وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

صفحه ویژه ی ایران ورزشی: ملوان – سپیدرود، خاطره انگیز و جانانه

رادنی دیدار

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود – روزنامه ایران ورزشی در شماره صبح روز پنجشنبه 4 شهریور ماه خود در یک صفحه ی ویژه پوشش گسترده ای به الگیلانو داده که مشروح آن را در زیر مشاهده می نمایید:

شهرآورد گیلان، پرتب و تاب ترین بازی لیگ یک / ملوان – سپیدرود، خاطره انگیز و جانانه

بازی باشکوه در ورزشگاه تختی انزلی

مهم نیست دربی خطابش کنیم یا شهرآورد، رقابت بنامیم‌اش یا جنگ، دنبال صلح باشیم یا نفرت، آنچه اهمیت دارد یک نکته است، چنین بازی پرتب و تابی را در فوتبال ایران کم پیدا می‌کنید؛جمعه شب، ورزشگاه تختى انزلى. دیدارى که نام آن را دوستداران فوتبال در گیلان «الگیلانو» گذاشته‌اند. یک بازى تاریخى و پر از جنجال و حواشى بکر. حاشیه هایى که مطمئن باشید هرگز مشابه آن را پیش از این نه دیده اید و نه مى توانید نظیرش را در یک منطقه جغرافیایى دیگر تجربه کنید.

این کامنت یک هوادار را هرگز فراموش نکنید: یا ببرید، یا بمیرید! این رقابت سرسختانه و این همه تعلق خاطر به شهرآورد گیلان از کجا می‌آید؟ باید در رشت یا انزلی زندگی کرده باشید تا به درکی از این داستان برسید.

شب نشینی رفقای قدیمی

سپیدرود و ملوان پس از سال‌ها دوری از هم، در حالی برابر یکدیگر قرار می‌گیرند که هر کدام با حال و روز متفاوتی پای به لیگ امسال گذاشته‌اند. ملوانان در واپسین ثانیه‌های لیگ برتر گذشته به دسته اول سقوط کردند و سپیدرودی‌ها در واپسین دقایق لیگ دسته دوم در یک بازی دراماتیک و در برابر دیدگان بیش از بیست هزار هوادار به لیگ دسته اول صعود کردند.

سرخ‌های مرکز استان پس از یک دهه حضور در فراموشخانه فوتبال ایران با تغییر مدیریت و نگرش دو سالی است که به کانون توجه فوتبال بازگشته‌اند و دارند دوباره به جایگاه خود باز می‌گردند و راه بزرگی در پیش می‌گیرند. داستان رقیب قدیمی اما متفاوت است، آنها عصبانی از بازی روزگار در حالی که سقوط خود را غیر فوتبالی می‌دانند در جنگ قدرت و مناقصه و بازگشت به لیگ برتر قافیه را به رقیبانی تازه از راه رسیده باختند و حالا باید همه چیز را از ابتدا بسازند و طرحی نو در اندازند.

محمد مایلی وارد می‌شود

ملوان پیش فصل را با محمد احمدزاده آغاز کرد و به پورغلامی رسید و از عزت‌اللهی عبور کرد تا در نهایت به محمد مایلی کهن برسد. خانه تکانی انزلی چی‌ها که بعد‌ها معلوم شد پیش شرط اصلی مذاکرات با مربیان است با دستان مایلی کهن انجام پذیرفت و حالا ملوانان نه رافخایی را دارند و نه پژمان و مازیار را.

در تیم امروز قوی‌های سپید، انزلی چی‌ها در اقلیت قرار دارند اما آنچه جای امیدواری دارد حضور بنزین سبز جوانی است که نوید ساخته شدن یک نسل جدید را در ملوان می‌دهد. بازیکنانی آمده‌اند که در فضای مناسب انزلی، هم خود را بسازند و هم ملوانی را که شاید پس از این برای ماندن در لیگ نجنگد و کارش به نذر و نیاز نکشد.

سپیدرود پرستاره

در سوی دیگر سپیدرود دوباره بازگشته قرار دارد. ارتش سرخ گیلان فصل گذشته را با نظرمحمدی آغاز کرد و با پیوس به پایان رساند و در این فصل دوباره با نظرمحمدی در لیگ دسته اول حاضر شده است. نقطه مثبت این تیم حفظ شاکله تیمی است که با آن صعود کرده و پاشنه آشیل این تیم میانگین سنی است که ممکن است در آینده برای شان مشکل ساز شود.

سپیدرود امسال پر از ستاره و چهره‌های ویژه است؛ حسین کعبی، سهیل حق شناس، هادی تامینی، پویا نزهتی، محمدرضا مهدوی و محمد رستمی تنها نمونه‌هایی از این بازیکنان هستند که مرهون هوشیاری علی نظرمحمدی در تیم بستن هستند اما اگر بخواهیم دست روی یک چهره خاص بگذاریم، پویا نزهتی در بازگشت به بندر روز بی دردسری را در پیش نخواهد داشت.

پیشگویی

از یک هوادار سپیدرود پرسیدم اگر تیمت آخر لیگ، پانزدهم شود چه احساسى خواهى داشت؟ بلادرنگ پاسخ داد اگر ملوان شانزدهم باشد، ما کار خودمان را درست انجام داده ایم! در این نوع بازی‌ها پیشگویى دل شیر مى خواهد و پوستى کلفت! چرا که هیچ چیز سر جایش نیست و پرواز مگسى مى تواند همه معادلات را بر هم زند. باید دید جمعه شب خوشبختى از آن کدام تیم خواهد بود و در پایان پرچم هاى سپید در بلوار انزلى به رقص در مى آیند یا بیرق هاى سرخ در کارناوال اتومبیل هاى در راه بازگشت، جاده انزلى تا رشت را تسخیر خواهند کرد؟ پاسخ هر چه باشد، مطمئن باشید این تنها مسابقه‌ای است در لیگ که تنها سه امتیاز ندارد؛ ارزش امتیاز این مسابقه برای هواداران دو تیم برابر با ارزش کل لیگ است!

89298

فوتبال گیلان هنوز زنده است

شهرآورد گیلان ما را این روزها یاد بحران‌های مالی فوتبال گیلان می‌اندازد، بحران‌های خانمانسوزی که با سوء مدیریت همراه شد و از داماش چیزی باقی نگذاشت و بحران‌هایی که امیدواریم کمر سپیدرود و ملوان را خم نکند. سپیدرود و ملوان فردا بازی باشکوهی را برگزار می‌کنند، بازی خاطره انگیز و تماشایی اما باید پرسید که دوستداران این دو تیم چقدر به صعود تیم‌های شان امیدوارند؟ آیا بحران‌های مالی اجازه می‌دهد که این دو تیم تا آخر فصل تا پای جان بجنگند و مدعیان لیگ یک باشند؟

ملوان و سپیدرود اگر گرفتار بحران‌های مالی نبودند، چه بسا فردا شهرآورد پرسر و صدایی را در لیگ برتر برگزار می‌کردند اما بودجه‌ها در فوتبال ایران نصیب تیم‌های بی تماشاگر می‌شود و فوتبال گیلان با این همه علاقه‌مندی و شور اجتماعی، بهره‌ای از سرمایه‌گذاری‌های مستقیم و غیرمستقیم دولتی ندارد که ندارد.

ملوان به خاطر حضور بیشترش در سطح اول فوتبال ایران، در مقاطعی از بودجه‌های دولتی بهره مند شده اما سپیدرود همیشه با حداقل‌ها ساخته و سال‌های سختی را پشت سر گذاشته و البته امروز می‌بینیم که مثل شعار هوادارانش زنده است:

«اگر سپیدرود بخشکد، ماهی‌ها می‌میرند.» سپیدرود نخشکیده و ماهی‌ها زنده‌اند.

89357

ملوان – سپیدرود: به یاد کاپیتان قایقران و کاپیتان هوشنگی

این مسابقه برای مردم رشت و انزلی نه یک بازی ساده فوتبال که نبرد آرزوهای گذشته و دل مشغولی‌های آینده است و برای آدم‌های نوستالژیک یاد آور روزهای خاکستری گذشته، پس از سال‌ها انتظار برای رویارویی مجدد.

و شاید آغازی باشد برپایان رکود فوتبال گیلان و باز دوباره گرد هم آیند هوادارانی که عشق شان هنوز در دنیای الکترونیک، نشستن روی سکوهای سیمانی و سرد ورزشگاه است. شاید این دیدار تماشاگرانی از عالم بالا هم داشته باشد. شاید آن بالا بالاها، هم کاپیتان سیروس قایقران این شهرآورد را ببیند و هم کاپیتان مهرداد هوشنگی و البته هزاران هواداری که روزی پر می‌کردند سکو‌ها را و اینک رفته‌اند به دیار دوست!

سابقه بازی‌های این دو تیم بر می‌گردد به سال‌ها پیش. آخر شوخی که نیست، صحبت نیم قرن قدمت است، جایی که سپیدرود با سال تاسیس 1347 با همت مرحوم غلامرضا صومی شکل گرفت و ملوان با تاریخ تاسیس 1348 که توسط بهمن صالح نیا و جمعی از بزرگان انزلی بنا نهاده شد، قرار است برابر هم قرار بگیرند.

نخستین رویارویی رسمی در جام حذفی در دهه پنجاه شکل گرفت و ملوانان 2- یک سپیدرود را بردند و در پایان همان سال قهرمان جام حذفی شدند و اتفاقا آخرین نبرد دو تیم هم در سال 89 در جام حذفی شکل گرفت و ملوانان با دو گل مرحوم اولادی در برابر تک گل میلاد گوهری سرخپوشان رشتی را پشت سر گذاشتند. ملوانان در بازی‌های رسمی 13 بار پیروز شده‌اند و سپیدرودی‌ها تنها 4 بار و 8 مسابقه هم به تساوی کشیده شده است.

آخرین پیروزی سرخپوشان در بندر بر می‌گردد به 30 سال پیش و جایی که در سال 64 در دو بازی رفت و برگشت با هدایت احمد صومی سپیدرود موفق شد در رشت با تک گل حسن حاجی‌پور و در بندر با دو گل حاجی‌پور و رسول حقدوست قوهای سپیدرود را از پیش‌رو بردارد و قهرمان استان شود.

شاخص ترین چهره این نبرد تاریخی در ملوان مرحوم قایقران است که موفق شد در نخستین بازی رسمی عمرش برای قوها در سال 62 به سپیدرود گل بزند تا تیمش با نتیجه 2 – یک برنده از بازی خارج شود و در سپیدرود حمیدرضا منصوری که امروز مربی این تیم هم هست با 8 گل زده به رقیب دیرینه، بهترین شهرآورد باز تاریخ است.

بهمن صالح نیا از ملوان و احمد صومی از سپیدرود سابقه بیشترین حضور روی نیمکت دو تیم را در بازی‌های مشترک دارند.

89302

نظرمحمدی: شهرآورد باید شکوه فنی داشته باشد

برای علی نظرمحمدی فردا روز خاطره انگیزی است. او فردا در ورزشگاه تختی انزلی تمام آن سال‌هایی را به خاطر می‌آورد که دروازه‌بان ملوان بود، سال‌هایی که پدیده دروازه‌بانی گیلان لقب گرفت و به کاپیتانی در ملوان هم رسید.

اینکه یک بازیکن فوتبال اهل رشت باشد و در ملوان به بازوبند کاپیتانی برسد، یک اتفاق ویژه در فوتبال گیلان است و علی نظرمحمدی آنچنان در انزلی درخشیده بود که کاپیتانی پاداش سال‌ها تلاشش در فوتبال انزلی بود. نظرمحمدی اما به رغم کاپیتانی‌اش در ملوان، در فوتبال رشت هم سال‌ها درخشید و از نگاه دوستداران فوتبال رشت همیشه یک بازیکن و مربی وفادار و متعصب است. نظرمحمدی فردا در انزلی روی نیمکت سپیدرود می‌نشیند و مقابل تیمی که سال‌های جوانی‌اش را در آن گذرانده، یک بازی سخت را پیش رو خواهد داشت.

علی نظرمحمدی درباره شهرآورد گیلان می‌گوید: «خوشحالم که فوتبال گیلان به رغم مشکلات اقتصادی که دارد، همچنان می‌تواند این شهرآورد بزرگ را برگزار کند و نشان دهد که فوتبال چقدر در گیلان اهمیت دارد. این می‌تواند نویدی برای سرمایه گذاران بخش‌های خصوصی باشد که عرصه‌ای بزرگ و تاثیرگذار به نام فوتبال را در گیلان از یاد برده‌اند.

ببینید این روزها که در آستانه شهرآورد گیلان بودیم چه شور و هیاهویی به پا بود. این یک فرصت اقتصادی هم هست و می‌تواند برای فوتبال گیلان جذب سرمایه کند. من نه به‌عنوان سرمربی سپیدرود بلکه به‌عنوان یک شهروند، نگران فوتبال گیلان هستم و امیدوارم روزهای خوبی پیش روی سپیدرود و ملوان باشد. درباره شهرآورد هم باید بگویم ما با تمام وجود و با برنامه ریزی فنی مقابل ملوان بازی می‌کنیم و امیدوارم بازی باشکوهی را برگزار کنیم.

شهرآورد باید شکوه فنی هم داشته باشد و تلاش ما این است که به زیبایی‌های بازی توجه داشته باشیم. تماشاگران هم بی تردید حرمت‌ها را حفظ خواهند کرد تا فرهنگ غنی مردم گیلان را نشان دهند. برای من این نکته بسیار اهمیت دارد که چه فردا در بندر انزلی و چه نیم فصل دوم در رشت، تماشاگران ملوان و سپیدرود را دوست و رقیب ببینم. سرسختی در رقابت و دوستی در کنار هم ممکن است و فوتبال می‌تواند چنین تصویری را بسازد.»

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه ارسال شده است

 • سجاد سپیدرودی گفت:

  تاریخچه ال گیلانو سپیدردود- ملوان
  تاسیس سپیدرود1347
  تاسیس ملوان 1348
  نتایج دو تیم:
  ملوان 13 پیروزی
  سپیدرود 4 پیروزی
  8 بازی مساوی
  بهترین گل زن بازی های دو تیم حمید رضا منصوری با 8 گل زده از سپیدرود

 • فرهاد گفت:

  آقا لطفا” ساعت دقیق بازی را اعلام کنید. در ورزش3 ساعت بازی 1830 ذکر شده کدامیک درست؟