وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

گفتگو با بابک زرین، آهنگ ساز سپیدرودی: ماندگارترین آهنگم را برای سپیدرود می سازم

(معین نوروزی)

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود – گفتگوی خودمانی با هنرمند دوست داشتنی، بازیکن تیم هنرمندان ایران و آهنگساز چیره دست رشتی بابک زرین را ملاحظه می فرمایید:

خودتون رو کامل برای خوانندگان ما معرفی کنید

سلام عرض می کنم خدمت تمام مخاطبان و هواداران تیم مردمی سپیدرود رشت خیلی خوشحالم که با سایت رسمی باشگاه سپیدرود مصاحبه می کنم. من بابک زرین هستم متولد هشتم مرداد ماه سال پنجاه و هفت در شهر رشت. در دوران کودکی و نوجوانی رشت زندگی می کردیم که بعدها به خاطر شغل پدرم که ریٔیس بانک مسکن بود به فومن و بعد لنگرود رفتیم و چند سال در آنجا زندگی کردیم.

البته مرتب در این شهرها در گردش بودیم و هر از گاهی چند سالی در این شهرها زندگی می کردیم. من هم مثل همه هم سن و سالهای خودم مشغول درس و مدرسه بودم که در خلال درس خواندن فوتبال هم بازی می کردم که بالاخره سال ۷۹ بود که به تهران عزیمت کردم و تا امروز همان جا ماندگار شدم.

در دوران نوجوانی و جوانی در کدام تیم بازی می کردید؟

در نوجوانی بازیکن تیم نوجوانان سپیدرود بودم و آقای احمد صومی هم مربی من بود در رده جوانان بازیکن شهرداری رشت بودم و در دوره ای هم به تیم هلال احمر رشت رفتم که آقای مسعود نوغانی مربی من بودند. بعد از رفتن به فومن در تیم انتظام فومن بازی می کردم و در لنگرود هم بازیکن شهردرای لنگرود بودم. بعدها کم کم رو آوردم به ورزش رزمی و سالها مشغول بدن سازی و تمرینات رزمی بودم و فوتبال من هم دیگر معطوف شد به فوتبال داخل سالن و اکنون هم با دوستان هنرمند چون همیشه دنبال موسیقی بودم و موسیقی از دوران کودکی همراه من بود بیشتر وقتم به موسیقی خلاصه شد تا فوتبال و ورزش.

photo_2016-11-06_03-14-42

آقای زرین شما از همان دوران کودکی و نوجوانی که علاقه مند به سپیدرود بودید تا به الان آیا به دیگر تیمهای رشتی و استان هم علاقه مند بودید؟

رشت همیشه برای من و همه ما یک کلیت بزرگ محسوب میشه و جزیٔیات و اتفاقاتی که در رشت حادث میشه مثل فوتبال مثل انتصاب شهردار و یا نماینده های مجلس و یا حتی اتفاقاتی که در خیابانهای رشت اتفاق می افتد همیشه برای من جذاب هست با این که اینجا زندگی نمی کنم اما نتایج و بازیهای تیم های دیگر را همیشه دنبال می کردم تا حدی. ولی عشق من همیشه سپیدرود بوده و هست. به هر حال من یک گیلانی و یک رشتی هستم و قاعدتا نتایج داماش و ملوان رو تعقیب می کنم و حتی نتایج شهرداری لنگرود را هم زمانی که در لیگ دو بود دنبال می کردم ولی بیشتر از همه پیگیر سپیدرود بودم و هستم.

شما غیر از سپیدرود طرفدار کدام تیم دیگه ای هستی توایران؟

من از بچگی طرفدار پرسپولیس هستم ولی اولویت برای من فقط سپیدرود بوده و هست.

موسیقی رو از چه سالی شروع کردید؟

من از نوجوانی موسیقی رو شروع کردم و حتی یک سری کار در صدا و سیمای مرکز گیلان هم ضبط کردم در همان دوران. ولی به صورت حرفه ای از سال ۷۹ که رفتم تهران کارم شروع شد و در سال ۸۰ موسیقی سریال مهمان پذیر طوبی به کارگردانی آقای کیومرث پوراحمد و بازی آقای جمشید مشایخی جزو اولین کارهای حرفه ای من بود. بعد از اون سریال مردان کوچک که حامی خواننده تیتراژ ابتدایی سریال بود و بنده هم آهنگ ساز موسیقی متن اون سریال و آهنگ تیتراژ بودم.

بعدها هم که موسیقی آلبوم های زیادی رو ساختم مثل آلبوم سام اسدی، مانی رهنما و خیلیاز خواننده های قدیمی و جدید وچند کار ماندگار موسیقی متن و تیتراژ سریال های تلوزیونی مثل سریال تبریز در مه و سریال معمای شاه که خواننده تیتراز این دو سریال اقای سالار عقیلی بودند و خیلی از کارهای دیگه که به خاطر حجم زیاد کارها نمیشه که به همه اشاره کرد.

کارهایی رو که ساختید کدوم یک را بیشتر از همه دوست دارید چون میدونم که برای خوانندگان برون مرزی هم آهنگ ساختید.

من تمامی کارهایی رو که ساختم دوست دارم چون همشون با عشق ساختم خیلی از آهنگ سازها هستن که خیلی از کارهاشون رو فراموش میکنن ولی من تمام کارهام رو حتی کارهایی که برای خواننده های جدید ساختم رو هم دوستشون دارم و تو ذهن من هست. اما در کل صد و خورده ای کار که ساختم تا الان حدود سی تا از کارهای من خیلی ماندگار و معروف شدن که از بین آنها میشه اشاره کنم به کارهایی که برای سالار عقیلی، عارف، معین، منصور و فریدون آسرایی ساختم.

ترانه دلم تنگته معین رو خیلی دوست دارم و همین طور طلوع و وطنم سا لار عقیلی و خیلی از آهنگهای ساخته شده من رو هم مردم عاشقانه دوست دارند مثل تو به داد من برس فریدون آسرایی، ترانه کنار تو مانی راهنما و سفر حامی جزو کارهای برگزیده من هست که در این بین دلم تنگته معین رو از همه بیشتر دوست دارم.

photo_2016-11-06_03-14-49

سال ۷۷ که شما از رشت رفتید تهران مصادف شده بود با افول سپیدرود و سقوط تیم به لیگ های پایینی و نهایتا به لیگ استان گیلان و تا حدود ۱۵ سال هم که در لیگ دسته دوم و یا به نوعی در فراموشخانه لیگ دو حضور داشت. آیا باز هم بازی های سپیدرود را تعقیب می کردی؟

بله، همیشه. حتی یادم هست وقتی که تیم در لیگ استان بود هر وقت که به رشت میومدم همیشه به دوستان و حتی توی خونه به پدرم می گفتم ایران سپیدرود که پدرم به شوخی میگفت بابا سپیدرود دیگه اومده لیگ گیلان باز هم ول کن نیستی!

در کل همیشه پیگیر نتایج تیم بودم. یادم هست که تیم در لیگ دسته دوم حضور داشت و با این که اون موقع اینترنت هنوز فراگیر نشده بود و این همه سایت های ورزشی وجود نداشت ولی من همیشه مراجعه می کردم به سایت فدراسیون فوتبال و از اونجا پیگیر نتایج سپیدرود میشدم و حتی خودم تلفنی به پدرم و برادرم می گفتم که برنامه بازهای سپیدرود کی هست و یا نتیجه بازی هاش رو اعلام می کردم در کل شاید خیلی ها تو رشت به نوعی سپیدرود رو فراموش کرده بودن و پیگیر نبودن ولی من از تهران همیشه پیگیر تیم بودم و قلبم همیشه برای سپیدرود می تپید.

اون سال ها داماش قدرت فوتبال رشت شده بود و سپیدرود هم در نظر نسل های جدید شاید شناخته شده نبود و به نوعی فراموش شده بود و همه نگاه ها معطوف به داماش بود اما من هنوز هم امید داشتم و هنوز پیگیر بازیهای سپیدرود بودم. و مطمیٔن بودم که سپیدرود دوباره یک روزی خواهد آمد و هنوز هم امید دارم چون تیم ریشه دار همیشه زنده است. اصولا تیم ریشه دار، انسان ریشه دار، موسیقی ریشه دار، فیلم ریشه دار همه ی این ها همیشه ماندگار و زنده هستن و سپیدرود هم به خاطر ریشه و بنیان قوی خودش همیشه زنده بوده و خواهد بود.

یک سال پیش و بازی فینال گونه با بادران تهران. از اون بازی برای ما بگو چون میدونم که اون بازی تو استادیوم حظور داشتی.

دقیقا اصلن من به خاطر بازی بادران اومدم رشت تا بازی رو ببینم ولی هرگز فکر نمی کردم که این همه تماشاگر برای یک بازی دسته دوم به استادیوم بیاد به سختی و با کمک چند تا از دوستان خلاصه وارد استادیوم شدیم و به همراه برادرم بین هواداران نشستیم و شاهد یک روز خاطره انگیز بودیم که من در صفحه های اجتماعی خودم حتی جشن صعود سپیدرود به لیگ یک را به اشتراک گذاشتم. و از ته قلبم واقعا خوشحال بودم و با خوشحالی هم برگشتم تهران.«چه روز قشنگی بود»

photo_2016-11-06_03-14-56

به عنوان یک سپیدرودی قدیمی و عاشق چقدر امیدواری که این تیم به لیگ برتر صعود کنه با توجه به این که خودتون هم از مشکلات تیم باخبر هستید؟

نمی دونم چرا حسم به من میگه این تیم صعود می کنه حسم خیلی محکم میگه که امسال، سال صعود سپیدرود هستش با تمام مشکلات و کمبودها.

آرزو داری بازی سپیدرود با کدوم تیم رو ببینی؟

با استقلال تهران و این که استقلال رو شکست بدیم!

اگه با پرسپولیس بازی کرد چی؟

خیلی عالی میشه ولی من باز هم دوست دارم سپیدرود برنده بشه بی شک فقط سپیدرود. من با این که یک پرسپولیسی هستم ولی تو بازی پرسپولیس با قشقایی شیراز خیلی دوست داشتم که قشقایی برنده بازی بشه چون دوست خوبم مهدی شیری توی تیم قشقایی بازی می کرد حالا اون که قشقایی شیراز بود و تیم شهر من نیست اگه سپیدرود باشه که دیگه هیچی. (البته با خنده) ولی باید سپیدرود ببره تحت هر شرایطی.

از بازیهای قدیمی و نوستالژیک سپیدرود کدوم بازی رو به یاد داری؟

سپیدرود و استقلال تهران در رشت که صفر صفر شد- سپیدرود و ماشین سازی تبریز که دو بر دو مساوی شد. سپیدرود و تراکتورسازی تبریز که یک صفر باختیم، سپیدورد و ملوان که با گل ایرج خوالی دو یک برنده شدیم جزو بازیهایی هست که همیشه تو ذهنم هست.

کدوم یکی از بازیکنان قدیمی سپیدرود اسطوره فوتبالی شما بودن؟

سیاوش ناصح و خیلی هم دوست دارم ببینمشون.

از بازیکنان فعلی تیم کدوم رو بیشتر دوست داری؟

همه رو چون همه به یک اندازه زحمت میکشن.

photo_2016-11-06_03-14-52

چه سالی ازدواج کردید و چند فرزند دارید؟

من سال ۸۵ ازدواج کردم و ثمره ازدواج ما یه دختر به اسم بیتا که الان ۳ سال داره.

برای دخترت آهنگ ساختی؟

بله یه آهنگ براش خوندم خودم به اسم بیتا که اون آهنگ میدم به سایت هواداران که همه دوستان بتونن گوش بدن و این قول میدم که کارهای معروف خودم رو خدمت هواداران سپیدرود تقدیم کنم که شاید روزی سایت یک قسمت هنری هم ایجاد کرد.

میتونم یه قول از شما بگیرم آیا امکان داره یه آهنگ برای سپیدرود بسازی؟

میشه این کار کرد ولی باید روش فکر کنم ببینم چی میشه درست کرد که همیشه ماندگار بشه برای حتی نسل های بعدی هواداران.

با توجه به این که خودتون عضو تیم هنرمندان ایران هستید و در پست دفاع هم بازی می کنید و اتفاقا در هیات مدیره تیم هنرمندان هم حضور دارید شنیده شده که خیلی ابراز علاقه کردید که با تیم سپیدرود یک بازی دوستانه برگزار کنید آیا واقعیت داره این موضوع؟

بله، این موضوع جزو علاقه مندی های من هست به شدت و حتی صحبت هایی هم در هیات مدیره تیم انجام دادیم و همه اعضا تیم با کمال میل موافق برگزاری این بازی هستند. که بنده ماموریت پیدا کردم که صحبتهای اولیه رو انجام بدم که در اسرع وقت یک بازی خیریه ای برگزار کنیم که عواید این بازی برسه به اتفاقات قشنگ خیریه ای برای نیازمندان یا موسسات خیریه.

آقای زرین آلبوم جدید و یا کار جدیدی در دست ساخت دارید؟

بله دو آلبوم به زودی از کارهای من منتشر خواهد شد که یک آلبوم از آقای محمدرضا فروتن بازیگر محبوب سینما که چند سالی هست به عرصه موسیقی وارد شده که آهنگ سازی کل قطعات کار خودم هست و شعرهای این آلبوم از آقای یدالهی و تنظیم آقای سیروان خسروی و امیرمیلاد نیک زاد هست که به زودی منتشر خواهد شد.

یک آلبوم چهارخواننده ای در دست ساخت دارم به خوانندگی آقایان رضا صادقی، فریدون آسرایی، مانی راهنما و محمد علیزاده که هرکدوم دو آهنگ خوندن و در کل هشت آهنگ که هر هشت آهنگ کار آهنگسازی و تنظیم خود من هست. ترانه های این آلبوم از آقای امیررضا صمدی و یک ترانه هم ساخته آقای یعقوب گل رویی هست که به زودی پخش خواهد شد.

از کارهای در دست تولید من هم میتونم اشاره کنم به تیراژ سریال عاشقانه آقای منوچهر هادی که در آینده پخش خواهد شد و موسیق متن فیلم بیست و چهار سپتامبر و آلبوم آقای محمد اصفهانی که پس از سالها سکوت دوباره خواهد خواند و یک آلبوم از آقای سالار عقیلی و دو آلبوم تازه با خوانندگان تازه و جدید به نام آقای علیرضا علیزاده و آقای شهریار شهریاری و چند کار در دست تولید از خوانندگان برون مرزی از آقای معین که این اهنگ ها چند وقت پیش ساخته شده و در آینده نزدیک پخش خواهد شد.

photo_2016-11-06_03-14-45

تشویق هوادارن در بازی برابر مسجدسلیمان را چطور دیدی و کدوم شعار هواداران از همه بیشتر دوست داری؟

تشویق هواداران که خیلی عالی بود و من به شخصه لذت بردم ولی شعار نوستالژیک و عالی هواداران همون شعر سپیدرود قهرمان میشه خدا میدونه که حقشه رو خیلی دوست دارم چون همیشه این زمزمه میکنم.

میدونم که بعد از چهارسال این اولین مصاحبه ای که با یک سایت انجام دادید و حتی با هیچ روزنامه ای هم مصاحبه نداشتید این مایه افتخار برای ما هست که تونستم از شما مصاحبه بگیریم و اون هم یک مصاحبه کامل و جامع در انتها اگر سخنی برای مخاطبان خودتون و هوادارن سپیدرود دارید بفرمایٔید.

خیلی خوشحالم که مصاحبه امروز مصادف شد با برد ارزشمند تیم مقابل نفت مسجد سلیمان و امیدوارم همیشه سپیدرود پیروز باشه و این مسیر پیروزی ها ادامه دار باشه چون من احساس میکنم سپیدرود هروقت پیروز میشه گیلان زنده است شاید این حس خودم هست ولی می بینم این سرزندگی و شوق رو.

به یک موضوع اشاره کنم که هروقت سپیدرود و ملوان در اوج بودند اتفاقات خوبی برای فوتبال گیلان افتاده چون تقابل این دو تیم هوادارن زیادی رو به استادیوم میاره و من امیدوارم که سپیدرود بتونه به لیگ برتر بیاد تا خون تازه ای به رگهای این شهر وارد بشه و تیم بتونه تو لیگ برتر حرفهای زیادی برای گفتن داشته باشه و من امیدوارم که هواداران همین طوری پشت تیمشون باشن و در هر حال از تیم خودشون حمایت کنن.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 5 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه ارسال شده است

 • فراز گفت:

  من عاشق کاراتم بابک جان…
  دمت گرم که انقدر عشق سپیدرود رو داری..
  درود بر تعصبت..
  منتظر آهنگ مخصوصت واسه سپیدرود بزرگ هستیم.

 • فرهاد گفت:

  درود
  ممنون از این مصاحبه عالی، برای بابک زرین آرزوی موفقیت در همه عرصه ها بویژه موسیقی داریم. امیدواریم سپیدرود یک مالک خوب پیدا بکند و وضع مدیریتی تیم نیز رو بهبود باشد و ما شاهد موفقیت رودخروشان گیلان زمین باشیم.

 • فرهاد گفت:

  درود
  بابک زرین :نمی دونم چرا حسم به من میگه این تیم صعود می کنه حسم خیلی محکم میگه که امسال، سال صعود سپیدرود هستش با تمام مشکلات و کمبودها.

  چه حس قشنگی

 • مرتضی گفت:

  عالی بود / به داشتن همچین همشهریانی افتخار میکنیم.. با تشکر از معین نوروزی عزیز

 • سید گفت:

  اصو تیم ریشه دار انسان ریشه دار موسیقی ریشه دار فیلم ریشه دار همه این ها همیشهماندگار و زنده هستن

  راندنی دیدار اینو به چه زبانی نوشتی؟

  سانسکریت؟