وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

ضمانت اجرایی بدهی معوقه باشگاه ها

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرودرئیس کمیته استیناف فدراسیون فوتبال در یادداشتی به تشریح ماده ۱۳ مقررات نقل و انتقالات و تعیین وضعیت بازیکنان، تحت عنوان بدهی های معوق باشگاهها پرداخت.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال، علیرضا صالحی، رییس کمیته استیناف فدراسیون فوتبال در یادداشتی در شماره دوم مجله فدراسیون فوتبال نوشت:

همان گونه که مخاطبان عزیز استحضار دارند، با هدف تعیین وضعیت نقل و انتقال بازیکنان در رده های سنی متفاوت و همچنین طرق مختلف خاتمه قرارداد و چگونگی حل اختلاف و اعمال تنبیهات، در صورت عدم احترام به مقررات و اصول حاکم بر روابط بین بازیکنان و باشگاه ها و نیز با هدف یکسان سازی مقررات نقل و انتقال بازیکنان در فوتبال کشور با تأسی از مقررات فیفا در این زمینه، در تاریخ ۹۶/۳/۲۱ هیات رئیسه محترم فدراسیون فوتبال ، مقررات نقل و انتقالات و تعیین وضعیت بازیکنان را به همراه چهار ضمیمه به تصویب رساند.

در این راستا، کمیته‌ای تحت عنوان وضعیت بازیکنان، جهت نظارت بر حسن اجرای این مقررات و رسیدگی به اختلافات بین باشگاه ها و بازیکنان و مربیان تأسیس و وظایف محوله را به نحو احسن اجرا میکند.

یکی از موضوعاتی که در طول سال های گذشته بطور مستمر باعث ایجاد دغدغه و ازدیاد پرونده ها گردیده، موضوع بدهی باشگاه ها به بازیکنان و مربیان استخدامی است، به نحوی که در خصوص بازیکنان و مربیان خارجی، احکام صادره از سوی ارکان قضایی فیفا، بازتاب های ناخوشایندی را در جامعه بین المللی فوتبال و دشواری در پرداختها به لحاظ نوسانات نرخ ارز به همراه داشته است.

از این رو در این یادداشت به تشریح ماده ۱۳ مقررات نقل و انتقالات و تعیین وضعیت بازیکنان، تحت عنوان بدهی های معوق باشگاه ها می پردازیم.

برابر ماده ۲ مقررات مذکور، در مقام تمیز بین بازیکنان حرفه ای و آماتور، اینگونه بیان شده: بازیکن حرفه ای بازیکنی است که قرارداد کتبی به عنوان بازیکن حرفه‌ای با یک باشگاه داشته باشد و درآمدی که بابت فعالیت های فوتبالی اش به او اختصاص می یابد بیش از هزینه هایی است که متحمل می شود.

بدین منظور، باشگاه ها متعهد هستند مطابق شرایط تصریح شده در قراردادی که با بازیکنان حرفه‌ای و توافقنامه انتقال امضا کرده اند، به تعهدات مالی خود در قبال آنان و باشگاه های دیگر عمل نمایند.

از این رو چنانچه هر باشگاهی بدون مجوز قراردادی که بر پایه توافقات طرفینی استوار گردیده، بیش از سی روز در پرداخت تعهدات مالی خود تأخیر ایجاد نماید، بازیکن و باشگاه طلبکار می تواند، مطابق بند ۳ ماده ۱۳ مقررات یاد شده، ابتدائا با ارسال اخطار کتبی (پیشنهاد می شود بوسیله پست سفارشی دو‌ قبضه که مبین اثبات دریافت اخطار از طرف بدهکار باشد و یا از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و در قالب اظهارنامه باشد) با اعطای یک مهلت حداقل ده روزه به باشگاه بدهکار اعلام نماید که تعهدات مالی خود را انجام دهد.

البته بنظر شایسته اینست کمیته وضعیت بازیکنان، به عنوان متولی اجرای مقررات، با دریافت درخواست طلبکار، این درخواست را تحت عنوان اخطار، برای باشگاه بدهکار ارسال نماید تا زمینه های ترتیب و چگونگی پرداخت و احیانٱ سازش طرفین ، تحت نظارت و مدیریت او تحقق یابد.

به هر حال، در صورت اعلام طلبکار دائر بر تخطی و تأخیر باشگاه بدهکار در ایفای تعهدات خود ، کمیته وضعیت بازیکنان می تواند یکی از مجازات های: اخطار، توبیخ، جریمه نقدی و ممنوعیت ثبت نقل و انتقالات بازیکنان جدید، اعم از داخلی و بین المللی برای یک یا دو دوره کامل و متوالی و یا ترکیبی از آنها را در مورد باشگاه متخلف، لحاظ و اجرا نماید.

بسته به اقدامات باشگاه بدهکار، صرفاً اجرای مجازات‌ ممنوعیت از ثبت نقل و انتقال مذکور می تواند برای مدت شش ماه تا دو سال، تعلیق شود و چنانچه در مدت تعیین شده، تخلف عدم ایفای تعهدات با وصف حصول شرایط مذکور، منتهی به صدور حکم بر اجرای یکی از مجازات ها گردد، مجازات ممنوعیت تعلیقی به حیطه اجرا در خواهد آمد.

انشاالله در یادداشت بعدی به فسخ قرارداد، پیامدهای آن و انعقاد قرارداد با بازیکن تحت قرارداد با باشگاه دیگر، خواهیم پرداخت.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.