وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

نکته روز – چیز و چیزک

رضا بابایی

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – ضرب‌المثل‌ها را با‍‍ید خ‍‍یل‍‍ی جدّ‍‍ی گرفت. گاه‍‍ی عصاره و خلاصۀ فرهنگ ملت‍‍ی را م‍‍ی‌توان در هم‍‍ین کلمات صم‍‍یم‍‍ی و عبارات ساده د‍‍ید.

برخ‍‍ی از ضرب‌المثل‌ها به‌طور شگفت‌انگ‍‍یز‍‍ی مایه های معرفت‍‍ی دارند و انسان تعجب م‍‍ی‌کند که چگونه مردم عام‍‍ی، این بار سنگ‍‍ین را قرن‌ها به دوش کش‍‍یده‌اند تا به ما برسانند.

به مَثَل، هم‍‍ین جملۀ ساده و کوچه‌بازار‍‍ی «بد آن است که نباشد» سرشار از آموزه های  عرفانی و  فلسفی است. نصف مهم کتاب عدل اله‍‍ی ‌شهید مطهر‍‍ی، توض‍‍یح هم‍‍ین جملۀ کوتاه است.

اگر م‍‍ی‌خواه‍‍ید مفاد و پ‍‍یام ا‍‍ین مَثَلِ مردم‍‍ی را خوب بفهم‍‍ید، اول‍‍ین کار‍‍ی که با‍‍ید بکن‍‍ید ا‍‍ین است که ه‍‍یچ‍‍ی دربارۀ آن نخوان‍‍ید.  فقط پ‍‍یش خود تکرارش کن‍‍ید و در آن ب‍‍یند‍‍یش‍‍ید.

یک ضرب‌المثل د‍‍یگر هم هست که با همه سادگ‍‍ی و قدرت‍‍ی که در واقع‌نما‍‍ی‍‍ی دارد، فوق‌العاده ز‍‍یرکانه، عارفانه، جامعه‌شناسانه، ف‍‍یلسوفانه، معرفت‌شناسانه و … است:

«تا نباشد چ‍‍یزک‍‍ی، مردم نگو‍‍یند چ‍‍یزها». دوستانه به شما توص‍‍یه م‍‍ی‌کنم تکل‍‍یف خودتان را با ا‍‍ین ضرب‌المثل روشن کن‍‍ید و موضع‍‍ی شفاف در برابر آن بگ‍‍یر‍‍ید؛ ز‍‍یرا قبول ‍یا رد آن، آثار ب‍‍ی‌شمار‍‍ی در روح و ذهن و باورها‍‍ی قلب‍‍ی شما خواهد داشت.

برا‍‍ی من به‌تجربه ثابت شده است که واقعا هم‍‍ین‌گونه است که ا‍‍ین مَثَلِ را‍‍یج م‍‍ی‌گو‍‍ید. بس‍‍یار کم و نادر پ‍‍یش م‍‍ی‌آ‍‍ید که «چ‍‍یزها» بدون «چ‍‍یزک‍‍ی» باشند، و النادر کالمعدوم.

چ‍‍یزها هم‍‍یشه حکا‍‍یت از چ‍‍یزک‍‍ی دارند؛ هم در م‍‍یان حوادث روزمرّۀ زندگی و هم در جهان معرفت و دانش. مهم، تشخ‍‍یص چ‍‍یزها از چ‍‍یزک است.

البته گاه‍‍ی هم خ‍‍یل‍‍ی مهم ن‍‍یست؛ چون بالاخره چ‍‍یزها کار خود را م‍‍ی‌کنند و چ‍‍یزک را بر کرس‍‍ی اثبات م‍‍ی‌نشانند. شا‍‍ید بتوان ا‍‍ین ضرب‌المثلِ عام‍‍یانه را ‍‍یک‍‍ی از پشتوانه‌ها‍‍ی مهم و محکم معرفت‌شناس‍‍ی عام دانست؛ به‌و‍‍یژه ا‍‍ینکه هر چه اختلاف و تهافت و تناقض است، م‍‍یان چ‍‍یزها است، نه چ‍‍یزک‌ها.

دروغ بودن چ‍‍یزها، گاه‍‍ی ما را از چ‍‍یزک راست غافل م‍‍ی‌کند. افسوس.

تا نباشد راست، ک‍‍ی باشد دروغ

آن دروغ از راست م‍‍ی‌گ‍‍یرد فروغ

نکته روز – چیز و چیزک
امتیاز به این پست

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

16 دیدگاه ارسال شده است

 • حامد گفت:

  مصاحبه مایلی کهن : حالا بفهمند که ترکی با ما چه کرد ؟
  «بعضی ها همه چیزشان به فوتبال بسته است اما من با آنکه عاشق فوتبال هستم نگاه دیگری دارم. شاید بخندید اما فوتبال برای من مثل عرفان می ماند. فوتبالی که می گویند سیاه و سفید و سرخ نداریم. فوتبالی که می گویند اگر دیدی حریفت روی زمین افتاده و می توانی گل بزنی کار ارزشمند را انتخاب کن و توپ را به بیرون بزن. فوتبالی که ۹۰ دقیقه است اما ۹۰ سال تجربه به شما منتقل می کند. در همین بازی اخیرمان برابر خونه به خونه اتفاق نادری را دیدم. دقیقه ۵ بازی بازیکن ما در محوطه جریمه سرنگون شد و داور به او اخطارداد. حالا اینکه بازیکن ما تمارض کرده و یا واقعا روی او خطا شده بحث دیگری است اما این همه فوتبال دیده ایم کجا چنین اتفاقی افتاده است که داور دقیقه ۵ به جای مدیریت کردن اخطار بدهد و اعتماد به نفس بازیکن را پایین بیاورد؟»

 • سمانه لایقی گفت:

  میدونید چیه؟این سوال واقعا بعضی وقتا ذهن منو به خودش مشغول میکنه اینکه میگن تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها درسته آیا؟مخصوصا وقتی تو یه وضعیت خاصی قرار میگرم و کسی بهم میگم خوب تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها!جالبه که خیلی راحت این حرف و میزنن!واصلا یه کم به این ذهنشون مراجعه نمیکنند که آخه آدم حسابی شاید اصلا اون چیزکی که میگن واقعا چیزی نبوده که اونا فکر میکنند!شاید سوء تفاهم بود!مشکل این آدما اینه که یه لحظه خودشونو نمیذارن جای اون کسی که به راحتی واسش حرف درآوردن!واقعا جای تاسف داره!

 • مهرداد گفت:

  از اونجائیکه ما ایرانیها فضولیم وبه خیلی از حرفها ورفتارهای دیگران دقت میکنیم …کاملا درسته این ضرب المثل

 • میثم گفت:

  نه قبول ندارم مردمی که اهل غیبت هستن همیشه دنبال ایرادای مردم میگردن! حتی اگه خیلی خیلی کوچیک باشه یا حتی عیبی نباشه!!! مردم حرفشونو میزنن چه چیزکی باشه چه نباشه!

 • حمید گفت:

  نه نه نه، من قبول ندارم… جلو دهن مردمو نگیری به چیزای ممکن الوجودم ایراد میگیرن. تو اعتنا نکن… مهم نیستن. بخای به حرفشون گوش کنی نمیتونی زندگی کنی اصلا.

 • جمالی گفت:

  من اصلا این ضرب المثل قبول ندارم…. همون چیزکی رو بعضی آدما به وجودش میارن و میرسوننش به چیزها….. کلا بعضیا دوس دارن برا مردم حرف درست کنن و دلیلش اینکه یا خیلی فضولن و از این کارا لذت میبرن یا اینکه از رو دشمنی و حسادت برا یکی حرف درس میکنن و هدفشون تخریبه آدماست.

 • فرهاد گفت:

  درسته چون تا ی چیزی منبع درست و حسابی نداشته باشه کسی ب خودش اجازه نمیده دربارش حرف بزنه

 • رشتی گفت:

  بی وجود این میفهمی؟
  پس چه بالایی سر تیم ما اوردین؟
  تو رشت جبران میکنیم
  دنیا فقط رشت

 • آبرار گفت:

  آقای مایلی کهن میدونی کجا این اتفاق افتاده>>؟؟؟ هونجایی که ثانیه ۱۰ بازی واسه تیمت یه پنالتی نا حق گرفتن و یه اخطار به دروازه بان سپیدرود دادن..خیلی هم ازش نگذشته که یادت نمیاد همین چند ماه پیش بودش…ثانیه ۱۰ بازی ثانیه ۱۰

 • فراز گفت:

  ((((حامد عزیز))))
  به مشکلی که چندی پیش براتون سود بوده,ایراد نگیر که ناحقیه.
  موقعی که مااز اون پنالتی عجیب غریب تو اون زمان عجیب تر تو بهت و حیرت بودیم, شما همه جشن گرفته بودین.
  اما حالا با حادث شدن اتفاقی *شاید* مشابه, اعتراض می کنی و این درست نیست.
  ((((سمانه لایقی))))
  حرفایی که می زنی,واسه اکثر آدما پیش اومده.
  درکت می کنم.
  ((((جمالی))))
  چیزک رو گاهی ما آدم ها هستیم که بوجودش میاریم و می رسونیمش به چیزها.
  جدا لایک داری..

 • حامد گفت:

  اقا فراز سلام . من ملوانی نیستم یه سپیدرودیم . مصاحبه مایلی را گذاشتم تا بدونه که ظلم تاوان داره

 • فراز گفت:

  حامد
  بله من فکر کردم یه ملوانی هستی و اومدی الان اینارو می گیD:
  حق با شماست دوست من.

 • فرهاد گفت:

  خخخ ما با هم مشکل داریم همش دنبال ملوانی میگردیم بهش گیر بدیم بس کنید آقا ای بابا چیکار دارید اونارو سرمون تو کار خودمون باسه

 • محمد گفت:

  افتضاح بزرگ پنالتی دقیق ۹۳ برای ملوان مقابل پارس جنوبی بود که نشان از فسادهای سازمان یافتست
  از سوتهای اساسی و مهمی که بجا زده میشه و مثلا ذوب اهن رو چند فصل پیش در لیگ برتر حفظ میکنه یا ملوان رو چند فصل اون اخرای جدول لیگ برتر نگه میداشت و سقوط نمیکرد.
  سوتهای پنجاه پنجاه و اشتباهات داوری بحث دیگریست این سوتهای بموقع داستانه دیگری داره و اونجاهای لازم خرج میشه

 • فرهاد گفت:

  خب محمد جان یچیز رو میگی چیز دیگر هم بگو خوب نیست چون با ملوان مشکل داری هرچیزی رو به زبان بیاری چرا نمیگی پنالتی دقیقه ۸۵ برای ملوان گرفته نشد و چه بسا اون گرفته میشد ملوان ۸ د قیقه فرصت زدن گل دوم رو هم داشت بیه دیگه این حرفهای صد من یه قاز

 • سعید گفت:

  من طرفدار سپید رودم ولی این حرفها را نمی فهمم ملوان پرسپولیسس و … هر که فوتبال بهتر بازی کنه حقش است ولی دوست دارم این بهتر بازی کردن را سپیدرودی ها انجام بدهند
  حق تیمی که بهتر بازی کنه برد چرا دشمنی با ملوان و پرسپولیس و استقلال برای یک فوتبال بهم توهین می کنید!! حیف از ادب و مهمان نوازی که ایرانی ها شهره اند بخاطر فوتال هر اشتباهی می کنند انوقت خودشان را متعصب و با فرهنگ معرفی میکنند کسی بهتر بازی کند حقش بردن است همین ولی من سپید را دوست دارم باید مربی کار بلدی بیاید که فوتبال بلد باشد نه معرکه گیری