وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

فوتبال گیلان در سالی که گذشت: سپیدرود؛ غم های مان را پنهان کرد

ویژه نامه نوروزی روزنامه خزر و سایت آی اسپورت / رادنی دیدار

بهار شادشورافکن / زقله ها به زیرآمد هنوز عشق جان دارد / بهار اگر توان دارد
به معجزش جوان دارد / وصال اگر چه پیر آمد هنوزعشق جان دارد / نگونگوکه دیر آمد
بانو سیمین بهبهانی

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – بازهم رسیدیم به اینجای داستان. پایان یک سال و چرتکه انداختن اینکه چه کردیم و چه در چنته داریم و کجای ماجرا ایستاده ایم. اینکه نمره قبولی گرفته ایم یا چشم انتظار ارفاغیم و یا دل نگران مردودی. اینکه سال تازه را با امید رسیدن آن روزهای بهتری که عمری قرار است بیاید و ظاهرا صلاح نمی بیند که بیاید، بمانیم یا دل بکنیم از این انتظار بی انتها و کلک ماجرا را بکنیم!

اما مگر می شود بهار را دید و امید نبست، مگر می شود پایان فصل سرد را لمس کرد و ایمان نیاورد به فواره‌های سبز ساقه‌های سبک بار، مگر می شود که بی دلهره و دلشوره سال کهنه را به عاشقانه های شوق و امید فصل تازه پیوند نداد؟ نه که نمی شود!

اگر به کنکاش فوتبال گیلان در سال رفته بپردازیم به مانند بسیاری از سال های رفته نمی توان در آن اتفاق جالب و خوشایندی لمس کرد. کافی است که نام سپیدرود را از فوتبال گیلان در سال گذشته حذف کنیم، تا ببینیم که آنچه بر جای می ماند فقط شکست است و ناکامی و سرخوردگی!

از شرق گیلان که شروع کنیم شهرداری رودسر و لنگرود در لیگ دسته دوم و سوم کشور هم حتی جایی ندارند و باید لاهیجان و کلاچای را در لیگ سطح ششم کشوری (لیگ استانی) جستجو کرد. جنوب استان هم که از ابتدا تیم نداشته و گویی قرار هم نیست هرگز همتی برای دمیدن روحی تازه در لوشان و منجیل و رودبار شکل بگیرد.

داستان در غرب هم خیلی شرایط بهتری ندارد. رهپویان رضوانشهر منحل شده و آستارا همچنان از داشتن تیمی مطرح محروم است و چوکا در پایان سال گذشته به زیر گروه دسته سوم سقوط کرد و از صدقه سری آخرین بازمانده ی مجموعه ی داماشی که به شهرباران تغییر نام داده بود و بعد محو شد از فوتبال، توانست ناپلئونی به همان لیگ سه بازگردد. سال گذشته شاگرد زرنگ غرب فومن بود که تا مرحله نهایی لیگ دو بالا آمد و آنجا ناکام شد و امسال دوباره از نو شروع کرد، با قدرت و امیدوار.

شرایط در انزلی همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد. اگر بال گشودن شاهین انزلی را به عنوان مدعی جدید فوتبال استان به فال نیک بگیریم اما خو گرفتن قوی سپید به آسمان آلوده ی لیگ یک خبر خوشی برای هواداران فوتبال نخواهد بود. ملوان سالی که گذشت دومین تجربه پی در پی لیگ یکی خود را پشت سر می گذارد و از شواهد بر می آید که سال بعد هم در این لیگ هت تریک خواهد کرد تا کم کم فوتبال ایران از یاد ببرد که روزی روزگاری ملوانی بود که بی ناخدا دل به دریای توفانی لیگ ایران می زد و دست پر به بندر باز می گشت.

به بزرگ ترین شهر شمال ایران که می رسیم ماجرا متفاوت می شود. هر چند که ناموفق بودن داماش برای کنده شدن از فراموشخانه لیگ دو، در نخستین سال شکل گرفتنش اندوه را به دل هزاران هوادار وفادارش مهمان کرد، اما خوشبختانه حاجی پور خسته نشد و امسال تیمی به مراتب کامل تر و مصمم تر و با اراده تر از سال رفته تدارک دید و حالا امید اول مرکز استان است این داماش دوست داشتنی، برای برگزاری یک جشن باشکوه به مانند دو سال گذشته شده، که رشتی ها بدجوری بد عادت شده اند برای داشتن این جشن های هر ساله!

اما داستان جذاب سال بی تردید متعلق به معجزه سپیدرود بزرگ بود که همه ی غم ها را با خود شست و برد. سپیدرود تیمی که گویی هزار سال از نبودنش گذشته بود، به ناگاه در دو سال توفانی بازگشتی رویایی به بازی داشت و همه را حیرت زده کرد. از آن بازگشت های افسانه ای منچستر گونه در فینال ۹۹، از آن بازگشت های لحظه آخری قهرمان جنگجویی که یک شهر به سوگش رخت عزا پوشیده بودند و از آن بازگشت هایی که پس از آن نام سپیدرود را بی تردید یدک خواهد کشید.

سپیدرود بدون مالک مشخص، بدون اتصال به منابع مالی دولتی و حتی خصوصی، بدون استراتژی صعود در ابتدای فصل و تنها و تنها با تکیه بر حمایت هواداران پرشمارش و اراده و انگیزه مربی جوانش و غیرت و تعصب بازیکنانش کاری کرد کارستان تا شهر رشت باشکوه ترین روز حیاتش را تجربه کند و اغراق نیست اگر بگوییم پس از به صدا در آمدن سوت پایان محمدرضا اکبریان در ساعت ۱۹:۵۵ دقیقه غروب روز دوشنبه ۱۱ اردی بهشت ماه، جمعیت کره زمین برای چند ثانیه خالی از یک میلیون رشتی بود که آن ثانیه های باشکوه را در آسمان به پرواز در آمده بودند!

سپیدرود در فضایی رمانتیک، رویایی ترین سناریو را برای بازگشت به سطح نخست فوتبال کشور تجربه کرد که هیچ کارگردان بزرگی یارای به تصویر کشیدنش نبود. سپیدرود به لیگ برتر آمد تا مرهمی باشد بر خروار خروار ناکامی و عقب افتادگی فوتبال استانی که بی تردید حقش، سهمش و ظرفیتش بسیار بیشتر از آنی است که امروز برایش اندازه زده اند.

سپیدرود به لیگ برتر آمد تا یادمان برود که هنوز یک ورزشگاه قابل قبول در هیچ کجای استان نداریم. اگر به همت هیات فوتبال جایگاه ویژه و خبرنگاران سردارجنگل نونوار شده اما هیچ چیز این ورزشگاه که به درستی فوتبالی ها نام تبعیدگاه را بر آن نهاده اند به دل نمی نشیند، نه راه صعب العبورش، نه فاصله غیر طبیعی سکوهایش با زمین، نه امکانات اندک رفاهی اش و نه نور فانوسی اش.

اگر نور ورزشگاه پیرشهرباران به سازی شده اما مهمترین سکوهای این ورزشگاه درست در آستانه آغاز لیگ برتر ابتدا مسدود و سپس تخریب شد تا سپیدرود لیگ برتر را در غریبانه ترین شکل ممکن و بدون حمایت حامیان همیشگی خود آغاز نماید. اگر کلنگ بازسازی تختی انزلی بر زمین خورده، هنوز اما به جای تخریب سکوهای حیاتی روبرو، سازه ای از زمین سر بیرون نیاورده است.

سپیدرود به لیگ برتر آمد تا شاید یادمان برود که به جز دو کرسی کم اهمیت در کمیته آموزش و کمیته ساحلی هیچ گیلانی برای رساندن فریادمان در سازمان لیگ و فدراسیون نداریم که به جنگ دوستان اصفهانی و تبریزی و جنوبی و پایتخت نشین مان برود و در مواقع لزوم یاری رسان مان شود.

سپیدرود به لیگ برتر آمد تا شاید یادمان برود که همین سپیدرود دو سال مالک مشخصی ندارد و در واگذاری و انتقال ها آنقدر بد عمل شده که هنوزا که هنوز است، هر روز یک نفر سر از خاک بیرون می آورد و ادعای مالکیتش را دارد و سی کیلومتر آن طرف تر یک روز بر سر نخواستن ملوان دعوا می شود و یک روز خیل مشتریان برای تصاحبش به جان هم می افتند و این وسط فقط سر فوتبال است که بی کلاه می ماند.

اما ناشکر نیستیم و همچنان امید را در بخش ویژه قلب های مان سفت و محکم چسبیده ایم که مبادا همین دلخوشی های کوچک را هم از دست بدهیم. دلخوشی داشتن سه گیلانی در جام جهانی. اینکه سید جلال حسینی را با بازوبند در برابر کریس رونالدو ببینیم و علی رضا جهانبخش را فاتح دروازه داوید د خیای اسپانیایی شود و سعید عزت الهی پیکه و راموس را دریبل دو طرفه بزند و جا بگذارد!

دلخوشی ماندگاری سپیدرود در لیگ برتر با هر زور و زحمتی که شده و بهبود شرایط جدولی ملوانان. دلخوشی اینکه آخرین سالی باشد که داماش مان را در لیگ دو می بینیم و شهرداری فومن هم از آن گروه همراهی اش کند. اینکه چوکا در آستانه صعودی دلچسب به لیگ دسته دوم است تا دوباره عقاب ها به قلعه بازگردند و پاس هم می خواهد راه بزرگی را آغاز نماید.

فوتبال گیلان همین که در سال ۹۷ تششیع جنازه سقوط نداشته باشد باید کلاه مان را به هوا پرتاب کنیم. اگر این پرتاب کلاه با صعود داماش و شهرداری به دسته اول توام باشد که چه شود و اگر چوکا و پاس هم به لیگ دو بیایند که دیگر نور علی نور است. هواداران ملوان در این ساعات پاک آخر سالی دست به دعا بر داشته اند تا تیم شان سر و سامان بگیرد و سال بعد اینجای ماجرا نباشند.

بیاییم همه با هم دعا کنیم که سال بعد در چنین لحظاتی جایگاه مان بهتر و بالاتر و آبرومندانه تر از آنی باشد که امروزیم…

فوتبال گیلان در سالی که گذشت: سپیدرود؛ غم های مان را پنهان کرد
امتیاز به این پست

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.