وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

رییس شورای سیاستگذاری سپیدرود: فوتبال، تقویت کننده انسجام اجتماعی /رشت و انزلی ریشه، اهداف و منافع مشترک دارند /تضاد دو شهر اصالت ندارد

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود – ایمن سازی فضای ورزشگاه ها از اهانت و تخریب و تشویق  هواداران تیم های گیلانی به رقابت سازنده، موضوعی است  است که مورد توجه مدیران باشگاه های سپیدرود و ملوان بوده و در مصاحبه های سرمربیان ملوان و سپیدرود نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

نظر به این که سپیدرود و ملوان نمایندگان فوتبال گیلان در لیگ 1 آزادگان هستند و در دو بازی خانگی به مصاف هم خواهند رفت و همچنین به منظور آشنایی با دیدگاه ها و مواضع مسئولان باشگاه سپیدرود با آقای دکتر عبدالهی رییس شورای سیاستگذاری باشگاه فرهنگی – ورزشی سپیدرود رشت گپ و گفتی داشته ایم  که با هم  این مصاحبه را مرور می کنیم:

بسم الله الرحمن الرحیم. بدوا از روابط عمومی و امور رسانه باشگاه تشکر می کنم که بستر این گفت و گو  را فراهم کردند.

از مصاحبه ها و مواضع جناب آقای مایلی کهن سرمربی محترم ملوان در باره ضرورت سالم سازی فضای فوتبال و ورزشگاه های گیلان آگاهی دارم و وظیفه خود می دانم که از پیشگامی ایشان در این حوزه تشکر کنم. از نظر بنده، رویکرد آقای مایلی کهن مهم و معنادار ارزیابی می شود؛ زیرا به عنوان یک مربی ملی و به فراست از تاثیر مخرب برخی کدورت‌ها در بین جامعه فوتبال گیلان، آگاه بوده و اطمینان دارد فوتبال گیلان در شرایط کنونی و بیش از گذشته به وفاق پیشکسوتان، بازیکنان، مربیان، رسانه ها، توده‌های مردم و هواداران نیازمند است، تا بتواند مقتدرانه از فضای مبهم و اختلافی موجود عبور کرده و جایگاه خود را مجددا در فوتبال ایران باز یابد.

تضاد های بی بنیاد و کری خوانی های نازل و مخرب با روح واقع گرا و اصیل و مهربان گیلانی هم خوانی ندارد. مکتب فوتبال دو شهر از ریشه مشترک برخوردار است؛ بنابراین، فضای همکاری و همسویی این دو شهر در زمینه فوتبال می تواند موجب شکوفایی و تعالی فوتبال در استان و حتی کل کشور شود. نسل گذشته این شکوفایی را در قالب تیم منتخب گیلان در لیگ قدس در سال های میانه دهه  60 بخوبی به خاطر دارد.

دعوت از فرهیختگان ورزشی

نسل جدید گیلانی که از معیارهای فرهیختگی و بالندگی اجتماعی بر خوردار است، دیگر از تخریب ها و تحقیر ها، استقبال نمی کند و پیش بینی ام این است که ما از این پس کمتر شاهد تضادهای پوپولیستی در فضای کلی استان (به طور اعم) و در عرصه ورزش (به طور اخص) خواهیم بود؛ بنابراین، ورزش و به خصوص فوتبال در گیلان به عنوان یک فرصت و مزیت نسبی در جهت همکاری و همیاری های استانی قابل طرح خواهد بود .

یکی از اصلی ترین موضوعاتی که می تواند از سوی  مدیران باشگاه های سپیدرود و ملوان پی گیری شود دعوت از فرهیختگان ورزشی و سرمایه های مورد احترام گیلانی برای سیاستگذاری و برنامه ریزی و توسعه ورزش و بالاخص فوتبال است. این سرمایه انسانی به ویژه از بعد نرم افزاری می تواند هم به اجماع نیروهای گیلانی و هم به توسعه فوتبال کمک های شایانی نماید.

در رویکرد جامعه شناسی ورزش، فرهنگ به یک تعبیر به معنای همه ساختارهای ورزش و تربیت بدنی و در تعریف دیگر، شامل همه سازوکارهای رفتاری در ورزش می شود. در این نگرش، ورزش به منزله یک امر فرهنگی، شیوه ای تربیتی و جزیی از شخصیت انسانی و یک ضرورت اجتماعی است. از سوی دیگر فوتبال به عنوان یک خرده فرهنگ، دارای کارکردهای اجتماعی و فرهنگی فراوانی است و به واسطة خلق فضایی که در آن، مردم به شیوه‌ای احساسی و پرشور، به تجربة هویت مشترک خویش می‌پردازند، موجب تشدید اتحاد و همبستگی هواداران و خود تیم‌های فوتبال، به یک منبع هویت مشترک تبدیل می شوند؛ بنابراین فوتبال باید تقویت کننده انسجام اجتماعی، سلامت و میکانیزم‌های شادی آفرین اجتماعی باشد چنین فضایی می‌تواند در پهنه عمومی، به خلق انرژی های مثبت، منتهی شود و به درمان بسیاری از آسیب های اجتماعی بپردازد .

منافع مشترک رشت و انزلی

به باور بنده، رشت و انزلی نه فقط در حوزه فوتبال بلکه در همه حوزه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و سیاسی منافع مشترکی دارند و تضاد های موجود بین رشت و انزلی که در حوزه فوتبال آثارش را می بینیم از نظر من واقعی نیستند. این که دلایل تاریخی و عوامل تسهیل کننده  این تضادها چیست موضوع گفت و گوی ما نمی باشند و انشاالله در فرصتی مناسب می شود راجع به آنها سخن گفت اما آن چه واقعی است و باید به آن توجه کنیم این است که ما ناگزیریم برای توسعه استان، در یک مسیر منطقی تعاملی قرار گیریم .

چنان که عرض کردم در گذشته های نه چندان دور و در لیگ قدس، اتحاد فوتبالی بین سپیدرود و ملوان به عنوان یک تجربه پیش روی ما قرار دارد که مربیان و بازیکنان در قالب تیم منتخب گیلان و در کنار هم بازی  می کردند. به نظرم  این تجربه را در قالب و فرم های جدیدی می توان بازآفرینی کرد. بررسی های من نشان می دهد نسل جدید و تحصیلکرده  رشت و انزلی تمایلات همگرایانه خوبی دارند و این روابط مبتنی بر احترام می تواند تداوم یابد.

دست کشیدن از منافع شخصی، رمز ترمیم شکاف هاست

برای کاهش تنش های موجود بین هواداران، بایستی مدیران دو باشگاه پرطرفدار گیلانی در مصاحبه ها، بیانیه ها، مشارکت در برنامه های تبلیغاتی مشترک، دیدارهای رسمی و … بر وجوه مثبت همگرایی تاکید نمایند و در عین حال باید ریشه های بنیادی واگرایی بین اقوام و جمعیت ها و مناطق در سطوح فرهنگی و اجتماعی شناسایی و مدیریت شود و اجماعی در کانون‌های تصمیم گیرنده در این حوزه‌  ایجاد گردد.

از نظر شرایط و مسایلی که فوتبال گیلان با آنها مواجه است این نیاز وجود دارد که برای ترمیم شکاف های موجود و تضمین بقای فرهنگی و رشد و توسعه  فوتبال استان برای نسل آینده، اقدامات لازم، انجام پذیرد و از منافع شخصی دست شسته و با تکیه بر بنیادها ی مشترک و منافع متعالی قومی و جغرافیایی، به عنوان یک مزیت در جهت هم افزایی فرصت ها و تقویت توانمندی های استان گام برداشت. با چنین رویکردی است که می‌توان رقابت‌های منفی و تفرقه آفرین را از فضای فرهنگی، سیاسی، ورزشی، اجتماعی و… به پایان برد و کمک نمود مسئولان اجرایی دو باشگاه و دیگر مسئولان و نیز متولیان فرهنگی و ورزشی استان، با  برنامه ریزی منطقی  به حل این منازعات همت گمارند.

اعتقاد دارم که با حفظ فضای رقابتی مناسب و هنجارمدارانه بین هواداران، به مذاکره و همفکری بیشتری نیازمندیم و باید برای مدیریت هوشمندانه سوءتفاهمات تدبیر جدی اندیشیده شود. وفاقی که در موضوع  تلاش نمایندگان و مسئولان استان و رشت برای خرید امتیاز باشگاه نفت تهران توسط ملوان رخ داد الگوی مناسبی برای پی ریزی بنیان همفکری و اجماع بر روی موضوعات پیش روی فوتبال گیلان است. علاقمندیم که رابطه برنامه محور با حفظ مرزها و  دیدگاه های متفاوت و در عین حال رقابت سالم و حرفه ای با باشگاه ملوان تقویت شود و مدیران دو باشگاه در جلسات مشترک دوره ای و با هدف تدبیر امور و طراحی چشم انداز مشترک برای فوتبال گیلان شرکت کنند.

آرامش گورستانی، نه!

کسی طرفدار آرامش گورستانی نیست و نمی گوید که برای آرام کردن فضای ورزشگاه نباید رقابت کرد و تشویق ننمود و شعار نداد و یا منافع باشگاهی را نادیده گرفت بلکه منظور ما رقابتی سالم و فنی و بدور از تخریب است. رقابت باشگاهی و حتی گاه تند شدن این رقابت ها امری طبیعی است لکن باید تلاش شود که رفتارها و مناسبات از چارچوب‌ هنجارهای اجتماعی فراتر نرود و رنگ تخریب و توهین نگیرد. باید تلاش شود فرهنگ رفتار جوانمردانه را در میان جریان‌های هواداری گسترش داد و جلب نظر هواداران باشگاه ها را  از راه‌های معقول پی گرفت.

البته عده اندکی هم هستند که ممکن است در حمایت از تیم خود و یا برای حذف و یا پیروزی بر رقیب از حدود قانونی و اخلاقی عبور کنند و  به روش های غیرمتعارف روی آورند. من معتقدم این قبیل افراد باید از سوی دستگاه های مربوطه نسبت به آن چه انجام می دهند در محدوده  سازوکارهای قانونی و رعایت حقوق شهروندی، توجیه شوند.

امیدوارم حضور  آقای مایلی کهن در کسوت مربی گری ملوان که علاقه  فراوانی به مردم رشت دارد و هم چنین وجود جوان شایسته فوتبال رشت و گیلان آقای نظر محمدی در راس تیم سپیدرود که سال ها کاپیتان ملوان بوده و مورد احترام مردم انزلی است و این عزیزان هم به مبانی فوتبال پاک و شریف و انسانی اعتقاد دارند و همکاری هواداران فوتبالدوست این دو تیم، فضای تخریب و توهین از ورزشگاه های ما رخت بربندد و مردم گیلان شاهدی فوتبالی بی تنش و رقابتی سالم و یک دو قطبی سازنده که از الزامات یک رقابت شرافتمندانه است باشند .

رییس شورای سیاستگذاری سپیدرود: فوتبال، تقویت کننده انسجام اجتماعی /رشت و انزلی ریشه، اهداف و منافع مشترک دارند /تضاد دو شهر اصالت ندارد
امتیاز به این پست

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

75 دیدگاه ارسال شده است

 • صامتی گفت:

  سلام. دیدگاه های خوبی ارایه شده و باید استقبال بکنیم از طرح این پیشنهادات .

 • بدری گفت:

  این موضع رسمی باشگاهه و ما هوادارا نباید اجازه بدیم در ورزشگاه توهینها ادامه پیدا بکنه . حرکت اخیر هوادارای سپیدرود که رفتن انزلی و ملوانو تشویق کردن خیلی ابتکار خوبی بود

 • خورشیدی گفت:

  من یک سپیدرودیم از فومن خیل عالیه این همکاری موافقم

 • صابر گفت:

  همان طوری که دکتر عبدالهی گفتن خوبه بنشینیم چه طور دو باشگاه و هوادارا با هم همکاری کنن

 • نامی گفت:

  خوبه که باشگاه ملوان هم چنین موضعی بگیره و کانون های هواداری هم فعال بشن .آقای مهندس مهرشاد هم بیشتر هواداران سپیدرود را ترغیب بکنن

 • محمدی گفت:

  حرف درستیه که بنشینیم و بحث کنیم که این همه دشمنی و توهین برا چیه ریشه اش چیه چه کسی نفع میبره ؟

 • ساسان صمدی گفت:

  فوتبال گیلان دو بال داره یکی ملوان و یکی سپیدرود و مسئولان استان هم باید این دوقطب را حفظ کنند و دیگر باشگاه ها باید برای این تیم ها بازیکن بسازند . قرار نیست که هر کسی صبح بلند شد تیمداری کند و نهایتا می شود مثل صنعت ما و هر کسی بلند میشه صبح یک شرکت می زنه و وام می گیره و … نهایتا ورشکستگی . مسئولین با ید تدبیر بکنند.

 • ساسان صمدی گفت:

  سپیدرود رشت: در سال 1347هجری خورشیدی پایه گذاری شد.

  ملوان بندر انزلی: درسال1348 تاسیس شد

 • مهدوی گفت:

  در فرهنگ معین آمده است:

  مرکز استان گیلان (شهرستان رشت) در میان شاخه‌های مصبی سفیدرود بنام گوهررود و صیقلان رودبار در جلگهٔ هموار و سبزی که تا کنار مرداب و بحر خزر امتداد دارد واقع است. جمعیت شهر رشت ۱۲۲۰۰۰ تن است. این شهر زیبا و مترقی در قرن اخیر بزرگترین دروازهٔ تجارتی ایران در شمال بود و بوسیلهٔ بندرانزلی از طریق روسیه با غالب ممالک اروپای شرقی و مرکزی تجارت داشت. از سوی دیگر بوسیلهٔ جادهٔ شوسه از طریق قزوین به تهران و از طریق لاهیجان و لنگرود به مازندران و گرگان و از راه بندر پهلوی و طالش به آذربایجان شرقی مربوط است. شهر رشت در زمینهای رسوبی جنوب مرداب بندر پهلوی در ارتفاع هم سطح دریای آزاد قرار گرفته و یکی از مناطق پرباران ایران است که میزان بارندگی سالیانهٔ آن به ۱/۷۰ متر می‌رسد و پرباران‌ترین مرکز استان ایران بشمار می‌آید. هوای شهر اغلب مِه آلود و دارای بخار آب زیاد است و بهمین واسطه هوای رشت سرد نیست، تمام روزهای یخبندان این شهر در عرض سال از سی روز تجاوز نمی‌کند، روزهای برفی و یا برف و باران توأم کمتر در این شهر دیده می‌شود و در سال ۱۳۳۶ ه. ش. تنها یک روز برفی داشته و در سال ۱۳۳۵ ه. ش. دوازده روز برفی در این شهر مشاهده شده است

 • هادی گفت:

  یکی بیاید بگوید نتجیه ای که از اختلافات و اهانت نصیب ما شده چیه ؟ با عزت شدیم ، رشد کردیم ، قله قاف را فتح کردیم ؟! جز عقب ماندگی بخدا چیزی ندیده ایم . فقط کینه هامان تقویت شده

 • محسن گفت:

  گیلک ها با هم مشکلی ندارند چه انزلیچی باشند چه رشتی و چه لاهیجانی و صومعه سرایی . راستی چه کسی با هم مشکل دارد.

 • ایمان گفت:

  به گیلانی بودن افتخار کنیم و همدیگرو را دوست بداریم.

 • علی گفت:

  برای اتحاد دوباشگاه علاوه بر ابتکارات مسؤلین ‘ یک پیشهاد ساده دارم :1_ قبل از بازی این دو تیم ‘آقایان صادق بوقچی و محمدعلی زیتون دست در دست هم در پیست ورزشگاه دور اتحاد بزنند2_ تماشاگران هر دوتیم موقع میزبانی برای تشویق به ورزشگاه تیم میزبان بروند

 • عطا جوانی گفت:

  به نظرم ترکیب جمعیتی و مهاجرت دو عامل مهم در اختلافات گیلانی هاست و می تونیم رویش فکر کنیم هم در انزلی و هم در رشت .

 • مدبری گفت:

  مواضع آقای دکتر عبدالهی را کاملا تایید می کنم . دو قطب فوتبال گیلان باید در یک نقطه ای به هم پیوند داد خمام می تونه این نقش را ایفا بکنه . استادیوم ورزشی مشترک را می تونن در خمام بسازند .

 • دنیا فقط رشت گفت:

  ابراران.خواهشا یه سر به سایت ملوان کلاب بزنید ببینید در مورد سپیدرود و رشت چه چیزهایی نوشتند و چه چیزهایی مینویسند.درمورد هوادارای سپیدرود هم که به انزلی رفته بودن مثلا برای تشویق ملوان.ببینید چه نظرهایی دادن.با افتخار نوشتن که سپیدرودی ها برای …مالی اومدن کار رشتی ها همینه . اینها ذاتشون خرابه با این حرفها هم اصلاح پذیر نیستن.اکسی از این اختلاف نفع نمیبره.ولی اگه ما جلوشون کم بیاریم اونها جور دیگه برداشت میکنن.ایران داماش سپیدرود.رشت شهر من عاشقتم.

 • اسحاقی گفت:

  وقتی می گویید همگرایی الزامات و مبانی و اصول آن را هم تعریف بکنید . در فضا نمی شود به وحدت رسید

 • کامین گفت:

  روی مشترکات باید تاکید بکنیم

 • اکبری گفت:

  ایجاد رقابت یکی از روش هایی است که منجر به پیشرفت در باشگاه های ورزشی می شودد و هرچه زمینه رقابت افزایش یابد، باز هم به همان میزان بهره وری بالا می رود.

 • امین گفت:

  ما هوادارا از آشتی بین دو تیم حمایت میکنیم ولی بازیکنا جو سکو هارو کنترل میکنن و نمیذارن ما دهنمون رو بگیریم.بازی با ملوان فقط کافیه یه بازیکن حرکتی کنه که به مذاق خیلی ها خوش نیاد فقط شما جو سکو هارو ببینید….یادمه زمان های قدیم بین بازیکنای پیروزی استقلال هم جنگو دعوا بود و همونو به سکو ها انتقال میدادن از زمانی که تصمیم گرفتن بازیکنا توجیه بشن و قبل دربی بازیکنا رو با هم روبرو کردن دیگه شاهد درگیری بین هواردا نبودیم امیدوارم قبل اینکه ماتوجیه بشیم بازیکنا توجیه بشن،حرکت مازیار زارع رو کسی فراموش نکرده که درسته؟

 • براری گفت:

  هر کسی که رقیب او را خوار شمارد مرتکب کار نادرستی شده است

 • حسنی گفت:

  باید فرهنگ‌سازی شود و چهره‌های مقبول نزد مردم باید به میدان بیایند و برای اصلاح وضعیت جاری ورزشگاه ها بسیج شوند تا نتیجه لازم بدست آید .

 • یاسر گفت:

  امروز وحدت مهم ترین ضرورت برای ماست که از طریق تاکید بر نقاط قوت و مشترک حاصل می‌شود؛ تاکید بر نقاط ضعف و افتراق جز تشدید تفرقه و درگیری نتیجه‌ای ندارد؛ نقاط مشترک ما اصلی، کلان و نامحدود و نقاط اختلاف ما فرعی،‌ خرد و محدود است.

 • شهرام احمدی گفت:

  «وَ لا تَنازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَ تَذْهَبَ ریحُکُمْ وَ اصْبِرُوا إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرین»؛ اگر نزاع کنید سست می‌شوید و سقوط می‌کنید «تَذْهَبَ ریحُکُمْ» یعنی عزت شما تمام می‌شود.

 • ثابتی گفت:

  حتما دردی هست که آقای دکتر عبدالهی آمده مصاحبه کرده یا آقا مایلی کهن در هر مصاحبه دارد تکرار میکنه . برای من هم شفاف نیست چرا این اختلاف وجود داره . ریشه اش چیه ؟ غروره ، حسادته ، چه چیزی عایدمون میشه با تهمت زدن به یکدیگر. ما چه لذتی می بریم از این که کسی را بشکنیم ، فحشش بدیم … نمی فهمم . حدیث داریم که اگر میان دو نفر اختلاف و دعوا باشد و کسی قدم پیش گذارد و این اختلاف را حل کند و این دو را آشتی بدهد، صوابش از تمام نمازها و روزه‌‎های مستحبی و به جا آوردن حج بیشتر است. به نظرم این کار مهمی است که همه یه جورایی وظیفه داریم برای آشتی دو شهر

 • عظیم گفت:

  شما می خواهید اختلافات را حل کنید اگر آنها نخواهند چی ؟ اگر اهانت کردندچی ؟ اگر بگویند دیدید رشتی ها کم آوردن چی؟ اگر در سایتشون بازهم به ما توهین کردن چی ؟ اگر سربالا جواب دادند چی ؟ اگر ماشین هایوم را شکستند چی ؟ من می ترسم وقتی این ها به تیم بانوانشان رحم نکردند و در بیانیه رسمی ابرویشان را ریختند به من و شما رحم می کنند ؟ من که چشمم آب نمی خورد اما چون کار خوبیه من هم اطاعت می کنم .

 • طاهری گفت:

  دکترجان میدونم نیت شما خیره اما یک طرفه نمیشه وحدت ایجاد کنین . طرف شما باید بخواد . باید هوادارا بخوان باید مربیان بخوان باید هیات مدیره بخوان باید بزرگان بخوان باید رسانه ها بخوان باید مردم بخوان باید مسئولین بخوان . من نمیگم شدنی نیست شاید همت بکنن میشود کاری کرد اما همینجوری نمیشه دکترجان

 • طاهری گفت:

  آقای دکتر عبدالهی به نظر شما احترام می گذارم اما این کامنت در سایت ملوان کلاب را بخوانید و ببینید نگاه انزلیچی ها نسبت به سپیدرود چی هست و بعد خودتان قضاوت بکنید آقای مایلی کهن خواهشا اینقدر از سپیدرود صحبت نفرمایید
  خیالتون راحت هیچوقت این رابطه درست نمیشه
  چرا تو تبریز میشه اینجا نمیشه
  فقط یک دلیل داره
  طرفداران و خود تیمهای تبریزی کاملا احترام تراکتور رو دارن و قبول دارن تیم اول استانشونه
  ولی اینجا تیمی بعد از سی سال از دسته دو به دسته یک میاد احترام که نگه نمیداره هیچ خودش رو بزرگتر از ملوانی که همیشه پرچمدار فوتبال شمال بوده میدونه
  حالا اون یکی تیمشون که هیچی واقعا نوبرن
  تنها دلیل همینه
  آقای مایلی کهن شما حالا صد سال در مورد سپیدرود صحبت کن صد سال کار فرهنگی کن هیچ تاثیری نداره
  تا وقتی که به طرفداران ملوان احترام نزارن و قبولش نکنن درست نمیشه
  آن چیز که عیات است چه حاجت به بیان است
  شما از هر آدم بی طرفی بپرسی تیم اول شمال بی شک میگه ملوان ولی دوستان نمیخوان قبول کنند و نمیشه از خواب بیدارشون کرد چون خودشون رو به خواب زدن

 • حمیدی گفت:

  سلام . دليل افزايش اقدامات تفرقه افكنانه اين است كهعده ای منافع‌شان در تنش و چالش تعريف شده و لذا اجازه نمي دهند وحدتي شكل بگيرد.

 • داوودی گفت:

  تکبر آسانترین راه برای تخریب افتخارات است.

 • امیدی گفت:

  همه بايد خيلي مراقب باشيم كه شيطان از حساسيت هاي ما به نفع خودش استفاده نكند. چه کسانی شیطانند

 • نصیری گفت:

  سلام .خدمت آقای دکتر عبدالهی و هواداران فوتبال عرض می کنم که انسان چون موجودی اجتماعی است نیاز به غرور اجتماعی هم دارد به قول معروف این همه خوب شدن هم خوب نیست. لذا چون افق دید افراد متفاوت است و برای زیستن در اجتماع نیز نمی توان همراه با افکار همه پیش رفت و در این جاست که لازم است در ابعادی که نیاز می طلبد غرور اجتماعی داشته باشیم البته به شرطی که این غرور ابتدا صدمه به خود و بعد به دیگران وارد نکند. به گونه ای که این غرور اجتماعی به مانند یک کارد کمک جراحی باشد نه کارد جراحی .

 • جمالی گفت:

  ما گمان می کنیم که حرف زدن و ادعا کردن خیلی آسان است و به عواقب آن فکر نمی کنیم ، هر ادعایی که ما داریم و آن را بر زبان می آوریم به معنای این است که پا در میدان سنجش گذاشته ایم و باید ثابت کنیم که یک من ماست چقدر کره دارد؟

 • فرهودی گفت:

  بسیاری از درگیرها، خشونت ها و فتنه هایی که در میان خانواده ها و گروه ها و اجتماعات بشری پدید می آید،‌ریشه در کینه توزی و حقد درونی و کینه شتری انسان ها دارد. اگر انسان بتواند خود را از کینه و حقد برهاند،‌ جامعه کمتر دچار مشکل فتنه گری خواهد شد . به نظرم مشکل بین رشت و انزلی تبدیل به کینه مزمن شده است

 • فرهودی گفت:

  سلام یاران . افرادي که ديگران را تحقير مي کنند با اين کار فقط ناراحتي، نرسيدن به موفقيت و بي هدفي خود را در زندگي به نمايش مي گذارند

 • نمازی گفت:

  كسي از توهين و سرزنش شدن خوشش نمي‌آيد. اگر از خود يا ديگران توضيحات بيش تري بخواهيد اغلب مشكل برطرف مي شود.

 • نمازی گفت:

  گروهي که ديگران را تحقير مي کنند کسانی اند که قادر به تفکر و گفت وگوي عاقلانه و منطقي بر اساس معيارهاي انساني و اخلاقي نيستند و با زير پا گذاشتن کرامات و هويت و حرمت انساني، از الگوهاي مخرب و ابزار کوبنده و هتاکی و اهانت ها استفاده می کنند.

 • شاهین گفت:

  متاسفانه عده ای اوباش در هردو شهر رشت و انزلی که سطح سواد و فرهنگ بالایی ندارند با توهین و نفرت پراکنی بقیه رو هم همراه میکنند و تا این وضعیت هست این توهین ها تمام نمیشه .
  باور نمیکنید بازی با ملوان در انزلی شاهد این توهین ها به احتمال بسیار زیاد خواهیم بود متاسفانه.
  امیدوارم این موضوع حل رفع بشه

 • دنیا فقط رشت گفت:

  اقایان.ابراران.دوستان.لطفا کامنت اقای طاهری عزیز روبا دقت بخونید.این دقیقا همون کامنتی هستش که ملوانیها تو سایت ملوان نوشته بودند.هدف اونها فقط تحقیرو تخریب شهرمون رشته.این خانه از پایبست ویران است.روزی که خبر خرید امتیاز نفت رو شنیدن بجای خوشحالی فقظ به شهرمون توهین میکردن.خدا هم خدایی کرد و با لغو خرید امتیاز جوابشون رو گرفتن.من بشخصه هرگر اجازه نمیدم که به شهرم توهین بشه و من با منطق های روشنفکرانه پوچ ساکت بشینم…..خوبی که از حد بگذرد.نادان خیال بد کند.

 • ابوذر گفت:

  ایجاد تنش و حاشیه به نفع فوتبال استان و رشت نیست و هواداران فهیم فوتبال و دوستداران تیم های سپیدرود و ملوان اجازه نخواهند داد جو سالم ورزشگاه ها توسط برخی افراد ناآگاه که قصد شیطنت دارند، آلوده شود.

 • میثم گفت:

  دربی فوتبال سپیدرود و ملوان یک بازی مثل بقیه مسابقات است و برخی از افراد که به جو این مسابقه آشنایی چندانی نداشته و از شرایط اجتماعی فوتبال گیلان اطلاع دقیقی ندارند، تلاش دارند با پرداختن بیش از حد به آن، موضوع را بیش از حد ممکن بزرگ جلوه دهند و این شاید به دلیل غیر بومی و مهاجر بودن این افراد و مقایسه اشتباه آن با شهرآورد پایتخت است.

 • الیاس گفت:

  سلام . به نظرم ایجاد هر گونه مسایل حاشیه ای بین هواداران متعصب سپیدرود و ملوان به ضرر فوتبال گیلان است. من خودم در ورزشگاه شاهد بودم در بازی با بادران برخی از افراد که به نظرم سپیدرودی نیستند جو ورزشگاه را مسموم می کنند و شرایط توهین را فراهم می کنند ما نباید بگذاریم هواداران تیم های دیگر به بهانه دفاع از سپیدرود بیایند به تیم های دیگر توهین بکنند . هواداران ملوان هم در حوزه علمیه که درس نخوانده اند تا اهانت ها را بشنوند و سکوت کنند و از خدا بخواهند توهین کنندگان را ببخش خوب آنها هم عصبی می شوند و تهوهین می کنند باید همه مراعات کنیم امتحان کنیم ما توهین نکنیم ببینیم آیا انها تکرار می کنند . لیدرها و هواداران باید سکوها را کنترل کنند . بازیکنان هم باید توجیه بشوند که فضای داخل زمین را به سمت درگیری و هوچی گری نبرند تا هوادار برای حمایت از بازیکنان جو بدهند و شعار و اهانت و …

 • اآقایی گفت:

  این همه به هوادار فشار میاورید اما باید به مسئولان و هیات فوتبال هم تذکر بدهید برخی امکانات را برای هواداران فراهم کنند . در فوتبال حضور تماشاگران در ورزشگاه بسیار ارزشمند است و جذابیت یک مسابقه فوتبال به تماشاگرانش بستگی دارد. با توجه به همین موضوع در لیگ‌های معتبر اروپا بازی‌ها را به گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌کنند که با اوقات فراغت مردم همزمان باشد و ساعت و روز برگزاری یک مسابقه برای دوستداران فوتبال تبدیل به دغدغه نشود. اما برنامه ریز طوری است که زمان بازی ها سیال است شنبه و یکشنبه و … جمعه . بازی با خیبر هوادار ساعت یک به بعد کم کم به عضدی می آیند . نه بوفه ای نه ابی و نه دستشویی مناسبی این هوادار باید 7-8 ساعت در ورزشگاه چرخ بزند و اعصابش هم به ریخته است فکر می کنید انی هوادار آتشی آرامی می اید و می رود . نمی توانیم هیچ کاری نکنیم و انتظار هم داشته باشیم هوادار کاری نکند . آقای تربیت بدنی آقای هیات فوتبال به هواداران احترام بگذارید برایشان حداقل امکان را فراهم کنید تا آرامش داشته باشد والله با این بیانیه و مصاحبه و مقاله و عکس مشترک مشکل حل نمیشود . درست برنامه ریزی بکنید .

 • یاسر گفت:

  آقا هرچی شما میگید درست ولی انزلیچی.انزلیچیه و هرکی ب فکر اینه ک با اونا خووب شه اشتباست…اشتباست.رشتیو عشقه ……… انزلیجی

 • یاسر گفت:

  البته اگ ادمین بزار متن مارو..چون ادمبن بچه روسا حرفای مردم دهکدشونو تمام و کمال میزاره…

 • هومن گفت:

  افراط و زیاده روی در همه چیز بد است حتی در فوتبال . هوادر باید نسبت به تیمش تعصب داشته باشه و از > دفاع بکنه و حمایت بکنه اما تعصب کور خیلی بده . گروهی از هواداارن سپیدرود و ملوان همانند آن چیزی که دوستمان آقای طاهری از سایت هواداری ملوان کلاب به عنوان شاهد آورد نمونه ای از افراط است . آقا ما چون برند فوتبال شمالیم باید به ما احترام بگذارین ان هم به زور اگر نگذارید باید اهانت بشنوید . آقای مایلی کهن اگر نسبت به سپیدرود ادای احترام بکنی حسابت با خداست . این یعنی افراط یعنی برای دیگران تعیین تکلیف کردن دیگرا نرا تحقیر کردن دیگران را بحساب نیاوردن . خوب دعوا و بی احترامی از همین جا شروع میشه دیگر آقاجان و… افراطیون را دور کنین

 • omid گفت:

  ملوان و سبیدرود اگه قطبن داماش هویجه ای وسط؟

 • مهدی گفت:

  احسنت به دوستمون آقا هومن و تشکر از آقای طاهری. کامنتی رو که آقای طاهری از ملوان کلاب آوردند رو من قبلش در همان سایت خودشون خونده بودم. متاسفانه خیلی از آبای ها اینطورن و افراد دارای این طرز تفکر و مغرورها و خود بزرگ بینها در انزلی در اکثریت اند!
  من خودم ریشه در هر دو شهر دارم. طایفه پدری من رشتی اند و ساکن رشتیم و طایفه مادری من همه انزلی زندگی میکنن. فاضل قدیری کاپیتان سالهای نه چندان دور ملوان همسایه داییم هست و خودش در بازی ملوان و ابومسلم که با تبانی باعث عدم صعود استقلال رشت شده بودند رو حضور داشت و خودش برای دایی من تعریف کرد که وقتی تا اواخر بازی در مشهد یک بر صفر از ابومسلم جلو بودند و با این برد ملوان و استقلال رشت در اون سال از لیگ دو به لیک یک (لیگ برتر الان) صعود میکردن، احمدزاده او رو که کاپیتان بود صدا زد و خواست که بازی مساوی بشه تا ملوان و ابومسلم صعود کنن. دشمنی رو مشاهده میکنید؟! فقط همین یکبار نیست!! از طرفی دیگر و برعکس من از حرکت استاد صالح نیا که در بسیاری از بازیهای سپیدرود در ورزشگاه و رختکن تیم حاضر میشه و حمایت میکنه لذت میبرم و بعد یاد حرفهای اون مازیار بی فرهنگ در برنامه نود میوفتم.
  این انزلیچیها کاملا دو گروه هستن و متاسفانه گروه بی فرهنگشون در اکثریت اند!
  حالا به نظر شما باید چکار کرد؟!!
  من که خودم توی انزلی دایی و خاله و پسرخاله و . . . دارم مونده ام بخدا

 • اکبری گفت:

  بحث ما سپیددروده و اینجا هم سایت سپیدروده و داماش خیلی محترمه و می تونند وارد این بحث بشوند

 • دنیا فقط رشت گفت:

  ملوانیها دارن از این میسوزن که تیم سپیدرود چندین برابر ملوان هوادار داره.خیلی جالبه که هواداراش انتظار دارن که رشتیها ملوان رو به عنوان تیم اول استان قبول کنن.نه ابای این خبرا نیست. زمان اقایی فوتبال رشت فرا رسیده.ما عشق مون شهرمون و تیمهای شهرمونه.از جان براش مایه میزاریم.البته نه فقط تو فضای مجازی.بلکه تو عمل.رشت شهر من عاشقتم.

 • مومنی گفت:

  آقاجان . لیدرها و سایت های هواداری رشت و انزلی بمی تونند جو را کنترل کنند . با اونا هم حرف بزنید

 • کوهی گفت:

  دعوا و فحاشی ها الانه فقط داخل ورزشگاه ها نیست در سایت ها و وبلاگها و گروه های تلگرامی و اجتماعی هم فحاشی ها بیداد می کند. باید با انها هم برخورد کنند

 • ولی گفت:

  ایا باشگاه سپیدرود تشکیلات هواداری نداره همه باشگاه ها دارن .میشه توضیح بدین

 • چراغی گفت:

  باید کمپین ضد تخریب راه اندازی بشه از بین هوادارای دو تیم سیپیدرود و ملوان

 • ظهیری گفت:

  غیربومی ها تعصبی برای وحدت ندارن . خودمون هم میدونیم آلان سپیدرود 98 درصد بازیکن بومی و مربی بومی و مدیریت بومی داره خوب اینا دلشون برای استان می سوزه . اینو هم میشه بحث بکنین و رویش فکری بکنن

 • هاتفی گفت:

  در منطقه آزاد انزلی اکثرا رشتی ها مغازه دارند . در شهرک حسن رود رشتی ها واحد تولیدی دارند . دفاتر صادرات کالای رشتی ها در انزلی است . یعنی بازار رشت و انزلی به هم وابسته است چه دلیلی دارد که ما با هم داریم کار اقتصادی می کنیم اما در فوتبال دعوا داریم .

 • فدوی گفت:

  شما چرا هی میگید هواداران و باشگاه باید وارد میدان بشن. ایا تربیت بدنی و هئیت فوتبال و نیروی انتظامی و ارشاد نباید کاری بکنن ؟ این یه کار جمعیه نمیشه فکر رکد همینطوری و ساده حل میشه .

 • سمیعی گفت:

  به نظرم اونایی که تحریک میکنن در ورزشگاه مشخصن
  1- یه جمع خاصند
  2- معلومه کجا می نشینین
  3- لباس و آرایش خاصی دارن
  4- همه اونا رو می شناسن
  به نظرم هیئت فوتبال بیاد به کمک باشگاه ها
  1- لیدرها رو سازماندهی کنه
  2- هر بخش از سکو رو به دست چند لیدر بده
  3- اونایی که فحش و شعار میدن رو به نیروی انتظامی معرفی کنه
  4- به بهانه رفیقی بازی و همشهری گری و من بمیرم و تو بمیری از وظایفش کوتاه نیاد
  5- قبله بازی از بلندگوی ورزشگاه به هوادارا توصیه اخلاقی بکنه فقط موسیقی نزاره
  6- از تلویزیون ورزشگاه تبلیغات مناسب پخش بکنه
  7- با بازیکنان و مربیان جلسه خاص بزارن و بگند که ادار و اطوار در نیارن
  8- مسئولای محترم فقط اتاق ننشینن و از بالا بازی را تماشا نکنن یه ذره لطف کنند بیاین داخل تماشگرا بخدا خیلی خوبه . مردمی باشین از مردم فراری نشین . خوشم میاد آقای رهنما میره داخل تماشاگران میشینه
  9- صبور باشین اینقدر غر نزنین
  10- آقا دنیا فقط فوتبال نیس انسانیت هم است .

 • بهنام قایق پیما گفت:

  من، انزلیچی هستم، واز ته دل با این کار موافقم، خیلی ها گفتن که ممکن رشتیها رعایت کنند ولی انزلیچیها زیرش بزنن، اما این بازی اول توی انزلی هستش وبرگشت توی رشت،،، اما اگه بنا برنتایج حاصل تا اون موقع رشتیا زدن زیرش چی؟…؟ اون حرکت این هفته که توی انزلی چند هوادار سپیدرودی بقل ملوانیها نشستند واقعا زیبا بود وما به قول اون کاربر این سایت که ادعا میکنه ما به این حرکتا میگیم……مالی،، طرز فکر رو باید عوض کرد، من کلی رفیق باحال وبا مرام رشتی دارم ودوسشون دارم،، امان از این فوتبال،،،،،

 • هومن گفت:

  اقای بهنام قایق پیما . از نظر جغرافیایی نزدیکیم اما از نظر قلبی و عاطفی فرسنگ ها دوریم . حق با شماست لعنت بر آن فوتبالی که عاطفه را از ما گرفت و ما را درمقابل هم قرار داد . خدا کند که این کدورت ها حل شود .شما هم برای وحدت بجنگید . ما کلا در منطقه تخریب زندگی می کنیم و سازندگی بلد نیستیم .

 • چراغی گفت:

  من مشتری دایم فوتبالم و سعی می کنم برای تماشای بازیها به ورزشگاه بروم . تایید می کنم وقتی شرایط ورزشگاه نامناسب باشد روی عملکرد بازیکنان تاثیر منفی می گذارد .تک تک بازیکنان و مربیان و حتی هواداران می توانند به تجربه خود شهادت بدهند که این عرض من درست است یا غلط است . بازیکن و مربی دلهره پیدا می کند می ترسد چیزی به سرش بخورد . می ترسد بازیکن مقابل او را بسختی مضروب بکند . تشویق میشود با بازیکن رقیب درگیر بشود و … شما هم می توانید بیشتر و بیشتر تاثیرات منفی را بگویدد و بشمارید . ما به تیم خودمان رحم نمی کنیم بلکه آنها را تخریب می کنیم . قبول ندارید ؟!

 • گیله مرد گفت:

  آبای می براره… سیروس آبراره…

 • گیله مرد گفت:

  آبای می براره… سیروس آبراره…
  فقط همین شعار از طرف رشتی ها کافیه تا انزلی چی های عزیز گیلک نژاد هم واکنش مثبت نشون بدن. مطمئن باشید اگه ما خوبی نشون بدیم از طرف شهر گیلی و متمدن انزلی عزیز واکنش مثبت خواهیم دید.
  آبای می براره… سیروس آبراره…

 • شفیعی گفت:

  انقباض فکر و مسدود شدن اندیشه ازنتایج خطرناک تعصب است که افراد را خشک، لجباز، جاهل وغیرقابل انعطاف بار می‌آورد به طوری که در اندیشه رفتار آنان کوچک‌ترین نشانه‌ای ازعقلانیت دیده نمی‌شود.

 • شفیعی گفت:

  نیل پستمن در کتاب خود صحبت دیوانه، صحبت احمقانه می‌گوید «کلید تمام باورهای متعصبانه این است که همگی خود-تاییدگر هستند… (برخی بارها) متعصبانه‌اند نه به خاطر اینکه لزوماً ‘نادرست’ باشند، بلکه چون به طریقی اظهار می‌شوند که گویی هیچ وقت نادرستی آنها نمی‌تواند نشان داده شود.»

 • شفیعی گفت:

  برتراند راسل
  برای دوری از تعصب بی‌جا و عقاید ابلهانه‌‏ای که معمولاً گریبان‏ گیر نوع بشر می‏‌شود، هیچ نیازی به نبوغ فوق بشری نیست.
  بلکه با رعایت چند نکتۀ ساده می‏‌توان از بسیاری اشتباهات مضحک‏ (و نه همۀ اشتباهات) بر حذر بود….

 • تیمور گفت:

  من نديدم دو صنوبر را با هم دشمن
  من كه از بازترين پنجره با مردم اين ناحيه صحبت كردم حرفي از جنس زمان نشنيدم…

 • بهنام قایق پیما گفت:

  سلام، من بهتون قول میدم خیلیها عاشق دعوا وشلوغ کاری هستند واز این کارا لذت میبرند ونمیذارن این قضیه به خوبی وخوشی تموم بشه، طرفدارای هر دو تیم رو میگم، البته گفتم بعضیها، دقت کنین همون بعضی ها باعث میشن اون آدمای آروم وبا درک نیز تحریک بشن ، همیشه اینطوری بوده، من از بچگی استادیوم میرم واز اون موقع این مسءله رو فهمیدم، فقط میشه تاسف خورد برای اون یه عده، چون باعث ننگ دو تا شهرند، به اون اندازه که نیمی از کشور میدونن که ما باهم خوب نیستیم، فقط به خاطر این فوتبال لعنتی،،

 • فرهادسپیدرود گفت:

  بازی رفت میریم ان زلی اگه فحش ندادن که هیچ ولی اگه فحاشی کردن مطمئنا توی رشت جبران میکنیم…واسه من فقط رشت مهم هستش ..فقط رشت

 • دنیا فقط رشت گفت:

  اون روزی که انزلی چی ها به تیمهای شهرمون میخندیدند و بخاطر سقوط داماش جشن گرفتند این عزیز کارشناس کجا بود که دم از اتحاد حمایت و همدلی بزنه.مگه میشه یادمون بره اون همه نامردی رو.نه اینها ارزش رفاقت و حمایت رو ندارند.من اطمینان دارم همه این مسایل رو به نفع خودشون تموم میکنن.ما اومدیم با افتخار بگیم تیم اول شمال کشور هستیم و فقط رشت و تیمهای رشتی برای ما مهمه نه چیز دیگه.نامردی انزلی چی هارو اونهایی دیدن که از همه چیزشون زدن و سالهاست عاشقانه پشت تیم شهرشون هستند و سالهاست طعم تلخ متلک های اونهارو چشیدن. الان زمان بزرگی سپیدروده.اره ابای .گهی پشت به زین و گهی زین به پشت.

 • فرهادسپیدرود گفت:

  اون روزی که همین شهرکنشینها با باختهای سوری باعث سقوط تیمهای رشت میشدن یادتون رفته؟؟؟ گل دقیقه 90 از ابومسلم خوردن تا با مساوی کردن بازی باعث عدم صعود استقلال رشت به لیگ بالاتر بشن یادتون رفته؟؟3-4 سال پیش جلو فجر سپاسی یادتون که نرفته…همین شهرکنشینها به تیمشون میگفن م. ل.وا.ن یادن باشه سپاسی برنده شه…حالا که سقوط کردن به یاد اتحاد افتادن…

 • بندرانزلی گفت:

  عزیز من چرا همش سر دعوا دارین، تازه خود شماهم به خاطر سقوط ملوان جشن گرفتین وتو کوچه خیابوناتون شعار علیه تیم وفحاشی میکردین، 90 دقیقه کامل ما توی رشت فحش خوردیم، لابد انکار میکنین، مهم اینه که وجدان داشته باشی، همه ما میگیم که بابا فوتبالمون با این ناسزاگوییها وعقده گشاییها به جایی نمیرسه، چی میشه مگه ماهم عین طرفدارای دربی بقیه استانها باشیم، الان فوتباله ، تاکه تموم شد فرداییش جو اروم میشه، فقط استفاده رو بقیه شهرها میبرند که میگن اینا به خودشون هم رحم نمیکنند

 • فرهادسپيدرود گفت:

  اقاي ان زلي…ما سر دعوا داريم؟؟؟ فكر نكنم سن و سالت قد بده…برو ببين نامرديهاي شما ان زليچيهارو ..ببين شروع كننده اين نامرديها كي بودش …شماها كه با باختهاي سوري قصد ضربه زدن به فوتبال رشت و گيلان رو داشتين..واسه شما فقط مهم منافع خودتون هستش و بس…الانه كه سقوط كردين دارين دم از اتحتد ميزنيد…برو بچه جان …خودتونيد

 • بندرانزلی گفت:

  نگاه کن همینجاهم ادعا دارمیکنی وهم بیاحترامی، همه این چیزا هم گه گفتی فکرکنم از ان خودته، سن وسال چیه مومن! مگه تو چند سالته؟ تازه سقوط کردیم که کردیم به کسی چه؟ آره تو این فوتبال خیلی به فکر منافع ملوان بودند ، تو راست میگی!! بازم دم رفیقای رشتی خودم گرم، تو رو ولش ،، همش سر جنگ داری،

 • فرهادسپیدرود گفت:

  اون روزی که فحاشی میکردین و از سقوط داماش ذوق زده شدین باید فکر اینروزهاروهم میکردین…ان زلی ویلا داره……