وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

عضدی و سردار؛ دو روی سکه ی صعود و سقوط سپیدرود

رادنی دیدار

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدروداین دو فیلم در اوج شباهت های غیرقابل باور، تضادهای وحشتناکی هم دارد که دو روی سکه ی زیباترین ورزش گیتی را به تصویر کشیده است.

هر دو فیلم متعلق به هواداران سپیدرود است و هر دو فیلم در رشت روی داده و جالب اینکه هر دو کلیپ گوشه ای از واپسین دقایق مسابقه است و از همه مهمتر حریف سپیدرود در هر دو کلیپ تیم دوست و همسایه نساجی مازندران است.

هر دو مسابقه متعلق به آخرین ساعت های حضور سپیدرود در لیگی است که به میدان رفته است یکی آخرین دقایق حضور محبوب رشتی ها در لیگ دسته اول است و با سوت داور سپیدرود به لیگ برتر صعود می کند و دیگری آخرین ساعات ماهی قرمزهای رشت در لیگ برتر را به تصویر می کشد و پس از سوت داور آب یخ سقوط بر صورت سپیدرود سیلی می خورد.

در هر دو دیدار نساجی بر خلاف تصور بعضی ها مسابقه ای جوانمردانه از خود ارایه کرد و یکی را سه بر دو باخت و دیگری را سه بر یک برد!

اما مصیبت تصادهای لعنتی این دو تصویر برای رشتی ها ویرانگر و پایان ناپذیر و شاید کشنده است.

اولی با سوت داور وزن کره زمین برای ثانیه هایی تهی از چند صد هزار گیلک می شود و دومی غم سنگین سقوط کمر رشتی ها را تا می کند.

اولی سرود پیروزی دارد و دومی سوز بی کسی.

اولی آغاز زندگی جذاب سپیدرودی ها بر سقف فوتبال ایران است و دومی پایان ماه عسل نیک فرجامی.

اولی هزار صاحب دارد و دومی گَردِ مرگ بار تنهایی.

اما تضاد اصلی هنوز مانده؛ اولی در آشناترین ورزشگاه عالم برگزار شده بود و دومی در تبعیدگاه سرد و متروک!

دقیقن تفاوت دو ورزشگاه عضدی و سردارجنگل برای سپیدرودی ها تفاوت بودن در لیگ برتر و نبودن شد. با ورزشگاهی که به قول یک دوست شهر آن را بغل کرده بود به قله رسیدند و با تخریبش و تبعید به سردار به دره سقوط کردند.

و همینجاست که تفاوت های تحقیرآمیز مدیریت برای رشتی ها عیان می شود. در همین سه سالی که دستی دستی و سرسری طور عضدی را تخریب کردند و به متروکه تبدیل شد در مشهد امام رضا، در اهواز فولاد آره نا و در شیراز پارس افتتاح شد و نقش جهان و یادگار در اصفهان و تبریز سوگولی باقی ماندند.

سه سال گذشت و هیچ کس در بی کس ترین شهر عالم نپرسید که چرا عضدی را عامدانه تخریب و متروکه کردید و ساخت چند پله و ستون نیاز به چه تخصص خاص مهندسی دارد که تا امروز در گیلان به تکنولوژی اش کسی دست نیافته است و هر چند وقت یک بار یک تیر مشقی خالی می کنند که به زودی عضدی را می سازیم.

یکبار با وعده توخالی ساخت یک ورزشگاه مسقف سنگ را آنقدر بزرگ بر می دارند که زیرش له می شوند و بار دیگر آنقدر کلی گویی می کنند که نه تاریخ آماده سازی مشخص می شود و نه حتا تاریخ آن کلنگ زنی های بی دسته معروف شان!

و سپیدرودی که در این میان زیر باران بی تدبیری ها زیر سیلاب سؤ مدیریت ها قطره قطره در حال آب شدن است. سپیدرودی که در فاصله همین چند سال که از عضدی؛ خانه سنتی اش (عامدانه) بیرون شد به واسطه همین بی تدبیری ها چندین و چند بار مالک و مدیرعامل و مدیر موقت و دایمی عوض کرد و از بام فوتبال به پایین پرتاب شد و هوادارانش از بیست و چندهزار هوادار به چند هزار هوادار تقلیل یافت و در تمام این فجایع مدیریتی هیچ نماینده ای و هیچ مسئولی یک طرح سوال ساده هم از عاملین این جنایت هولناک نکردند.

جنایتی که هم سرمایه مالی را به باد داد و هم سرمایه انسانی را. جنایتی که هم فرصت سوزی کرد و هم دل را سوزاند.

جنایتی که منجر شد شادی های یک شهر به عزا تبدیل شود و امیدها ناامید شوند.

جنایتی که به تقلید از دیالوگ کلیشه ای فیلم های جنایی؛ قاتلینش نه یک بار که هر روز و هر ساعت به صحنه جنایت سر می زنند و لبخند مرگ تحویل مان می دهند و ما همچنان دوره می کنیم شب را و روز را و هنوز را…

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.