وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

بازنشر/ سپیدرود؛ به مثابه یک نماد

دکتر عزیز عبداللهی – دکتری علوم سیاسی

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود – در فرهنگ فارسی عمید نماد به معنای نماینده، نمود آمده است که جایگاه فاعلی (ظاهر کننده) است؛ بنابراین، نمود مترادف ظهور و تجلی، آشکار و هویداست که همگی بیان کننده یک معنای واحد هستند. با این بیان تعریف اصطلاحی نماد به دست می آید که عبارت است از مفهومی که در بر دارنده تصویر رساننده از معانی سری و رمزی شی ء ای می باشد.

برای اکثر ما اتفاق افتاده است هنگامی که درحال گفتگو با دیگران هستیم آنها از تکیه کلامی، اصطلاحی یا حرکتی استفاده کنند که برای ما قابل درک نیست یا درمطالعه کتابی به تصویری برمی خوریم که برای ما بی معناست. درمقابل هنگامی که از رستم سخن به میان می آید ناخودآگاه به زور و قدرت می اندیشیم یا اسم حاتم طائی که می آید سخاوت و بخشش را تصور می کنیم.

در کتب علوم اجتماعی نماد از دو منظر بررسی شده است:

۱- در معنای محدود کلمه نماد جلوه ای است عینی که واقعیت مجردی را مجسم می دارد. به عبارت دیگر نماد نشان یا علامتی است که برای تجسم واقعیتی غیر مادی بکار می رود.

۲- در معنای کلی نماد به معنای نشانی است قرار دادی، نسبی و تابع شرایط طبیعی ویژه. از نظر جامعه شناس، نمادها جلوه هایی عینی هستند که از معناهایی که توسط همه یا اکثر افراد جامعه شناخته شده اند را به نمایش می گذارند.

برای تولید و کاربرد نمادها انسان هم به امکانات زیستی و هم امکانات اجتماعی وابسته است و می توان گفت تفاوت انسان با دیگر موجودات در بکار گیری گسترده نمادها خلاصه می شود. استفاده از نمادها به وسیله انسان نتیجه تکامل زیستی صرف نیست بلکه تکامل اجتماعی او را نیز شامل می شود. توسعه نمادها باعث سازمانی شدن و نهایتاً پیچیدگی زندگی اجتماعی شده است.

نمادها وسیله انتقال پیام به حساب می آیند، بدون آنها نمی توانیم حالات و افکار خود را بیان کنیم با وجود آن ها با دیگران به یک درک مشترک می رسیم. نمادها متعلق به جامعه هستند و افراد خود را در وجود آنها شریک همدیگر احساس می کنند. پرچم کشور، سرود ملی، ادبیات، مشاهیر و… همه نمادهای مشارکتی جامعه محسوب می شوند. این نمادها همدیگر را تقویت می کنند.

مفاهیم اهمیت خود را دارا هستند و آن ها اغلب فرم هایی دارای بیان استدلالی و مفهومی را به وجود می آورند و نشانه هایی برای بیان احساسات و عواطف و الگوهایی مشابه احساسات فکری هستند. عناصر نمادین دارای اهمیت زیادی می باشند.

با عنایت به آنچه گفته شد سپیدرود که در گویش گیلکی سفیدرود گفته می شود برای مردمان گیل و دیلم، یک نماد است. ارکان اصلی این نماد که باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود به ابتکار و خلاقیت و هوشمندی موسس آن مرحوم غلامرضا صومی، از آن وام گرفته، به قرار زیر است:

سپید (سفید در گویش گیلکی) به معنای زلال، شفاف و درخشان است.

رودها برای ما غذا، انرژی، تفریح و سرگرمی، مسیرهای حمل و نقل و راه آب برای آبیاری و نیز آب برای آشامیدن، کشاورزی تأمین می کنند.

آب چشمه حیات، وسیله تزکیه و مرکز زندگی دوباره است و این سه مضمون در قدیمی‌ترین سنت‌ها و آیین‌ها با یکدیگر تلاقی می‌کند و ترکیبات تخیلی گوناگون و در عین حال هماهنگی را شکل می‌دهند. آب، در معارف آیینی و اجتماعی، اصل و حامل حیات است و نماد جهانی حاصل خیزی و باروری است. در برخی از اشعار گیلکی و مازندرانی، آب منزل رشد شالی کاری است و برنج کاران آسیایی می‌گویند: آب آسمان، شالی می‌سازد!

قرمز نماد نیرو، قدرت و حرکت است.

پنج دهه از تشکیل باشگاه فوتبال سپیدرود می‌گذرد. سپری شدن نیم قرن از پیوستن این باشگاه به تاریخ فوتبال ایران، فراز و نشیب های فراوان، موجب کم شدن و از یاد رفتن یاد و نام باشگاه سپیدرود رشت در بین شهروندان گیلانی نشده است. آنچه این باشگاه قدیمی و پرهوادار را با وجود همه ی تلاطم‌ها و تحولات مدیریتی و ورزشی، زنده و فراموش ناشدنی کرده است، به گمان نگارنده، فراتر رفتن سپیدرود از یک تیم ورزشی و نایل شدن آن به مرتبه یک «نماد» است. سپیدرود رشت اینک به مثابه ی یک نماد خود را در حوزه‌های هویتی، ورزشی و اجتماعی، تثبیت کرده است.

سپیدرود صرفا تجلی یک عنصر فیزیکی و ملموس به نام باشگاه و یا این که در کدام یک از سطوح فوتبال ایران فعالیت می کند نیست. در اولین نگاه، سپیدرود مظهر احساس، عشق، قدرت و نیرو، حیات و هویت مردمان این دیار است و این شعار قدیمی هواداران که اگر سپیدرود بخشکد ماهی ها می میمرند، عمق تعلق و احساس و وابستگی مردم، به آن را روشن می سازد.

سپیدرود به عنوان نماد اجتماعی، هویتی و مشارکتی و ورزشی مردم رشت، دارای کارکردهای زیر است:

کمک به حفظ انسجام اجتماعی بیشتر و تقویت امنیت در جامعه

انعکاسی از عقلانیت و تخصص حاکم بر جامعه

قابلیت تبدیل به برند فوتبال صنعتی شده

قابلیت ارتقای مشارکت اجتماعی و تعهدات جمعی

تقویت هویت ملی به اعتبار این که تیم مورد علاقه فرد، نمادی از جامعه می‌شود که خود در ساختن هویت اجتماعی نقش بسزایی دارد.

شکل دهی نوعی جبهه‌بندی هویت‌بخش در تمایز با دیگران و نوعی هویت اجتماعی هر چند سطحی و ناپایدار.

تقویت امید به آینده و ایفای نقش بسیار موثر در تربیت اجتماعی و سلامت و بهداشت روحی افراد جامعه.

ابزاری برای کنترل اجتماعی به دلیل امکان تخلیه هیجانات به واسطه مسابقات.

تجسم بخشیدن به گستره سرزمین ملی در مستطیل سبز.

افزایش داد و ستد بین شهرهای مختلف (جابجایی تماشاگران و بازیکنان) ترمیم غرور محلی و درخواست برخی مطالبات محلی از این طریق و…

جامعه پذیری مذهبی و اخلاقی در پرتو ورزش و نمایش نماد و سمبل های مذهبی.

با عنایت به آن چه گفته شد ورزش در قدیم جزیی از فرهنگ و سبک زندگی و هویت ملی ایرانیان بوده و نگاره های تاریخی شگفت انگیز نظیر جام ارجان یا جام زندگی و جام حسنلوکه ۲۲ رشته ورزشی بر آنها حک شده و مسابقات قانونمند ورزشی در آن دوره تاریخ کهن از این سرزمین با فرهنگ و تمدن ساز را نشان می دهد وجود الگو های فرهنگی و ایرانی ورزش را به روشنی ثابت می کند.

اما در دنیای امروز ورزش، بیشتر جنبه تفریحی و سرگرمی و کارناوالی پیدا کرده است. این نوع ورزش هم در جامعه امروزی لازم است، اما باید در کنار تقویت بعد بدنی و مهارتی و قهرمانی ورزش، ابعاد دیگر آن مانند خردمندی و خداپرستی و مردم گرایی که از ویژگی‌های ورزش در سرزمین کهن ماست، تقویت شود، لذا باید به شاخه‌های دیگر ورزش نظیر حوزه تاریخی، حوزه تماشاگری و الگودهی و جنبه های فرهنگی و اجتماعی ورزش توجه شود و تحقق این هدف از طریق باشگاه های ورزشی اصیل و ریشه داری چون سپیدرود که نماد فرهنگ، هویت و باورها و عشق و عاطفه و احساسات مردم هستند، میسر و شدنی خواهد بود.

و کلام آخر این که در یک نماد ورزشی، حالت نمادین خیلی در ساختار جای نمی گیرد؛ زیرا، بیان ساختار، بیان یک ایده بیان شده است البته به منظور یک فعالیت ورزشی، یک بعد عقلانی مورد نیاز است اما این نماد از عناصر احساسی و عاطفی و عشق ساخته شده است و قادر است از اجتماع خود یک ترکیب صحیح را به وجود آورد و ارتباط جهت دار و تاثیر بی واسطه ای از خود نشان دهد و به وضوح دریافت و فهمیده شود.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

25 دیدگاه ارسال شده است

 • مورينيو/خداي ورزش جهان = Mourinho / god sports world گفت:

  خوشبختی میان خانه شماست، بیهوده آن را در باغ بیگانگان می‌جویید.

 • ashkanpars.blogfa.com گفت:

  به یزدان که گر ما خرد داشتیم/
  کجا این سرانجام بد داشتیم/
  یکی از ویژگیهای نهادینه شده در ایرانیهای راستین و رشتیها،خردمندی و ادب ومهرورزی شان است.اگر رشتی متعصب و فرهیخته و روشنفکر هستید،در شرایط کنونی که سپیدرود و داماش رشت نیاز به کمک دارند برخیزید و از ناسزاگفتن به ملوانی ها دست بردارید.زمانی که در مستطیل سبز به مصاف ملوانیها رفتیم برای اثبات برتری مان زمان کافی داریم نه اکنون که هنوز در ابتدای راهیم.پس در وهله ی نخست کمک معنوی به تیمهای رشتی و سپس رقابت پر از هیجان.این یک فراخوان عمومی به همه ی رشتی ها در سراسر ایران است.خود را به خورموج برسانید واز تیممان که حتا کهن تر از تراکتور و پرسپولیس و ملوان است یاری برسانید.از کسانی هم که میتوانن در فضای مجازی برای سپیدرود تبلیغ کنند حتما با من تماس بگیرند.با سپاس09351443746

 • نيما گفت:

  قابل توجه قرمز دوستان عزيز.
  لطفا به اين سايت برويد:
  http://www.bankvarzesh.com
  و به همشري گيلان خودمون داش علي كريمي راي بدهين در رقابت با فرهاد مجيدي اس دق لالي ها. نظرسنجي در پايي سايت هستش.
  زنده باد دو سرخپوش محبوب پرسپوليس و سپيدرود

 • Mammad_Ba گفت:

  عالی بود دکتر عبدالهی

 • sadegh asheri گفت:

  عالی نوشتی آبرار.سپیدرود عشقه،نماده.ممنون

 • FCdamash..ir گفت:

  “زندگی بدون “داماش گيلان” برای من دشوار است. من نیاز دارم عطشم را با آن ها سیر کنم.”

 • داماش=سپیدرود=♥ گفت:

  آقای نیما لطفاً کریمی و پرسپولیس رو به ما نچسبون ، اگه لنگی هستی برو تو سایت هواداران لنگی تهران اونجا تبلیغ کن

 • داماش=سپیدرود=♥ گفت:

  دوست عزیز اشکان غایی معلومه انزلیچی هستی خودت
  برو همون سایت هواداران ملوان این شعارها رو بده لطفاً دم از اتحاد نزن
  ما این اتحاد رو دو سه سال پیش شروع کردیم و نتیجه اش رو هم دیدیم
  درس اتحاد رو برو به همون شهرک نشین ها بده

  عشق است داماش گیلان
  سپیدرود بزرگ رشت

 • اشکان غایبی گفت:

  آقای داماش=سپدرود و آقای فرهاد یا آقایمجتبی لطفا با من تماس بگیرید.آبرارانه قوربان۰۹۳۵۱۴۴۳۷۴۶

 • مهیار گفت:

  سلام . رقایت آری اتهام و دشمنی خیر . فوتبال میدان جوانمردی است نه هیچ و یک ابزار است نه بیش

 • مورينيو/خداي ورزش جهان = Mourinho / god sports world گفت:

  اگربازي فوتبال. قانون نداشته باشد ، مديران هم به بی‌قانونی خو می‌گیرند و زمانی که وارد شدند ،

  مديردان وظیفه‌شناس و درستکار نخواهند بود و داماش گيلان را فداي جيبهاي خودشان خواهند كرد.!!!

 • اشکان غایبی ساسانی گفت:

  “رشت”سرزمين انديشه ودلاوران و نخبگان ودانشمندان وفرهيختگان و مهرورزان وخداپرستان و نيكوكاران ومتمدنين و باران و سرسبزي و زندگي و پويايي و راستي و عشق و وفا و صفا و نبود جفا و رياست
  “اشكان غايبي”

 • هوادار 40 ساله عشق من سبیدرود گفت:

  شما که قرار بود کسانی که به تیمهای دیگر توهین کنند را نذارید بس من باور داشتم شما ملوانی هستی ایران تا ابد سبیدرود-استقلال

 • یاسر گفت:

  نوشته زیبایی بود و باید از جناب دکتر عبدالهی سپاسگزاری نمایم که با این نوشته واقعیت سپیدرود را نمایاندند و به هواداران روحیه دادند و به ما هم یاد دادند که می شود با یک یادداشت ، دلداگی خود را به تیم محبوبمان نشان دهیم و بی توجه به دیگران صادقانه از حریم و حرمت و شخصیت تیم مان دفاع کنیم . سپیدرودبخشی از تاریخ گیلان است با نوشته های خود این برگ های تاریخ را فربه تر کنیم

 • داماش گیلان=سپیدرود رشت=♥ گفت:

  نه کیسه نه لونگی

  فقط سپیدرود و داماش

 • موحدی گفت:

  به نظر بنده یادداشت خیلی خوبی بود . مهم ترین عوامل موفقیت و مخصوصا قهرمانی یک تیم:
  1- کادر فنی
  2- بازیکن ها
  3- مسائل پشت پرده و حاشیه ها
  4- مدیریت
  که اگه دو عامل ابتدایی تو یه باشگاه به موازات هم بدون هیچ مشکلی رو به جلو پیش برن و
  حاشیه های یک تیم رو بتونن با مدیریت قوی به حداقل برسونن مطمئن باشید تیم یکی از 3 تیم
  بالای جدول خواهد بود

 • یوسف گفت:

  موفقیت هر گروهی تا حد زیادی به دانش ، مهارت و توانایی اعضای گروه بستگی دارد.پیدا کردن افراد نابغه برای هر شغلی اولین مرحله خلق همکاری های بی نظیر انسانی است.گروه های بزرگ را کسانی می سازند که از جذب افراد بهتر از خودشان نمی هراسند.(دانلسون فورسایت)

 • الهیار کاظمی گفت:

  سلام عزیزان . متشکرم از این یادداشت خوب و عاطفی . هواداران باشگاه ورزشی که ارزشمندترین سرمایه و آورده باشگاه تلقی میشوند از دیدگاه حامیان مالی باشگاه ورزشی یعنی مشتری و مصرف کننده پر شور و وفادار. هواداران باشگاه ورزشی بدلیل علاقه به توسعه باشگاه تاثیر اسپانسرهای باشگاه در توسعه و توانمندی باشگاه محبوب خود را درک میکنند فلذا آنان در سطح بالاتر خودشان ترویج دهنده محصولات اسپانسرهای باشگاه خواهند بود. هر چه تعداد هواداران یک باشگاه ورزشی بیشتر باشد توجه بیشتر و بزرگتر حامیان مالی را به باشگاه ورزشی و ذخایر بالقوه آن جلب خواهد کرد و به باشگاه این فرصت را خواهد داد که از درآمد اسپانسرینگ بیشتر و پایدارتری برخوردار گردد.

 • قربانی گفت:

  احسنت بر دکتر عبدالهی دوست داشتنی گل کاشتی دکترجان و به ما روحیه دادی و آدم احساس می کند که واقعا انتخاب اسم سپیدرود چقدر با دقت بوده است خدا رحمت کند مرحوم غلامرضا صومی را و همه کسانی که این تیم پر افتخار را پایه گذاری کردند .

 • لاله گفت:

  درود بر جناب دکتر عبدالهی . من به این یادداشت خیلی احترام می گذارم . به نظرم هواداران باشگاه ارزشمندترین سرمایه و آورده باشگاه تلقی میشوند.هواداران باشگاه بدلیل علاقه به توسعه باشگاه، تاثیر اسپانسرهای باشگاه در توسعه و توانمندی باشگاه محبوب خود را درک میکنند فلذا آنان در سطح بالاتر خودشان ترویج دهنده محصولات اسپانسرهای باشگاه خواهند بود. هر چه تعداد هواداران باشگاه سپیدرودبیشتر باشد توجه بیشتر و بزرگتر حامیان مالی را به باشگاه و ذخایر بالقوه آن جلب خواهد کرد و به باشگاه این فرصت را خواهد داد که از درآمد اسپانسرینگ بیشتر و پایدارتری برخوردار گردد.

 • دهیار گفت:

  سلام . باید به باشگاه سپیدرود به خاطر دارا بودن سایت زیبا و خوب تشکر کنم . ما در حال حاضر رتبه 800000 جهان و 17000 ایران هستیم و این رتبه برای باشگاه سپیدرود که در لیگ 2 فعالیت می کند خیلی پرافتخار است . سایت باشگاه ورزشی بایستی متاثر از طبیعت ورزش که اوصافی همچون سرزندگی ، شور ، هیجان و رقابت جویی و… را با خود دارد ،باشد. اخبار و مواضع باشگاه ورزشی بایستی بسیار سریع در سایت باشگاه به نمایش در آید. عکسها و تصاویر بایستی متناسب با خبر و کاملاً جدید و غیر تکراری باشد. همانگونه که صحنه های ورزش تازه هستند بایستی عکسها و تصاویر منتشره در سایت باشگاه نیز تازه باشد. باشگاه ورزشی باید خبر ، مصاحبه ، گزراش ، عکسها ، فیلمها و مطالبش بوسیله مدیران و عوامل و کارکنان باشگاه تولید شده باشند. سایت باشگاه بایستی ارتباط با بازدید کننده و دریافت و نمایش دیدگاههای او و رابطه با هوداران باشگاه و ثبت نام آنان و ارسال و دریافت اطلاعات و مدارک با کاربران مجاز سایت را به شیوه ای کاملاً تعاملی و دو طرفه مقدور سازد.
  سایت باشگاه باید مرجع رسمی انتشار اخبار ، تصاویر ، مواضع ، فیلمها و مبین ارزشهای باشگاه ورزشی و اسپانسرهایش باشد.
  رتبه بالای سایت باشگاه در بین باشگاههای ورزشی حکایت از توانمندی کارکنان و مدیران رسانه ای و روابط عمومی باشگاه دارد و نشانگر تعداد زیاد بازدید کننده و هواداران بسیار باشگاه و تعامل مناسب باشگاه با هواداران و علاقه مندان است و … موفق باشید

 • فرهمند گفت:

  عرض ادب دوستان :
  مدیران یک باشگاه ورزشی در راس هرم منابع و ذخایر انسانی سازمان ، تاثیر اساسی در ترسیم نقشه راه و تدوین استراتژی باشگاه ورزشی و هدایت آن در مسیر تعالی دارند. آنان باید نگاهی همواره نگران به قهرمانی داشته باشند و روح و صلابت قهرمانی را در همه عوامل و عناصر باشگاه جاری نمایند. سطح دانش و عملکرد و مقبولیت آنان در میان کارشناسان و مدیران و مراجع ورزشی و ثبات در برنامه و رفتار ایشان میتواند باشگاه ورزشی را به عنوان یک رسانه پر طرفدار و پویا برای اسپانسرها و حامیان مالی ، همکار و شریکی با ثبات و قابل اعتماد و در مسیر رشد و تعالی نشان دهد و اعتماد اسپانسرها را برای همراهی با برند باشگاه و انتخاب باشگاه برای همکاری جلب نماید.
  سطح بالای عملکرد و دانش اقتصادی و ورزشی و اجتماعی مدیران باشگاه ورزشی روابط گسترده تر آنان با مدیران و کارشناسان و دیگر عناصر حوزه ورزش و اقتصاد را موجب خواهد شد و این امر توسعه ظرفیتها و قابلیتها و مقبولیت آنان در جامعه را بدنبال خواهد آورد و به اسپانسرها اطمینان خواهد داد که از طریق حمایت مالی از باشگاه ورزشی بوسیله چنین همکاران و شرکایی برند و اعتبارشان توسعه و تعمیق خواهد پیدا کرد و تعهدات باشگاه ورزشی به اسپانسر به معنی واقعی اجرا خواهد شد.
  در نقطه مقابل ، مدیران سطحی ، غیر موجه و بی ثبات ، ارزشها و کارکردهای باشگاه ورزشی را ضعیف و غیر قابل اعتماد خواهند نمود. این موضوع از نظر بنده آنقدر اهمیت دارد که به عنوان یک عامل مستقل و واقعاً موثر بر ارزش و قدرت مدیریتی در موفقیت باشگاهسپیدرود از آن یاد شود .

 • پدرام گفت:

  اوه اوه اوه اشکان غیابی کم کم داشتم نگرانت میشدم که نکنه جون مرگ شدی که چند ماه خبری ازت تو این سایت نیست.ره باز تو که سر و کلت تو این سایت پیدا شد ره.تو همون وبسایت و کانال خودتو تاسیس کن و اونجا به یاوه گویی هات ادامه بده موفق تری.رشتی جماعت نیاز به پیله تر نداره که بهش بگه با شلخت بی وجود و حسود و کینه تی اتحاد کنه.مولوانیها برن به درک

 • پدرام گفت:

  هوادار ۴۰ساله کیسه کش تو همون علی از بندر عباس نبستی احیانا؟!!!ره کم تر اینجا کیسه کیسه کن
  نیما علی کریمی بره همون بچسبه به لونه به لونه.چرا ما باید بهش رای بدیم؟!این سایت رو کلا اشتباه گرفتین.امثال کریمی مهدوی کیا استیلی و عابدینی که پرسپولیسی بودند چه گلی به سر ما زدند؟

 • حبیب گفت:

  تا ما یادمان می آید پرسپولیس تیم دوم رشتیها
  بعد از سپیدرود بوده. پس کیسه حمومی لطفا خفه