نگاه فنی – نظرمحمدی؛ گمشده فوتبال گیلان

نظرمحمدی این روزها به شدت کلافه و سر درگم است.  مشکلات مالی باشگاه و عدم ایفای تعهدات بازیکنان هم اینک به مهم ترین مشکل نظرمحمدی بدل شده است. او از یک سو، تیمش را می بیند که پر ازقابلیت های فنی و تکنیکی است و می تواند با حمایت باشگاه و کمک مسئولان راه صعود را در پیش گیرد و از سوی دیگر نگران است که مشکلات مالی بر روحیه و مقاومت روانی بازیکنان تاثیر منفی بگذارد و تیمش آسیب ببیند.

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود – سرمربی جوان و موفق سپیدرود رشت در حالی کار خود را در این تیم آغاز کرد که به جز مدت کوتاهی با داماش در لیگ 1 و یک نیم فصل موفق با سپیدرود در لیگ دوسابقه زیادی در مربیگری نداشت.

در لیگ آزادگان امسال مربیان زیادی که سابقه کار در تیم ملی و لیگ برتر را دارند، فعالیت می کنند؛ مربیانی همچون بگویچ،، فیروز کریمی، مایلی کهن، ابراهیم زاده، مرزبان، میثاقیان، تارتار و… اما با گذشت 8 هفته از مسابقات، نظرمحمدی با کسب 17 امتیاز و با فاصله یک امتیاز کمتر از گل گهر و اکسین در رده سوم لیگ یک قراردارد.

اگر چه منطقا ارزیابی کارکرد نظرمحمدی با گذشت 8 هفته از مسابقات، واجد توجیه نیست اما با توجه به موفقیت چشم گیر او  در این مسابقات، بسیاری از کارشناسان و هواداران این تیم با دید مثبت و پر از امید به آینده این مربی می نگرند و معتقد به ظهور یک مربی با دانش و با انگیزه در فوتبال گیلان هستند.

ابهامات پیرامون توانایی فنی، مدیریتی، شیوه کاری و تاکتیک های مورد استفاده او از همان اولین ساعاتی که خبر توافق باشگاه سپیدرود با این مربی بومی پخش شد.

آیا سپیدرود به سمت بحران خواهد رفت؟ آیا نظرمحمدی سپیدرود را دگرگون خواهد کرد؟ سپیدرود باید با تفکرات نظرمحمدی سازگار شود یا نظرمحمدی خود را با فرهنگ باشگاه و منش بازی در رشت وفق خواهد داد؟ همه این ها به علاوه دهها سوال دیگر ذهن هواداران باشگاه محبوب رشتی را درگیر خود کرد.

حقیقت غیر قابل انکاری که در فوتبال این روز های دنیا وجود دارد این است که تغییر و پیشرفت سرعت سرسام آوری به خود گرفته است و مربی هایی می توانند در کوران رقابت بزرگان دوام بیاورند که ایده های خلاقانه و نوگرانه بیشتری داشته باشند. مدیران باشگاه سپیدرود با به خدمت گیری نظرمحمدی ثابت کردند که درک درستی از تغییرات در فوتبال دارند و علاج واقعه را پیش از وقوع یافته اند. آنان قبل از رسیدن به بن بست، خونی تازه به رگ های تیم خود تزریق نمودند و با یک شوک دقیق به موقع، آینده ای روشن برای خود و باشگاه ترسیم کردند.

نظرمحمدی در به خدمت گیری و واگذاری بازیکنان خود یک کلید واژه مهم را به عنوان سر نخ درباره ایده های خود به دست می دهد؛ ترکیب شناور.

«ترکیب شناور» ترکیبی است که با توجه به ابزاری که او در سپیدرود در اختیار دارد، می خواهد ایده های خود مبنی بر استفاده از 11 بازیکن همه کاره در تیم را پیاده کند؛ به این معنی که تیم با توجه به بازیکنان درون زمین و نیمکت نشینان و قابلیت های آنان بتواند با کوچک ترین تغییر و یا تعویض بیشترین بازدهی را داشته باشد و به سرعت تغییر تاکتیک دهد.

علی نظر نشان داده است که به خوبی می تواند از ابزار موجود خود بهترین استفاده ممکن را ببرد. پس استفاده او از بازیکنان خلاق و با قابلیت تیم می تواند برای تیمش یک نقشه دقیق در زمین باشد. نظر محمدی نشان داده است چیزی به نام هافبک یا مدافع صرف معنی پیدا نمی کند و همه بازیکنان باید از توانایی های بالای فیزیکی و فردی بهره مند باشند و بتوانند در حفظ توپ و ارائه پاس های صحیح و کلیدی به تیم کمک کنند.

او با این طرز فکر، تیمش را با همه کم توانی و مشکلات باشگاه بست. بازیکنانی که نظرمحمدی در سپیدرود در اختیار دارد ضمن این که به نیازهای فنی اش پاسخ می دهند بیش از حد به او و تفکرات و برنامه هایش اعتماد دارند.

نظرمحمدی این روزها به شدت کلافه و سر درگم است.  مشکلات مالی باشگاه و عدم ایفای تعهدات بازیکنان هم اینک به مهم ترین مشکل نظرمحمدی بدل شده است. او از یک سو، تیمش را می بیند که پر ازقابلیت های فنی و تکنیکی است و می تواند با حمایت باشگاه و کمک مسئولان راه صعود را در پیش گیرد و از سوی دیگر نگران است که مشکلات مالی بر روحیه و مقاومت روانی بازیکنان تاثیر منفی بگذارد و تیمش آسیب ببیند.

نظرمحمدی اگرچه مربی جوانی است اما این روزها بسیار محتاط و منطقی و با تدبیر رفتار می کند و تلاش دارد که مشکلات، تمرکزش را نگیرد و باعث شکاف در تیم نشود. مردم رشت امید بسیاری به او دارند و او در میانه حفظ روحیه برد و صعود تیم و مشکلات مالی گرفتار شده است.

آن چه مسلم است این که باشگاه باید راهی برای حل مشکلات مالی پیدا کند و اجازه ندهد تیم به حاشیه برود و از سوی دیگر باید از شورا و شهردار محترم رشت به خاطر حمایت از سپیدرود سپاسگزاری کرد اما این نیاز وجود دارد که استاندار محترم و دیگر مسئولانی که وجهه همت انان توسعه ورزش و سلامت و نشاط اجتماعی است به کمک سپیدرود بیایند و اجاز ندهند مشکلات، توان سپیدرود را بگیرد و چراغی که پس از سال ها با همت مردم و مسئولان و خیرین و علاقمندان به سپیدرود، افروخته شده است با کم عنایتی و بی تفاوتی به خاموشی گراید.

نظرمحمدی به عنوان یکی از پدیده های مربیان این دوره لیگ آزادگان، نیازمند حمایت مسئولان استان و جامعه فوتبال و هواداران است. به خدمت گیری او از سوی باشگاه سپیدرود و انتخاب تیم پر آوازه رشتی از سوی نظرمحمدی، انتخابی هوشمندانه و حاصل تفکر و برنامه ریزی بوده و قطعا می توان به آن امید زیادی داشت.

بیاییم در آغاز راه سخت لیگ 1 ، به نظرمحمدی، بازیکنان باغیرت و متعصب سپیدرود نگاه ویژه ای داشته باشیم و کمک کنیم و نگذاریم که سپیدرود آسیب ببیند.