وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

مشکلات مالکیتی و مدیریتی روزگار سپیدرود را سیاه کرد

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرودمشکلات مالکیتی ، مدیریتی و بدهی های این باشگاه ، سپیدرود را دچار بحران و نزول به لیگ دسته دوم کرد.

به گزارش سایت سپیدرود و به نقل از خبرگزاری ایرنا، تیم فوتبال سپیدرود رشت که با قدمتی ۵۰ ساله از تیم های پرطرفدار شهرستانی در سطح کشور بشمار می رود، دو سال پیش موفق شده بود به رقابت های لیگ برتر صعود کند اما در همان سال نتوانست سهمیه خود را حفظ و به لیگ دسته اول سقوط کرد.

اما تنزل سپیدرود به همین جا ختم نشد چون این تیم پس از سقوط از لیگ برتر به لیگ دسته اول، فصل گذشته نیز نتوانست نتایج خوبی را در این لیگ کسب کند و در نهایت به  لیگ دسته دوم سقوط کرد.

این نزول فاحش سپیدرود در دو فصل اخیر عوامل زیادی دارد اما به نظر اکثر کارشناسان، ضعف مفرط مالکیتی و مدیریتی و همچنین بدهی های سپیدرود باعث شد تا روزگار سپیدرود اینگونه تیره و تار  شود.

دو فصل گذشته که تیم سپیدرود در لیگ برتر حضور داشت مشکلات مالکیتی این تیم آغاز و در چند نوبت مالکیت این تیم در دو سال اخیر دست به دست شد که این امر لطمات جبران ناپذیری را به این تیم وارد کرد.

همچنین بدهی های به جا مانده از فصول گذشته در این تیم انباشته شد و هم اینک سپیدرود حدود ۱۲ میلیارد تومان بدهی دارد که این امر برای انتقال امتیاز این باشگاه دردساز شده است.

البته با فراخوان اداره ورزش و جوانان گیلان چند گروه برای در اختیار گرفتن باشگاه سپیدرود رشت پا پیش گذاشتند اما با شرایط موجود هیچ یک تاکنون موفق نشده اند .

از سوی دیگر ، مریم بخشی مدیرکل اداره ورزش و جوانان گیلان اعلام کرده بود که گروهی وضعیت مالی و اقتصادی متقاضیان خرید سپیدرود را بررسی می کنند تا این باشگاه حداقل از این بابت دچار مشکل نشود.

با این وجود و به گفته بخشی ، هم اینک شرایط دو گروه که یکی از آنان شامل پیشکسوتان سپیدرود و همچنین یک گروه که طرح های عمرانی این استان را در اختیار دارند،  برای در اختیار گرفتن سپیدرود بهتر است و به احتمال فراوان یکی از این دو گروه سپیدرود را در اختیار قرار خواهند گرفت.

اما پروژه انتقال امتیاز باشگاه سپیدرود رشت همچنان به درازا کشیده و این در حالی است که اکثر بازیکنان سپیدرود نیز از این تیم جدا شده اند و هنوز هیچ اتفاق مثبتی در این خصوص نیفتاده تا این تیم همچنان با بحران شدید مواجه باشد.

چند کارشناس فوتبال و مربیانی که سال ها در این تیم حضور داشته و یا به عنوان مربی در خدمت باشگاه پرطرفدار سپیدرود بوده اند، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، ضعف مالکیتی و مدیرتی را مهمترین عامل بحران سپیدرود می دانند.

مشکلات مدیریتی و بدهی باعث مشکلات سپیدرود شد 

مجید جهانپور  از پیشکسوتان و یکی از معروف ترین مربیان فوتبال گیلان در این خصوص در مصاحبه با ایرنا اظهار داشت: متاسفانه سپیدرود رشت در چند سال اخیر به دلیل مشکلات مدیریتی و بدهی های زیاد دچار بحران است که باعث شده تا این تیم پرطرفدار به لیگ دسته دوم سقوط کند.

وی که سال ها به عنوان سرمربی در تیمهای گیلانی فعالیت داشته، افزود: اما همه تیمهای ما به خصوص سپیدرود رشت از پشتوانه مناسب پرطرفدار برخوردارند که این هواداران بسیار تاثیرگذار هستند و خوشبختانه سپیدرود نیز یکی از تیمهای پرطرفدار در گیلان و حتی بین تیمهای شهرستانی محسوب می شود که می توان از این امر به عنوان یک امتیاز مناسب استفاده کرد.

وی که عنوان کمک مربی تیم ملی فوتسال را در کارنامه خود دارد، ادامه داد: خریدار سپیدرود باید از این  امتیاز مثبت نهایت استفاده را ببرد چون هوادار یک پشتوانه بسیار مناسب محسوب می شود و این امتیاز، آرزوی بسیاری از تیمهای متمول است که از آن بی بهره اند.

وی بیان کرد: البته سپیدرود مجبور است از صفر شروع کند و با مدیریت و کادر قوی در رقابت ها حضور یابد و از سوی دیگر باید از وجود مسئولان در بخش های مختلف برای کمک به تیمی همچون سپیدرود استفاده کنیم و اگر مسئولان نمی توانند در بخش مالی کمک کنند، در سایر موارد همچون فراهم کردن و در اختیار گذاشتن زمین تمرین به تیمهایی همچون سپیدرود کمک کنند.

جهانپور اضافه کرد: به هرحال امیدواریم که هرچه زودتر وضعیت مالکیت این تیم پرطرفدار مشخص شود تا کادرفنی و بازیکنان این تیم مشخص و تمرینات سپیدرود نیز آغاز شود.

ضربات خواسته و ناخواسته بر پیکره سپیدرود رشت 

اما یکی دیگر از کارشنان فوتبال گیلان و یکی از مربیانی که سال ها در باشگاه سپیدرود حضور داشت، در مصاحبه با ایرنا اظهار کرد: متاسفانه مسئولان ورزش و فوتبال خواسته یا ناخواسته ضرباتی را به تیم فوتبال سپیدرود رشت وارد کردند که این تیم قدیمی و ریشه دار به این روز افتاده و به لیگ دسته دوم سقوط کرده و هم اینک نیز وضعیت مالیکت آن مشخص نیست.

سید امیر فرحسینی افزود: عمده ترین مشکل سپیدرود رشت، وضعیت مالکیتی و مدیریتی و همچنین بدهی های زیاد این تیم است که در چند سال اخیر گریبان این باشگاه پرطرفدار را گرفته است.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط موجود اگر این تیم واگذار شود، خریدار جدید نیز نمی تواند به تنهایی این تیم را نجات دهد چون کار بسیار سختی است و اعتقاد دارم که به طور حتم باید با ورود معاون سیاسی امنیتی استانداری گیلان، فرماندار رشت ، هیات فوتبال و اداره ورزش و جوانان این استان مشکلات سپیدرود حل شود.

وی که به مدت ۱۹ سال به عنوان مربی و مدیر در تیمهای پایه سپیدرود فعالیت داشت، بیان کرد: این در حالی است که با ورود این مسئولان، سپیدرود می تواند در دوره کوتاه مدتی در لیگ دسته دوم حضور موفق داشته و به لیگ دسته اول صعود کند و پس از آن، خود را برای صعود به لیگ برتر آماده کند.

فرحسینی در ادامه به وضعیت مبهم مالکیتی این باشگاه نیز اشاره و خاطرنشان کرد: علی کریمی که زمانی به عنوان مالک و سرمربی در تیم سیپدرود حضور داشت خدمات ارزنده ای را انجام داد اما اگر وی هنوز نقشی در مالکیت این باشگاه دارد، باید آن را در اختیار بگیرد وگرنه بدون هیچگونه ادعا، تیم را به طور کامل واگذار کند و او به همراه کیومرث بیات که از وی به عنوان آخرین مالک باشگاه سپیدرود نام برده می شود، دیگر نباید در خصوص این تیم صحبت و اظهارنظر کنند.

مشکلات مالکیتی بلای جان سپیدرود رشت

اما یکی دیگر از مربیان و کارشناسان فوتبال گیلان در خصوص وضعیت کنونی سپیدرود در مصاحبه با ایرنا اظهار داشت: سپیدرود مشکل مالکیتی دارد که این امر باعث شده تا این تیم پرطرفدار به چنین وضعیتی دچار شود.

محسن عبدنصراللهی افزود: با توجه به اعلام اداره ورزش گیلان مبنی بر واگذاری امتیاز باشگاه سپیدرود، پیشکسوتان این تیم پا پیش گذاشته تا سپیدرود را در اختیار بگیرند اما تاکنون هیچ اتفاقی نیفتاده است و نمی دانم که چرا اداره ورزش و جوانان گیلان اقدامی را انجام نمی دهد و کار را به تاخیر می اندازد.

وی ادامه داد: انتخاب های اشتباه اداره ورزش و جوانان گیلان در خصوص تعیین مدیر و مالک سپیدرود باعث شده که این تیم قدیمی با چنین مشکلاتی مواجه شود و هم اینک نیز باید رقابت های خود را در لیگ دسته دوم ادامه دهد.

وی که در چند بازی سپیدرود را در رقابت های لیگ برتر به عنوان سرمربی هدایت کرد، بیان کرد: البته هم اینک خریداران برای در اختیار گرفتن این باشگاه پرطرفدار و قدیمی گیلان با طرح و برنامه آمده اند و امیدوارم که یک خریدار و مالک قدرتمند این تیم را در اختیار بگیرد.

عبدنصراللهی در خاتمه تصریح کرد: به هرحال امیدواریم که هر چه زودتر تکلیف این تیم نیز مشخص شود تا سپیدرود با قدرت در لیگ دسته دوم حضور یافته و بتواند بلافاصله به رقابت های لیگ دسته اول راه یابد.

هواداران این تیم دارای پیشینه گیلانی نیز امیدوارند بار دیگر شاهد جاری شدن و خروش سپیدرود به سوی قله های موفقیت باشند .

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.