قرعه‌کشی مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ و جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹: عمان، هند، ترکمنستان و گوام حریفان ایران

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود – قرعه‌کشی مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ و جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ انجام و تکلیف گروه‌های ۸ گانه مشخص شد.

به گزارش سایت سپیدرود و به نقل از فارس،

قرعه کشی مرحله دوم مسابقات مشترک انتخابی جام جهانی  2018 روسیه و جام ملت‌های 2019 امارات از ساعت 13:30 امروز در ماریوت هتل کوالالامپور مالزی آغاز شد و تیم ملی کشورمان در این مرحله با تیم‌های ملی عمان، هند، ترکمنستان و گوام همگروه شد.

بر همین اساس قرعه‌کشی مرحله مقدماتی جام جهانی 2018 و جام ملت‌های آسیا 2019 انجام و تکلیف گروه‌های 8 گانه به شرح زیر مشخص شد:

گروه اول: امارات- عربستان- فلسطین- تیمور شرقی -مالزی

گروه دوم: استرالیا- اردن- تاجیکستان- قرقیزستان- بنگلادش

گروه سوم: چین- قطر- مالدیو- بوتان- هنگ کنگ

گروه چهارم: ایران – عمان – هند – ترکمنستان – گوام

گروه پنجم: ژاپن- سوریه-افغانستان- سنگاپور- کامبوج

گروه ششم: عراق- ویتنام- تایلند- اندونزی- چین تایپه

گروه هفتم: کره جنوبی- کویت- لبنان- میانمار- لائوس

گروه هشتم: ازبکستان- بحرین- فیلیپین- کره شمالی- یمن

کنفدراسیون فوتبال آسیا در اقدامی جدید قصد دارد رقابت‌های مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه را با رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌‌های آسیا 2019 امارات را با یکدیگر ادغام کرده تا به این ترتیب با برگزاری یک رقابت گروهی، تیم‌های برتر حاضر در دور نهایی مقدماتی جام جهانی و حاضر در دور نهایی جام ملت‌‌های آسیا مشخص شوند.

بر همین اساس 21 بهمن ماه سال گذشته ابتدا قرعه‌کشی مرحله نخست رقابت‌ها انجام شد تا 12 تیم آخر رده‌بندی فیفا در قاره آسیا در دیدارهای پلی‌آف، حریف یکدیگر را در این مرحله بشناسند.

در پایان این مرحله 6 تیم هند، یمن، تیمور شرقی، کامبوج، تایوان و بوتان راهی دور دوم (مرحله اول گروهی) شده و به همراه 34 تیم دیگر در قاره کهن، 8 گروه 5 تیمی را تشکیل خواهند داد.

قرعه‌کشی مرحله دوم 25 فروردین ماه در مالزی برگزار شد و پس از انجام قرعه‌کشی و قرار گرفتن تیم‌ها در 8 گروه 5 تیمی، تیم‌های اول هر گروه به همراه 4 تیم برتر دوم، 12 تیم حاضر در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی و مرحله نهایی جام ملت‌های 2019 آسیا را تشکیل می‌دهند.

در پایان این رقابت‌ها علاوه بر اینکه 12 تیم برتر راهی دور سوم رقابت‌ها (مرحله دوم گروهی) در بخش مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه می‌شوند تا در 2 گروه 6 تیمی به کار خود برای رسیدن به جام جهانی ادامه دهند، همین 12 تیم خیلی زودتر از موعد مقرر و حدود 3 سال زودتر راهی جام ملت‌های آسیا 2019 خواهند شد تا به این ترتیب با توجه به 24 تیمه شدن جام ملت‌ها در سال 2019 تکلیف نیمی دیگر برای حضور در این رقابت‌ها همچنان نامشخص باشد.

در این بین 28 تیم باقی مانده از 40 تیمی که از دور اول مرحله گروهی وارد رقابت‌ها شده‌اند، در یک رقابت گروهی جدید برای حضور در جام ملت‌های آسیا 2019 به مصاف هم می‌روند تا با مشخص شدن 12 تیم دیگر، در نهایت 24 تیم برتر جام ملت‌ها در دوره جدید مشخص شوند. البته در صورتی که میزبان بعدی رقابت‌ها در جمع تیم‌های باقی مانده باشد این تیم به صورت اتوماتیک وار راهی جام ملت‌ها شده و فقط 11 تیم دیگر در نهایت شانس حضور در مرحله پایانی جام ملت‌ها را خواهند داشت.

رنکینگ تیم‌های ملی گروه چهارم و القاب این تیم‌ها به شرح زیر است:

ایران رده 40 جهان و اول آسیا با لقب تیم ملی

عمان رده 97 جهان و 10 آسیا با لقب سرخ‌ها

هند رده 147 جهان و 24 آسیا با لقب ببرهای آبی

ترکمنستان رده 159 جهان و 29 آسیا

گوام رده 175 جهان و 38 آسیا با لقب ماتائو

تاریخ مرحله اول گروهی این رقابت‌ها که در روزهای فیفادی برگزار می‌شود، به شرح زیر است:

هفته اول: استراحت

 هفته دوم: ترکمنستان- ایران (26 خرداد 94)

هفته سوم: ایران – گوام ( 12 شهریور 94)

هفته چهارم: هند – ایران ( 17 شهریور 94)

هفته پنجم: عمان – ایران ( 16 مهر 94)

هفته ششم: استراحت

هفته هفتم: ایران- ترکمنستان (21 آبان 94)

هفته هشتم: گوام – ایران ( 26 آبان 94)

هفته نهم: ایران – هند ( 5 فروردین)

هفته دهم: ایران – عمان (10 فروردین 95)