وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

دو روز تا پایان مهلت باشگاه ها برای ارسال مدارک: مجوز حرفه‌ای ۸ باشگاه روی هواست

محمد قراگزلو

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – آخرین فرصت ‌ای اف سی به باشگاه‌ها برای ارسال مدارک حرفه‌ای‌سازی‌شان روز ۳۰ آگوست (۹ شهریور) خواهد بود و چنانچه این اتفاق نیفتد باشگاه‌های ایرانی با خطر حذف از لیگ قهرمانان آسیا مواجه خواهند شد.

به گزارش سایت سپیدرود و به نقل از ایران ورزشی ، در حالی که تنها دو روز تا پایان مهلت‌ای اف سی برای ارسال مدارک حرفه‌ای سازی باشگاه‌ها نمانده سهیل مهدی مسوول کمیته صدور مجوز حرفه‌ای سازمان لیگ می‌گوید:

«طی چند روز اخیر مدارکی ارسال شده. ما تا آخرین ثانیه منتظر می‌مانیم و این فرصت را محسوب می‌کنیم تا این امکان برای باشگاه‌ها وجود داشته باشد که مدارک‌شان را ارسال کنند. ما همچنان منتظریم و می‌بینیم که باشگاه‌ها خرد خرد مدارک‌شان را ارسال می‌کنند.

هنوز درباره آنهایی که مدارک‌شان را ارسال نکرده‌اند قضاوت نمی‌کنیم اما فرصت کماکان محفوظ است تا مدارک‌شان را بدهند اما اگر ندهند خودشان باید پاسخگو باشند. البته همانطور که می‌دانید باشگاه‌های ما معمولا دقیقه نودی هستند و الان به دقیقه ۹۴ و ۹۵ هم رسیده‌اند.»

مهدی درباره پروسه ارسال مدارک توضیح می‌دهد: «ما در سه مرحله مدارک را ارسال می‌کنیم. اول مقطعی بود که باید مدارک ورزشی و زیرساخت‌ها ارسال می‌شد که ۵ تا ۱۰ روز فرصت داشت و الان بسته شده. الان باید مدارک پرسنلی و مالی را بدهند.

گروهی از مدارک هم مربوط به صورت‌های مالی باشگاه‌ها بوده که اثبات موارد عدم بدهی را شامل می‌شود. باشگاه‌ها به ترتیب این مدارک را آپلود می‌کنند. ما هم کمک می‌کنیم اگر مدرک جدیدی باشد جایگزین ‌کنیم تا صددرصد مدارک تکمیل شود. بعد از آن هم که بحث ارزیابی و تصمیم گیری است که ‌ای اف سی انجام می‌دهد.»

مطمئنا مدارک اصلی و دردسرساز مربوط به مسائل مالی و بدهی‌ها است چرا که باشگاه‌ها برای دریافت تسویه حساب با طلبکاران‌شان کار سختی دارند: «همیشه یکی از مدارک اصلی مربوط به موارد مالی بوده چون باشگاه‌ها و کل کشور با مشکلات اقتصادی مواجه است.

شما ببینید قبلا اگر باشگاهی می‌خواست از تهران به مشهد برود برای بازی باید ۴۰ میلیون تومان هزینه پرواز می‌کرد اما الان باید ۴۰ میلیون تومان بپردازد. با وجود این مشکلات و اینکه می‌دانیم باشگاه‌های ما درآمد ندارند و فقط هزینه دارند باید با منابعی که در اختیار دارند مشکلات‌شان را پوشش بدهند.»

آیا مشکلات و نواقص مدارک حرفه‌ای باشگاه‌ها مربوط به باشگاه‌های بزرگ بدهکار لیگ برتری شامل پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی می‌شود؟ مهدی توضیح می‌دهد: «غیر از چهار باشگاه آسیایی ما چهار باشگاه دیگر هم مدارکی ارسال کرده‌اند. در واقع ۱۲-۱۰ باشگاه شروع کرده‌اند به دادن مدارک اما فکر می‌کنم تا روز آخر ۸-۷ باشگاه باقی بمانند و کم بیاورند. ما سعی می‌کنیم مدارک آن ۹-۸ باشگاه را بگیریم و کامل کنیم تا ببینیم چه پیش می‌آید.»

با توجه به خطاهایی که باشگاه‌ها در آن سابقه دارند آیا سازمان لیگ برای آپلود کردن درست مدارک و جلوگیری از محرومیت‌ها به باشگاه‌ها کمک می‌کند؟ مهدی در این باره می‌گوید: «نخستین جایگاه ما جایگاه مشاوره و آموزش است. ما کلاس‌های آموزشی را برای باشگاه‌ها برگزار کردیم و در سازمان لیگ حضور داشتیم تا باشگاه‌ها مدارک را بیاورند و بازبینی کنیم.

این تا زمانی است که فرصت ارسال وجود داشته باشد اما بعد از آن کلاه مشاوره را بر می‌داریم و کلاه ممیزی سرمان می‌گذاریم اما در ممیزی هم سعی می‌کنیم دوستانه مشکلات را حل کنیم تا جایی که ‌ای اف سی اجازه بدهد.»

طی یکی دو سال اخیر برخی بازیکنان طلبکاری‌شان از باشگاه‌ها را مستقیما به ‌ای اف سی اطلاع داده‌اند که از نظر مهدی کار بسیار اشتباهی بوده است: «متاسفانه این کارها فقط حساسیت ایجاد می‌کند. این نفرات به جای اینکه به باشگاه و فدراسیون اطلاع بدهند مسیر غلط را پیش گرفته‌اند. نمی‌دانم شاید رودربایستی داشته‌اند، شاید نمی‌خواستند مقابل هوادار قرار بگیرند یا شاید هم فکر می‌کردند زودتر به پول‌شان می‌رسند اما این حساسیت ایجاد کرده است.»

مسوول کمیته صدور مجوز حرفه‌ای می‌گوید: «فکر می‌کنیم این مساله را باید به دو فاز تقسیم کنیم فاز اول سال‌های خیلی دور بود که رای انضباطی درباره طلب بازیکنان صادر می‌شد و دست بازیکن می‌ماند اما اخیرا و طی یکی دو سال گذشته کمیته انضباطی اعلام کرده بود اگر تا ۲۰-۳۰ درصد قرارداد بازیکنان تسویه نشود کارت بازی‌شان صادر نخواهد شد.

یعنی اول فصل یکسری کنترل‌های اضافه گذاشته شد هر چند می‌پذیریم که باید یک مقدار توسعه پیدا کند. از طرفی کمیته تعیین وضعیت و صدور مجوز هم می‌توانند کمک کنند اما کاری که بازیکنان کردند به نوعی خودزنی بود و حساسیت‌هایی پیش آمد که می‌توانیم با سعه صدر حلش کنیم.»

مهدی می‌گوید بسیاری از باشگاه‌ها طی روزهای اخیر و در ساعات پایانی شب و روزهای تعطیل با سازمان لیگ در تماس بوده‌اند: «تک به تک می‌شنویم و خبر داریم که با طلبکاران توافق شده یا نه. ما مسیر را درست می‌رویم اما مطمئنا باشگاهی که با حجمی از بدهی‌های ۱۵ سال اخیر روبروست یک شبه که نمی‌تواند مشکلاتش را حل کند. می‌دانم شاید انصاف نباشد اما ‌ای اف سی تعارف ندارد و ما هم تا جایی که در توان‌مان هست باید سریع مدارک را برسانیم.»

مسوول کمیته صدور مجوز حرفه‌ای با اشاره به اینکه تعداد پرونده‌های مشکل ساز برای هر باشگاه کاملا محرمانه است درباره احتمال تمدید مهلت ارسال مدارک هم می‌گوید: «سال گذشته یک بار موفق شدیم این کار را بکنیم اما اگر قصد چنین کاری داشته باشیم باید نامه رسمی به ‌ای اف سی ارسال کنیم و آنها هم دلیل این کار را از ما می‌پرسند تا سامانه را دوباره برای ما باز کنند.»

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.