پیشکسوتان فوتبال: الگیلانو با پیروزی اخلاق تمام شود / تجلی فرهنگ اصیل گیلان باشیم

انزلی – ایرنا – با نزدیکی دربی گیلان بین تیم های سپیدرود رشت و ملوان بندرانزلی تحت عنوان الگیلانو، پیشکسوتان فوتبال گیلان خواستار نمایش رقابتی شرافتمندانه، به دور از هرگونه حاشیه بر روی سکوهای ورزشگاه و تجلی فرهنگ اصیل استان شدند.

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود – ورزش فوتبال به عنوان یکی از جذاب ترین و پرمخاطب ترین ورزش های دنیا همواره مورد توجه همه اقشار جوامع بشری از دیرباز است اما آنچه که این روزها رنگ و لعاب ناپسندی به این ورزش جذاب و دیدنی داده، حاشیه هایی است که طی سال های اخیر شکل نازیبایی به خود گرفته به گونه ای که متاسفانه در چند سال گذشته، درصورت شکل گیری حرکتی برخلاف نظر تماشاگران، شلیک رگبار الفاظ رکیک از سکوها به داخل زمین، دامان همه را فراگرفته و کوچکترین اشتباه از سوی داور میدان، به فحاشی علیه خانواده او ختم می شود.

موضوعی که محمد مایلی کهن سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان و سرمربی فعلی تیم فوتبال ملوان بندرانزلی، نیمه دی ماه امسال در کنفرانس خبری پس از پیروزی تیمش مقابل تیم فوتبال آلومینیوم اراک با انتقاد شدید از توهین تماشاگران به داور مسابقه گفت: در جامعه ما به گونه‌ای رفتار شده که همه چیز به‌ صورت جنگ دیده می شود و از فحاشی لذت می بریم درحالیکه اگر تنها یکی از فحاشی‌های ورزشگاه به خودمان انجام شود، واکنش ما غیرقابل پیش بینی است.

** باید دست به دست هم داد و نگوییم نمی شود

فوتبال گیلان از دیرباز با حضور چهار تیم ملوان بندرانزلی ، استقلال رشت (داماش) ، سپیدرود رشت و استقلال انزلی ( چوکای تالش) تا دهه ۶۰ همواره علاوه بر ارائه فوتبال زیبا و تماشاگرپسند، اخلاق مدارانه برگزار شده به گونه ای که ناراحتی هوادار از شکست تیمش در همان ورزشگاه به پایان می رسید اما در سال های اخیر متاسفانه حواشی فوتبال به گونه ای زننده و به دور از هرگونه عرف اجتماعی و اخلاقی شده که صدای سرمربیان تیم ها را نیز حتی در برابر تماشاگران خودی در آورده است.

سرمربی تیم فوتبال ملوان بندرانزلی که در همین رابطه چندین بار به تماشاگران تذکر داده و بارها در کنفرانس های خبری نیز بر رعایت اخلاق و بازی شرافتمندانه تاکید کرده، به خبرنگار ایرنا می گوید: قبل از هر چیز باید از کسانی که در بازی دور رفت با ایجاد پویشی، موفق شدند میزان حاشیه های سکوها را به نحو چشمگیری کاهش دهند، تشکر و قدردانی کنم.

محمد مایلی کهن ادامه می دهد: باید همه دست به دست همه داده و کاری کنیم که مانند تمام مردم دنیا، همه از فوتبال لذت ببرند و انجام این کار فرهنگی هیچ هزینه ای هم نمی خواهد.

وی اضافه می کند: شاید منافع برخی با شلوغ کردن ، اهانت و توهین تامین شود اما فوتبال فراتر از ورزش است چراکه وقتی در این ورزش ، بازی جوانمردانه از سوی تمام بازیکنان به نحو احسن رعایت می شود، ناجوانمردی در روی سکوها معنایی ندارد.

مایلی کهن اینگونه حرکت ها را در بازی های مختلف پیامی برای همگان می داند و تاکید می کند: باید دست به دست هم دهیم و نگوییم نمی شود و تنها راه آن ، پرهیز از هرگونه توهین و اهانت به هر کدام از بازیکنان و هواداران حریف و عوامل برگزاری مسابقه است چرا که هیچ کسی تحمل توهین را ندارد.

**هواداران تیم های گیلانی ، همگی یک خانواده هستند

با وجود فراز و نشیب های بسیار در فوتبال گیلان که در نهایت منجر به سقوط تیم های مطرحی از جمله سپیدرود ، داماش ، چوکای تالش و ملوان بندرانزلی به دسته های پایین تر شده، اما همواره تمام بازی های این تیم ها در هر دسته ای از لیگ کشور، جذاب و دیدنی است به گونه ای که تماشاگران نیز هر لحظه منتظر تغییر نتیجه از سوی هر کدام از این تیم ها هستند.

موسس باشگاه ملوان بندرانزلی به فرهنگ بالای مردم گیلان اشاره و به خبرنگار ایرنا می گوید: انتظار داریم که هواداران همدیگر را از یک خانواده بدانند و خاطرات شیرین بازی های زیبای تیم های گیلانی که در گذشته بدون حاشیه سکوهای ورزشگاه انجام می شد ، دوباره تکرار شود.

بهمن صالح نیا ادامه می دهد: آروزی من حضور هر دو تیم سپید رود و ملوان در لیگ برتر کشور است چرا که این ویژگی بین بازیکنان و کادر فنی هر دو تیم وجود دارد.

وی لیدرها را موثرترین افراد بر روی سکوها می داند و اضافه می کند: باید هواداران به گونه ای رهبری شوند که چنانچه از سوی طرفداران حریف حاشیه ای ایجاد شد، در سوی دیگر میدان، آن حاشیه و توهین خنثی شده و بدون توجه و اهمیت دادن به آن ، تنها تشویق بازیکنان و تیم محبوبشان را در دستور کار خود داشته باشند.

صالح نیا با اشاره به دوستی دیرینه دو تیم ملوان بندرانزلی و سپیدرود رشت از آغاز تاسیس این تیم خوب رشتی می گوید: در زمان شکل گیری تیم سپیدرود، تعامل بسیار خوبی بین غلامرضا صومی ، بنیانگذار تیم سپیدرود و مجموعه ملوان بندرانزلی وجود داشت تا جاییکه دو تیم در طول هفته دو بار با یکدیگر تمرین و بازی های تدارکاتی انجام می دادند.

وی با تاکید بر اینکه تنها اندیشه هواداران باید رقابت سالم به دور از هر گونه هنجارشکنی باشد، ادامه می دهد: هواداران هر دو تیم نباید اجازه دهند برخی افراد ذینفع از حاشیه سازی، به اهداف ناشایست و منافع خود دست یافته و رفاقت های دیرینه در این بین، لگدمال شود.

**حفظ حرمت ها در روی سکوهای ورزشگاه ، بهترین نتیجه الگیلانو است

بر اساس نظر کارشناسان آنچه که متاسفانه در سال های اخیر به نوعی دستخوش برخی اهداف ناشایست از سوی ذینفعان آن شده، بروز حرمت شکنی های متعدد در روی سکوهای ورزشگاه علیه بازیکن ، داور و کادر فنی بوده تا جاییکه حتی تماشاگران در زمان پیروزی تیم محبوب خود، دست از حاشیه سازی بر نداشته و در مواردی نیز سرمربی تیم را آن هم در روزی که پیروز از زمین خارج می شود، با شعارهای حیا کن، رها کن بدرقه کرده اند.

پیشکسوت فوتبال ملوان بندرانزلی و ملی پوشی که با ضربه سر او ایران برای اولین بار در آذرماه سال ۵۶ به جام جهانی راه یافت، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، خواستار به نمایش گذاشتن ارزش های معنوی و اصالت تماشاگران گیلانی است و می گوید: پتانسیل فوتبال گیلان بسیار بالاتر از آن است که با حاشیه های بی ارزش خدشه دار شده و فرهنگ اصیل گیلان زمین ، انگشت نما شود.

غفور جهانی ادامه می دهد: همه گیلانی ها به مانند یک خانواده بوده و هر دو تیم سپیدرود و ملوان به عنوان شناسنامه فوتبال گیلان محسوب می شوند و هرگونه توهینی به این خانواده بزرگ ، توهین به گیلان و گیلانی است.

وی اضافه می کند: کسب نتیجه پیروزی بدون ارائه بازی شرافتمندانه و رعایت اخلاق در روی سکوها ارزشی ندارد چرا که این بازی هم مانند سایر بازی هاست که باید با تلاش جمعی ، حاشیه ها از آن دور شود.

غفور جهانی سپیدرود و ملوان را در دوره های مختلف زمانی در فوتبال، افتخار گیلانیان می داند و می گوید: فحاشی به بازیکنان ، هواداران رقیب ، کادر فنی و حتی داور میدان ، فقط گیلان را انگشت نمای خاص و عام کرده و ذینفعان حاشیه سازی، به مراد خود می رسند.

وی تاکید می کند: در این بازی پیروزی اخلاق با بازی شرافتمندانه مهم است و با استفاده از تفکر و تاکتیک تیمی در زمین و در کنار رقابت سالم، نتیجه بازی به نفع تیم برتر میدان خواهد شد.

با تمام این تفاسیر و در روزهای نزدیک به برگزاری الگیلانو و از آنجایی که همه بزرگان صاحب نظر و پیشکسوت فوتبال گیلان، رعایت اخلاق در کنار ارائه بازی شرافتمندانه را خواستار شده اند، تنها انتظار جامعه نیز چیزی فراتر از این نبوده و امیدواریم در یک بازی سراسر هیجان ، نشاط و شادابی، اخلاق، در الگیلانو پیروز میدان باشد.

دو تیم ملوان بندرانزلی و سپیدرود در ادامه رقابت های لیگ دسته یک کشور (جام آزادگان) و از هفته بیست و یکم، چهارشنبه هفته جاری از ساعت ۱۴ در رشت به مصاف یکدیگر می روند.

ملوانان با کسب ۳۹ امتیاز از ۲۰ بازی در رده نخست جدول رده بندی لیگ آزادگان قرار دارد و تیم سپید رود رشت نیز با یک بازی کمتر و با کسب ۳۵ امتیاز، رده دوم جدول رده بندی را به خود اختصاص داده است.

بازی رفت دو تیم نیز در ورزشگاه تختی انزلی، با نتیجه یک بر صفر به نفع ملوانان خاتمه یافته بود.