وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

سازمان لیگ قانون کمیته آموزش را نقض می‌کند: سرمربی و دستیاران باید A  آسیا داشته باشند

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرودهمه اعضای کادر فنی تیم های لیگ برتری باید دارای مدرک A آسیا باشند. هم سرمربی و هم دستیاران سرمربی. در غیر اینصورت حضور آنها روی نیمکت تیم های لیگ برتری از سوی کمیته آموزش غیر قانونی است.

به گزارش سایت سپیدرود و به نقل از ورزش سه”، البته قرار بود از سال ۲۰۲۱ مربیان لیگ برتری در صورت ارایه مدرک حرفه ای کارت حضور روی نیمکت را از سوی سازمان لیگ دریافت کنند اما شیوع ویروس کرونا اجرای این پروسه را متوقف کرده است.

این اتفاق طبیعی است به این خاطر که شیوع ویروس کرونا موجب عدم برگزاری کلاس های آموزشی شده است. هر چند یکی دو ماهی است کمیته آموزش در تلاش برای برپایی کلاس های آموزشی به صورت آنلاین و مجازی است.

کنفدراسیون فوتبال آسیا برای سال جدید هنوز دستور العمل تازه ای را برای فدراسیون های ملی نفرستاده است. بر همین اساس قوانین قبلی اعمال خواهد شد که بر اساس این قانون هم سرمربی و هم دستیاران سرمربی باید دارای مدرک A باشند.

در فصول گذشته برخی از مربیانی که روی نیمکت تیم های لیگ برتری نشسته اند و برخی از مربیان جوانی که این فصل هدایت تیم های لیگ برتری را برعهده گرفته اند فاقد مدرک  A هستند اما به نظر می رسد در نهایت شاهد حضور آنها در روی نیمکت تیم های لیگ برتری خواهیم بود!

سید مهدی رحمتی که به تازگی سرمربی شهر خودرو شده فاقد مدرک مربیگری است به این خاطر که تا چند ماه پیش برای شهر خودرو در لیگ برتر بازی می کرد و اصلا فرصت نداشت که در کلاس های مربیگری حاضر شود. محرم نویدکیا سرمربی تیم سپاهان هم کلاس B را پشت سر گذاشته است.

محرم به دنبال حضور در کلاس A بود اما همان طور که اشاره شد کلاس های مربیگری چند ماهی است که به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شده و امکان صدور مدرک A برای مربیان به صورت مجازی وجود ندارد به این خاطر که در کلاس A مربی باید چندین بار به صورت عملی امتحان دهد.

اما همیشه این سوال مهم وجود داشته چرا مربیان بدون مدرک براحتی روی نیمکت تیم های لیگ برتری می نشینند و گاها برای اینکه ماموریت خود را در بازی ها دنبال کنند با کارت سایر اعضای تیم وارد محوطه فنی می شوند. از جمله کارت تدارکات تیم یا کارت مترجم و… واقعیت این است که ابلاغ قانون از سوی کمیته آموزش به سازمان لیگ است و این سازمان لیگ است که نباید کارت حضور روی نیمکت را برای مربی صادر کند.

کمیته آموزش نمی تواند مانع از حضور مربی ای که فاقد مدرک اعلام شده از سوی کمیته آموزش است، روی نیمکت شود. به این خاطر که کمیته مجری نیست.

در فوتبال حرفه ای هیچ گونه اغماضی با مربی به خاطر نامش صورت نمی گیرد؛ دیدید در برهه ای زیدان که مربی تیم کاستیا بود به خاطر تردید در خصوص داشتن مدرک مربیگری A سه ماه محروم شد.

هم چنین محرومیتی برای سانچز در نظر گرفته شد و سانچز متهم شده بود که از مدرک خود به نفع زیدان استفاده کرده است. در ادامه فدراسیون فوتبال فرانسه در نامه ای که برای مادرید نوشت اذعان کرد زیدان در حال گذراندن کلاس A است و به همین خاطر رای صادره مورد ستاره فوتبال فرانسه متوقف شد.

اما در ایران و به دفعات سازمان لیگ به مربیان فاقد مدرک A اجازه حضور روی نیمکت را داد و با آنها همراهی کرد که مدرک مربیگری دریافت کنند. تفاوت در این است که ستاره های فوتبال حرفه ای ابتدا مدرک می گیرند و بعد مربی می شوند امادر ایران ابتدا مربی می شوند و بعد به بهانه مربیگری مدرک می گیرند.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.