وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

منطبق بر آیین نامه انضباطی فیفا؛ امنیت بر عهده باشگاه است

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – بر اساس نظر صریح فیفا امنیت استادیوم ها بر عهده باشگاه ها است.

به گزارش سایت سپیدرود و به نقل از ورزش سه، در پی حواشی که در بازی پرسپولیس – داماش در فینال جام حذفی رخ داد اختلاف نظرهایی در این باره به وجود آمده بود. سازمان لیگ و به دنبال آن مهدی تاج گفتند که امنیت دراستادیوم ها بر عهده فدراسیون فوتبال نیست و نیروی انتظامی هم به این نکته اشاره کرد تعداد حضور تماشاگران در استادیوم های فوتبال باید توسط باشگاه یا سازمان لیگ مدیریت شود و وقتی تماشاگر پشت درب تجمع می کند نمی تواند آنها را به داخل استادیوم راه ندهد.

جالب اینکه این نظرات ملاک رای رکن های قضایی فدراسیون فوتبال در مورد پرونده فینال جام حذفی بود. کمیته اخلاق با اشاره به این نکته که قصور از سازمان لیگ بود برای سعید فتاحی و حیدر بهاروند حکم محرومیت در نظر گرفت اما کمیته استیناف اعلام کرد امنیت استادیوم بر عهده سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال نیست و بر همین اساس احکام صادره از سوی کمیته اخلاق را نقض کرد.

ماده ۱۶ آیین نامه انضباطی فیفا به صراحت در این باره حرف زده است که از این قرار است:

ماده ۱۶ – نظم و امنیت در مسابقات

۱) باشگاه‌ها و فدراسیون‌های میزبان، مسئولیت برقراری نظم و امنیت را در داخل و اطراف ورزشگاه قبل، حین و بعد از مسابقات بر عهده دارند. آنها در قبال هر نوع حادثه‌ای مسئول هستند و می‌توانند مشمول اقدامات و دستورالعمل‌های انضباطی شوند مگر اینکه بتوانند ثابت کنند به‌هیچ‌وجه در سازماندهی مسابقه سهل‌انگاری نکرده‌اند. به‌طور ویژه فدراسیون‌ها، باشگاه‌ها و ایجنت‌های رسمی برگزاری بازی‌ها که مسابقات را سازماندهی می‌کنند باید:..

الف) میزان خطر ناشی از مسابقه را ارزیابی کرده و آنهایی که به‌طور خاصی ریسک بالایی دارند را به اطلاع نهادهای فیفا برسانند.

ب) قوانین ایمنی موجود (مقررات فیفا، قوانین ملی، توافقات بین‌المللی) را رعایت کرده و به‌کار گیرند و از هرگونه احتیاط ایمنی که شرایط ایجاب می‌کند در ورزشگاه‌ها و اطراف آن، قبل، حین و بعد از مسابقه استفاده کنند.

پ) از امنیت مسئولان بازی، بازیکنان و مسئولان تیم میهمان مطمئن شوند.

ت) مقامات محلی را آگاه سازند و با آنها به‌طور فعال و مؤثر همکاری کنند.

ث) اطمینان حاصل کنند که قانون و نظم در ورزشگاه‌ها و اطراف آن حفظ می‌شود و مسابقه به‌درستی برگزار خواهد شد.

۲) تمامی فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها مسئول رفتار نامناسب یک یا چند نفر از هواداران‌شان هستند که رفتارهای زیر را انجام می‌دهند و ممکن است با اقدامات انضباطی جریمه شوند؛ حتی اگر بتوانند ثابت کنند که هیچ سهل‌انگاری در رابطه با سازماندهی مسابقه انجام نداده‌اند:

الف) هجوم یا تلاش برای هجوم به زمین بازی

ب) پرتاب اشیا

پ) روشن‌کردن مواد آتش‌زا یا هر چیز دیگری

ت) استفاده از لیزر یا چیزهای الکترونیکی شبیه به آن

ث) استفاده از حرکات، کلمات، اشیا یا هر وسیله دیگری برای انتقال پیامی که برای یک رویداد ورزشی مناسب نیست، به‌ویژه پیام‌هایی که ماهیت سیاسی، ایدئولوژیکی، مذهبی یا توهین‌آمیز دارند.

ج) خسارت زدن

چ) ایجاد اختلال در سرودهای ملی

ح) هر بی‌نظمی دیگری که در ورزشگاه یا اطراف آن مشاهده شود.

مهدی تاج دیشب در مراسم قرعه کشی بازی های لیگ برتر به آیین نامه فیفا اشاره کرد و گفت امنیت در استادیوم ها برعهده باشگاه است و دقیقا به همین خاطر باشگاه ها را مجاب کرد پیش از شروع فصل مسایل امنیتی را در استادیوم های خود لحاظ کنند که یکی از آنها بلیط فروشی اینترنتی است که موجب می شود باشگاه روی تعداد حضور تماشاگر در استادیوم مدیریت داشته باشد و دیگری گیت های الکترونیکی است که مانع از ورود اشیاء خطرناک از جمله نارنجک به استادیوم می شود.

از سویی همه باشگاه ها مجاب شدند در استادیوم هایی که بازی می کنند دوربین تشخیص هویت تماشاگر نصب کنند تا اگر تماشاگری خطا کرد شناسایی و جریمه شود.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 15 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.