وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

نویسنده مهمان: گفتمانی غیر فوتبالی با سرمربی سپیدرود / علی نظر محمدی چگونه خلاق تر عمل کند؟

مهندس کیوان بهمنش

عضو کانون هواداران مستقل سپیدرود رشت

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود – شاید قدرتمندترین روش پویا برای تحریک کردن ذهن فرا هوشیار، سیال سازی ذهن به طور منظم است. شمار زیادی از مربیان موفق فوتبال در سطح ملی و جهانی با استفاده از اندیشه خلاق بیش از هر شیوه ایی که تاکنون ابداع شده ، به موفقیت رسیده‌اند.

این موضوع به اندازه‌ای قدرتمند است که وقتی استفاده از آن را شروع می‌کنید، احساس می‌کنید که به جلو پرتاب می‌شوید. انگار که در همین لحظه پا روی پدال گاز زندگی خود گذاشته‌اید. مربیانی که از روش سیال سازی ذهن استفاده کرده اند از ایده و نتایج عالی که به دست آورده اند هم خود شگفت زده شده اند و هم هوادران فوتبال. شیوه سیال سازی ذهن بسیار ساده است و یکی از علل قدرتمند بودن این روش هم همین سادگی آن است.

استفاده از این روش بسیار ساده است!

آقای علی نظر محمدی، همشهری به قول ما رشتی ها خوش گوشت. هم اینک که این یادداشت را می خوانید خواهش می کنم کاغذ سفیدی را بردارید و هدف یا مسئله خود را در ورود به باشگاه سپیدرود، به شکل یک سوال بر بالای آن کاغذ سفید بنویسید!

تا جایی که امکانش وجود دارد سوال را مشخص و دقیق بنویسید تا ذهن شما بتواند جواب‌های عملی برای آن پیدا کند. برای مثال اگر می‌خواهید طی فصل آتی کشتی توفان زده تیم فوتبال سپیدرود را به ساحل آرامش یعنی صعود به لیگ یک برسانید، این هدف را به شکل سوال (چگونه می‌توانم در یک فصل، فقط یک فصل سپیدرود را به لیگ یک هدایت نمایم؟) مطرح کنید، این طرز طرح سوال، جواب‌های احتمالی شما را بسط می‌دهد.

انتخاب سوال تا حدود زیادی کیفیت جواب‌های شما را مشخص می‌سازد، هر چه سوال بهتر باشد جواب مفیدتر خواهد بود پس از نوشتن سوال، باید خودتان را وادار کنید که دست کم بیست جواب به آن بدهید. گاه بیستمین جواب ارزشمندترین جواب می‌باشد.

وقتی شروع به نوشتن می‌کنید سه تا پنج جواب اول تا حدود زیادی ساده است. به ایده‌های ساده‌ای اشاره می‌کنید:

(باید تلاش کنم) ، (باید ساعت کارم را افزایش دهم) ، ( باید بازیکنان فقط اثربخش انتخاب نمایم و نه بازیکنان کارا! ) ، (باید از آنالیزورهای جوان و با دانش روز فوتبال در فرایند تحول و صعود سپیدرود همانند استفاده نمایم ) و…

پنج جواب بعدی کمی دشوارتر به دست می‌آیند و ده جواب آخر از همه سخت‌تر است! اما خودتان را وادار کنید که حتماً به بیست جواب برسید. حالا جواب ها را به دقت مرور کنید و دست کم یک نقطه نظر را از میان آن‌ها انتخاب کنید و بلافاصله دست به کار شوید این بخش دشوار و تعیین کننده فرآیند سیال سازی ذهن شما است.

هر چه روی موضوع جدیدی سریع‌تر دست به کار شوید ایده‌های بیشتری برای حل کردن آن مسئله و یا رسیدن به هدفتان پیدا می‌کنید. هر چه ایده بیشتری به دست آورید احتمال اینکه کاری را که دقیقا باید انجام دهید پیدا کنید، بیشتر می‌شود.

اگر قرار باشد این شیوه سیال سازی ذهن را پنج روز در هفته اجرا کنید و هر روز در زمینه حل مسایل بیست ایده تولید کنید، هفته‌ای صد ایده به دست خواهید آورد، در طی بیست هفته شما به دو هزار ایده جدید می‌رسید.

به این نکته توجه کنید که مربیان سنتی و معمولی به طور متوسط در سال به سه یا چهار ایده می‌اندیشند و اغلب حتی این را هم بکار نمی‌گیرند کاری که شما می‌کنید شما را در موقعیت عالی قرار می‌دهد. ذهن شما پیوسته با ایده‌های نو جرقه می‌زند.

اینگونه در تمام مدت روز پیرامون شما با ایده‌های نو محاصره می‌شود. ایده ها کلیدهای موفقیت در آینده کاری و ورزشی شما هستند. ایده ها سنگ های زیر پای شما هستند که می‌توانید روی آن‌ها گام بردارید و به هدف‌هایتان برسید. ایده ها ابزاری هستند که می‌توانید از آن‌ها برای حل مسایل خود استفاده کنید. ایده ها می‌توانند شما و بازیکنان تیمتان را غنی‌تر، شادتر، خشنودتر و موفق‌تر سازند.

در محدوده این ایده ها و نقطه نظرهاست که عناصر کلیدی موفقیت نهفته‌اند. وقتی همه روزه صبح اول وقت از روش سیال سازی ذهن استفاده می‌کنید، در تمام روز خود را تحریک می‌کنید و به آن واقعیت می‌بخشید. در این شرایط دیگران حیرت می‌کنند که شما چگونه به این سرعت می‌توانید برای مسایل خود راه حل‌های مفید فراهم آورید.

مربیان ورزشی معمولا به نقطه نظرهای جدیدی مانند سیال سازی ذهن به دو طریق واکنش نشان می‌دهند:

گروه اول که نود درصد مربیان ما را شامل می شوند؛ می‌شنوند، سری تکان می‌دهند، بعد به خانه می‌روند و کاری صورت نمی‌دهند. نمونه آن را در فصل پیش شاهد بودیم که به هیچ وجه از روش های خلاقانه رهبری برای تغییر مسیر بحرانی تیم سپیدرود استفاده نکردند. آنان در بحرانی ترین روزهای سپیدرود در فصل قبل همانگونه عمل کردند که در روزهای آرامش سپیدرود عمل می کردند . نگارنده شاهد تمرین سپیدرود در بحرانی ترین روزهای فصل قبل در ورزشگاه دکتر عضدی رشت بودم و به واقع دچار پارادوکس شده بودم!

nazar91460270172

بعد به آن ده درصدی می‌رسیم که اقلیت خلاق هستند، مربیانی مثل شما که به گفته دوستان در دوره های مربی گری همواره آموزنده خوب و شاگرد مستعدی بوده اید، امیدوارم که جزء این اقلیت ده درصدی مربیان ما قرار گیرید. مربیانی که روش سیال سازی ذهن را می‌آموزند و بلافاصله آن را به خدمت می‌گیرند، در جریان شکل دادن به آینده ورزشی خود، ضرورت دارد که عادت به سرعت عمل کردن را وقتی ایده خوبی می‌شنوید در خود ایجاد کنید.

رابطه مستقیمی میان اینکه شما پس از دریافت ایده به چه سرعتی آن را بکار می‌گیرید و احتمال اینکه آیا اصولا این ایده را بکار می‌گیرید یا نمی‌گیرید وجود دارد! دنیای فوتبال پر از ایده‌های خوب است. در همین شهر ما جوانانی هستند که یک نرم افزار فوتبالی بسیار خوب تدارک دیده اند. جوانانی هستند که در فصل گذشته فوتبال لیگ برتر کشور، آنالیز آنها بارها از برنامه پرمخاطب نود پخش شده است. جستجو نمایید آنان را خواهید یافت!

اما تنها معدودی از مربیان این ایده ها را دریافت می‌کنند و بکار می‌بندند. لطفا به توانمندی‌های ذهنی خود ایمان بیاورید. خودتان را دست کم نگیرید صرف این حقیقت که می‌توانید ایده‌ای داشته باشید بدان معنا است که شما احتمالا از توانمندی برخوردارید که می‌توانید آن ایده را به مرحله عمل بگذارید.

با بکارگیری قانون جذابیت و فعالیت ذهن فرا هوشیار، می‌توانید آنچه را که لازم داشته باشید، به زندگی ورزشی خویش راه دهید. مهم این است که برنامه و هدف شما باید روشن باشد و شما هم به شدت خواهان دستیابی به این هدف باشید.

جناب آقای علی نظر محمدی دوست داشتنی و با تعصب؛ ذهن فرا هوشیار شما سخت تحت تاثیر سه عامل تحریک می‌شود این سه عامل عبارت‌اند از:

1- هدف‌های به شدت مطلوب

2- مسایل فشارآورنده

3- سوالات مناسب و بجا

داشتن هدف‌های به شدت مطلوب در کنار اشتیاق، پشتکار زیاد و هیجان خاص جنابعالی که زبانزد دوست و دشمن قرار گرفته، ذهن فرا هوشیار شما را فعال می‌کند و شما را به سطح بالاتر هوشیاری و اطلاع از امکانات واقع در پیرامونتان می‌رساند.

مسایل فشارآورنده و مهم که بخواهید آن‌ها را حل و فصل کنید، همراه با سیال سازی منظم ذهن، خلاقیت را در شما افزایش می‌دهد و شما را به اقدام کردن و دست به کار شدن تشویق می‌کند.

و سرانجام سوالات مناسب و بجا که در اول این یادداشت خدمت شما ارائه شد، سبب می‌شوند ایده‌های جدید در شما شکل بگیرند و ذهن شما را به روش‌های جدید انجام دادن کارها هدایت کنند. پست و موقعیت شما در باشگاه سپیدرود هر چه باشد، از نظر من ، شما کارتان در این فصل ، فقط حل کردن مسایل بسیار دشوار فرایند صعود به لیگ یک خواهد بود.

در تمام مدت روز، باید این کار را انجام دهید. هر چه مسئله بزرگ‌تر، دشوارتر و گسترده‌تر باشد، امکان اینکه به موفقیت دست یابید و سریع‌تر در این فراموشخانه فوتبال کشور ارتقاء پیدا کنید افزایش می‌یابد. موفق ترین رهبران در هر شغل و کسب و کاری کسانی هستند که مسایل بیشتر و بزرگ‌تری را حل و فصل می‌کنند.

و همشهری خوب من این را هم به خاطر داشته باشید، اگر به هدفی نرسید علتش این است که مسئله‌ای را حل نکرده‌اید!

برایتان از صمیم قلب، مانا شدن در فوتبال میهنم را آرزو می نمایم.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 14 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

8 دیدگاه ارسال شده است

 • حسین گفت:

  متن خوب و جالبی بود و امیدوارم آقای نظرمحمدی حتما این متن رو بخونه.خیلی کار سختی واسه این فصل داره و توقعات بالایه و همچنین مخالفان فراوان نظرمحمدی منتظر یک لغزش هستند تا جو رو برای وی خراب کنند.امیدوارم بازیکنان خوبی جذب سپیدرود بشه و مدعی باشیم.همین که دارو دسته آقای ناظمی تو این تیم نباشه یه حرکت مثبت و روبه جلو هستش.از این جمله آخر نویسنده این متن خیلی خوشم اومد:و همشهری خوب من این را هم به خاطر داشته باشید، اگر به هدفی نرسید علتش این است که مسئله‌ای را حل نکرده‌اید!
  عالی بود این جمله.به امید موفقیت ارتش سرخ گیلان

 • امیرمهدی اعلایی گفت:

  با عرض سلام امیدوام که اقای نظر محمدی به دقت این مقاله را مطالعه کند وبا ایجاد چالش و درک موقعیت حساس سپیدرود دنبال راهکارهای مطمئن برای موفقیت تیم محبوب شهرمان تلاش مضاعف داشته باشد .کانون هوادران مستقل سپیدرود با تمام توان خود از کادر فنی جدید حمایت خواهد کرد . به امید روزهای خوب برای فوتبال شهرمان و سپیدرود رشتت که عاشق ترین و پرشور ترین هوادارهارو داره .

 • سینا گفت:

  درود جناب کی منش هوادار منطقی و عاشق و دلسوز سپیدرود کبیر و نفرین بر انسان های سود طلب و …؟ .
  انتخاب سرمربی جدید سپیدرود برای برخی خوش ایند و برای برخی ناگوار بود اما من به عنوان یک سپیدرودی از این انتخاب بسیار خوشحالم و هر روز که می گذرد مشخص می شود این انتخاب درست بوده است . اما سخنی دارم با رییس هسئت کشتی آقای هدایتی واقعا برای شما متاسفم که خارج از تخصص شما و مسئولیت شما وارد دعوای انتخاب سرمربی سپیدرود شدید من فک نمی کنم شما مسئولیتی و ربطی به این انتخاب داشته باشید من هنوز ربط این مسئله را نفهمیده ام . روی سخن دیگر من با آقای کامران جعفری است . می شود ایشان بگوید چند سال است ممنوع التصویر هستند ؟ چطور شد پس از یک دهه سکوت وارد بازار حمایت از عبد نصرالهی شده اید . آقای محسن از مربیان تحصیل کرده ماست سپیدرودی است و ما دوستش داریم اما باشگاه نظر محمدی را انتخاب کرد می تونید بگید به شما چه ربطی دارید که حتی نزدیک است از ماهواره علیه باشگاه جوسازی کنید . من برای باشگاه متاسفم چرا اطلاعیه نمی دهد و این آدم خوش سابقه را معرفی نمی کند که چه سابقه ای دارد ؟ وقتی سکوت می کنید افرادی مثل جعفری بخودشان حق می دهند هر حرفی بزنند وقتی شما باشگاه را به زدو بند متهم می کنید آیا باشگاه نمی توان شما را به زور گیری رسانه ای متهم کند؟ اقای جعفری مراقب باش پرده ها نیافتد ؟! می دانید که چه می گویم …؟؟

 • saeid گفت:

  ايران سپيدرود

  ممنون از ايشون كه اينچنين زيبا قلم فرسايي كردند

 • // خدای ورزش گفت:

  //

  من آن مورم که بر پایم بمالند …

  نه زنبورم که از نیشم بنالند …

  چگونه شکر نعمتگذارم …

  که دارم زور و آزاری ندارم …

  //

 • // خدای ورزش گفت:

  $$$

  ،،،،

  ((( گرت از دست برآید دهنی شیرین کن … )))

  ((( مردی آن نیست که مشتی بزنی بر دهانی … !!! )))

  ،،،،

  $$$

 • Mammad_Ba گفت:

  ایرااااان سپیدرود

 • // خدای ورزش گفت:

  .

  خداوندا ما را بیامرز …