وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

عید غدیر؛ عید ولایت مبارک باد

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود روز رحمت، روز عشق و روز فیض است این غدیر / اکفیانی، اکفیانی، یا محمد یا علی

۱- ده سال از هجرت پیامبر از شهر مکه به مدینه می گذشت، حضرت محمد (ص) کارهای زیادی برای انتشار دین خدا کرده بود و اکنون می خواست به حج برود. خبر تصمیم پیامبر بر عزیمت به سفر حج و این که این سفر حجه الوداع است انبوهی از مسلمانان مشتاق به زیارت پیامبر را بر آن داشت تا خود را برای انجام مراسم حج در رکاب رسول خدا ( ص ) به مکه برسانند.

اعمال حج در روز دهم ذیحجه (روز عید قربان) با قربانی کردن گوسفند به پایان رسید و کاروانیان خود را برای بازگشت آماده کرده و همراه پیامبر از مکه خارج شدند……کاروان هم چنان در بیابان خشک و سوزان پیش می رفت، در روز ۱۸ ذیحجه ، نزدیکی های ظهر بود که به محلی به نام (غدیر خم) رسیدند و از این جاست که راه مردم مدینه و مصر و عراق از هم جدا می شود…

۲- ناگاه فرشته  وحی بر پیامبر اکرم (ص) نازل می شود و آخرین دستور را از جانب پروردگار به پیامبر ابلاغ می کند. ای پیامبر آن چه را که ازپروردگارت بر تو نازل شده ابلاغ کن و اگر چنین نکنی مانند آن است که دستور خدا را اتجام نداده ای و در این راه از هیچ چیز و هیچ کس بیم نداشته باش که خداوند تو را از شر مردم حفظ می کند.

در زیر تابش آفتاب سوزان دستور توقف کاروان ها داده می شود و آن ها که جلو رفته اند بازگردانده می شوند و انها که هنوز نرسیده اند فرا خوانده می شوند و باید که چنین دستوری را همه بشنوند. لب های کاروانیان به آهستگی نجوا می کند: خدا فرمانی داده است ….

۳- همگان در انتظار فرمان با شور و التهابی که همواره در چنین مواردی رخ می نمود باقی می مانند. هزاران نفر در آن صحرای سوزان جمع بودند، آن گاه  نماز ظهر  را به جای آوردند و بعد از جهاز اشتران منبری را بر افراشتند آن حضرت بر بالای منبر قرار گرفتند و به ایراد خطبه پرداختند. سفارش های لازم را یکی پس از دیگری به آنها نمودند، آنگاه پیامبر فرمودند:

انی تارک فیکم الثقلین، کتاب الله و عترتی اهل بیتی. ما ان تمسکتم بهما لن تضلو ابدا و لن یفترقا حتی یردا علی الحوض

و اما دو چیز بزرگ و پر ارزش را به جا می گذارم، این دو هرگز از هم جدا نمی شوند، این دو یکی کتاب خدا (قرآن) است و دیگری اهل بیتم و خاندان من مبادا این دو چیز گرامی را از دست بدهید.

پس از آن به مقام و فضایل امیر المومنان علی (ع) اشاره فرمود و آنگاه فرمود: (من کنت مولاه فهذا علی مولاه، اللهم وال من والاه و عاد من عاداه وانصر من نصره واخذل من خذله ……) هر کس من مولای اویم پس علی مولای او ست خدایا یاری فرما آن کس که او را یاری می کند و خوار کن آن کس که او را رها می کند …..

و در پایان هم از حاضرین خواست تا این ابلاغ مهم را به آن ها که از این جمع غایبند، ابلاغ کنند.پس از اتمام خطبه، حاضران دسته دسته با امیر مومنان علی (ع) بیعت کردند. در این زمان بود که بار دیگر پیک وحی بر فرستاده محبوب پروردگار نازل شد و این آیه را فرود آورد: الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا.

امروز دینتان را کامل و نعمت خود را بر شما تمام کردم، و دین اسلام را برای شما پسندیدم … آن گاه پیامبر (ص) فریاد بر آورد: الله اکبر … دین خدا کامل شد و پروردگار به رسالت من و امامت علی پس از من خشنود گشت و این گونه حساس ترین حماسه جاوید پس از بعثت رسول اکرم (ص) محقق شد و خورشید فروزان ولایت طلوع کرد تا آنها که در پی هدایتند بدین سو رو آورند…

۵- غدیر  خم، هنوز هم  چشمه ای لبریز از آب حیات و دریایی مواج از کرامت ها ست . غدیر یک کتاب مبین و سندی برای تداوم خط رسالت در جلوه امامت است. غدیر، عید عدالت و رهبری، عید انسانیت و کمال طلبی است، غدیر؛ عید شعله افکنی بر اندیشه ها، امید آفرینی در دل ها و  روز بشریت و روز انسان است .

این عید بر همه مسلمانان و شیعیان و آزادگان جهان خجسته باد

عید غدیر؛ عید ولایت مبارک باد
امتیاز به این پست

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.