وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

ورزش هدف یا وسیله؟

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود – داشته های زمینی انسان شامل دانش، هنر و مهارت های گوناگون اعم از جسمی، تجسمی و شغلی است که در طول زندگی برای هر یک از آنها زمان قابل توجهی صرف می شود. هیچ یک از داشته های زمینی اعم از علوم گوناگون، ورزیدگی های ورزشی، جسمی، ذهنی و مهارت ها و هنرهای مختلف به خودی خود در زندگی بعدی انسان (زندگی پس از اتمام زندگی در این دنیا) کاربردی ندارند و نیاز به آنها برای گذران امور و محدود به زندگی در همین جهان است.

بعضی از این داشته ها امکانات زندگی روزمره را افزایش می دهند و برخی دیگر برای ادامه زندگی ایجاد انگیزه می کنند. اما هر کدام از آنها فقط در صورتی برای زندگی بعدی مفید خواهند بود و اثر ماندگار و ارزشمندی خواهند داشت که عامل راهیابی به حقیقت و زمینه ساز و فراهم کننده فهم و درک کمال گردند

به عبارت دیگر هر یک از ما انسان ها در یک بازی زمینی شرکت داریم که می تواند عامل دستیابی به درجات گوناگون کمال باشد. نتیجه این تجارب می تواند در جهت تحقق به هدف خلقت انسان در خدمت او قرار گیرد و زیستن در این جهان را ارزشمند کند.

برای مثال ورزش می تواند عامل سلامتی و تندرستی باشد و برخورداری از سلامتی و تندرستی امکان اندیشه به کمال و پیگیری آن را می افزاید و با افزودن طول عمر فرصت بیشتری را برای پیمودن مسیر کمال به ارمغان می آورد و یا توانمند شدن در یک حرفه، تلاشی برای کسب روزی زمینی است که با رفع نیازهای اولیه انسان آمادگی و امکان جستجوی کمال را افزایش می دهد.

بنابراین تمامی داشته های زمینی انسان اعم از پول و قدرت و علم و … نباید به خودی خود هدف غایی قرار گیرند و صرفا باید به عنوان وسیله ای در نظر گرفته شوند که انسان (خود و دیگران) را در جهت کمال و شناخت و نزدیکی به خداوند یاری می رسانند.

به عنوان مثال یک پزشک به درمان دردهای جسمی انسان ها می پردازد چون انسانی با سلامتی جسمی، بهتر از یک انسان بیمار می تواند مسیر تعالی را بپیماید. به عبارت دیگر به هر کدام از اینها باید با دید وسیله ای در جهت کمال و تعالی بشریت نگریست نه هدف نهایی از زندگی انسان.

ورزش باعث سلامتی و طول عمر و رضایت مندی از زندگی در ما می شود و این سلامتی جسم عاملی ست برای بدست آوردن زمان بیشتر و توان بالاتر جهت انجام بهتر به وظایف الهی و طی مسیر تکامل خلقت. ورزش هدفی مادی و کوچک نیست بلکه کمک راهی ست جهت رسیدن بهتر ما به کمال و معنویت.

ورزش هدف یا وسیله؟
امتیاز به این پست

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.