وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

روزگار نه چندان خوب سپیدرود، نماد ناخوش احوالی منابع آبی گیلان

رشت – ایرنا – سپیدرود، این رود بزرگ شمال ایران و پدیدآورنده تمدن بزرگ در گیلان که پر آب و خروشان، شهرها را یکی پس از دیگری تا رسیدن به خزر سیراب می کرد، این روزها احوال چندان خوبی ندارد.

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود – در سال های اخیر دیگر نه از آن سرشاری و جنبش سال های نه چندان دور سپیدرود خبری هست و نه پاکی و گوارایی گذشته و رودی که زمانی قابلیت کشتیرانی با کشتی های کوچک و متوسط را داشت، اکنون کم آب و بی رمق راه خود را از لابلای سنگ ها به سوی خزر می گشاید.
حتی بارش افزون بر یک هزار میلی متر باران و پوشش گیاهی نیز درد سپیدرود را دوا نکرده است. به عبارت بهتر مشکل سپیدرود را می توان نمادی از وضعیت نامناسب منابع آبی در گیلان و حتی کشور دانست.
از سویی کم آبی و آلودگی موجب کاهش مهاجرت ماهیان برای تخم ریزی به سپید رود شده اما در واقع، کم آبی رودخانه ها و منابع آبی و آلوده شدن آنها در اثر عوامل مختلف، معضلی نه تنها منحصر به گیلان و ایران بلکه جهانی است.
**بحران جهانی آب
به گفته کارشناسان تا سال 2050 میلادی بیش از نیمی از کشورها در سراسر دنیا در تامین آب آشامیدنی مورد نیاز خود با بحران روبرو خواهند شد و جنگ آینده، جنگ آب است. بر اساس شاخص مؤسسه بین المللی مدیریت آب ، ایران در وضعیت بحران شدید آبی قرار دارد.
کارشناسان داخلی دلایل اصلی بحرانی شدن منابع آب در ایران را برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی و در نتیجه از دست دادن غیرقابل برگشت سفره های آب زیرزمینی ، مصرف بی رویه آب بویژه در بخش های کشاورزی و شرب، ورود انواع آلاینده ها به منابع آب و غیرقابل مصرف شدن بخشی از منابع آب به دلیل افت کیفیت، مدیریت محلی منابع آب بدون توجه به الزامات مدیریت یکپارچه منابع آب و توسعه پایدار و عدم اختصاص منابع لازم برای بهره برداری و نگهداری تاسیسات عنوان می کنند.
بنا بر شاخص های ذکر شده، ایران برای حفظ وضع موجود خود تا سال 2025 باید بتواند 112 درصد به منابع آب قابل استحصال خود بیفزاید.

**وضعیت منابع آبی گیلان در هاله ای از ابهام
شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان با وجود تلاش بسیار خبرنگار ایرنا، از ارائه اطلاعات جدید در مورد وضعیت منابع آبی استان با بیان اینکه این اطلاعات بخشی از پدافند غیرعامل محسوب می شود، خودداری کرد.
با این حال بر اساس آمارهای موجود، گیلان بعنوان پرباران ترین استان کشور طی 50 سال اخیر شاهد کاهش متوسط سرانه آب قابل دسترس از حدود هفت هزار متر مکعب به دو هزار و 776 متر مکعب بوده است.
بر اساس همین آمار، میزان مصرف سالانه آب در استان سه هزار و 500 میلیون متر مکعب است که بیشترین میزان مصرف در بخش کشاورزی و شالیکاری با 63.6 درصد است.
9.5 درصد منابع آبی قابل دسترس استان نیز در بخش آبزی پروری، 4.7 درصد در بخش باغداری ، تولید انرژی برق آبی و غیره، 3.7 درصد در بخش شرب و خدمات شهری و روستایی، 1.9 درصد در بخش صنعت و معدن و 16.6 درصد در محیط زیست مصرف می شود.
منابع آبی مورد نیاز گیلان اعم از کشاورزی و شرب توسط سدهای سفیدرود، آیت الله بهجت (شهربیجار)، شفارود و پلرود تامین می شود. عمده منابع آب شرب گیلان از طریق سد شهر بیجار (حدود 70 درصد جمعیت شهری استان) ، چاه ها و چشمه ها و حدود 350 حلقه چاه عمیق، نیمه عمیق و فلمن فراهم می شود.
با وجود اینکه متوسط بارندگی در گیلان با یک هزار و 61 میلی متر در مقایسه با 250 میلی متر متوسط بارندگی کشور و حتی 750 میلی متر بارندگی جهانی، قابل توجه است اما حدود 80 درصد آب تجدیدشونده استان ، نابهنگام بوده و در فصل غیرزراعی جریان دارد.
به عبارتی با توجه به روند نزولی سرانه آب قابل دسترس در استان گیلان، چنانچه برنامه ریزی های مناسب برای کنترل، مهار، بهره برداری و مدیریت بهینه آن صورت نپذیرد؛ بروز تنش های آبی در استان اجتناب ناپذیر خواهد بود.
طبق برآوردهای صورت گرفته، امکان تأمین و استفاده از منابع آب استان گیلان تا پایان چشم انداز 20 ساله، 88 درصد از منابع سطحی، 11 درصد زیر زمینی و یک درصد پساب است. گرچه ممکن است وضعیت منابع آب و یا علل هدررفت و بروز تنش های آبی در مناطق مختلف ، تفاوت های اندکی داشته باشد اما آنچه مسلم است اینکه منابع آبی در تمام جهان از جمله کشورمان ایران و استان سبز گیلان، در حال آلوده شدن و کاهش شدید است.
مدیریت جامع آب ، اصلاح ساختار مصرف بویژه در بخش پرمصرف کشاورزی ، استفاده از روش های نوین آبیاری ، کنترل ذخیره پشت سدها ، حفاظت و بازیافت در برنامه های بخش های مصرف ، آگاه سازی عمومی و مشارکت مردم در برنامه ریزی و مدیریت آب ، استفاده از روش های نوین آبیاری (آبیاری قطره ای) ، کشاورزی علمی ، ارتقاء سطح فرهنگ مردم و جامعه در استفاده صحیح از آب و جلوگیری از آلوده سازی آن توسط آلاینده های کشاورزی ، خانگی ، صنعتی از جمله الزامات اصلی برای پیشگیری از بروز بحران آب است.
بی توجهی نسبت به مدیریت منابع و مصرف آب ، سپیدرودها را خشک رود و گهررودها را به جوی های فاضلاب تبدیل خواهد کرد.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

7 دیدگاه ارسال شده است

 • هواداران استاد اشکان غایبی گفت:

  جمه کونید باو.خودتانه……. گیر باواردید.شیمی حنا د امی ویرجا رنگ ناره

 • سینا بچه نقره دشت گفت:

  این چرت برتها چیا نوشتی مردم اسکول کردی این سه چهار روز فقط تو این خرابشده شعر بر نوشتی وضعیت تیمو بگو تمرین میکنه تیم یا نه؟

 • مهرداد گفت:

  من تعجب میکنم از این همه حرفهای صد من یه غاز.
  آقا در اصل این تیم مال مردمه.
  چرا شماره حساب اعلام نمیکنید تا هر هوادار دلش خواست مبلغی به اون حساب واریز کنه.
  تا تیم سرپا باشه.ماشااله هوادار که کم نداره.
  هرکی در توان خودش میتونه ماهانه یه مبلغی
  ٔواریز کنه.
  در ضمن یک راهکار دیگه میشه داشت و اون هم اینه که به شکلی این تیم تحت هرعنوان میشه در بورس سهام شرکت داد تا هرکسی بخشی از سهام روبخره.
  بالاخره باید کاری کرد.

 • مهدی گفت:

  بخدا مردم میتونن این تیمو از بحران دربیارن!!
  اگه حساب کتاب من درست باشه، بنظرم این تیم تقریبا بین دو تا سه میلیون هوادار در سطح استان داره. اکثر این هواداران سیمکارت اعتباری رو دارن و اگه کاری مشابه کار پرسپولیس و استقلال تهران و تراکتور برای سپیدرود در سطح استان انجام بشه کلی درآمد زایی برای باشگاه خواهد داشت. هوادار که میخواد پول بده و شارژ بخره، اگه بدونه که از کدوم کانال این کارو بکنه که به عشقش سپیدرود، کمک بشه مطمئنا اینکارو میکنه. تازه تبلیغ سراسری در سطح کشور هم میتونه گیلانیهای ساکن سایر نقاط ایران (بجز آبای ها) رو هم بیاره توی میدون مردانگی. گیلانی در همه جای ایران هست و مثلا در بندرعباس و کیش و چابهار و عسلویه و و و . . .
  ضمنا در کنار اینکار اگه یه شماره حساب از طرف باشگاه اعلام بشه و اگه هر هوادار فقط پنج هزار تومان به اون حساب واریز کنه تقریبا ده الی دوازده میلیارد تومان پول توی اون حساب جمع خواهد شد. این پنج هزار تومان به اندازه هزینه ایه که هر هوادار توی فقط یه روز برای تماشای یک بازی سپیدرود در ورزشگاه انجام میده.اگه هر هوادار در سال فقط یک مرتبه یک پنج هزار تومان به حساب باشگاه واریز کنه، هزینه باشگاه برای یک فصل به شکلی مطلوب تامین میشه. این حداقلهایی هست که میشه در نظر گرفت و اگه در نظر بگیرید که هوادارانی هستند که آمادگی دارند در سال دهها برابر این پنج هزار تومان رو به باشگاهشون کمک کنن، ببینید چه پتانسیل اقتصادی عظیمی رو این باشگاه ریشه دار و پر هوادار داره!! اونوقت اگه مسئولین استان و مدیران باشگاه یک دهم غیرت این هواداران رو به میدان بیارن، اولا میتونن اقدامی مشابه همین اقدام هواداران رو با ارقامی متناسب با جایگاهی که مردم بهشون هدیه کردن انجام بدن و دوما در مدتیکه باشگاه با این اقدامات به آرامش رسید و روند طبیعی خودشو در پیش گرفت، اونها باید با حوصله و تفکر و بسیج همه امکانات و پتانسیلها راهکاری برای ایجاد درآمد پایدار که همیشه ازش دم میزنن، پیدا کنن.
  خواهش میکنم از همه عزیزان اگر ایرادی در پیشنهادم هست مطرح کنن!! نمیدونم، شاید هم عزیزی بیاد و با استدلال ثابت کنه که این امر شدنی نیست!! ولی اگه بشه واقعا برای همیشه از این دغدغه و خواب پریشان هر ساله خلاص میشیم!!

 • امید سپیدرودی گفت:

  به این مسولین هیچ امیدی نیست اقای بهارمست یا نظرمحمدی یه شماره حساب بدین ما که نمردیم خیال می کنیم داریم بلیط ده هزار تومنی میدیم هر سال همین گرفتاری رو داریم تو رو خدا روحیه بچه ها را تضعیف نکنید

 • sadegh گفت:

  فقط.. شر تحویل مردم میدید! این همه هودار باتعصب چه گناهی کردن گیر شما… افتادن؟!

 • کانال گیلان بزرگ،فضایی متعلق به هواداران داماش و سپیدرود و به ویژه رشتی های باغیرت/ gilanebozorg@ اشکان غایبی ساسانی گفت:

  مسئولین ارجمند ببینید هوادارا چی میگن؟همه آمادگی کمک دارند.لطفا یکبار برای همیشه به حرف ااین هوادارای بی ننظیر در دنیا گوش بدید