ورزش سه/ توضیح نصیرزاده درباره پنالتی: داور خطای هند مدافع استقلالی، بیرون کادر دوربین را گرفت

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود – در مسابقه سپیدرود با استقلال اهواز اور سه پنالتی اعلام کرد و دوتای آن گل شد. بازیکنان و عوامل استقلال در ارتباط با پنالتی دوم و سوم که روی شایان مصلح و حسین کعبی به وقوع پیوسته، اعتراضی ندارند اما پنالتی نخست این مسابقه جنجالی شئه است.

به گزارش “ورزش سه”، در دقیقه ۱۵ مسابقه سپیدرود با استقلال اهواز، وحید صالحی داور این مسابقه به نشانه خطای هند و پنالتی به سود سپیدرود سوتش را به صدا درآورد که با اعتراض گسترده استقلالی ها مواجه شد.

صحنه ای هم که در حرکت آهسته از تلویزیون پخش شد، این تصور را به وجود می آورد که توپ کاملا به پای مدافع استقلال برخورد کرده است و ظاهرا داور اشتباه کرده است. اما هوشنگ نصیرزاده کارشناس با تجربه داوری ایران نظر دیگری دارد.

نصیرزاده در این ارتباط به نکته جالبی اشاره می کند که دیگران به آن بی توجه بوده اند، وی می گوید:

” داور استپ و برگرداندن توپ توسط پای بازیکن را پنالتی نگرفته است، بلکه در راه که توپ می آمده یک آبی پوش دیگر به عقیده داور در راه با دست آن را لمس کرده است.”

منظور نصیرزاده بازیکنی است که پیش از رسیدن توپ به پای مدافع استقلال در هجده قدم حضور داشته است.

وی در ادامه چنین عنوان داشته است: ” لطفا مجددا صحنه را ببینید و زننده ضربه سپیدرودی که به طرف محوطه شلیک می کند انگار در راه به یک مدافع برخورد می کند که به عقیده داور این بازیکن با دست توپ را لمس کرده است. “

نصیرزاده در پایان در ارتباط با هجمه هایی که برعلیه داور روی داده است گفت: ” این که میگویند این پنالتی عجیب قرن بوده است، درست نیست چون داور معتقد به برخورد توپ به دست نفر دیگری است.”

نکته ای که این ماجرا را پیچیده کرده است، جا ماندن دوربی شبکه باران از صحنه است که بیننده نتوانسته روی بازیکن مورد اشاره درست زوم کند.

شاید اگر تماشاگران اجازه حضور در ورزشگاه را داشتند به مانند تمام بازی های خانگی سپیدرود دهها فیلم وعکس از موبایل هواداران منتشر می کرد و می توانست خیلی زودتر گره این معما را باز کند.

اتفاقی شبیه به اثبات تصمیم درست اسفندیار بهارمست در مسابقه برزیل – نروژ در جام جهانی ۹۸ که سرانجام تصاویر ضبط شده توسط یک تماشاگر از خطای جونیور بایانوی برزیلی بر روی توره آندره فلوی نروژی، که در ابتدا در تصاویر هیچ‌ یک از ۱۶ دوربین تلویزیونی و عکاسان کنار زمین خطایی دیده نشد‌.

در آن زمان برخی اعلام پنالتی از سوی بهارمست در دقایق پایانی دیدار را به دسیسه قدرت های غربی!! برای جلوگیری از حضور تیم‌های آفریقایی در میان شانزده تیم برتر مسابقات دانستند، اما فیلم گرفته شده توسط یک دوربین سوئدی خطای آشکار بازیکن برزیلی را مشخص کرد.