وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

ریشه دارهایی که نابود شدند

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – در نوزده دوره رقابتهای لیگ برتر جمعا ۴۲ تیم حضور داشتند که تنها ۵ تیم سابقه حضور در تمامی ادوار آن را دارند. برخی تیم‌ها نیز برای همیشه از صفحه تاریخ فوتبال ایران محو شدند!

به گزارش سایت سپیدرود و به نقل از خبرگزاری مهر، لیگ برتر در نوزدهمین فصل خود به سر می‌برد و در تاریخ این مسابقات تاکنون ۴۲ تیم در آن حضور داشته و به رقابت پرداخته‌اند. در هجده دوره برگزار شده این مسابقات سپاهان، پرسپولیس، استقلال، فولاد، سایپا، پاس و استقلال خوزستان سابقه قهرمانی دارند که از این تیمها، استقلال خوزستان در لیگ یک و پاس در لیگ دو حضور دارد.

از ۴۲ تیمی که سابقه حضور در این مسابقات را دارند، استقلال، پرسپولیس، سپاهان، ذوب آهن و سایپا پنج تیمی هستند که در هر ۱۹ دوره حضور داشته و از این نظر رکورددار هستند و فولاد با ۱۸ بار حضور در این مسابقات در رده بعدی قرار دارد.

پیکان با ۱۵، ملوان با ۱۴، صبا با ۱۳،  و تراکتور به همراه فجر سپاسی با ۱۲ بار حضور در لیگ برتر دیگر تیم‌های پر حضور در این مسابقات هستند.

در تاریخ این مسابقات بودند تیم‌هایی که یا استان شان تغییر پیدا کرده، یا نام شان و یا مالکیت آنها واگذار شده است. پیکان، سایپا، پاس، راه آهن، گسترش فولاد، پدیده و… از جمله این تیم‌ها می باشند.

برخی از تیم‌ها نیز تنها در یک الی دو دوره از مسابقات لیگ برتر حضور داشته که بعضا دیگر وجود خارجی ندارند که از جمله آنها می‌توان به گهر درود، شهید قندی یزد، سیاه جامگان، ابومسلم، آلومینیوم هرمزگان، مس سرچشمه، استیل آذین، پیام خراسان، شیرین فراز، شموشک و پگاه اشاره کرد.

به جز اینها، چند تیم قدیمی و ریشه دار که سالهای نسبتا زیادی هم در لیگ برتر حضور داشتند دیگر وجود خارجی ندارند که از جمله آنها می‌توان به راه آهن، نفت تهران و صبا اشاره کرد.

همه تیم‌هایی که در ۱۹ دوره مسابقات لیگ برتر حضور داشته‌اند عبارتند از: پرسپولیس، استقلال، فولاد، پاس (تهران و همدان)، ابومسلم، ذوب آهن، پیکان، برق شیراز، سپاهان، فجر سپاسی، سایپا (تهران و البرز)، ملوان، استقلال رشت، تراکتور، استقلال اهواز، صنعت نفت، پگاه، شموشک، صبا (باطری و قم)، راه آهن (تهران، شهر ری، سورینت و یزدان)، شهید قندی یزد، شیرین فراز کرمانشاه، پیام خراسان، استیل آذین، مس کرمان، شاهین (شهرداری) بوشهر، شهرداری تبریز، نفت تهران، داماش گیلان، مس سرچشمه، آلومینیوم هرمزگان، گهر درود، گسترش فولاد تبریز، استقلال خوزستان، پدیده، نفت مسجد سلیمان، سیاه جامگان، ماشین سازی، پارس جنوبی، سپیدرود، شهر خودرو و گل گهر سیرجان.

از ۵ تیمی که در همه ادوار مسابقات حضور داشتند به جز ذوب آهن ۴ تیم دیگر سابقه قهرمانی در لیگ دارند و ۳ تیم پاس، فولاد و استقلال خوزستان با داشتن سابقه قهرمانی، سابقه حضور در تمام ادوار مسابقات را ندارند.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 14 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.