وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

یادداشت روز – نقش عوام فریبی در توسعه نیافتگی فوتبال گیلان

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – عوام فریبی یکی از محوری ترین عوامل عقب ماندگی و عدم توسعه در جوامع در حال رشد است. مستمسک عوام فریبان، به نوع خواسته ها و مطالبات مردم هر جامعه بستگی دارد.

در جامعه ای که برای مردمانش معیارها و ارزش های اعتقادی، علمی، خدمت به مردم، توسعه، رفاه و امنیت و … در اولویت قراردارد عوام فریبان با تظاهر به پایبندی به این معیارها، برای حفظ و تعمیق نفوذ و فریب مردم تلاش می نمایند.

بارزترین نمونه مردم فریبی که با استفاده از اعتقادات مردم صورت گرفت واقعه بر سر نیزه کردن قرآن ها در جنگ صفین توسط معاویه و عمروعاص بود و این دسیسه به حدی نافذ بود که حتی تعدادی از یاران امام علی (ع) نیز آن حضرت را تحت فشار قراردادند و امام را ترک کردند و جریان حکمیت را با آن همه پیامدهای عظیم تاریخی به وجود آوردند.

قران کریم نیز به گونه ای بسیار ظریف و گیرا، ویژگی های عوام فریبان و متظاهران را در سوره منافقون بیان می نماید. از نظر قرآن مجید، دروغ گویی از مهم ترین ویژگی های آنان و سوگندهایشان، سپر جانشان، ظاهر کالبدشان و کلامشان جذاب و دلچسب و تعجب برانگیز است؛ بنابر این، عوام فریبی تنها یک خصلت، روش، تاکتیک و یا استراتژی نیست بلکه اندیشه ای است که در صورت وجود بسترهای اجتماعی و آمیختگی با برخی از متغیرهای سیاسی، قومی و اجتماعی و فکری، می تواند قابلیت ظهور بابد و اثرات مخربی را از خود برجای بگذارد.

عوامل موثر بر عوام فریبی در توسعه نیافتگی فوتبال گیلان

۱- ضعف اطلاعات مردم و جامعه هواداری از عملکرد و برنامه های مدیریت ورزش و فوتبال، بهترین محمل رشد عوام فریبی است و شرایط مناسبی را برای وارونه سازی حقایق و فریب مردم فراهم می کند و در این شرایط اگر فردی یا رسانه ای و یا نهادی در باره موضوعات یا پدیده ها و مسایل و مشکلات مختلف ورزش و فوتبال به جامعه آگاهی دهد از ضعف ها و نابسامانی ها و کم کاری ها بگوید، مورد هجوم عوام فریبان قرار می گیرد و آنان را در معرض انواع اتهامات قرار می دهند.

۲- عوام فریبان کوچک ترین انتقاد از خود را توطئه تلقی نموده و آن را بر نمی تابند و یارای تحمل نظرات سازنده و مفید را هم ندارند و زود بر می آشوبند و چون برنامه ای برای انجام مسئولیت های قانونی و شرعی خود در اداره ورزش و شهر ندارند تنها با طرح شعارهای دهن پر کن و وعده های غیر قابل تحقق، اتهام زنی به منتقدان، به خیال خود مطالبات مردم وهواداران را مدیریت می کنند و آنان را به آینده ای نزدیک – فردایی که هر گز نمی آید – احاله می دهند، غافل از این که سپردن مطالبات به آینده ای نزدیک، سبب تراکم و انباشت مطالبات شده و منجر به بروز مشکلات و آسیب های اجتماعی و سیاسی می شود.

۳- یکی از روش های متداول و مورد استفاده عوام فریبان، بازی با احساسات مردم و هواداران است. عوام فریبان با بیان برخی از خاطرات و سنت های و آداب مشترک، همراه نشان دادن خود با هواداران و گوش دادن به درد دل های آنان، فرصت داوری و تجزیه و تحلیل را از آنان سلب و برای خود موقعیت مردمی، خلق می کنند؛ در واقع، با فریب مردم نه تنها فرصت های آنان، بلکه توسعه ورزش و فوتبال را می گیرند.

۴- ستایش گری و مداحی و مجیز گویی یکی دیگر از مهم ترین شیوه های مورد استفاده عوام فریبان است. عوام فریبان برای جلب رضایت گروه های هواداری، رسانه ها، عناصر و شخصیت های تاثیر گذار در ساخت ورزشی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، به ستایش و مداحی روی می آورند و مجیز گویی را اهرمی برای کسب حمایت و پیشبرد اهداف خود، بکار می گیرند.

۵- عوام فریبان با استفاد از افرادی که دارای شخصیت وابسته هستند و از خود چیزی ندارند و کارشان جز تبعیت بی چون و چرا چیز دیگری نیست، برنامه های خود را عملی می سازند. پیشنهاد پست و شغل، وعده حمایت اجتماعی و اقتصادی ، برجسته کردن صفات نداشته شان و به کار گیری کانون های تبلیغاتی مرتبط و … به نفع این افراد وابسته و غیر مستقل، راه های رسیدن به هدف خود را هموار و در نهایت تثبیت می نمایند.

۶- فضای غبارآلود ، محیط رشد مناسبی برای تداوم فعالیت عوام فریبان است. یکی از پیش شرط های توسعه ورزش و فوتبال وجود برنامه های منسجم، مدیریت کارآمد و استفاده از نیروی انسانی کارآمد و نقد و تحلیل علمی مسائل ورزش است، اما خود حق پنداری، خود شیفتگی، خود برتربینی، شایعه افکنی، ترور شخصیت و انگ زدن ها برای بیرون کردن رقیب و … توسط عوام فریبان، اجازه مشارکت علمی و سازمان یافته و هدفمند را به گروه های مختلف ورزشی و اجتماعی نمی دهد و این فضای
غیر شفاف ادامه حیات آنان را تداوم می بخشد.

با توجه به آن چه یاد آوری شد بدون شک توسعه پایدار و مانا در حوزه ورزش در شرایطی غیر طبیعی ایجاد نمی شود. در فضایی که دغده ترور شخصیت، فریب مردم، تدلیس حق، دشمن انگاری دوستان و دلسوزان و پیشکسوتان ورزش، بی توجهی به راهکارهای مناسب علمی، بی تفاوتی اجتماعی و … وجود دارد و حتی آدم های
آبرومند و صاحب برنامه و اندیشه از ورود صادقانه برای حل مسایل متعدد ورزش طفره می روند نمی توان برای دستیابی به توسعه ورزش و فوتبال گیلان امیدوار بود.

آگاهی جامعه هواداری و ورزشی از حقوق خود ، پاسخ خواهی، نقد منصفانه و منطقی، شفاف سازی اندیشه و نیات و روش های عوام فریبان و … پادزهر مهمی برای محدودسازی آنان محسوب می شود و وظیفه و مسئولیت های اجتماعی و شهروندی ایجاب می کند مردم علی الخصوص نخبگان، پیشکسوتان، تشکل های هواداری،
مسئولان، شخصیت ها و نهادهای نظارتی نسبت به آن چه که در حال وقوع در ورزش است، از خود حساسیت نشان دهند.

سرانجام قضاوت تاریخ به بار خواهد نشست و پرده های مکر و فریب افکنده خواهد شد اما تنها این مردم و هوادارانند که از قافله رشد و توسعه ورزش و فوتبال عقب می مانند.

یادداشت روز – نقش عوام فریبی در توسعه نیافتگی فوتبال گیلان
امتیاز به این پست

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.