وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

یادداشت – بازی را نبايد باخت

فرشاد كاس نژاد

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود – داستان روشن است. تاريكي ها و نقطه هاي كور، همه روشن است. همه چيز زير سر فوتبال دولتي است، اين بلبشويي كه تا آخرش تبعيض آميز و بي قاعده خواهد بود. راه گريزي هم نيست، فوتبال دولتي با اين تبعيض ها خو گرفته.

گيلان از فوتبال دولتي، از اين بودجه هاي سرشار كه چند دهه تا آخرين ريالش در اصفهان و تهران و خوزستان خرج شده بهره اي ندارد. اما فوتبال گيلان تا بخواهيد از تبعيض بهره برده، انگار سهم اش تبعيض است. در فوتبال گيلان هميشه پس از ناكامي ها كه پي در پي هم از راه مي رسد، دنبال نخود سياه مي رويم، دنبال مقصراني كه جايگاه شان در صف مقصران ناكامي پشت سر رفتارها و تصميمات تبعيض آميز در فوتبال دولتي است.

ما اما به اشتباه آنها را مي كشيم سر صف، و يادمان مي رود كه داستان روشن است؛ داستان فوتبال دولتي، تقسيم تبعيض آميز بودجه ها.

در فوتبال گيلان نه از ذوب آهن خبري هست و نه از فولاد مباركه، از شركت فولاد خوزستان و مس كرمان و حتي رفسنجان هم خبري نيست، از ايران خودرو و سايپا هم خبري نبوده و نخواهد شد. فوتبال گيلان اگر زنده مانده، اگر دست و پايي زده و جاني داشته و نفسي كشيده، به لطف تعلق خاطري است كه مردم به ورزش داشته اند.

در فوتبال گيلان همين تعلق خاطر و هويت، تيم ها را سر پا نگه داشته. در فوتبال ايران بي تماشاگرها صاحب بودجه هاي دولتي مي شوند، پيكان چندين دهه بدون آنكه تماشاگري را جذب كند، هميشه بوده و بودجه هاي خوب و دندان گيري هم نصيبش از اين فوتبال دولتي بوده. مثل پيكان تيم هاي ديگري هم داريم و داشتيم.

در همين فوتبال اما ملوان حق ندارد آب خوش از گلويش پايين برود، داماش سالهاست كه گرفتار سوء مديريت و بحران هاي اقتصادي است و سپيدرود هم حكايتش را همه مي دانيم، تيمي صاحب جايگاه اجتماعي در گيلان، اما بي بهره از بودجه هاي دولتي. سپيدرود هميشه روي پاي خودش ايستاده و بديهي است كه در اين فوتبال پرهزينه گاهي كمر خم كند.

قيمت ها در فوتبال ايران بر اساس بودجه هاي بي حساب تنظيم شده، رشد قيمت ها نه بر اساس بازار آزاد ورزشي، بلكه بر اساس ميل مديراني است كه بودجه هاي دولتي را به دست آورده اند. در چنين شرايطي تكليف بخش خصوصي روشن است، بايد راه خود را جدا كند اما چگونه مي تواند در اين آشفته بازار دوام بياورد و راهش را پيدا كند؟

فوتبال گيلان تا روزي كه كنار اين سفره فوتبال ننشسته باشد، تا روزي كه سهمي از اين آشفته بازار فوتبال دولتي نداشته باشد، روزگارش همين است، بايد با چنگ و دندان كار را پيش ببريم و بازي را نبازيم؛ اين بازي نابرابر در فوتبال ايران.

یادداشت – بازی را نبايد باخت
امتیاز به این پست

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه ارسال شده است

  • ایته قدیمی رشتی گفت:

    به فرموده آقا اشکان غایبی زنده باد افشین چاووشی

  • اشکان غایبی ساسانی/داماش+سپیدرود=رشت/آیدی تلگرام@iranpersia اینستاگرامdamashsepidrood تارنمای مشترک هواداران راستین داماش و سپیدرود رشت www.nasha.blogfa.com گفت:

    به امید برد روز یکشنبه داماش در برابر ایرانجوان بوشهر
    این برد جایگاه داماش رو تا حدودی در جدول مستحکمتر میکنه