وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

نکته روز – راستگویی؛ اتمام فضیلت ها

محمدحسین قدیری

یکرنگ که باشی،

زود چشمشان را می‌زنی؛

خسته می‌شوند از رنگ تکراریت ….

این روزها دوره‌ی رنگین کمان‌هاست….

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – «صداقت»، «برادر عدل است» و «ستون محکم خانه ایمان»، «لباس زیبای کمال و جمال انسان»، گلی است که تنها در خاک پاک دل های وارسته می روید.

چه واژه بلند و پاکی که همه ژاله ها به خلوص و زلالی اش رشک می برند و همه گل های اخلاق، عطر و طراوت او را به سر و سینه می زنند.

مثل رکوع همیشگی شاخه های بید مجنون، بی ریا و افتاده است.

عکس عروس صدق در آلبوم خوبی ها، از زیباترین تصاویر زندگی به شمار می رود. یاس از رایحه دل انگیزش مست می شود و آواز خوش باران، از خاکی و مردمی بودنش حکایت می کند.

رویش گلبوته صداقت در فصل سبز توجه و دعا، به باغ زندگی، صفا و تازگی می بخشد. پیچک انحراف دروغ و ریا، در سایه این گلبن زیبا جان می دهد و می میرد و برعکس پژمردگیِ راستی، باعث و یرانی دامنه سرسبز کوهپایه فطرت و رشد قارچ سمّی بدی ها و تبسم شیطانی علف های تلخ، بدمزه و بدمنظر صفات زشت می شود.

علف هایی که با قهقه های نموّشان، جام های زهر و شوکران خود را به کام گشوده گل های فضائل می ریزند و چون گرگ گرسنه به دسته گلبرگ های نیکی ها حمله می کنند و قلب نازکشان را می درند، علف هایی که با تلخی خود، جان شیرین مناجات را از حلقوم تنگ غنچه های راز و نیاز بیرون می کشند.

با پرواز پرستوی صدق در آسمان دل مؤمن، مژده فصل شادی و بهار رزق و برکت به زندگی داده می شود؛ پرستویی که با حضورش، خبر از رسیدن دسته دسته کبوتران سفید ملکات اخلاقی به فضای آبی حرم خدا ـ قلب مؤمن ـ می دهد و خداوند رحمان، چه خوب پرده از تندیس زیبای صدق برداشته، آن جا که می فرمایند:

ای گل هایی که در باغ ایمان نفس می کشید! نماز عشق و بی ریای خود را به گلی اقتدا کنید که قبای نازک و سفید صدق و صفا را بر تن دل و جوارح خود کرده است؛ آن که صندوقچه قلبش، گوهر نفیس «راستی» را در آغوش خود گرفته:

«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا إتَّقُوا اللّه َ وَ کُونُوا مَعَ الصّادِقینَ»

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

10 دیدگاه ارسال شده است

 • خوشبین گفت:

  احسنت بر شما سایت محترم و رادنی عزیز

 • صادق گفت:

  سه نوع دوستی است که در همه جا پر سود و با ارزش است و سه نوع دوستی دیگر هست که زیان آور و باعث پشیمانی است : دوستی با کسانی که در دوستی خود پایدار و با وفا هستند و با کسانی که درستکار و راستگویند و با آنان که تجربه بسیار دارند، سودمند است، ولی دوستی و رفاقت با چاپلوسان، ریاکاران و یاوه گویان موجب بدبختی و رسوایی است.

 • گوهری گفت:

  در این دور و زمانه برای خیلی ادم ها صداقت و راستی مهم نیست و می بینند شما چقدر سود می رسانید

 • ساسان گفت:

  ابرارجان مردم تی چومان هتو راست فاندره و با شجاعت هم دوروغ گه . صداقت ای بابا اصن پیدا نیبه

 • کامران گفت:

  ازهر آدمی به اندازه شعورش انتظار داشته باشیم،
  حداقل اینطوری کمتر عذاب می کشیم … !؟

 • یاسر گفت:

  دوست من ! اگر در مورد شما هم بد گفتن سکوت کنین چرا که می دونم بازار دروغ با حرف زدن شما بیشتر داغ میشه

 • وحید گفت:

  راستی در گفتار و کردار، انسان را محبوب دل ها و منبع شایسته اعتماد برای مردم می سازد. در حالی که ریا و نفاق و دروغ، افزون بر آنکه شخص را در جامعه و پیش خدا، بی اعتبار می سازد، سبب گسستن پیوندهای اجتماعی نیز می شود و افراد را پیش یکدیگر بی اعتماد می کند. انسان های دروغگو به دوگانگی در شخصیت دچار می شوند و به همین دلیل، به هنگام برملا شدن دروغ و ریاکاری شان، گرفتار رنج و عذاب وجدان می شوند. در حالی که افراد راستگو و راست کردار، چون تنها آن گونه که می نمایند هستند، وجدان آرامی دارند و از آشکار شدن باطن خویش نزد مردم نگران نیستند.
  به قول سعدی شیرازی
  طاعت آن نیست که بر خاک نهی چهره خویش / صدق پیش آر که اخلاص به پیشانی نیست

 • امیدی گفت:

  سلام . شخصی همیشه به همسایه ها و دیگران حسودی می کرد و از این بابت خیلی هم عذاب می کشید، روزی به درگاه خداوند متعال نالید و از او یک ماده گاو درخواست کرد. همسایه ای که شاهد تقاضای او بود، گفت : «چون تو خیلی حسودی، خدا به تو گاو نمی دهد، مگر از خدا بخواهی که اول گوساله ای به همسایه ات بدهد و بعد ماده گاوی به تو». شخص حسود در جواب گفت : «حالا که این طور است، نه می خوام خدا گوساله را به همسایه ام بدهد، نه ماده گاوی را به من . »

 • فرشید گفت:

  بچه هاسپیدرودی سلام اگه امکان داره سایت اقای چلاورت روبرام ارسال کنید

 • امین (سپیدرود) گفت:

  خیلی وقته آقای رادنی دیدار عزیز مطلبی نمیذاره !!!
  به مطالب متعصبانه ایشون عادت کرده بودیم
  مخصوص مطالبی که در مورد رشت میذاشتن