وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

۵ میلیارد پول شرکت پدیده در راه باشگاه: معجزه نه؛ پایان لجبازی! / پراهیچ: پولی از باشگاه پدیده نگرفته‌ام!

ایران ورزشی / بهناز میر مطهریان

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – پدیده‌ای که هیچ پولی برای پرداخت مطالبات بازیکنانش در بساط ندارد، تا ۲۸ اسفند باید طلب ۱۴۴ هزار یورویی پراهیچ را هم بپردازد تا از کسر ۶ امتیاز دیگر و سقوطش به لیگ یک جلوگیری کند.

برای باشگاهی مثل پدیده با این شرایط مالی، شاید پرداخت به موقع این مطالبات و جلوگیری از سقوط و متلاشی شدن تیم بیشتر شبیه به یک معجزه باشد اما خبرهایی که از مشهد و باشگاه پدیده شنیده می‌شود، گویای این است که معجزه پدیده ای‌ها آنقدرها هم از آنها دور نیست.

در واقع به خاطر همین است که با این حجم مشکلات، سرپرست مدیرعامل تازه معرفی شده باشگاه با امیدواری فراوان درباره پرداخت مطالبات صحبت می‌کند.

۲۸ اسفندماه، آخرین مهلتی است که فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) برای پرداخت مطالبات ۱۴۴ هزار یورویی پراهیچ در نظر گرفته است. در واقع اگر طلب این بازیکن تا پایان مهلت تعیین شده پرداخت نشود، پدیده به طور مستقیم به لیگ یک سقوط می‌کند.

از سوی دیگر بازیکنان فعلی تیم هم بخش قابل توجهی از مطالبات این فصل خود را هنوز دریافت نکرده‌اند و به همین خاطر اعلام کرده‌اند که در صورت نگرفتن مطالبات شان، بعد از عید در تمرین‌های تیم شرکت نخواهند کرد.

چنین شرایطی به خودی خود گویای آن است که اگر پولی به باشگاه تزریق نشود، در سال ۹۷ چیزی از پدیده باقی نخواهد ماند و این باشگاه عملاً از درون متلاشی خواهد شد. شواهد و خبرهای رسیده از مشهد اما گویای این است که چنین اتفاقی نمی‌افتد. آیا فیفا قرار است مهلت دوباره‌ای به باشگاه پدیده دهد؟ قطعاً خیر اما خبرهای خوش دیگری از شرکت پدیده مادر برای باشگاه در راه است که می‌تواند همه مشکلات پیچیده این روزها را سروسامان دهد.

اتفاقاً انتخاب سرپرست مدیرعامل جدید باشگاه پدیده هم در راستای همین موضوع است. با آمدن پوریا پارسا به‌عنوان سرپرست مدیرعامل باشگاه، شرکت پدیده مادر مشکلاتی که با تزریق پول به مجموعه تحت مدیریت کریمویی داشته را دیگر ندارد. از آنجا که پارسا به نوعی گزینه مورد نظر و تأیید شده آنهاست، بدون شک مبلغی که قرار بود ماه‌ها به حساب باشگاه ریخته شود، بالاخره تزریق خواهد شد.

برهمین اساس قرار است شرکت پدیده مادر مبلغ ۵ میلیارد تومان به باشگاه پدیده تزریق کند که در این صورت باشگاه هم می‌تواند طلب پراهیچ را تا پیش از موعد مقرر پرداخت کند و هم مطالبات بازیکنان را بپردازد و آنها را برای ادامه مسیر راضی کند.

تنها در یک صورت این احتمال وجود دارد که مبلغ فوق به حساب باشگاه واریز نشود و آن هم این است که شرکت پدیده مادر، به کلی قید باشگاهداری و تیمداری فوتبال را زده باشد. چرا که اگر این مبلغ در اختیار باشگاه پدیده واریز نشود، دیگر چیزی از این باشگاه و تیم باقی نخواهد ماند. پدیده به لیگ یک سقوط می‌کند و بازیکنان هم همگی از پدیده جدا خواهند شد.

با این حال اما با توجه به اینکه پوریا پارسا دیروز (چهارشنبه) به‌عنوان سرپرست مدیرعامل انتخاب شد، به خودی خود نشان دهنده این است که پدیده ای‌ها آنقدرها هم بی تمایل به تیمداری نیستند و تلاش خود را برای جلوگیری از سقوط این تیم به کار خواهند گرفت چرا که پارسا، کارمند اداره آب و فاضلاب است و هیچ سابقه مدیریت ورزشی ندارد.

تنها سابقه او در ورزش مربوط می‌شود به کاندیداتوری‌اش برای ریاست هیأت فوتبال استان خراسان رضوی در سه سال پیش که آن هم به ریاست پارسا نینجامیده بود.

او در آن زمان از سوی صبوریان، مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان خراسان رضوی برای ریاست هیأت فوتبال معرفی شده بود و حالا از سوی رییس هیأت مدیره باشگاه پدیده که رابطه‌ای فامیلی با صبوریان دارد، به‌عنوان سرپرست مدیرعامل باشگاه پدیده انتخاب شده است؛ کسی که با حل مشکل پراهیچ می‌تواند به چهره‌ای ماندگار در تاریخ پدیده تبدیل شود و یا با سقوط این تیم، کارنامه نه چندان روشنی از خود به جای بگذارد.

نقل قول

وثوق‌احمدی: پدیده، بستن پنجره و سقوط را جدی بگیرد

با اینکه خود پراهیچ و بسیاری از منابع خبری ۲۸ فروردین را به‌عنوان آخرین مهلت پرداخت مطالبات مطرح کرده‌اند اما رییس کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال اعلام کرده که نامه جدیدی از فیفا به فدراسیون فوتبال رسیده که این مهلت را تمدید کرده است.

براساس این نامه باشگاه پدیده تا روز دوم فروردین ۹۷ (۱۹ مارچ) به مسوولان باشگاه پدیده فرصت داده تا مطالبات پراهیچ را پرداخت کنند. روزبه وثوق‌احمدی، با اعلام این خبر می‌گوید: «مسوولان باشگاه پدیده یا باید سریع‌تر با این بازیکن توافق کنند یا هر چه سریع‌تر مطالباتش را بدهند که تصمیم سختگیرانه‌تری در انتظار آنها نباشد.»

او تأکید می‌کند: «چون یکبار کسر امتیاز صورت گرفته امکان دارد جریمه این بار سقوط به دسته پایین‌تر و یا محرومیت این باشگاه از پنجره نقل وانتقالاتی باشد به همین خاطر من توصیه می‌کنم هر چه سریع‌تر به فکر حل این پرونده باشند.»

پارسا: قول می‌دهم مشکل پراهیچ را زود حل ‌کنیم

پویا پارسا پس از انتصابش در باشگاه پدیده به‌عنوان سرپرست مدیرعامل باشگاه پدیده، در همین رابطه توضیح می‌دهد: «مهم‌ترین هدف ما در حال حاضر تزریق پول به باشگاه در چند روز آینده است.»

پارسا همچنین در خصوص احتمال کسر امتیاز دوباره از پدیده به دلیل بدهی به ایگور پراهیچ تأکید می‌کند: «این موضوع بسیار مهمی برای ما به شمار می‌رود. تلاش ما این است تا قبل از مهلت اعلام شده بتوانیم با ایگور به تفاهم برسیم. هرچند پیش از این نیز تلاش‌های خوبی صورت گرفته است.»

سرپرست مدیرعاملی باشگاه پدیده می‌گوید: «به هر شکل طلب ایگور از پدیده رقم بسیار زیادی است اما باید هدفمند به این مسائل نگاه کنیم. به هواداران قول می‌دهم که این مشکل را خیلی زود حل کنیم تا تیم با قدرت برای بازی بعدی خود مقابل فولاد آماده شود.»

او تأکید می‌کند: «هنوز ابتدای راه هستم و باید از اطمینان مدیران شرکت پدیده و هیات مدیره باشگاه برای دادن این مسوولیت تشکر کنم و امیدوارم بتوانم به اهدافی که از قبل ترسیم کردیم دست پیدا کنیم.»

پراهیچ: پولی از باشگاه پدیده نگرفته‌ام

ایگور پراهیچ، بازیکن پیشین پدیده در تازه ترین اظهارنظر خود روی همه شایعات خط کشیده. او تأکید کرده که پولی از این باشگاه دریافت نکرده و زمزمه‌های مربوط به قسط ‌بندی برای پرداخت مطالباتش را تأیید می‌کند.

ایگور پراهیچ در همین رابطه درباره مطالباتش از باشگاه پدیده، توضیح می‌دهد: «من حدود ۱۴۴ هزار یورو از باشگاه پدیده طلب دارم اما باشگاه پدیده هنوز پولی به من پرداخت نکرده است. آنها تا تاریخ ۱۹ مارچ (۲۸ اسفند) فرصت دارند تا پول من را پرداخت کنند.»

همچنین پراهیچ نامه ارسالی فیفا به باشگاه پدیده را در اختیار رسانه‌ها قرار داده است که در این نامه آمده است اگر باشگاه پدیده تا ۲۸ اسفند ۹۶ مطالبات پراهیچ را پرداخت نکند، پرونده پراهیچ و پدیده یک هفته بعد از آن در کمیته انضباطی فیفا بررسی می‌شود.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.