وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

معضل داوران در نیم فصل دوم؛ تیم های طلبکار

ایران ورزشی

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – بعد از انتشار آمار اشتباهات تأثیرگذار داوری در نیم فصل اول رقابت‌ها، رییس هیأت فوتبال استان مازندران و رییس سابق کمیته داوران فدراسیون فوتبال هم زیان‌هایی که تیم فوتبال نساجی از داوری متحمل شده است را تأیید کرده. این تأییدیه حالا به معنای بروز مشکلات جدیدی است در داوری‌های نیم فصل دوم. چه VAR بیاید و چه نیاید.

سوال اینجاست که آیا فدراسیون فوتبال تدبیری برای حل این مشکل دارد؟ حالا که می‌توان این معضل را پیش‌بینی کرد، بهتر نیست راه‌حلی برای آن پیدا کرد؟

به خصوص حالا که مدت‌هاست نوع چینش داوران از سوی دپارتمان و کمیته داوری مورد انتقاد است و در تمام طول این مدت نه فریدون اصفهانیان به این نقدها پاسخی داده است و نه مسوولان فدراسیون برای رسیدگی به این نقدها تلاشی داشته‌اند.

اواسط نیم فصل اول بود که در فریدون اصفهانیان در یکی از دوره های آموزشی در حضور داوران الیت سخنرانی کرد و گفت که قضاوت داوران در لیگ، اشتباهات تأثیرگذاری نداشته‌اند. او حتی در بخشی از صحبت‌هایش باشگاه‌ها و مربیانی که مدام نسبت به داوری‌ها اعتراض می‌کردند را به شلوغ‌کاری برای پوشاندن نقطه‌ضعف‌های تیم خود متهم کرد.

همان زمان هم البته مسوولان باشگاه نساجی نسبت به این صحبت‌های رییس کمیته داوران واکنش نشان دادند اما حالا که نیم فصل به پایان رسیده و بررسی دقیق‌تری درباره اشتباهات داوری نیم فصل صورت گرفته، مشخص شده که تیم‌های نساجی و ذوب آهن بیش از همه تیم‌ها از داوری‌های لیگ متضرر شده‌اند. دقیقاً دو تیمی که بارها و بارها در طول نیم فصل اول، نسبت به قضاوت داوران معترض بودند و متهم شدند به شلوغ کاری.

حالا حتی اعتراض‌ها نسبت به اشتباهاتی که علیه تیم فوتبال نساجی صورت گرفته‌ است، از اعتراض مربی، بازیکن یا حتی مدیریت باشگاه هم فراتر رفته و رییس هیأت فوتبال استان مازندران، به عنوان شخصی که هم عضو هیأت رییسه فدراسیون بوده و هم مدتی مسوولیت کمیته داوران را بر عهده داشته، آمار اشتباهات داوری علیه تیم فوتبال نساجی را ۹ مسابقه از ۱۵ بازی انجام شده اعلام کرده است و این یعنی نساجی در بیش از نیمی از بازی‌هایش به خاطر اشتباهات داوری متضرر شده و امتیاز از دست داده است.

غلامرضا بهروان در همین رابطه می گوید: «انتخاب برخی از داوران برای بعضی از مسابقات حساسیت برانگیز بود، به هر حال نساجی در ۹ مسابقه از ۱۵ بازی نیم‌فصل اول از اشتباهات داوری متضرر شد. هرچند تأکید می‌کنم داوران ما همگی شریف هستند. من خودم سال‌ها داور بوده‌ام و در کمیته داوران هم حضور داشتم. داوران ما مردانی زحمتکش و پاک هستند.»

او همچنین تأکید می‌کند: «به هر حال اگرچه تیم‌ها باید آستانه تحمل خود را بالا ببرند اما وقتی میزان اشتباهات داوری از حد استاندارد خارج می‌شود، همه چیز بهم می‌ریزد. داوری هم یک مهارت انسانی است اما وقتی میزان اشتباهات داوری زیاد می‌شود آستانه تحمل از دست می رود.

قطعا اشتباهات داوران ما عمدی نبوده و سهوی است و ما پاک‌ترین داوران را داریم. اما بهتر است که کمیته داوران در چینش داوری‌ها هم دقت و تمرکز لازم را داشته باشد.»

تأییدیه رییس هیأت فوتبال استان مازندران به عنوان یک منبع مشرف به امور داوری، حالا کار را برای قضاوت‌ بازی‌های نساجی در نیم فصل دوم به مراتب سخت‌تر می‌کند.

اگر سیستم VAR علی رغم وعده‌های داده شده نرسد یا حتی اگر این سیستم کمک‌‌داور ویدئویی در ورزشگاه‌ها راه‌اندازی شود. باز هم نمی‌توان تضمین کرد که داوری بازی‌های این تیم تحت تأثیر آمار و ارقامی واقع نشود که درباره اشتباهات داوری نیم فصل اول‌شان منتشر شد.

در واقع در داوری‌های نیم فصل دوم، با پدیده جدیدی مواجه خواهیم بود که می‌تواند قضاوت داوران را در برابر تیم‌هایی که بیش از حد متضرر شده‌اند و یا بیش از حد سود برده‌اند، تحت تأثیر قرار دهد.

همان‌طور که پیش از این هم تا حدودی شاهد چنین اتفاقاتی بودیم. همیشه وقتی هجمه‌ای علیه تیم خاصی شکل می‌گیرد، خواه ناخواه قضاوت داوران در بازی‌های آن تیم را تحت تأثیر خود قرار دهد. چه برسد به حالا که آمار و ارقامی هم در همین رابطه منتشر شده تا از این به بعد مشکلات جدیدی در زمینه داوری داشته باشیم.

البته که انتشار آمار اشتباهات تأثیرگذار داوران، بیش از پیش به لزوم راه‌اندازی سیستم کمک‌داور ویدئویی (VAR) تأکید دارد و تحقق وعده فدراسیون فوتبال مبنی بر ورود این سیستم می تواند تا حدودی از بروز مشکلات این چنینی جلوگیری کند اما اگر یک درصد این برنامه عملی نشود، آیا فریدون اصفهانیان می تواند پاسخگوی سیل اعتراض هایی باشد که به سمت کمیته داوران روانه خواهد شد؟

آن هم بعد از آشکار شدن اختلاف‌هایی که بین کمیته داوران و دپارتمان داوری وجود دارد و به تغییر مداوم داوران برخی بازی‌ها در طول لیگ منجر می‌شود.

پروسه کاهش اشتباهات داوری در فوتبال تکمیل نمی‌شود مگر اینکه بعد از مشخص شدن اشتباهاتی که در این زمینه محرز شده است حالا فدراسیون فوتبال به طور جدی برای اصلاح داوری ها تصمیمی بگیرد.

تصمیمی حتی فراتر از ورود سیستم کمک‌داور ویدئویی که با مشکلات ریشه‌ای و اختلاف هایی که امروز در کمیته داوران وجود دارد، بعید نیست که VAR  نه تنها مشکل‌گشا نباشد که معضلی شود روی همه مشکلات داوری فوتبال.

معضل داوران در نیم فصل دوم؛ تیم های طلبکار
امتیاز به این پست

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.