وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

نساجی کم خطاترین و سپاهان پرخطاترین تیم های لیگ برتر

متریکا / محمدامین صادقی ، میثاق شفیعی

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – در این فصل سپاهان با ۱۷/۵، پرسپولیس با ۱۶/۹ و صنعت نفت با ۱۶/۸ خطا در هر بازی بیشترین خطا در بازی را بین تمام تیم های لیگ داشته اند.

در تیم سپاهان که رتبهٔ اول از این حیث را دارد؛ حملاتی با تعداد زیاد بازیکن می‌بینیم که در لحظهٔ انتقال به دفاع می تواند مشکل ساز باشد. اینجاست که برای توقف ضدحملهٔ خطرناک حریف باید مرتکب خطا شد.

از طرفی استراتژی کلی این تیم استفاده از بازی بلند و درگیری های هوایی است که باز هم دلیلی برای گرفتن خطاهای بیشتری از بازیکنان شان توسط داوران است.

پرسپولیس و دفاع منطقه ای فشرده اش که قبلا هم دربارهٔ آن توضیح دادیم؛ آمار خوب سه گل خورده تا اینجای فصل را به جا گذاشته که حضورش در این لیست نشان می‌دهد تا حدودی بازی درگیرانه‌شان در عملکرد خوب دفاعیشان تأثیر مثبت داشته است.

پرسپولیسی‌ها با شیفت‌های سریع دفاعی به منطقهٔ نزدیک توپ و سپس بستن فضا و درگیری برای تصاحب توپ دفاع می‌کنند که باعث می‌شود در مناطقی از زمین به علت شیفت کامل تیم به اطراف توپ، فضاهایی خالی ایجاد ‌شود که تیم مقابل با تعویض منطقه مناسب می تواند وارد فضایی خالی شود و برتری عددی ایجاد کند.

موقعیتی بسیار خطرناک! پرسپولیسی ها برای کنترل چنین موارد خطاهایی ریز انجام می دهند. که سهمی در این آمار دارند.

مقابل تیم های قدرتمندی مثل سپاهان و پرسپولیس که مدعی قهرمانی هستند؛ حریفان با توجه به سطح پایین تر در جریان مسابقه و اختیار کمتر بر توپ، معمولا روی ضربات ایستگاهی سرمایه‌گذاری می‌کنند و استراتژیشان بر اساس گرفتن خطا است. این هم دلیل دیگری است که موجب سوت زدن زیاد داور می‌شود.

اما تیم صنعت نفت، تیمی است که هم پر تعداد حمله می‌کند و هم پر تعداد دفاع می‌کند. به همین دلیل سازماندهی دفاع این تیم زمان زیادی می‌خواهد که خطا پس از لو رفتن توپ و عدم موفقیت در بازپس گیری توپ این زمان را برایشان فراهم می‌کند. دلایل دیگر مثل درگیری‌های بیشتر به سبب ویژگی‌های بازیکنان و اقدام بیشتر برای گرفتن توپ هم بی تأثیر نیستند.

سه نام غیر منتظره در صدر کم خطاترین تیم های لیگ برتر قرار گرفتند. نساجی مازندران، ماشین سازی تبریز و پارس جم در حالی در این لیست قرار دارند که جز تیم های میانه و پایین جدول لیگ محسوب می شوند.

به طور معمول تیم هایی خطاهای کمتری مرتکب می شوند که مالکیت توپ بالایی در بازی ها دارند و در بخش زیادی از ۹۰ دقیقه بر تیم حریف تسلط دارند. در حالی که سه تیم کم خطای لیگ میانگین مالکیت توپ بالایی تا به اینجای فصل از خود به ثبت نرساندند.

نساجی که با میانگین (۱۱.۶) خطا در هر بازی در صدر کم خطاترین تیم‌های لیگ قرار دارد، تا به اینجای فصل به طور میانگین در هر بازی (۴۸.۵ %) مالیکت توپ را در اختیار داشته است.

تیمی که اصولا با توجه به سبک مورد علاقه جواد نکونام فوتبالی واکنش‌گرا و درگیرانه‌ ارائه می‌دهد. ماشین‌سازی هم که با میانگین (۱۲.۳) خطا در رده دوم این لیست قرار دارد، به طور میانگین در هر بازی مالکیت توپ (۴۷.۷ %) از خود به ثبت رساند.

پارس جم تنها تیم در این لیست محسوب می‌شود که مالکیت توپ بالاتر از پنجاه درصد دارد. جمی ها با میانگین مالکیت توپ (۵۰.۹ %) در هر بازی (۱۴.۲) بار مرتکب خطا شدند.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.