وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

نگاه روز/ سپیدرود؛ هویت کلانشهر رشت

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – از عمر باشگاه سپیدرود رشت پنجاه سال می گذرد و قرار بود که این باشگاه به عنوان قطب فوتبال گیلان به حیات خود ادامه دهد اما در عمر طولانی خود تنها در مقاطعی توانست هم در سطح فوتبال استان و هم در سطح فوتبال باشگاهی کشور بدرخشد.

سپیدرود در تاریخ حیاتش همواره با فراز و نشیب های فراوانی مواجه بوده است و طی این سال ها، به طور مکرر دست به دست شده است ولی آنچه که مهم هست و پایدار مانده، یک نکته است که سپیدرود هم چنان جاریست و برای هواداران پرحرارتش، محبوب و دوست داشتنی است.

ما در استان گیلان افتخارات زیادی داشته ایم: نخستین داروخانه شبانه روزی ایران (داروخانه کارون)، نخستین کتابخانه ملی ایران (کتابخانه ملی رشت)، نخستین خانه سالمندان و معلولین ایران (آرسن میناسیان) و نخستین بانک ایران (بانک سپه)، در رشت تأسیس شد و رشت اولین شهربرای صادرات و واردات با اروپا نیز بود. همچنین نخستین بازیگرتئاتر زن ایران و نخستین مهندس کشتی‌سازی درایران (مرحوم مهندس محمود اعتمادزاده معروف به به‌آذین) از شهرستان رشت پای به عرصه حیات گذاشتند. نخستین چاپخانه، نخستین روزنامه و نخستین طرح جامع شهر و نخستین های دیگری هم در افتخارات ما هست.

اما امروز خوب است بپرسیم در کجا قرار داریم؟ آیا همه آن اولین ها و حتی رودخانه سفیدرود، سرنوشتی بهتر از باشگاه سپیدرود دارند؟ این موضوع را از این منظر یادآور می شویم که، با رویکرد آسیب شناسانه این عقب ماندگی و درجا زدن ها مورد توجه قرار گیرد و به ویژه این انتظار وجود دارد که شخصیت ها، رسانه های جمعی، نهادهای اجتماعی، نمایندگان محترم مجلس، مراکز علمی و دانشگاهی به این موضوع عنایت ویژه داشته باشند.

پوشیده نیست اگر سپیدرود رشت تاکنون توانسته است به حیات خود ادامه دهد مرهون و مدیون سرمایه اجتماعی این تیم است و نشان می دهد که سپیدرود تا چه حد، در روح و جان مردم رشت، ریشه دارد و بازیکنان، مربیان، پیشکسوتان و هواداران، زنجیره توسعه و حفظ این سرمایه عظیم بوده اند.

سرمایه اجتماعی، حاصل پدیده هایی چون اعتماد متقابل، تعامل اجتماعی متقابل، گروه های اجتماعی، احساس هویت جمعی و گروهی، احساس وجود تصویری مشترک از آینده و … است؛ اما آیا از این سرمایه اجتماعی در تقویت هویت بومی، توسعه ورزش و انسجام اجتماعی و … به درستی استفاده شده است؟

و حتی می توان این پرسش اساسی را مطرح کرد چرا استان گیلان به رغم برخورداری از همه ظرفیت های خدادادی و سرمایه انسانی با کفایت، استانی توسعه یافته معرفی نمی شود؟ آیا مدار توسعه نیافتگی گیلان ریشه در فقر منابع مادی وانسانی دارد یا درکمبود سرمایه اجتماعی؟ برای پاسخ به این پرسش باید، مطالعات جدی تری صورت پذیرد و برای عملیاتی کردن و تقویت سرمایه اجتماعی استان، تلاش بیشتری انجام گیرد.

ایجاد و تقویت نهادهای اجتماعی یکی از راه حل های ساختاری برای افزایش سرمایه اجتماعی در استان است و سپیدرود به عنوان یک نهاد اجتماعی می‌تواند موجب افزایش سرمایه اجتماعی در استان شود. باید همواره نسبت به تولید، حفظ، ترمیم وتقویت سرمایه اجتماعی بکوشیم و بالا رفتن سرمایه اجتماعی به معنای کاهش آسیب های اجتماعی، کاهش هزینه تبادلات و تعاملات درحوزه‏های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی، بسط و گسترش مشارکت و تعاملات اجتماعی شهروندان و نهادهای مدنی و … خواهد بود.

باشگاه سپیدرود، پایبندی و رعایت اصول اخلاقی در رفتار، گفتار، عملکرد و تصمیمات و ایجاد روابطی مبتنی براخلاقیات را از اصول بینادین خود می داند. نسبت به مسئولیت اجتماعی خود آگاهی دارد. سود انگار و منافع محور نیست.

وجود وفاق، همدلی، اعتماد و محبت بین مدیران و مسئولان، مردم و جامعه هواداری خود را ضروری می داند و برای تقویت و توسعه هنجارها و ارزش های دینی و اجتماعی تلاش می کند و استراتژی فرهنگی باشگاه، نظام نامه هواداری، نظامنامه رفتاری بازیکنان و کادر فنی و اداری و فوتبال پاک و سالم و … مبتنی بر این اصل، انجام گرفته است. تربیت نیروی انسانی و کسب عناوین قهرمانی، بدون توجه به رعایت و حفظ ارزش‌های اخلاقی و اعتقادی و فرهنگ پهلوانی و جوانمردی، مزیتی ندارد.

یکی از مشکلات مهمی که تقریباً آحاد جامعه و خانواده‌ها با آن دست به گریبانند، معضل بیکاری است که بر اساس اظهارات مسئولان محترم استان، گیلان رتبه سوم بیکاری کشور را دارد. بیکاری آثار فرهنگی و اجتماعی غیرقابل جبرانی دارد که پس از اشتغال فرد نیز باقی می‌ماند.

استان گیلان از جمله استان هایی است که به دلیل برخورداری از مزیت های فراوان طبیعی و انسانی و فرهنگی و … می تواند با سرمایه گذاری در حوزه ورزش، بخشی از مشکلات بیکاری جوانان را حل نماید. مادامی که مشارکت بخش خصوصی در حوزه ورزش صورت نگیرد و سرمایه های این بخش به مدد ورزش استان نیاید، نمی توان به اهداف توسعه کمی و کیفی ورزش و ایجاد اشتغال در این بخش دست یافت.

فوتبال یک صنعت است و نقش باشگاه ها در این صنعت از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و به عنوان هسته اصلی آن به شمارمی روند و همانند کارخانه تولیدی عمده ترین نقش را در توسعه اقتصادی این صنعت ایفاء می کند.

برای توسعه ورزش نباید سرمایه گذاران خصوصی بخش ورزشی در پیچ و خم سیستم اداری، معطل شوند. باید تسهیلات مناسب در اختیار بخش خصوصی قرارگیرد. عدم رغیبت و تمایل بخش خصوصی در این حوزه به عدم بازدهی مناسب سرمایه گذاری در این بخش مربوط می شود و این امر موجب می گردد که سرمایه گذاران در این بخش سرمایه گذاری نکنند. جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی در ورزش فقط با تشویق سرمایه گذاران، شدنی نیست، بلکه دولت باید به عنوان پشتیبان ، فرایند سرمایه گذاری در این بخش را تضمین و تسهیل کند.

باشگاه سپیدرود به بخش خصوصی تعلق دارد اما این انتظار وجود دارد سرمایه گذاری و برنامه های فرهنگی، ورزشی و اقتصادی باشگاه سپیدرود مورد حمایت مسئولان محترم استان و شهر رشت قرار گیرد. به ویژه نقش شورا و شهرداری در نحوه مشارکت بخش خصوصی ورزشی اهمیت ویژه ای دارد.

شهرداری بر اساس بند ۲۱ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها، می تواند به عنوان یک نهاد خدماتی با شناخت و آگاهی دقیق از تأثیر ورزش در جامعه و سلامت و بهداشت شهروندان، ساخت ورزشگاه ها و در توسعه فضاهای ورزشی و حمایت مستقیم از باشگاه های ورزشی، نقش مؤثری ایفاء نماید و تحقیقا باشگاه سپیدرود می تواند در سبد حمایتی شورا و شهرداری رشت قرار گیرد.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

26 دیدگاه ارسال شده است

 • sadegh asheri گفت:

  احسنت بر نویسنده این نوشته ی بسیار پر مغز و دقیق و نکته سنج.عالی بود و کاملاً صحیح بود.

 • فرهادسپیدرود گفت:

  دو نویسنده متن گرم ولی داداش لازم نبود اینهمه زحمت بکشی و نگارش کنی تا دللایل عقب ماندگی استان رو ذکر کنی ..دلیل فقط یه جمله هستش… این روزها ادمهای کوچیک تو راس کارهای بزرگ قرار دارن و ادمهای بزرگ یا تو حاشیه قرار داده شدن یا بر سر کارهای کوچیک..خیلیها رو میشناسم که سواد خواندن و نوشتن درست ندارن بقولی صابون رو یا سین مینویسن سابون..ولی تو مشاغل اداری و دفتری مشغول کار هستن…!!!!!

 • علی خمامی گفت:

  ای ول فرهاد سپیدرود و داماش.حرف حق جواب نداره.

 • میثم گفت:

  اقا بین تیم های لیگ یکی تظرسنجی تلویزیونی۳رو بفرستید به۳۰۰۰۰۹۲۹پرطرفدار ترین تیم لیگ یک آبراران غیرت قربان

 • وحید گفت:

  آقا میثم سه ساعت قبل اطلاع رسانی کردم

 • وحید گفت:

  واقعا مطلب خوب و پر مغزی راجع به کلانشهر رشت گفته شد
  باید اضافه کرد مردم رشت اواین شهر بودند که به دختران اجازه حضور در مدرسه دادند زمانی که اقوام دیگران این کار را نکوهش می کردند

 • وحید گفت:

  مایه خوشحالی و مسرت است به اطلاع برسانم طبق نظرسنجی شبکه ورزش سیما یپیدرود با اخنلاف چشم گیر پرطرفدارترین تیم لیگ یک ایران است

 • وحید گفت:

  مایه خوشحالی و مسرت است به اطلاع برسانم طبق نظرسنجی شبکه ورزش سیما سپیدرود با اخنلاف چشم گیر پرطرفدارترین تیم لیگ یک ایران است

 • حسین گفت:

  اگه داماش تو نظرسنجی بود اونوقت چی میشد.

 • پدرام گفت:

  اونقت حسین بازم صبح که از خواب پا میشدی هنوز مایلی کوهان مربیتون بود هنوز زیر ما تو جدول دست و پا میزدید و هنوز تو سایت ما پرسه میزدی و من هم بهت میگفتم شلخت جان اوا فکر کن بعد دهن گشادتو باز کن نظرسنجی محبوب ترین تیم لیگ. ۱ بود نه کل لیگ ها و لیگ ۲ و ۳٫آره قربونش

 • کوروش گفت:

  دمت گرم پدرام خوب بنای انه بقچه میان.

 • حسین گفت:

  آقا پدرام بی ادب نباش.سوال من اینه بر فرض داماش هم تو لیگ ابود اونوقت این نظرسنجی رو می ذاشتن چه نتیجه ای داشت.درضمن شما انتظار نداشتید ملوان این همه رای بیاره.با اون که رشت ۵برابر یابیشتر از انزلی جمعیت داره اماتیمهاتون دوبرابر ملوان هم طرفدار نداره.خیلی ضایعست.

 • روزبه نوروزی گفت:

  بسیار زیبا . حرف حق زدید . درود بر نویسنده این مقالع

 • روزبه نوروزی گفت:

  اقا فرهاد سپیدرود درست گفتی دادش . بنده به عنوان یک گیلک و رشتی اصیل وقتی به ادارجات رشت مراجعه می کنم احساس قریبی می کنم . انگار در اداره ای رفتم که داخل رشت نیست چون اکثر افراد قومیتی غیر رشتی دارند. یه نگاه به لیست افراد همین شورای شهر رشت بیاندازید چند نفر گیلک و اصالت رشتی دارند . که دلشان برای این شهر همچون یک رشتی اصیل بسوزد

 • روزبه نوروزی گفت:

  مقاله

 • روزبه نوروزی گفت:

  بسیار زیبا . حرف حق زدید . درود بر نویسنده این مقاله

 • مهدی گفت:

  دم ما رشتیها گرم که به اذعان خود اروپاییهای همسایه هر کدوم از تیمهامون بیان توی نظرسنجی اولن. این اصالت تیمهامونو نشون میده و مردمی بودنشونو. مثل انزل چی ها نیستیم که با نیروی دریایی و رانت و سرباز از ۴ گوشه ایران، بخوایم اسم در کنیم و اگه نیروی دریایی نباشه و رانتش نباشه و سرباز نگیریم، بشیم استقلال انزلی و با همه کله گنده های شهرکمون ظرف ۵ سال نیست و نابود بشیم.

 • مهدی گفت:

  یه جایی خوندم جناب مهدی حسنی مقدم از مربیان آکادمی نیروی دریایی و مربی جوانان نیروی دریایی بعد از بازی نیروی دریایی با سپاسی که یه گل دقیقه ۵ زدن و با وقتهای تلف شده ۹۰ دقیقه توی زمین خودشون زندانی بودن و محکوم به دفاع، فرمودند: هفته آینده نساجی را در قائمشهر میبریم چون در خطه گیلان و مازندران هیچ تیمی توان بردن نیروی دریایی را ندارد!! جهت یادآوری به ایشان باخت دو بر صفر نیروی دریایی در بابل که زمین و زمان اون تیم رو در بابل برده اند را باید اشاره کرد. خخخخخخخخخخخخخخخخخخخ

 • مهدی گفت:

  حسین، قهرمانیهای نیروی دریایی توی لیگ برتر رو خوب اومد و کلی باعث خنده ما شد. دمش گرم. نیروی دریایی با حمایت نظامی ۵۰ ساله و به تبع اون جذب همه جوانان سرتاسر گیلان و درکنارش جذب سرباز از ۴ گوشه ایران ، سالها توی رده های کاندید سقوط دست و پا زد و سه مرتبه هم علیرغم اینهمه حمایت و رانت و نیروی غیربومی، سقوط کرد. فقط در جام حذفی که همه دنیا میدونن جام شگفتیهاست ، توی پنجاه سال ۷ با به فینال رسید و حالا دم از قهرمانیها میزنن!! خودتونو دیگه گول نزنین. پنجاه سال حمایت و رانت و سرباز منجر به ۷ فینال حذفی شد و فوتبال همیشه خصوصی و بدون رانت و حامی مالی رشت هم طی فقط ۵ سال حمایت پگاه، یک بار به فینال حذفی رسید. با یه حساب سرانگشتی میشه فهمید که پول و حمایت و رانت و نیروهای سراسر استان و سربازهای سراسر کشور این نتیجه رو برای نیروی دریایی بدنبال داشت و اگه نیروی دریایی در شفت یا خواچکین یا هرجای دیگر استان این پول و حمایت رو میذاشت الان همین سوابق متعلق به شفت یا خواچکین بود. جام حذفی جام شگفتیهاست و در تمام دنیا تیمهای دسته سومی میان و تیمهای قدر رو میبرن مثل قشقایی امسال و یا اون تیم آلمانی که اسمش هم یاد آدم نمیمونه و از یه روستا اومد و هفته قبل با دورتموند بازی داشت!! اگه راست میگین چرا نیروی دریایی یه مرتبه توی لیگ سراسری با اینهمه رانت و سرباز، قهرمان نشد ولی از وقتی تراکتور اومد و همین حمایت ۵۰ ساله شما رو فقط چند ساله که داره تا قهرمانی حذفی و لیگ هم رفته؟!! حمایت و سرمایه باید عرضه هم کنارش باشه که شهرکنشینها نداشتن و فوتبالشون بدون نیروی دریایی و جذب جوانهای سراسر استان مثل تامینی و نزهتی و رستمی و اشجاری و نوری و غلامی و ملکی و هزاران جوان با استعداد غیر آبای دیگه و همچنین جذب سربازهایی مثل مسلمان و ماهینی و یوسفی و افشین و کنعانی زادگان و پورقاز و کوروشی و ابوالحسن جعفری و فرزاد جعفری و حسین ابراهیمی و افشین چاوشی و شهاب کرمی و فشنگچی و سیدمحمد حسینی و هزاران سرباز دیگه، هیچ شاخی رو نتونسته توی لیگ سراسری بشکنه و نهایتش استقلال انزلی میشه که با همه به اصطلاح، کله گنده های خودشون ظرف ۵ سال محو و نیست میشن. اگه این ۵۰ سال از …. نیروی دریایی نخورده بودین و عوایدشو در بعد مالی و نیروی انسانی نبرده بودین الان مثل استقلال انزلی محو شده بودین و مثل ما نیستین که بدون همه اینها دوتا تیم پرهوادار داریم که ایران اونها رو با ریشه هاشون میشناسه و عدم توفیقاتشون برمیگرده به بی پولی و حمایت نداشتن در فوتبال تمام دولتی ایران. عن زلی اگه فوتبال داشت باید استقلال انزلی الان پا به پای سپیدرود و داماش رقابت میکرد و اون میشد رقابت واقعی فوتبال دو شهر ولی رقابت سپیدرود و داماش با نیروی دریایی یه رقابت ناسالمه چون تیمهای رشتی حمایت دولتی و نظامی و رانت و نفوذشو ندارن ولی نیروی دریایی با همه اینهاست که داره به حیاتش ادامه میده.

 • پدرام گفت:

  حسین شلخت منم میگم فرض کنیم اگه اونهمه این فصل براتون پنالتی نمیگرفتن الان جای استقلال اهواز بودین یا نبودین؟!فرضه دیگه.اگه بنا بر فرض باشه که خیلی ماهم براتون فرض داریم یا فرض ترکی داور دیدار رفت دربی نمیشد و و و یا فرض شما سرباز مفت نمیگرفتید.درضمن ما که حرف نزدیم که انتظار داشتیم مول وان چقد بیاره رای یا نیاره شما فعلا داری میسوزی هی فرض. فرض میکنی.

 • دختر سپیدرودی گفت:

  آفرین پدرام با تعصب جواب این حسودها همینه از حسادت مغز نداشتشون از کار افتاده اول دبه میکنن که داماش نبود بعد که جوابشون رو دادی تازه یادش افتاد چه گافی داده فرض کرد!

 • حسین گفت:

  ملوان اگه سرباز نگیره الان تو لیگ محلات گیلان بود برید دعا به جون نیرو دریایی کنید

 • فرهاد گفت:

  درود
  امیر تیزرو با صلاحدید کادر فنی از لیست بازی با فولاد یزد حذف شد !
  چرا؟!!

 • فرهاد شعبانی گفت:

  اگرماگیلک ها و خصوصا رشتی ها پر تلاش و متحد باشیم هیچ بیگانه ای جرات عرض اندام در شهر و دیار و استان مون نخواهد داشت …
  زنده باد رشت
  زنده باد سپیدرود
  زنده باد گیلان

 • گیلک گفت:

  ایشالا چیزی نمونده تا سپیدرود بجایگاه اصلیش یعنی لیگ پایینتر برگرده.فعلا جوگیر شدید.کلمه ماوان واسه دعنتون زیاده ابراران ابچ

 • دوستدار تالش و گیلک گفت:

  متن بسیار زیبایی بود و صد البته کاملا بجا و متاسفانه از فوتبالمان تا همه چیزمان ماله گذشته نیست اما دیدم دوستانی مطلب گذاشتند که دلیل عقب ماتدگی رشت عدم اتحاد گیلکه یا امدن دیگر قومها به گیلانه!! ببخشید یک لحظه فکر کردم نظرات افراطی معدودی از تماشگرهای یک تیم دیگر را می خوانم که عشقشان بوزقورد و توهین به دیگرانه. دوستان مطمئن هستید که رشتی هستید؟!! من با اتحاد نه تنها مشکلی ندارم که از خدامه بین رشتی ها ، بین رشت و انزلی بین گیلکها بین گیلک و تالش بین کل گیلان دوباره بشیم آل بوییه و ….. اما ترا خدای پورداود و معین به جای محکوم کردن دیگران به جای اتحاد حول نفرت از دیگران به جای حرفهای قومیتی زدن بر اساس آن چیزی که قدیم داشتیم و الان نداریم متحد شوید. بنده را اگر در اینترنت جستجو کنید اسمم هست و رزومه ام و ….. زاده تهرانم اما به سبب عرق به پدربزرگم و مادربزرگم که تحصیل کرده همین مدرسه فروغ یا مدرسه آمریکایی سابق بود برای خدمت به رشت باز گشتم. رشتی که از بچگی عاشقانه دوستش داشتم و هرگز با آن غریبه نبودم. اما تو این چند سال زندگی در شهر آبا و اجدادی ام چیزی که دیدم این بوده که گیلک یک دشمن بزرگ داره اون هم خودشه. بارها پرونده جذب من را در همین استان هم تبار خودم زد. به خدا بهتان دروغ میگن تهران نمی گذاره. طرف اینجا هست که ده تا پست را اشغال کرده و نه ترکه نه اصفهانی نه…. از جنس من و شماست. سر خودمان را گول نزنیم اگر تبریز و اصفهان پیشرفت کردند به خاطر قومیتی نیست به خاطر اینه که سخت کوش هستند و اتفاقا اگر روزی تبریز عزیز ضربه بخوره از همین قومیت بازی است که ارمغان باکوئه. روزی رشت شهر پورداود بود. وجدانا چند نفرتان میدانید قبرش کجاست؟ میناسیان ارمنی بود اما داروخانه اش به سوی همه باز بود میناسیان به خاطر گرامیداشت زبان مادری که این روزها ملعبه یک عده شده رشد نکرد!! چند درصدتان حاضرید مثل دکتر معین بر اثر کار زیاد سکته مغزی کنید؟ چند نفرتان حاضرید تو رانندگی به هم راه دهید؟ برای دو قران و دوزار زمین اتان در معلم و گلسار آتش نزنید. والا اونی که آتش می زنه تا مجوز ساخت بگیره نه فارسه نه ترکه نه از فضا آمده و …… میرزا میرزا شد چون جنبشش آلمانی، اتریشی ، مازندرانی ، کرد ، ارمنی ، طالقانی و …. را جذب می کرد اما خیلی عذر می خواهم پس از چند سال زندگی در رشت به ابن نتیجه رسیدم که وقتی همشهری من، هم استانی من، هم تبار من نه تخصص مرا می خواهد نه حرفم را گوش می کند پس بروم جایی که مفیدتر باشم . بله دوستان رشت یک زمانی اولینها بود چرا که مردمش اولینها بودند و انقدر ظرفیت داشتند که ابوالحسن صبا شیفته موسیقی اشان شود، ارمنی خیر آنها شود، کسروی تبریزی جذبشان شود. کاشف السطنه جانش را برای کاشت چایی در آنجا بگذارد ،معلم مشهدی عاشق فومنش شود و …. اما الان از خواب بیدار شدیم حرفهای پان ترکی در ورژن دیگری می زنیم. متاسفم متاسفم این نه مرام میرزاست نه هیچ گیله مرد و گیله زن آزاده دیگری که روزی فخر ایران زمین بود.