وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

قسمت سوم تاریخچه باشگاه سپیدرود: سپیدرود رویایی!

معین نوروزی

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود – بعد از انقلاب اسلامی در سال 57 فوتبال ایران در سکوت فرو رفت و کلا بازی های لیگ سراسری هم برگزار نمی شد. تیم ملی فوتبال که در راه المپیک مسکو بود و تیم ملی فوتبال هم که قهرمان جام ملتهای آسیا شده بود هم نه مربی داشت نه اصلا فدراسیونی وجود داشت تا به وضعیت فوتبال سر و سامانی ببخشد و کل سال 58 هم فوتبال تعطیل بود.

در سال 58  ناصر نوآموز به عنوان سرپرست فدراسیون فوتبال تعیین شد. او تنها فوتبالی کار بلدی بود که می توانست لااقل تیم های ملی را سر و سامان ببخشد اما عده ای هرگز اجازه کارکردن به نوآموز را ندادند. با وجود کش و قوس های بعد از انقلاب، نوآموز تیم المپیک را آماده مسابقات می کرد اما هرگز تیم المپیک به مسابقات مسکو اعزام نشد.

photo_2016-06-16_11-58-51

تیم المپیک ایران با این که صعود کرده بود به مسابقات المپیک مسکو اما از رفتن بازماند. نوآموز سودای شروع دوباره لیگ را داشت اما هرگز اجازه ندادند تا این کار را صورت بدهد و مرتب چوب لای چرخ برگزاری لیگ می گذاشتند تا این که نوآموز از ریاست فدراسیون فوتبال کنار گذاشته شد و ریاست فوتبال به کسانی رسید که مخالف برگزاری لیگ بودند. آدم هایی که برگزاری لیگ را به ضرر منافع کشور می دانستند و حتی قانون مسخره ای را وضع کرده بودند که بازیکن در پایان 27 سالگی دیگر اجازه فوتبال بازی کردن ندارد که این موضوع باعث اعتراض تمام تیم های کشور شد.

بهروز صحابه که در تیم پاس تهران به عنوان بازیکن حضور داشت به ریاست فدراسیون فوتبال رسید و با مخالفت برگزاری لیگ ناخواسته تیشه ای کاری به ریشه فوتبال ایران زد و بعد از ایشان آبشناسان رئیس بعدی فدراسیون راه ایشان را ادامه دادند. به دستور فدراسیون قرار شد که تیم های استان هایی که دوست دارند بازی های استانی برگزار کنند بعد از برگزاری بازی ها یک تیم به صورت منتخب راهی مسابقات متمرکز کنند تا قهرمانی به صورت استانی مشخص شود نه به صورت باشگاه!

photo_2016-06-16_11-59-01

به این ترتیب در اوایل بهار 59 لیگ استان گیلان با حضور 12 تیم برگزار شد که ملوان و استقلال انزلی و گمرک از شهر انزلی در لیگ سراسری استان برای اولین بار حضور داشتند. سپیدرود قهرمان فصل 59-60 لیگ استان گیلان شد و در همان سال ملوان را در انزلی متوقف کرد و در رشت و بازی آخر ملوان را شکست داد تا قهرمان لیگ شود.

photo_2016-01-31_11-35-19

تیم منتخب گیلان از بازیکنان سپیدرود و ایرانمهر تشکیل شد و ملوان حاضر نشد که بازیکن در اختیار تیم منتخب گیلان قرار دهد و تیم منتخب بدون حضور بازیکنان ملوان و با اسکلت سپیدرود و چند بازیکن کمکی از ایرانمهر و با مربیگری محسن هوشنگی که مربی سپیدرود هم بود راهی مسابقات استانی شد و در ادامه احمد صومی عهده دار مربیگری تیم سپیدرود و منتخب گیلان شد.

سپیدرود در مسابقات استانی تیم منتخب تهران که همان تیم ملی ایران بود را با تساوی صفر صفر متوقف کرد و در دور دوم مسابقات حذف شد.

photo_2016-06-16_11-58-57

در فصل دوم لیگ استان یعنی 61-60 باز هم سپیدرود قهرمان شد تا باز هم ملوان دوم شود و باز هم ملوان حاضر به دادن بازیکن به تیم منتخب نشد و این بار سپیدرود با تمام حساسیت هایی که روی اسمش بود با نام سپیدرود در مسابقات حاضر شد در حالی که هیچ تیمی با نام باشگاهی در مسابقات حضور نداشت و حتی نفت آبادان هم با نام جنگ زدگان مقیم اصفهان در مسابقات حضور پیدا کرد.

photo_2016-01-31_11-34-30

بازی ها در مازندران برگزار شد و سپیدرود در دور اول قهرمان شد و در دور دوم که در تهران برگزار می شد با دو باخت و یک مساوی حذف شد.

در سال 63-62 مسابقات منتخب به لیگ سراسری قدس تبدیل شد و تا سال 69 ادامه پیدا کرد و دیگر خبری از تیم منتخب سال های اول نبود و این بار از دل لیگ استان بازیکنان مستعد به تیم منتخب دعوت می شدند تا در آوردگاه استانی شانس انتخاب شدن تیم ملی را داشته باشند. همان طور که رسول حقدوست و سید علی محمدی از سپیدرود و مرحوم قایقران از ملوان به تیم ملی دعوت شدند.

photo_2016-06-16_11-58-39

تا سال 1369 بازی ها به صورت استانی و با قهرمانی چرخش بین سپیدرود و ملوان و در اواسط دهه 60 و با تشکیل استقلال رشت بین سه تیم تقسیم می شد.

در کل می توان گفت که سپیدرود دهه 60 قدرتمند ترین تیم بعد از انقلاب بود.

سال 1370 ناصر نوآموز به ریاست فدراسیون فوتبال رسید و فوتبال ایران را از حالت منتخب استان به سمت لیگ باشگاه ها سوق داد.

سال 69 با قهرمانی ملوان و نائب قهرمانی استقلال رشت در لیگ استان به اتمام رسید و این دو تیم در طی بازیهای انتخابی موفق به حضور در اولین لیگ سراسری ایران موسوم به لیگ آزادگان شدند. در لیگ آزادگان تیم ها امنیت حضور ثابت نداشتند چون تیم استان هم می توانست جای آنها را در لیگ طی یک دوره بازی به نام جام برتر بگیرد.

photo_2016-01-31_11-35-29

اتفاقا همان سال استقلال رشت و ملوان رتبه خوبی در جدول داشتند و خود را در لیگ حفظ کرده بودند. اما در مسابقات جام برتر که با حضور ملوان، استقلال رشت، سپیدرود و استقلال انزلی برگزار شد، سپیدرود با پیروزی بر ملوان و استقلال رشت از لیگ استان جواز حضور در لیگ دسته اول سال 72-71 را به همراه ملوان کسب کرد و استقلال رشت در لیگ استان جایگزین سپیدرود رشت شد.

در سال 72-71 سپیدرود فصل پرآشوبی را سپری کرد مرحوم بیژن شعار اسپانسر تیم بود که در اواسط فصل تیم را از مرحوم صومی گرفت و خود مالک باشگاه شد حضور احمد صومی هم روی نیمکت سپیدرود دوام نیاورد و مرحوم شعاع تیم را به دست حسن روشن سپرد اما روشن هم روی نیمکت سپیدرود فقط چند بازی حضور داشت تیم دچار حاشیه و باندبازی چند بازیکن شده بود و در آخر سکان هدایت تیم را به حسن آذرنیا سپردند و سپیدرود هم به لیگ دسته دوم سقوط کرد.

سپیدرود در لیگ دسته اول جام آزادگان و در اولین و آخرین حضورش نتایج شایانی کسب نکرد خصوصا شکسست های دور برگشت لیگ سپیدرود را به طور کامل ناامید کرد.

نتایج سپیدرود در لیگ سال 71 و جدول کلی بازیها را در زیر مشاهده می کنید.

کشاورز تهران 4 سپیدرود رشت 1 سپیدرود 1 کشاورز 1
استقلال تهران 1 سپیدرود رشت 0 سپیدرود 0 استقلال 0
صنعت نفت 2 سپیدرود 0 سپیدرود 3 صنعت نفت 0
تراکتورسازی 4 سپیدرود 0 سپیدرود 1 تراکتورسازی 2
جوان ساری 1 سپیدرود 1 سپیدرود 1 جوان ساری 0
جنوب اهواز 2 سپیدرود 1 سپیدرود 1 جنوب اهواز 2
کمای شیراز 2 سپیدرود 0 سپیدرود 0 کمای شیراز 1
تیم بازی برد مساوی باخت زده خورده امتیاز
1 تراکتورسازی 14 8 5 1 23 11 21
2 کشاورز تهران 14 7 4 3 18 9 18
3 استقلال تهران 14 4 8 2 10 8 16
4 صنعت نفت آبادان 14 5 5 4 10 11 15
5 جنوب اهواز 14 5 3 6 13 13 15
6 کمای شیراز 14 2 6 6 14 8 10
7 وحدت ساری 14 3 2 9 16 22 9
8 سپیدرود رشت 14 2 3 9 9 21 7

تراکتور و کشاورز به مرحله دوم راه یافتند و در انتها پاس تهران قهرمان مرحله اول گروه دوم در ضربات پنالتی پرسپولیس را شکست داد تا قهرمان ایران در سال 71 شود.

نکته جالب توجه این بود که در همان سال استقلال علی رغم سوم شدن در گروه اول در مسابقات انتخابی کسب سهمیه نتوانست سهمیه خود را حفظ کند و جای خود را به پارس خودرو و تهران داد و به لیگ دسته سوم سقوط کرد و در مسابقات انتخابی هم سپیدرود نتوانست جای ملوان را بگیرد.

photo_2016-01-31_11-35-34 photo_2016-01-31_11-35-37

با تشکر از پیشکسوتان سپیدرود رسول حقدوست، مهرزاد نوغانی و ایرج خوالی که ما را در گردآوری این منابع یاری کردند.

قسمت سوم تاریخچه باشگاه سپیدرود: سپیدرود رویایی!
امتیاز به این پست

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

9 دیدگاه ارسال شده است

 • داماش همیشه زنده گفت:

  وااااای همش حرف گذشته رو میزنید بابا به خدا دیگه اون موقع تموم شد بیخیالش بشید فردا پس فردا لیگ شروع میشه همش چسبیدید به گذشته و آقاخان و این چرت و پرت ها

 • طرفدار فوتبال رشت نه رنگها گفت:

  عکسهای قدیمی خیلی خاطره انگیزه هر کس هم دوست نداره می تونه این سایت نیاد چون مطمئنا مدیر سایت مسئول قرار داد بستن با مربی نیست که بعضی ها انتظار دارن هیچ پست دیگه ای درباره تاریخ سپیدرود نذاره. ضمنا اون عکس نایاب جهانگیری با جام آقاخان رو در صفحه سپیدرود در ویکیپدیا قرار بدید.

 • داماش همیشه زنده گفت:

  برو بابا همین امثال تو باعث عقب موندگی فوتباله رشته همش تو خازره سیر میکنی آقاخان 6 تا تیم بوده 5 تاش از بنگلادش اونم یک شهرش داکا بوده خیلی کار شاقی نبوده الان محمه واسه ما که زمان داره میره

 • طرفدار فوتبال رشت نه رنگها گفت:

  معلومه که انزلیچی هستی وگرنه اینقدر عقده نداشتی اون موقعی که سپیدرود همین جام رو گرفت امثال تو و نود درصد تیمهای فعلی ایران زاییده نشده بودید

 • داماش همیشه زنده گفت:

  عادت ما هواداراست تا کم میاریم میگیم تو انزلیچی هستی آبروی هرچی هوادار رو بردی با اون ذهنت که واسه دوران قاجاره

 • طرفدار فوتبال رشت نه رنگها گفت:

  تو ابروی هوادار رو بردی که جام سپیدرود رو بی ارزش جلوه میدی و همین قدر نمیدونی که سپیدرود به عنوان نماینده ایران توی اون جام شرکت کرده و این یه نکته مهمه. ضمن اینکه مگه جام حذفی اون موقع غیر از این بوده که یه تیم با سه تا بازی قهرمان میشده. کسی که یک ارزن عقل داشته باشه می فهمه که هر چیزی جای خودش چون خیلی منطقی گفتم نوشتن از تاریخچه تیم منافاتی با پیگیریه کارهای فعلی تیم نداره ضمنا ابروی هوادار رو اونایی بردن که احمقانه پرچم روسیه اوردن من اگه نقدی به انزلیچی ها داشته باشم منطقی میگم و هیچ وقت مثل عقده ای ها فحش ناموسی نمیدم و در این صفحه هم نمیام تا هرچی خواستی برای دیوار جواب بنویسی

 • داماش همیشه زنده گفت:

  آخه چیکار به انزلی دارم من چی میگی تو من بحثم سپیدروده چرا همش حرف انزلی رو میزنی تا این ذهنیت از مغز امثال تو که هیچی نمیفهمی از فوتبال بیرون نره وضعیت سپیدرود همینه عاشق گذشته که هیچ افتخاری هم نداشتیم اون موقع هستی یکم سطح توقعمون باید بره بالا نه اینکه به آقاخان دلمون خوش باشه

 • Saeid rezaei گفت:

  سلام.لطفا اگه یلم یا تصوی یا مطلبی مربوط به بازی رفت وبرگشت بین سپید رود وپرسپولیس بیجار در لیگ سراسری ۷۰_۷۱ دارید به نمایش بگذارید یا برام ارسال کنید ممنونم.

 • سعید رضایی گفت:

  سلام لطفا از بازی پرسپولیس بیجار وسپیدرود رشت درسالهای۷۰ تا ۷۳ اگه فیلم عکس مطلبی دارید بزارید یا برام بفرستید ممنونم