وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

شهر من رشت: شما از سپیدرود خبری دارید؟

ایران ورزشی

در نقد غیرشفاف بودن مسائل مالکیت، مدیریت و مالی: شما از سپیدرود خبری دارید؟

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – سپیدرود در قعر جدول است و وضعیت هولناکی دارد اما فارغ از نگرانی‌های فنی، همچنان مساله مدیریت، مالکیت و مالی این باشگاه حل نشده و در هیچ خبر رسمی درباره مالکیت جدید نخوانده‌ایم که روند انتقال مالکیت به درستی انجام شده یا نه.

همه چیز در حد حرف باقی مانده و اداره کل ورزش و جوانان گیلان هنوز توضیح نداده که مالک جدید سپیدرود کیست و مراحل انتقال مالکیت نهایی شده یا همچنان پرونده انتقال باز و بلاتکلیف است.

باشگاه سپیدرود هم درباره انتقال مالکیت و معرفی مالک خبری رسمی منتشر نکرده و هیچ‌کس حتی در رسانه‌ها نمی‌داند مالک قانونی سپیدرود کیست. این غیرشفاف بودن عجیب است و اداره کل ورزش و جوانان گیلان باید در این‌ باره به پرسش ها پاسخ بدهد، پرسش هایی که در رسانه‌ها به دلیل شرایط بحرانی سپیدرود مطرح نمی‌شود تا مبادا سپیدرود را بیشتر دچار بحران کند.

برای اینکه به ماجرای این‌ روزهای سپیدرود بپردازیم، باید سری بزنیم به روزهایی که علی کریمی به‌عنوان متقاضی خرید امتیاز باشگاه سپیدرود مطرح شد. آن ‌روزها نگاه ما این بود:

سپیدرود از یک راه طولانی و پردرد به لیگ برتر رسیده، دهه‌ها را با عشق پشت سر گذاشته و مردانی برای زنده ماندنش جنگیده‌اند. بازیکنان بسیاری با عشق برای این تیم دویده‌اند، سال‌های سال و با قلب بزرگ. آنها حالا مو سپید کرده‌اند و گوشه‌ای نشسته‌اند به تماشا.

بسیاری از آنها حتی دیگر یادشان هم زنده نمی‌شود. برای موسس این باشگاه شاید سالی یک بار تماشاگران پرده‌ای بنویسند و یادش را زنده کنند. تمام کسانی که عمرشان را با این تیم گذرانده‌اند، فراموش شده‌اند.

آنها دنبال نمایشی در فوتبال نبودند، آنها سپیدرود را خانه خود می‌دانستند. حالا هم به یادشان نیاورید اما تیم‌شان را به این آشفته‌بازار تبدیل نکنید، هر روز برایش یک مالک نتراشید و هر روز بدهکارتر و گرفتارترش نکنید. سپیدرود دوباره با تغییر مالکیت مواجه شده و امیدواریم این ‌بار داستان‌های سالیان اخیر تکرار نشود.

بله، نگرانی‌هایی وجود داشت. بعد از بدعهدی های تن‌زاده، مالک تیم در فصل گذشته، مالک جدید هم نمی‌توانست تیم را اداره کند. نوین، مالک سپیدرود در فصل جاری به تعهدات مالی خود پایبند نبود و چاره‌ای باقی نگذاشته بود جز پایان همراهی با سپیدرود.

رشتی‌ ها در قعر جدول و با نتایجی ناامیدکننده هفته ها را پشت سر می گذاشتند و اتفاقی که قابل پیش‌ بینی بود، فقط یک کلمه را به ذهن می‌رساند: سقوط.

در این گیر و دار متقاضیانی برای خرید امتیاز باشگاه سپیدرود هم وجود داشتند. از شهردار سابق رشت تا چند نفر دیگر. معلوم نبود آنها تن‌زاده‌ها و نوین‌های دیگری هستند یا واقعا قصد سرمایه‌گذاری دارند. خریداران سپیدرود در یک دهه اخیر همواره کسانی بوده‌اند که بدهی‌های بزرگ به جا گذاشتند و هرگز نتوانستند ساختار حرفه‌ای برای این باشگاه بسازند.

مدیران غیرحرفه‌ای از سوی مالکان برای ارکان مختلف باشگاه همیشه برای سپیدرود انتخاب شدند و ناآشنایی عمیق‌شان با فوتبال و اقتصاد فوتبال نتیجه‌ای جز بحران مدیریت نداشت.

در چنین حال و روزی پیشقدم شدن علی کریمی برای معرفی یک متقاضی خرید امتیاز باعث شد که اعتمادها جلب شوند. هم اعتماد اداره کل ورزش و جوانان گیلان و هم اعتماد بازیکنان تیم.

حضور علی کریمی همراه مالک جدید پدیدآورنده این اعتماد بود. حضور او سپس از سوی نماینده‌ای در مجلس که پیش‌تر با انتقادات تند کریمی مواجه شده بود، مورد حمایت قرار گرفت و اهداف چنین حمایت‌هایی را هم علی کریمی می‌داند و هم دیگران.

مالک جدید سپیدرود هنوز به طور رسمی معرفی نشده و پرداخت بیش از ۴ میلیارد تومان از بدهی‌های پیشین شرط شروع کار بود. اداره کل ورزش و جوانان گیلان و هیات فوتبال گیلان که در واگذاری های سپیدرود در سالیان اخیر نقش ایفا کرده اند، البته هرگز نتوانستند تضمین‌های لازم را از خریداران بگیرند و هر کدام از مالکان مقطعی، دوره ای داشتند و آمدند و رفتند و بدهی های سپیدرود را بیشتر و بیشتر کردند.

اداره کل ورزش و جوانان گیلان و شهاب مومنی که هر بار هنگام واگذاری سپیدرود دوباره مالک این تیم می‌شوند، معلوم نیست این ‌بار با چه ساز و کاری سپیدرود را واگذار کرده‌اند. دفعات پیش نیز در روزهای واگذاری همه خبرها خوب بود و همه پول ها قرار بود پرداخت شود و دورنما هم روشن تصویر می شد اما کمی بعد هیچ چیز سر جای خودش نبود.

این ‌بار اما شاید تجربه‌های تلخ پیشین کمک کند و واگذاری سپیدرود عاقلانه انجام شده باشد، همان عقل و تدبیری که در تمام سال‌های اخیر نشانی از آن را در فوتبال رشت ندیده‌ایم.

اگر مالک جدید بتواند فضا و هوای سپیدرود را تغییر دهد و برای باشگاه یک ساختار حرفه‌ای بسازد و نظم مالی داشته باشد، می‌توان به آینده امیدوار شد. سپیدرود به تشکیلاتی تازه با حضور چهره‌هایی خوشفکر نیاز دارد، به کسانی که بتوانند ویرانه به جا مانده را سامان ببخشند و از سپیدرود نه یک باشگاه، بلکه دست‌کم یک تیم بسازند، تیمی که شباهتی به ساختارهای لازم برای حضور در لیگ برتر داشته باشد.

نخستین تصمیمات سرمایه‌گذاران جدید در انتخاب پست‌های کلیدی باشگاه و البته چرخش مالی در ابتدای کار و چگونگی برخورد با قراردادها و بدهی‌های پیشین و تصویر رسانه‌ای که از خود در آغاز راه می‌سازند، می‌تواند ما را به شناخت بیشتری از مالک جدید برساند.

در سپیدرود اما هیچ چیز شفاف نشد. همچنان پس از مدت‌ها مدیرعامل قانونی سپیدرود یا مالک قانونی‌اش رسما اعلام نشده‌اند و اداره کل ورزش و جوانان گیلان هنوز بیانیه رسمی درباره ماجرای واگذاری سپیدرود منتشر نکرده.

درباره پرداخت بدهی‌ها، مستندات در حد چند پست اینستاگرام است و معلوم نیست مالک جدید که نمی‌دانیم علی کریمی است یا دوستانش، چه ساز و کار اقتصادی را در باشگاه ساخته‌اند. گله کردن‌ها از نهادهای استانی هم شروع شده که چرا کمک نمی‌کنند و معلوم نیست این وضعیت غیرشفاف تا کی ادامه خواهد داشت.

شهر من رشت: شما از سپیدرود خبری دارید؟
امتیاز به این پست

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.