تصمیمات را چه کسی می گیرد؟ هزینه هایش را چه کسی می پردازد؟ کسی خبر دارد که در سپیدرود چه کسانی به عملکرد کادر فنی نظارت دارند و درباره ادامه همکاری آنها تصمیم می گیرند؟

چه کسانی استراتژی را برای خریدهای تازه در نقل و انتقالات تعیین می کنند؟ همه چیز در سپیدرود به علی کریمی ختم می شود؟ آیا علی کریمی نمی داند که این روش مناسبی برای اداره یک باشگاه نیست؟ او که از زمین و زمان و در بسیاری موارد به درستی انتقاد می کند، آیا منتقد این روند غیرشفاف در سپیدرود نیست؟

سپیدرود با این روند و با این ساز و کار عجیب در اداره باشگاه هرگز به باشگاهی صاحب ساختار تبدیل نمی شود. علی کریمی که تا ابد سرمربی سپیدرود نیست. بعد از او قرار است چه اتفاقی رخ دهد؟ آیا این باشگاه قدمی درست برای یک روند پایدار در باشگاهداری برداشته و چیزی برای آینده اش می سازد؟

سرمایه گذار خصوصی که با هزینه ای کوچک مالک یک تیم در لیگ برتر شده، چه اثری از خود برای آینده به جا می گذارد؟ آجری روی آجر گذاشته اند و سرمایه ای برای فردا ساخته اند؟

همیشه که نمی توان با صدور دستور اعتراض تماشاگران به نهادهای شهری و استانی برای دریافت کمک مالی، باشگاه را اداره کرد. اینها نیز می تواند دغدغه های سپیدرود باشد، در کنار ۵ گل خورده در خانه و قعر نشینی و احتمال بسیار بالا برای سقوط.

سپیدرود برای تبدیل شدن به باشگاه، به اندیشه حرفه ای و درست و راه و روش شفاف در مالکیت و مدیریت نیاز دارد.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

7 دیدگاه ارسال شده است

 • صائب گفت:

  جه یادداشت غرض ورزانه ای!!!
  ساختار برای یک روند با ثبات هست نه برای یک دوره لیگ.
  در ضمن باشگاهی که هیچ ساختاری نداره و با مشکلات مالکیتی آغاز کرده میتونه یک شبه و در وسط جنگ فرار از سقوط به فکر چیز دیگه ای باشه.
  اشتباه کریمی بیشتر این هست که هم مالکیت/مدیرت و هم مسئول فنی تیم هست. و باعث میشه به یکی بتونه برسه
  ولی تیم از لحاظ فنی و ماندن در دوره کنونی نیاز به مسایل فنی و متالی داره نه ساختاری.
  گویا نویسنده هدف از ساختار باشگاه داری رو نمیدونسته که اینگونه دست به نگارش چنین نوشتاری زده.
  با سپاس از نقد پذیری

 • محمدی گفت:

  درود. این یادداشت یه تلنگری است به بعضیا که تا دیروز در صرفه کردن مدیران باشگاه دخالت می کردن و هر روز صب که از خواب پا می شدن یه تجمعی مقابل هیات فوتبال و اداره ورزش می کردن و از خجالت خیلیل در میومدن. ولی حالا همه چی گل و بلبله . اصن مشکلی نیست . استاندار و شهردار مقصرن . نه مالکی نه مدیری نه سازمانی نه پاسخ گویی نه اعتراضی . فردا نیاین بگین چرا سپیدرود زبانم لال سقوط کرد و بندازین گردن این و اون

 • میلاد 1 گفت:

  من هم با نظر آقای محمدی موافقم واقعاً نویسنده درست می فرمایند
  اینکه سرنوشت باشگاه و مدیریت شفاف باشد در همه دنیا یکی از حداقل نیاز های لازم می باشد
  نباید به این نکته خرده گرفت

 • رضا صورتی گفت:

  وقعا نمی دانم مدیران این سایت چه کسانی هستند که دست از سر دشمنی با سپیدرود بر نمی دارند. علی کریمی با دست خالی از جیب خودش برای باشگاه هر چه توانست کرد. 6 تا 5 تا را ما ابتدای فصل هر روز می باختیم ولی خدایی با آمدن کریمی با همان بازیکنان قبلی تحول در تیم ایجاد شد و در تمام بازی ها غیر از استقلال که یک اتفاق بود شایسته بازی کرد و اگر هم باخت خوب جنگید. بازی با نساجی در وطنی- تراکتور یادتان رفت؟ لطفا مدیران سایت یا دست از غرض ورزی بردارند یا بروند دنبال علی نظر محمدی ببینند کدام تیم می رود او را تشویق کنند. با تبلیغات رسانه ای و اینطور قلم زدن علی کریمی که در قلب مردم رشت جا دارد خراب نمی شود. او شفاف شفاف است. صیقلی . عاشق سپیدرود

 • باقری گفت:

  جنا با صائب . اولا باید فرق بین سازمان و ساختار بدانید و در ثانی سازمان و ساختار باشگاه یکی از مولفه های قدرت ی ک باشگاه است .ثالقا کسی که باشگاه را خریداری می کند باید قابلیت نهاد سازی ، سازمان دهی و برنامه ری و لجستیک را داشته باشد . لطفا توجیه گر اقدامات ضد ساختاری و پوپولیستی نباشید . هواداران سپیدرود هم با سوادند و هم دانا و اگر سکوت می کنند ملاحظه تیم را می کنند و …

 • سیگارودی گفت:

  آقای صورتی مشکل سایت یا کاس نژاد نیست که سپیدرود نتیجه نمی گیرد بلکه مشکل سپیدرود امثال شماهایید که ذوب شده اید در بعضی آدما . اگر از حالت ذوب خارج شوید و منصفانه وضعیت تیم را رصد کنید خیلی چیزها را خواهید دید . می گفت اربابی نوکر ارباب دیگری را می زد نوکر بچاره در زیر باران مشت و لگد می گفت دلم خوش است که نوکر حسن خانم ؟! فردا روزی که سایه سقوط را دیدید دیگر این گونه ذوب نمی شوید و دهان منتقدان را می بسوید که به طور مجانی مشکلات را گفتند و امثال شما ندیدید!

 • صادقی گفت:

  اگر کسی منکر باشد که تیم روند رو به رشدی نداشته حتما غرض ورزانه حرف می زند . الان کسی بی جهت و بدون اجازه مصاحبه نمی کند ولی قبلا نوبت می زدند روزانه چندبار مصاحبه می گردند . خداداد 6 تا از سپاهان خورد و اخیر 5 تا از استقلال خوردند . حاشیه های تیم کم شد و دخالت لیدرها کم شده در حالی که قبلا هر روز صبحانه را روبروی هیات فوتبال و ناهار را اداره کل ورزش می خوردند و برای ثواب تا دلتان می خواست فحش می دادند که الحمدلله خبری نیست . هیات فوتبال که هر روز مصاحبه می کرد الان دیگر کاری به سپیدرود ندارد و این یک نقطه قوت تیم مدیریتی کنونی است که پای هیات فوتبال را از سپیدرود قطع کرد و باشگاه به آرامش رسید . قبلا نوین دفتر بیات مستقر بود و جایی نداشتند الان ساختمان باشگاه همان ساختمانی است که پورمحسن اجاره کرده بود و … این ها پیشرفت است دیگر عزیزان و …