عمر مربیان کوتاه و کوتاه تر می شود

سپیدورد با علی نظر محمدی که متاسفانه در غم از دست دادن مادر عزیزش سوگوار است به صدر جدول برگشت. به این بهانه باید داعیه جوانانی که می گویند می توانند مربی موفقی باشند را جدی گرفت. به مربیان جوان فضا داد و آنها را باور کرد.

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود – این روز ها لیگ دسته اول پر حاشیه تر و داغ تر و پر خبرتر از لیگ برتر فوتبال ایران در حال پیگیری است.

به گزارش سایت سپیدرود، برای درک این واقعیت تنها کافی است بدانیم که در فاصله سه روز شاهد سه تغییر بر روی نیمکت مربیان لیگ یک هستیم. ابتدا اکبر میثاقیان جایش را به محمد ربیعی در تیم بادران داد.

روز دیگر علی لطیفی جای فیروز کریمی را در اکسین گرفت تا جای مدیرفنی با سرمربی برای سومین بار از فصل گذشته تا این فصل عوض شود تا شاهد یک تغییر پوتین – مدودفی روسی باشیم!

در نهایت هم امروز خبر رسید تا محمود امیری که همین چندی پیش به فولاد یزد پیوسته بود از نیمکت این تیم انتهای جدولی اخراج شد و هوشنگ کیا دستیار امیری و بازیکن پیشین تیم شهید قندی یزد به عنوان سرمربی موقت این باشگاه انتخاب شده است.

عمر مربیان در لیگ یک کم و کم تر می شود. در پایان هفته شانزدهم هشتمین تغییر به ثبت رسید. ۱۶ هفته ۹ تغییر! میزان تغییرات تا به این جای کار ۵۰ درصد بوده. فصل گذشته میزان تغییرت ۶۰ درصد بوده و به نظر می رسد این فصل هم درصد فصل گذشته تکرار می شود و چه بسا بیشتر شود!

بی شک در هیچ لیگی نخواهید دید میزان تغییرات در کادر فنی تیم ها به این اندازه باشد! این تغییر و تحولات به اعتبار لیگ یک خدشه وارد می کند و شک نکنید خیلی از مربیان به خاطر بی اعتبار بودن لیگ یک دوست ندارند در این لیگ کار کنند و خانه نشینی را به حضور در تیم های دسته اولی ترجیح می دهند.

خیلی از این تغییر و تحولات بی دلیل – غیر فنی و بر اساس حب و بغض شخصی و طبیعتا نا آگاهی فنی است. به طور مثال در پایان فصل گذشته قرارداد سعید مفتخر – سرمربی ایرانجوان تمدید نشد! در نتیجه ایرانجوان در فصل جاری این قدر امتیاز از دست داد که دوباره مجبور به استفاده از سعید مفتخر شده و در دو هفته های که این مربی آمده تیم به دو پیروزی شگفت انگیز دست یافت.

یکی در برابر سپیدورد، صدرنشین و دیگری در برابر اکسین در البرز. در مس رفسنجان هم شرایط مشابه بوده. میشو را کنار گذاشتند تا بهتر شوند اما این تیم آن قدر در هفته های ابتدایی امتیاز از دست داد که دوباره دست به دامان میشو شدند. تیم با میشو دوباره خوب نتیجه می گیرد و در هفته اخیر ۶ گل به تیم خیبر زد.

به هرصورت در آخرین تغییر و تحول اکبر میثاقیان از سمت مربیگری تیم بادران کنار گذاشته شد و جای خود را به محمد ربیعی داد. مربی ای که در ابتدای فصل هم به عنوان سرمربی این تیم معرفی شده بود اما مشخص نشد که چرا و چگونه جای خود را به اکبر میثاقیان داد.

به راحتی می توانید تشخیص دهید تصمیمات فنی که در خیلی از تیم های دسته اولی گرفته می شود مبنای درستی ندارد. اگر چه اخراج مربی آخرین راهکار باشگاه برای خروج از بحران خواهد بود و حق طبیعی باشگاه است.

سپیدورد با علی نظر محمدی که متاسفانه در غم از دست دادن مادر عزیزش سوگوار است به صدر جدول برگشت. به این بهانه باید داعیه جوانانی که می گویند می توانند مربی موفقی باشند را جدی گرفت. به مربیان جوان فضا داد و آنها را باور کرد.

سپیدورد در ابتدای همین فصل پیش از علی نظر محمدی با چند مربی دیگر وارد مذاکره شد و شاید با اکراه هدایتش را به علی نظر محمدی سپرد و شاید اگر پول داشت به سراغ علی نظر محمدی نمی آمد.

کمیته مسابقات برنامه نیم فصل دوم مسابقات را به روز و ساعت ارایه کرده. این یک گام رو به جلو در برنامه ریزی بازی ها است. کمیته مسابقات این توانمندی را دارد ابتدای فصل برنامه مسابقات را یکجا ارایه دهد و با کمترین تغییر برنامه را پیش بیرد.

البته که در این بین همکاری باشگاه ها و هیات فوتبال استان ها هم مهم است. فقط با خواست کمیته مسابقات لیگ یک حرفه ای نمی شود. همه بازوها در این سیستم باید نقش خود را به درستی ایفاء کنند.

این تعداد جابجایی حکایت از تغییر ۵۰ درصدی تا پایان هفته شانزدهم رقابت های فوتبال قهرمانی دسته اول باشگاه های کشور دارد.

با سرعتی که هم اکنون تیم ها در برکناری مربی گرفته اند به نظر می رسد میزان تغییرات بیش تر از فصل گذشته باشد. فصل گذشته ۱۲ تیم در کادر فنی خود تغییر ایجاد کردند. یعنی ۶۰ درصد از تیم های شرکت کننده و این در حالی بود که فصل گذشته ۲۰ تیم در بازی ها حاضر بودند و این فصل ۱۸ تیم.

تیم هایی که این فصل در کادر فنی خود تغییر ایجاد کردند از این قرار هستند.

۱-مس رفسنجان

۲-خیبر خرم آباد

۳-بادران تهران

۴-ایرانجوان بوشهر

۵-فجر سپاسی شیراز

۶-فولاد یزد

۷-استقلال اهواز

۸- نساجی مازندران

۹- اکسین البرز